Jak rozmnażać tawułkę? Uprawa i pielęgnacja tawułki

Jak sadzić korzenie Tawułki. Najlepszy przewodnik | KrosAgro

Jeśli jak wielu ogrodników szukasz rośliny, która ozdobiłaby półcieniste lub zacienione zakątki Twojego ogrodu, koniecznie zdecyduj się na zasadzenie tawułki. Uwielbia ona rosnąć oddalona od bezpośredniego światła, nawet w cieniu ciesząc swą oryginalną urodą. Jest niezwykle łatwa w uprawie, więc doskonale nadaje się dla początkujących ogrodników. Do szczęścia potrzebuje jedynie dużo wody, żyznej, bogatej w substancje odżywcze i dobrze utrzymującej wilgoć ziemi. Jeśli dodasz do tego przycięcie po kwitnieniu oraz zmianę stanowiska co 3-4 lata, tawułka odwdzięczy Ci się z nawiązką.

Jak rozmnażać tawułkę?

Tawułka to egzotyczna bylina z rodziny skalnicowatych, pochodzi z terenów Azji, porastając obszar od Japonii po Himalaje, w Polsce staje się coraz popularniejszą dekoracją ogrodów i parków. Występuje w 21 odmianach różniących się wysokością (od 50- 100 cm), czasem kwitnienia oraz barwą kwiatów. Wszystkie odmiany zachwycają ażurowymi liśćmi oraz zebranymi w wiechowate kwiatostany drobniutkimi kwiatuszkami, koloru czerwonego, różowego lub białego. Roślina kwitnie zazwyczaj od kwietnia do września, nasuwając swym widokiem skojarzenie z puszystym, pełnym lekkości i gracji obłokiem, sunącym po pogodnym wiosennym niebie.

Uprawa i pielęgnacja tawułki

Wspaniałą właściwością tawułki, jest również jej mrozoodporność i łatwość w rozmnażaniu, ciężko bowiem, raz poznając urok tej niezwykłej rośliny, nie spróbować jej rozmnożyć. Możesz dokonać tego na trzy sposoby, jednym z nich jest pobieranie latem półzdrewniałych pędów. Jest to jednak dość trudne, ponieważ musisz zapewnić sadzonkom ściśle określone warunki, takie jak wysoka wilgotność powietrza i podłoża, utrzymanie stale wysokiej temperatury oraz zapewnienie dobrej wentylacji. Druga z metod polega na rozmnażaniu tawułki z odrostów korzeniowych, jest łatwiejsza, chociaż jej zastosowanie jest możliwe tylko dla odmian tworzących  takie części (np. tawuła billarda). Ostatnim sposobem propagacji tawułki jest podział dobrze rozrośniętych karp, stanowi to także ważną praktykę pielęgnacyjną, która pomaga odmłodzić starsze okazy. Przyjrzyjmy się lepiej rozmnażaniu tawułki przez podział.

Jak rozmnażać tawułkę przez podział bryły korzeniowej?

Krok # 1. Przygotowanie podłoża

Podziału bryły korzeniowej najlepiej dokonywać co 4-5 lat, najlepiej jesienią, kiedy roślina przestała kwitnąć. Podzieloną w ten sposób tawułkę od razu wysadzamy na miejsce docelowe. Przed wykopaniem rośliny, musisz koniecznie przygotować stanowisko dla podziałów.

Tawułka to roślina, która ma specyficzne wymagania co do podłoża, lubi glebę pełną składników odżywczych, dość przepuszczalną, ale równocześnie dość długo zatrzymującą wodę. Ziemię, w której postanowiliśmy posadzić podziały, warto więc zasilić kompostem i porządnie przekopać, usuwając chwasty i poprawiając jej napowietrzenie, co sprzyja dobremu ukorzenianiu się. Jeżeli dysponujemy ciężką, gliniastą glebą o zwięzłej strukturze możemy też dodać do niej żwiru lub piasku, jeśli zaś podłoże jest suche i piaszczyste, użyjmy torfu lub gliny. Następnie wykopujmy dołki pod podziały, mogą one być półtora raza szersze i wyższe od bryły korzeniowej. Kopiąc ziemię pod sadzonki, pamiętajmy, aby dobrze ją wzruszyć, ponieważ, zabieg ten pomoże w sprawnym ukorzenianiu.

Jeśli masz już gotowe stanowisko pora na wykopanie z ziemi rośliny matecznej. Najlepiej posłuży do tego szpadel, który należy wbić, zachowując około 20 cm odległości od podstawy rośliny. Przyjrzyj się korzeniom rośliny, usuwając obumarłe i uszkodzone części. Uważaj, aby nie przesuszyć korzeni rośliny, możesz przed przesadzeniem obłożyć je wilgotnym mchem torfowym lub umieścić na 15-30 minut w pojemniku z wodą.

Krok # 2. Sadzenie

Umieszczenie podziałów tawułki w dołkach wykopanych w ziemi, jest proste i nie różni się niczym od sadzenia innych bylin ogrodowych. Do dołka, można dosypać trochę ziemi do iglaków lub roślin kwasolubnych, następnie umieszczamy podziały w otworach, pamiętając, aby były dokładnie na tym samym poziomie, na jakim rosły wcześniej. Jeżeli zakopiemy rośliny na większej głębokości, ukorzenienie może się nie powieść. Uzupełnij wokół sadzonek ubytki ziemi, dosypując glebę i dokładnie ją ubijając. Następnie obficie podlej. Jeżeli dokonałeś podziału wiosną lub latem, możesz zasilać roślinę miesiąc po posadzeniu i stale monitorować poziom wilgoci  podłoża. Rośliny powstałe w wyniku podziału  na jesieni, należy nawozić dopiero na przyszłą wiosnę. Po posadzeniu, warto jest, ściółkować glebę wokół podziałów, możesz do tego celu użyć kory, kompostu lub kamyków. Zabieg ten pomoże lepiej zatrzymać wodę w korzeniach, a dodatkowo ochroni młode rośliny przed zarastaniem przez chwasty oraz wyziębieniem, kiedy nadejdą chłody.

Jeśli jednak mieszkasz w chłodnym rejonie, gdzie występują ostre spadki temperatur, musisz ochronić podziały, okrywając je stroiszem. Dobrym rozwiązaniem jest, umieszczenie podziałów w doniczkach i rozpoczęcie ich uprawy w tunelu foliowym lub szklarni. Kiedy sadzonki dobrze się ukorzenią i roślina zacznie rosnąć, można zacząć ją hartować i wiosną przesadzić na docelowe stanowisko.

Pielęgnacja tawułki

Uprawa  tawułki pod osłonami może zakończyć się sukcesem, jeżeli zadbasz o odpowiednią temperaturą (20-22 stopnie C), wysokiej jakości podłoże, najlepiej z porządną warstwą drenażu oraz o to, aby roślina otrzymywała światło przez około dwie godziny dziennie.

Pielęgnacja tawułki jest prosta i opiera się głównie na podlewaniu, zawsze bierz pod uwagę zewnętrzne czynniki, które mogą wpływać na utratę wody i w razie potrzeby nawadniaj częściej.

Także nawożenie wpływa na rozwój rośliny i bogate kwitnienie, Chcąc uzyskać pełne gwiaździstych kwiatków pióropusze, używaj nawozów z dużą zawartością fosforu.

Niezwykle ważnym zabiegiem jest przycinanie tawułki wczesną wiosną, zanim wejdzie w sezon wegetacyjny. Należy przyciąć jej pędy na wysokości 15-30 cm, zapewni to roślinie intensywniejsze kwitnienie oraz zgrabny krzaczasty pokrój. Jeżeli nie będziesz podcinał tawułki, będzie słabiej kwitła, nadmiernie się porozrasta, stając się wybujała i niekształtna. Pamiętaj również o tym by, koniecznie usuwać obumarłe kwiatostany i liście, co pobudzi roślinę do wytwarzania nowych pąków.

Pielęgnacja tawułki pod osłonami

Tawułka to efektowna roślina, która świetnie prezentuje się sadzona w większej ilości, tworząc kolorowe szpalery, tchnące życie w zacienione zakątki ogrodów i parków. Łatwa pielęgnacja, małe wymagania i możliwość sprawnego rozmnożenia tawułki, to niejedyne jej zalety. Roślina jest również odporna na choroby i rzadko pada ofiarą szkodników.

Uprawa tawułki w tunelu foliowym lub szklarni spotyka się jednak z pewnymi zagrożeniami, których można się bez problemu ustrzec, zapewniając roślinie odpowiednie warunki. Najważniejsze jest obserwowanie kondycji roślin w celu skorygowania błędów i wyeliminowaniu czynników ryzyka. Bardzo ważne jest dbanie o właściwy poziom wilgotności i dobrą cyrkulację powietrza, ponieważ brak odpowiedniej wentylacji i niewietrzenie konstrukcji prowadzi do powstania chorób bakteryjnych i infekcji grzybiczych takich jak mączniak prawdziwy.

Kolejnym ważnym czynnikiem, który może przesądzić o sukcesie, bądź porażce uprawy tawułki pod osłonami, jest znalezienie dla rośliny odpowiedniego stanowiska. Tawułka preferuje półcieniste, a nawet zacienione stanowiska, jeżeli więc nie znajdziesz dla niej właściwej lokalizacji np. w cieniu innych roślin, to możesz  cieniować ściany konstrukcji zasłonami cieniującymi, filtrującymi dopływ światła.

Na koniec poruszymy kwestię, która cały czas powraca we wszystkich artykułach dotyczących tawułki, czyli oczywiście podlewania. Roślina potrzebuje stale wilgotnego podłoża, należy jednak uważać, aby nie przelać jej, ponieważ doprowadzi to do gnicia korzeni. Rosnąc w doniczce, umieszczonej w tunelu lub szklarni, musimy częściej sprawdzać stan  nawodnienia rośliny, ponieważ woda szybciej z niej paruje. Dobrym pomysłem będzie solidny drenaż, który zabezpieczy tawułkę przed szybką utratą wody.

Wniosek

Tawułka jest niezwykle efektowną rośliną, która ma jedną z najbardziej pożądanych przez ogrodników cechę. Mianowicie doskonale nadaje się do obsadzania pustych, zacienionych zakamarków ogrodów i parków. Jeżeli dodatkowo, w jej sąsiedztwie znajdzie się jeszcze oczko wodne zapewniające jej, tak pożądaną przez nią wilgoć, możemy się spodziewać, że odwdzięczy się silnym wzrostem i bogatym kwitnieniem. Widok delikatnych pierzastych kwiatostanów rozświetli krajobraz, wprowadzając atmosferę lekkości i dobrej zabawy!

Jak sadzić korzenie Tawułki. Najlepszy przewodnik | KrosAgro

Jak bardzo przydatny był ten post?

Kliknij na gwiazdkę, aby ocenić!

Średnia ocena / 5. Liczba głosów:

Jak na razie brak głosów! Bądź pierwszym, który oceni ten post.

We are sorry that this post was not useful for you!

Let us improve this post!

Tell us how we can improve this post?

Odwiedź nasz sklep internetowy

W Krostrade dostarczamy innowacyjne produkty i rozwiązania dla domu i ogrodu zarówno na rynek polski, jak i europejski. Oferta firmy obejmuje szeroki asortyment produktów wykonanych z najwyższej jakości komponentów.

Przeczytaj również

Uprawa pod osłonami

Jak uprawiać ogórki w szklarni?

Ogórki są prawdziwym symbolem lata w ogródku, doskonałym i niezwykle płodnym warzywem do uprawy i zbiorów. Jeśli chcesz wiedzieć, jak…

Więcej
Uprawa pod osłonami

W jaki sposób kupić rośliny przez internet?

Internet to miejsce, w którym w łatwy sposób można znaleźć wszystkie dobra potrzebne zarówno początkującemu jak i doświadczonemu ogrodnikowi. Szeroka…

Więcej
Bez kategorii

Profesjonalny tunel foliowy do upraw pod osłonami

Profesjonalny tunel foliowy do upraw pod osłonami to wybór rolników, którzy oczekują lepszych rezultatów z plantacji. Ich liczba z roku…

Więcej
Uprawa pod osłonami

Co ile sadzić ogórki w gruncie, tunelu i szklarni? | Rozstaw ogórków pod osłonami

Ważne jest, aby wiedzieć, ile roślin ogórka przypada na stopę kwadratową, czyli dwa. Właściwe rozmieszczenie, niezależnie od uprawy, ma kluczowe…

Więcej
Uprawa pod osłonami

Uprawa tulipanów w doniczkach

Tulipany, to najpopularniejsze rośliny cebulowe i prawdziwy symbol wiosny. Większość z nas widok tych pięknych kwiatów nastraja radością i optymizmem….

Więcej
Uprawa pod osłonami

Jak uprawiać bataty w tunelu foliowym?

Bataty to egzotyczna roślina o smakowitych słodkich bulwach, pochodzące z Ameryki Południowej. To jasnobrązowe warzywo w porównaniu  do ziemniaków ma…

Więcej