Jaki kolor światła byłby najlepszy do uprawy roślin w tunelu

Jaki kolor światła byłby najlepszy do uprawy roślin w tunelu

Jeśli pytasz, jaki kolor światła byłby najlepszy do uprawy roślin w szklarni, odpowiedź brzmi: niebiesko-czerwona. Warto jednak podkreślić, że rośliny będą dobrze rosły przy większości kolorów świateł, a decydującym czynnikiem będzie ilość poszczególnych kolorów. Niebieskie i czerwone to najlepsze światło kolorowe do uprawy w szklarni, ponieważ są one zbliżone do widm używanych przez rośliny.

Dodatkowo rośliny mogą również używać zieleni i żółci. Ogrodnik musi zadbać o odpowiedni kolor światła w szklarni, oprócz innych warunków, takich jak temperatura. W końcu kontrola, jaką masz nad warunkami szklarniowymi, jest jego podstawową zaletą, niezależnie od lokalizacji i pogody.

Jak wybrać najlepszy kolor światła do uprawy roślin w szklarni

Przy wyborze koloru światła do uprawy częstym błędem jest wybieranie zielonego, żółtego i pomarańczowego, ponieważ zakładamy, że są one podobne do widma podawanego przez słońce. W końcu naśladujemy warunki, których potrzebują rośliny do wzrostu, prawda? Jednak badania pokazują, że aktywność fotosyntetyczna roślin występuje w częstotliwościach niebieskiej i czerwonej.

Do uprawy roślin w szklarni najlepiej będzie używać czerwonych i niebieskich świateł, ponieważ przyjmują one maksymalną ilość chlorofilu jako odpowiedź w tych kolorach. Musisz jednak zrozumieć, że istnieją różne rodzaje świateł i kolorów, których możesz używać w szklarni. Podczas gdy niebieski i czerwony są najlepszymi kolorami dla rosnących roślin, światło LED o pełnym spektrum będzie idealne do szklarni.

Światła fluorescencyjne a światła LED

Jeśli używasz żarówki fluorescencyjnej, która emituje niebieskie światło, pomoże to uzyskać krzaczaste rośliny. Żarówki fluorescencyjne są również doskonałe podczas siewu, ponieważ nie wydzielają zbyt dużo ciepła. Warto zaznaczyć, że wybierając świetlówkę można wybierać między bielą zimną a bielą ciepłą, gdzie ta pierwsza jest bardziej niebieska.

Wręcz przeciwnie, bardziej energooszczędne i trwałe diody LED wykorzystują długości fal. Ułatwia to wybór rzeczywistego spektrum kolorów w przeciwieństwie do świetlówek. Mając to na uwadze, poniższe informacje omówią każdy kolor i jego wpływ na rośliny.

Niebieskie światło

Przed użyciem światła niebieskiego należy zwrócić uwagę na zmieszanie go z innymi widmami lamp. Kolor ten wpływa na grubość i kolor liści, akceptację energii i zawartość chlorofilu, ale niektóre gatunki roślin mogą doświadczać zahamowań wzrostu od tego koloru. Minimalne natężenie niebieskiego światła jest wystarczające, aby pomóc we wzroście i tempie dojrzewania oraz zminimalizować utratę wody przez rośliny.

Czerwone światło

Innym wpływowym kolorem światła dla uprawy roślin w szklarni jest czerwony. To widmo najlepiej połączyć z niebieskim, jeśli naprawdę chcesz uzyskać dobrze rozwinięte rośliny. Dzieje się tak, ponieważ ta długość fali odgrywa rolę w kiełkowaniu nasion, kwitnieniu oraz ekspansji liści i łodyg.

Zielone światło

Spośród spektrum kolorów ogrodnicy zwykle ignorują zielone światło, ponieważ ma ono najmniejszą wydajność. Ale według Michigan State University nadal jest przydatna w fotosyntezie i budowie roślin. Zielone światło jest również pomocne w szklarni z grubymi górnymi daszkami, dzięki czemu dolne liście baldachimu nadal otrzymują światło.

Co to jest DLI?

Szukając koloru świateł do uprawy, możesz napotkać termin DLI. Ten termin daje wyobrażenie o tym, ile światła będzie dostępne dla rośliny do fotosyntezy. Dlatego więcej DLI oznacza więcej fotosyntezy, oznacza lepszy wzrost.

W szklarniach dodanie świateł do uprawy w celu zwiększenia DLI pomoże w produkcji roślin wysokiej jakości. Tempo wzrostu będzie zależało od produktywności roślin. Musisz jednak znać odpowiednią odległość między roślinami a światłem.

Pamiętaj, że możesz używać lamp fluorescencyjnych, LED lub lamp wyładowczych o dużej intensywności, w zależności od pracy w szklarni. Jeśli używasz świateł LED, zachowaj odległość do 30 cali nad roślinami. Wręcz przeciwnie, lampy fluorescencyjne mogą znajdować się 6 cali nad roślinami, podczas gdy światła wyładowcze o dużej intensywności mogą znajdować się 8 stóp nad roślinami.

Czy intensywność światła jest ważna dla uprawy roślin w szklarni?

Po zapoznaniu się ze spektrami kolorów kolejnym krokiem jest uświadomienie sobie, jak ważne jest natężenie światła w szklarni. Ogólnie rzecz biorąc, im wyższa intensywność, tym wyższy będzie również współczynnik fotosyntezy. Jak wspomniano wcześniej, dodanie świateł do uprawy jest niezbędne, ponieważ oszklenie szklarni zmniejsza ilość światła dostępnego do fotosyntezy.

Wniosek

Utrzymanie optymalnych warunków w szklarni może być trudne. Czy wiesz, poza odpowiednimi temperaturami, jakie barwy światła byłyby najlepsze do uprawy roślin w szklarni? Bezpośrednią odpowiedzią byłoby połączenie niebieskich i czerwonych świateł, ponieważ te kolory są najbardziej znaczące dla wzrostu roślin.

Badania wykazały, że te kolory są zbliżone do widm używanych przez rośliny. Ale chociaż są to najlepsze kolory, najbardziej korzystne dla roślin będzie pełnozakresowe światło LED do uprawy. Każdy kolor ma znaczenie dla zdrowia rośliny, więc zamiast tego dowiedz się, ile twoje rośliny będą potrzebować dla każdego koloru.

Jaki kolor światła byłby najlepszy do uprawy roślin w tunelu

Jak bardzo przydatny był ten post?

Kliknij na gwiazdkę, aby ocenić!

Średnia ocena / 5. Liczba głosów:

Jak na razie brak głosów! Bądź pierwszym, który oceni ten post.

We are sorry that this post was not useful for you!

Let us improve this post!

Tell us how we can improve this post?

Odwiedź nasz sklep internetowy

W Krostrade dostarczamy innowacyjne produkty i rozwiązania dla domu i ogrodu zarówno na rynek polski, jak i europejski. Oferta firmy obejmuje szeroki asortyment produktów wykonanych z najwyższej jakości komponentów.

Przeczytaj również

Tunele foliowe

Deszczówka w uprawach pod osłonami

Deszczówka w uprawach pod osłonami to jeden z najcenniejszych surowców w tunelu foliowym. Woda pozyskiwana w ten sposób pozwala na…

Więcej
Uprawa pod osłonami

Jak rozmnażać katarantus różowy? Uprawa i pielęgnacja barwinka madagaskarskiego

W ostatnim czasie w naszych domach i ogrodach coraz częściej goszczą piękne, egzotyczne rośliny. Jedną z nich, jest pochodzący z…

Więcej
Uprawa pod osłonami

Jak zapobiegać zgniliźnie korzeni? | przyczyny i zapobieganie

Zgnilizna korzeni to jedna z najczęstszych chorób, która może dotknąć prawie każdą roślinę. Za przyczynę procesów gnicia odpowiedzialne są patogeny…

Więcej
Tunele foliowe

Dlaczego warto mieć tunel foliowy?

W ogrodach niemal jak grzyby po deszczu wyrastają coraz to bardziej nowoczesne konstrukcje pokryte folią. I corocznie pojawia ich się…

Więcej
Uprawa pod osłonami

Jak przechowywać cebulki frezji? 3 proste kroki

Jeśli chcesz dowiedzieć się, w jaki sposób zajmować się bulwami frezji, mamy dla Ciebie dobrą wiadomość, jest to bowiem bardzo…

Więcej
Uprawa pod osłonami

Jak długo kwitną bromelie? Porady dotyczące pielęgnacji

Znalezienie odpowiedzi na pytanie, jak długo kwitną bromelie, może być trudne, biorąc pod uwagę, że jest to duża rodzina roślin….

Więcej