Czy nie zachwyca Cię widok całej kaskady drobnych dzwonków wylewających się kolorową falą z doniczek umieszczonych na balkonach, tarasach i w ogrodach? Być może nieraz zastanawiałeś się, czy prześliczne kwiaty, które szturmem podbiły miliony serc, to jakaś nowa odmiana surfinii lub petunii? Otóż roślina, o której mowa to ich kuzynka, bardzo podobna do krewniaczek, jest bowiem piękna i długo kwitnie, ma jednak pewną cechę, która ją wyróżnia, mianowicie jest dużo bardziej odporna. Jeśli Twoje serce, również zabiło mocniej na widok Calibrachoe, koniecznie musisz się zainteresować jej uprawą i pielęgnacją, stąd już tylko jeden krok, aby zapragnąć samodzielnie zacząć rozmnażać tę zachwycającą roślinę!
Calibrachoe to bylina, której ojczyzną jest tak jak w przypadku petunii Ameryka południowa. W naturze rośnie często na skalistych terenach, jest więc dość odporna na krótkie okresy przesuszenia, dużo gorzej znosi przelanie doniczki, które skutkować może infekcją grzybiczą. Należy więc zapewnić roślinie doniczkę z otworem odpływowym i żyzną próchniczą glebę o lekko kwaśnym odczynie, z dodatkiem środka absorbującego nadmiar wody. Dobrym pomysłem będzie też dodanie do ziemi nawozu o przedłużonym uwalnianiu,
To, co czyni Calibrachoe zwaną też milionem dzwonków, tak pożądaną i niezwykłą rośliną balkonową, jest jej uroda i odporność na wiatr, deszcz, skoki temperatury i choroby. Dowiedz się więcej o rozmnażaniu Calibrachoe z nasion, aby móc cieszyć się całymi kaskadami miniaturowych pąków od wiosny do późnej jesieni!
Spis treści
Kompletny przewodnik dotyczący zbierania nasion Calibrachoa
Zbieranie nasion Calibrachoe
Przede wszystkim musisz wiedzieć, że nie każdy kwiat Calibrachoe wytwarza nasiona, te, które wytwarzają nasiona, mają specjalne torebki nasienne. Produkcja nasion uzależniona jest oczywiście od działalności owadów zapylających, zwłaszcza pszczół, należy obserwować roślinę i dojrzewające w torebkach nasiona, aby wiedzieć, kiedy przyjdzie pora na zbiory. Nie należy się bowiem śpieszyć z obrywaniem torebek i pozwolić im wyschnąć na roślinie. Uzyskanie nasion, jest bardzo łatwe, po prostu obrywasz zasuszone torebki, otwierasz i voila, masz w ręce własne nasiona Calibrachoa.
Inną metodą na pozyskanie nasion, jest obcinanie torebek i wyciskanie z nich nasion. Obchodź się jednak z nimi delikatnie, umieszczając torebki na kartce papieru, rozłożonej na twardej powierzchni. Następnie możesz je lekko przycisnąć, miażdżąc tkankę torebki nasiennej i uwalniając małe, ciemne nasiona Calibrachoe.
Dlaczego nie wszystkie Calibrachoa nadają się do rozmnażania z nasion?
Na początek wyjaśnijmy, że nie wszystkie odmiany Calibrachoe produkują nasiona. Niektóre odmiany w ogóle ich nie wytwarzają, istnieją również hybrydy, które dają nasiona, z których rosną rośliny różniące się wyglądem od rośliny matecznej. Dlatego pamiętaj, aby czytać opisy poszczególnych odmian, aby wybrać taką, która nadaje się do rozmnażania, lub też obserwuj pąki kwiatów, gdy będą kończyć kwitnienie. Zazwyczaj wytwarzanie nasion następuje późnym latem lub jesienią, jest ono jednak uzależnione od konkretnej odmiany oraz warunków klimatycznych regionu, w którym mieszkasz.
O czym należy pamiętać
Suszenie torebek nasiennych
Jeśli nie jesteś pewien, czy torebki nasienne są wystarczająco wyschnięte, aby bez problemu otworzyły się, ukazując nasiona gotowe do zbioru, nie przejmuj się. Możesz bez problemu podsuszyć je, pozostawiając je do wyschnięcia przez tydzień lub dwa, w zależności od ich dojrzałości. Rozłóż warstwę torebek nasiennych, umieszczając je w płytkim kartonowym pudełku i postaw je, w suchym i ciepłym miejscu, aby przyspieszyć proces schnięcia.
Mechaniczne otwieranie torebek nasiennych
Jak wspomniano wcześniej, można również zebrać torebki nasienne i mechanicznie, poprzez lekkie potrząsanie lub miażdżenie uwolnić nasiona rośliny. Jest to efektywny sposób na zbieranie małych nasion, które wysypane z dojrzałej torebki nasiennej łatwe są do przeoczenia.
Przechowanie nasion Calibrachoe
Po wytrząśnięciu nasion zbierz je i przechowuj w małym słoiku lub kopercie. Nie zapomnij usunąć wszelkich pozostałości torebek nasiennych, przed wsypaniem nasion do pojemnika. Najlepiej będzie, jeżeli zwiniesz kartkę w rulon i przechylisz, aby nasiona bezpiecznie wpadły do słoika lub koperty.
W ten sposób nie zajmujesz się nasionami i masz pewność, że pozostaną suche do przechowywania. Po zakończeniu transferu nie zapomnij oznaczyć pojemników datą odbioru. Możesz przechowywać nasiona w dowolnym miejscu, o ile są suche, ciemne i chłodne do wczesnej wiosny, aby mogły się rozmnażać.
Jak uprawiać nasiona Calibrachoa
Calibrachoe, uważana jest za roślinę jednoroczną, chociaż zdarzają się odmiany wieloletnie. Zimowanie tej rośliny jest jednak kompletnie nieopłacalne, stąd też najlepszą metoda propagacji rośliny jest wysiew z nasion. Prawidłowo przechowane, powinny być wysiewane od stycznia do marca, w zależności od tego, kiedy mają zakwitnąć. W zależności od odmiany na nowe rośliny musisz zaczekać trzy, cztery miesiące. Możesz również przyspieszyć kwitnienie rośliny, wysiewając i uprawiając sadzonki w optymalnych warunkach, jakie gwarantuje tunel foliowy lub szklarnia. Warunki środowiskowe, wewnątrz konstrukcji są wygodniejsze do kontrolowania, aby zagwarantować kiełkowanie oraz zdrową i silną rozsadę.
Do wysiewu nasion użyj płaskiego pojemnika wypełnionego mieszanką do roślin kwitnących, możesz też dodać do niej odrobinę torfu. Nasiona umieść na powierzchni gleby, ponieważ, aby zakiełkowały, muszą mieć dopływ światła. Umieść pojemnik z nasionami w ciepłym, dobrze oświetlonym miejscu nie narażonym jednak na bezpośrednie, ostre promienie słoneczne. Do wykiełkowania nasiona potrzebują około 20-26 stopni C, niektórzy ogrodnicy używają nawet mat grzewczych, aby zapewnić roślinom optymalną temperaturę.
W miarę wzrostu sadzonek, powinieneś dostosowywać warunki środowiskowe, do etapów rozwoju roślin. Gdy po dwóch lub trzech tygodniach pojawią się pierwsze pędy, możesz stopniowo obniżać temperaturę docelowo do 20 stopni, sprzyja to bowiem zdrowiu i witalności roślin. Sadzonki Calibrachoe powinny mieć również zapewnione 18 godzin światła, a następnie 8 godzin głębokiej ciemności. Utrzymuj wilgotność gleby, spryskując ją i nalewając wody na spodek pod doniczkami, dokarmiaj siewki, dopiero, gdy będą mieć miesiąc.
Przed przesadzeniem na zewnątrz, musisz zahartować sadzonki, tak, aby nie przeżyły szoku termicznego po nagłym wystawieniu ich na zewnątrz. Dostosuj je stopniowo do warunków polowych, wydłużając czas ich ekspozycji na świeżym powietrzu. Kiedy zaś minie ryzyko przymrozków i pogoda się unormuje, możesz przesadzić sadzonki na zewnątrz.
Wniosek
Rozmnażanie Calibrachoa to doskonały pomysł na udekorowanie balkonu, tarasu lub ogrodu kaskadami ślicznych, pełnych wdzięku kwiatów. Jeśli planujesz podzielenie rośliny przez wysiew nasion, możesz bez problemu zbierać nasiona z kwiatów, które już posiadasz. Dobra wiadomość jest taka, że zbiór przechowywanie nasion, są bardzo łatwe. Wysiew nasion najlepiej jest jednak przeprowadzić w warunkach szklarniowych, aby zapewnić sadzonkom stabilne warunki i dodatkowe oświetlenie.