Sałata i rośliny towarzyszące | Jak uprawiać sałatę | KrosAgro

Sałata i rośliny towarzyszące | Jak uprawiać sałatę | KrosAgro

Jeśli planujesz sadzić i uprawiać sałatę, musisz wiedzieć więcej o roślinach towarzyszących. Czy wiesz, że ogród może być bardzo podobny do szkolnego boiska? Niektóre rośliny mogą być najlepszymi przyjaciółmi, podczas gdy inne się nie polubią.

Wierz lub nie, kiedy sadzisz cebulę i groszek obok siebie, nie będziesz w stanie osiągnąć pożądanych rezultatów, ponieważ nie są one korzystne chemicznie. Innymi słowy, będą sobie nawzajem krzywdzić. Jeden lub oba mogą zbierać składniki odżywcze, blokować wiatr i przyciągać owady, które uszkadzałyby drugi.

Z drugiej strony, jeśli posadzisz rośliny towarzyszące obok siebie, będziesz zaskoczony, jak bardzo pomogłyby sobie nawzajem. Być może jeden lub oba z nich przyciągną zapylacze, dodadzą bardzo potrzebne składniki odżywcze do gleby, a drugiej roślinie zapewnią kontrolę chwastów i cień.

Zanim zagłębimy się w świat roślin towarzyszących, przyjrzyjmy się bliżej sałacie.

Bliższe spojrzenie na sałatę

Możesz być zaskoczony, gdy dowiesz się, że sałata (Lactuca sativa) należy do rodziny stokrotek. Chociaż sałata jest rośliną jednoroczną, która bardzo przypomina kapustę, nie jest tak twarda, jak jej wygląd i zawiera więcej wody. Chociaż wymaga niskich temperatur, aby powstrzymać kwitnienie rośliny, można ją łatwo uprawiać.

Czy wiesz, że jedna filiżanka lub 36 gramów sałaty daje tylko około 10 gramów sodu, pięć kalorii i 5 gramów błonnika? Otrzymasz również 78% dziennej wartości witaminy K, 53% dziennej wartości witaminy A, 11% dziennej wartości witaminy C, 5% dziennej wartości manganu 3% dziennej ilości kwas foliowy i 2% dziennej wartości żelaza. Ponadto sałata jest pozbawiona cholesterolu i tłuszczu; dlatego warto włączyć to do swojej diety, jeśli próbujesz schudnąć.

Najważniejsze powody, dla których warto zacząć jeść sałatę

Czy kiedykolwiek używałeś sałaty w swoich kanapkach, wrapach, sałatkach lub zupach? Możesz uzyskać wiele składników odżywczych i przeciwutleniaczy z tej liściastej zieleni. Niezależnie od tego, czy próbujesz schudnąć, zmniejszasz ryzyko chorób serca, kontrolujesz stany zapalne, poprawiasz zdrowie mózgu itp., Nigdy nie możesz się pomylić, jeśli zwiększysz spożycie sałaty.

Jeśli nadal nie masz pewności co do włączenia tego warzywa do swojej diety, zapoznaj się z tymi najważniejszymi powodami, dla których warto zacząć je jeść:

Pomaga w utracie wagi

Jeśli starasz się utrzymać dietę niskokaloryczną, aby schudnąć, musisz rozważyć dodanie sałaty do posiłków. Pomoże Ci to wypełnić lukę mikroskładnikową, która jest trudna do osiągnięcia w przypadku diety, którą starasz się przestrzegać. Ponieważ zawiera błonnik, zapewnia uczucie sytości, wspomaga dobre trawienie i pomaga uniknąć objadania się.

Pomaga zachować zdrowe serce

Ponieważ sałata jest dobrym źródłem witaminy C, pomaga uniknąć sztywności tętnic, a także pomaga w leczeniu chorób serca. Eksperci twierdzą, że jedzenie sałaty może pomóc w zapobieganiu wystąpieniu zawału mięśnia sercowego lub zawału serca. Wzmacnia tętnice i zapobiega odkładaniu się płytki nazębnej w sercu. Co więcej, spożywanie sałaty wiąże się również ze zwiększeniem metabolizmu cholesterolu, redukcją złego cholesterolu oraz wzrostem dobrego cholesterolu i przeciwutleniaczy.

Kontroluje stan zapalny

Oprócz tego, że sałata zawiera białka, takie jak lipoksygenaza, które są odpowiedzialne za zwalczanie stanu zapalnego, zawiera również dużo witamin A, E i K, które pomagają zmniejszyć wszelkie oznaki zapalenia. Należy pamiętać, że im ciemniejsza sałata, tym więcej zawiera przeciwutleniaczy i tym skuteczniej kontroluje stan zapalny.

Poprawia zdrowie mózgu

Czy wiesz, że pogarszanie się zdrowia mózgu człowieka może wywołać rozwój choroby Alzheimera? Sałata jest bogatym źródłem azotanu w pożywieniu, który przekształca się w tlenek azotu, który poprawia funkcje śródbłonka. Zwiększenie funkcji śródbłonka jest ściśle związane z poprawą funkcji poznawczych człowieka i zapobieganiem ciężkim chorobom mózgu związanym ze starzeniem się.

Wspomaga prawidłowe trawienie

Ponieważ sałata ma wysoką zawartość błonnika, może pomóc poprawić trawienie i uniknąć wzdęć, zaparć i bólu brzucha.

Poprawia zdrowie kości

Czy wiesz, że witaminy A, K i C są równie ważne w produkcji kolagenu? Jeśli nie jesteś tego świadomy, kolagen odgrywa ważną rolę w pierwszej fazie tworzenia kości. Sałata zawiera witaminę A, która pomaga rozwijać nowe komórki kostne, witaminę K, która buduje tkanki łączne i chrząstki oraz witaminę C, która zapobiega zubożeniu kości w wyniku starzenia.

Może pomóc ci lepiej spać

Każdy, kto cierpi na bezsenność, powinien jeść więcej sałaty, ponieważ zawiera lactucarium i lactucin, które sprzyjają zasypianiu i relaksowi. Jeśli trudno jest zasnąć w nocy, rozważ dodanie sałaty do sałatki obiadowej.

Zwalcza anemię

Niedokrwistość megaloblastyczna to rodzaj niedokrwistości, która charakteryzuje się bardzo dużym nasileniem z powodu niedorozwoju czerwonych krwinek. Jak wspomniano wcześniej, sałata zawiera kwas foliowy. Pomaga to w walce z niedokrwistością megaloblastyczną.

Utrzymuje ostrość widzenia

Sałata zawiera ksantofil zwany luteiną i przeciwutleniacz zwany zeaksantyną. Ponieważ obie substancje pomagają poprawić zdrowie wzroku, włączenie sałaty do zwykłej diety zapobiegnie zwyrodnieniu plamki żółtej i powstawaniu zaćmy ściśle związanej ze starzeniem się.

Różne rodzaje sałaty

Sprawdzając opcję w barze sałatkowym, być może zastanawiasz się, jaki rodzaj sałaty będzie najlepszy do sałatki lub kanapki. Należy pamiętać, że różne rodzaje sałaty oferują różne poziomy składników odżywczych.

Jednak nie ma znaczenia, jaki rodzaj sałaty dodasz do swoich potraw, ponieważ każda sałata może nadal dać ci duży zastrzyk odżywczy. Aby dowiedzieć się więcej o różnych rodzajach sałaty, sprawdź to:

Sałata rzymska

Jeśli chcesz, aby Twój posiłek był mocny, wybierz sałatę rzymską. Ze swoim słodkim i mocnym środkiem oraz długimi i lekko gorzkimi liśćmi może wytrzymać każdy rodzaj dressingu – od winegret po ser pleśniowy. Niektórzy nawet decydują się na grillowanie tego rodzaju sałaty, ponieważ jej konsystencja jest tak mocna.

Sałata masłowa

Istnieją dwa różne rodzaje sałaty masłowej – Bibb i Boston. Podczas gdy Bibb jest słodki, a jego rozmiar jest mniej więcej tak mały jak pięść, Boston jest znacznie większy i bardziej puszysty, z bardziej miękkimi liśćmi, które łatwo siniaczą. Obie odmiany świetnie nadają się do gotowania krewetek lub mielonego kurczaka.

Radicchio

Czasami nazywana cykorią włoską lub cykorią liściową, radicchio ma przeważnie fioletowy kolor. Pieczona lub grillowana tego typu sałata ma słodki smak. Jednak gdy jest spożywany na świeżo, może mieć lekko gorzki smak.

Sałata liściasta

Sałata liściasta może być delikatną zielenią, łagodną czerwienią lub ostrym i orzechowym dębem. W porównaniu z innymi rodzajami sałaty ta odmiana jest bardziej nietrwała. Dlatego upewnij się, że unikasz natychmiastowego więdnięcia, podając go zaraz po ubieraniu.

Rukola

Niektórzy nazywają tę sałatkę zieloną włoską rzeżuchą. Ma pieprzny smak, który ma tendencję do równoważenia twoich cytrynowych dressingów. Inni nawet wrzucają to do swojej kanapki lub na wierzch pizzy.

Co to jest sadzenie towarzyszące

Teraz, gdy wiesz więcej na temat tego zielonego warzywa liściastego, czas przejść do starożytnej koncepcji sadzenia towarzyszącego. Odnosi się to do sadzenia różnych roślin blisko siebie, aby zachęcić do zapylania i zwalczania szkodników, zapewniając jednocześnie idealne środowisko dla pożytecznych owadów, zwiększając produktywność roślin i maksymalizując wykorzystanie przestrzeni.

Korzyści z sadzenia towarzyszącego

Jest to dobra praktyka ogrodnicza dla niektórych roślin w grupie, jeśli wiesz, że potrzebują podobnych do siebie warunków wzrostu lub jeśli są dla siebie korzystne. Oprócz zwiększenia różnorodności ogrodu, sadzenie towarzyszące zapewni również następujące korzyści:

Reguluje cień i wiatr

Prawdopodobnie zdajesz sobie sprawę, że nigdy nie jest dobrym pomysłem dawanie delikatnym i delikatnym roślinom zbyt dużo słońca. W przypadku sadzenia towarzyszącego można pogrupować te rośliny z wyższymi, które mogą zapewnić im schronienie. Podobnie możesz chronić swoje mniejsze rośliny przed silnymi wiatrami, umieszczając je obok wyższych i większych roślin.

Optymalizuje glebę

Czy wiesz, że system korzeniowy każdej rośliny może wpływać na glebę, na której została posadzona? Na przykład marchew i pasternak z długimi korzeniami palowymi mają tendencję do wyciągania składników odżywczych z głębszych części gleby. Może to przynieść korzyści innym roślinom, które mają płytkie systemy korzeniowe.

Ponadto niektóre rośliny, takie jak groch i fasola, mogą wciągać azot, aby był on jeszcze bardziej dostępny w glebie, gdzie inne rośliny mogą go potrzebować.

Zapewnia naturalne wsparcie

Sadzenie towarzyszące umożliwia wykorzystanie wyższych roślin jako kratki dla rozległych upraw. Twój groszek cukrowy i ogórki znajdą naturalne wsparcie, jeśli posadzisz je obok wyższych i silniejszych słoneczników.

Zapobiega wzrostowi chwastów

Kiedy zamienisz rozłożyste rośliny z pionowymi, utworzysz grubszą osłonę w większości części otwartego terenu w ogrodzie. To zdziała cuda w zapobieganiu wzrostowi chwastów.

Promuje zdrowie roślin

Uprawiając rośliny tuż obok ich towarzyszy, pomagasz poprawić zdrowie obu roślin. Zamiast ze sobą konkurować, będą się wzajemnie wspierać. Gdy sadzenie towarzyszące zostanie wykonane prawidłowo, cała biochemia gleby ulegnie zmianie, a będziesz mógł zbierać rośliny o lepszej jakości i smaku.

Najlepsze rośliny towarzyszące do sałaty

Podobnie jak inne rodzaje warzyw, sałata ma również własną listę odpowiednich towarzyszy, od kwiatów po aromatyczne zioła i rośliny. Należą do nich marchew, buraki, trybula, bakłażan, melony i dynia, nasturcja, rzepa, rzodkiewka, pasternak, szparagi, szczypiorek, czosnek, mięta, cebula i szalotka, a także kolendra.

Czy powinieneś uprawiać rośliny w szklarni?

Jeśli chcesz zapewnić optymalny wzrost roślin w kontrolowanym środowisku, odpowiedź brzmi: tak. Oto niektóre z najlepszych powodów, dla których warto uprawiać rośliny w szklarni:

Zapewnia idealne środowisko do wzrostu roślin

Nie ma znaczenia, czy uprawiasz sałatę razem z ziołami, warzywami czy kwiatami – szklarnia może pomóc zapewnić wszystkim roślinom wystarczającą ilość ciepła, ciepła i pary wodnej, która dodatkowo przyspieszy ich wzrost.

Zapewnia ochronę roślin

Sadząc sałatę i rośliny towarzyszące w szklarni, możesz być pewien, że będą one chronione przed trudnymi warunkami pogodowymi i inwazją szkodników.

Możesz mieć ogródek całoroczny

Uprawa roślin w szklarni oznacza również możliwość całorocznego ogrodu. Jeśli się zastanawiasz, szklarnia może zatrzymywać ciepło słońca, twoje rośliny będą cieszyć się stałą temperaturą wewnątrz szklarni nawet w zimie.

Zapewnia wyznaczone miejsce na wszystkie narzędzia ogrodnicze

Ponieważ szklarnia może również służyć jako miejsce do przechowywania artykułów ogrodniczych, narzędzi, akcesoriów i sprzętu, możesz wyeliminować potrzebę budowy szopy ogrodowej. Innymi słowy, szklarnia może być Twoim własnym wielofunkcyjnym miejscem ogrodniczym.

Będziesz mieć więcej opcji roślin

Czy wiesz, że jeśli masz szklarnię, będziesz w stanie wyhodować pojedyncze rośliny, które nie są nawet rodzime dla twojego obszaru? W porównaniu do warunków zewnętrznych szklarnia może zapewnić roślinom bardziej wilgotne i cieplejsze środowisko. Dzięki konsekwentnej izolacji i ciepłu wewnątrz niej, szklarnia umożliwia sadzenie egzotycznych roślin i ciepłych warzyw, o ile znasz warunki, jakich potrzebują te rośliny.

Wniosek

Po zapoznaniu się z zaletami sadzenia roślin towarzyszących sałaty obok ulubionych zielonych warzyw liściastych oraz korzyściach płynących z ich uprawy w szklarni, następnym krokiem jest skontaktowanie się z nami w Krostrade. Dostarczymy Ci najwyższej jakości szklarnie, które są idealne dla Twoich wyjątkowych potrzeb. Sprawdź nasze produkty już dziś.

Sałata i rośliny towarzyszące | Jak uprawiać sałatę | KrosAgro

Jak bardzo przydatny był ten post?

Kliknij na gwiazdkę, aby ocenić!

Średnia ocena / 5. Liczba głosów:

Jak na razie brak głosów! Bądź pierwszym, który oceni ten post.

We are sorry that this post was not useful for you!

Let us improve this post!

Tell us how we can improve this post?

Odwiedź nasz sklep internetowy

W Krostrade dostarczamy innowacyjne produkty i rozwiązania dla domu i ogrodu zarówno na rynek polski, jak i europejski. Oferta firmy obejmuje szeroki asortyment produktów wykonanych z najwyższej jakości komponentów.

Przeczytaj również

Uprawa pod osłonami

Jak sprawić, by anturium dobrze się rozwijało i obficie kwitło?

Anturium to egzotyczna roślina, pochodząca z terenów Ameryki Południowej i Środkowej, spotkać ją można w Kolumbii, Kostaryce, Meksyku, Brazylii, Argentynie,…

Więcej
Bez kategorii

Wilgotność w uprawie pod osłonami

Wilgotność w uprawie pod osłonami to jeden z istotnych parametrów uprawy. Utrzymanie odpowiednich warunków wewnątrz bariery sprawia, że plon dojrzewa…

Więcej
Tunele foliowe

Kiedy pomidory się psują? 4 oznaki, na które należy zwracać uwagę

Kiedy pomidory się psują? Może być kilka powodów, z powodu których twoje pomidory się psują. Może użyłeś niewłaściwego rozmiaru doniczki,…

Więcej
Uprawa pod osłonami

Uprawa winorośli pod osłonami

Uprawa winorośli w tunelu foliowym pozwala na otrzymania owoców słodszych oraz bardziej dorodnych, a osłona chroni uprawy przed przymrozkami i szkodliwymi czynnikami…

Więcej
Uprawa pod osłonami

Jak uprawiać chmiel w celach komercyjnych w 6 łatwych krokach

Wielu nowych entuzjastów ogrodnictwa i rolników chciałoby dowiedzieć się  jak uprawiać chmiel w celach komercyjnych. Chmiel jest jedną z najbardziej…

Więcej
Uprawa pod osłonami

Uprawa pomidorów i sadzenie pomidorów pod folią

Pomidory to jedna z najbardziej popularnych roślin uprawianych pod osłonami. Delikatne i soczyste owoce są podatne na wszelkie uszkodzenia, dlatego…

Więcej