Jak uprawiać selera w tunelu foliowym?

Jak uprawiać selera w tunelu foliowym?

Seler to wartościowe i smaczne warzywo o wielu właściwościach prozdrowotnych. Jadalną częścią rośliny są korzeń i liście. Białokremowy miąższ oraz ciemnozielone liście używa się jako dodatek do wielu dań i potraw. Aromatyczny korzenny smak nadaje potrawom niepowtarzalnego aromatu. Seler w formie przyprawy może również zastępować sól. Warto uprawiać seler w tunelu bo warzywo ma wiele cennych witamin, soli mineralnych, dużo fosforu, wapnia i potężną ilość błonnika. Wielu znanych aktorów i aktorek zajada się selerem w czasie diet, ponieważ wzbogaca on organizm potrzebnymi składniki, a dzięki sporej dawce witaminy C, o wiele większej niż posiadają cytrusy, skutecznie działa na skórę i wykazuje właściwości przeciwzapalnie.

Gleba pod uprawę selera

Seler ma wysokie wymagania względem wody, szczególnie kiedy rozwija się korzeń warzywa. Jakiekolwiek niedobory prowadzą do rozwijania się korzeni bocznych zamiast głównego. Należy unikać takich sytuacji, w innym wypadku plon będzie mizerny. Roślina ma również spore wymagania glebowe. Optymalnie rozwija się w ziemi średnio zwięzłej, zasobnej w próchnicę i posiadającej strukturę gruzełkowatą. Gleby piaszczyste, zbite oraz podmokłe nie nadają się do prowadzenia upraw selera. Idealne pH dla tej rośliny wynosi od 6,5 do 7.

Stanowisko na seler

Roślina potrzebuje dużo słońca do rozwoju, na każdym etapie wegetacyjnym. Wprowadza się ją do tunelu foliowego, gdy temperatura wewnątrz utrzymuje się na poziome 12°C. Uprawa selera z gruntu to długi proces, dlatego wielu ogrodników hoduje roślinę z rozsady. Gdy jest uprawiana z przedplonem, skuteczna rozstawa to 40 x 40 cm lub 30 x 20 cm bez przedplonu. Jest rośliną o długim czasie wegetacji, dlatego często jest uprawiany jako plon głównym. Nim jednak w całości przejmie jedno stanowisko, można przed selerem wyhodować szpinak, sałatę lub jarmuż.

Można go uprawiać w pierwszym roku po nawożeniu obornikiem.

Zmianowanie selera

Aby otrzymać wysoki plon selera, należy sadzić go po roślinach o niskich wymagania pokarmowych oraz po roślinach głęboko korzeniących. Tak jak w przypadku większości roślin, nie sadzi się go po innych warzywach z tej samej rodziny.

Sadzenie i rozsada selera

Seler najczęściej sadzi się z rozsady. Ze względu na długi okres wegetacji warzywa, o wiele bardziej skutecznym sposobem prowadzenia uprawy jest wprowadzenia siewek do tunelu foliowego.

Przygotowanie rozsady jest dość pracochłonne. Przed wprowadzeniem rośliny na miejsce stałe siewkę prowadzi się przez trzy miesiące. Jeśli nie zmniejszy to zapału ogrodnika, należy wysiać nasiona w lutym. Dobrze jest je wcześniej zaprawić, aby zmniejszyć szanse na późniejsze porażenia chorobami. Nasiona potrzebują sporo światła, dlatego nie należy ich zakrywać, a dać im jak najwięcej czasu, podczas którego wschodząca roślina będzie odpowiednio naświetlona. Temperatura podczas rozwoju roślin musi utrzymywać się na poziomie 24°C. Po wykiełkowaniu obniża się ją do przedziału między 15 a 18°C. Gdy rozwiną po trzy liście, przepikowuje się je do pojedynczych doniczek.

Pielęgnacja selera

Wprowadzając wcześnie sadzonki selera do cieplarni, należy osłonić uprawy agrotkaniną. Roślina jest bardzo wrażliwa na niskie temperatury, dlatego tak ważna jest jej ochrona przed przymrozkami. Ściółkowanie ogranicza rozwój chwastów, na które seler jest bardzo czuły. Wszelkie rośliny towarzyszące warzywu należy umieszczać w taki sposób, aby nie przysłaniały miejsca, w którym dojrzewa. Systematyczne spulchnianie gleby, polepsza fitosanitarny stan podłoża. Oznacza to, że środowisko glebowe o wiele lepiej się rozwija, a główna bulwa nabiera owalnej formy.

Jak uprawiać selera w tunelu foliowym?

Odwiedź nasz sklep internetowy

W Krostrade dostarczamy innowacyjne produkty i rozwiązania dla domu i ogrodu zarówno na rynek polski, jak i europejski. Oferta firmy obejmuje szeroki asortyment produktów wykonanych z najwyższej jakości komponentów.

Najnowsze artykuły

Tunele KrosAgro

Tunel foliowy hobbystyczny 3 x 8,75 m

Tunel foliowy hobbystyczny 3 x 8,75 m

wys: 2,15m | szer: 3m | dł: 8,75m

3 117,34 zł cena zawiera VAT
Zobacz w sklepie
TUNEL FOLIOWY HOBBYSTYCZNY 4 X 8,75 M

Tunel foliowy hobbystyczny 4 x 6,25 m

wys: 2,40m | szer: 4m | dł: 6,25m

1 963,08 zł cena zawiera VAT
Zobacz w sklepie
Tunel foliowy hobbystyczny 4 x 12,5 m

Tunel foliowy hobbystyczny 4 x 12,5 m

wys: 2,40m | szer: 4m | dł: 12,5m

5 223,13 zł cena zawiera VAT
Zobacz w sklepie

Przeczytaj również

Jak zimować kolokazję- uszy słonia. Przewodnik krok po kroku - Uprawa pod osłonami
Uprawa pod osłonami

Jak zimować kolokazję- uszy słonia. Przewodnik krok po kroku

Potrzebujesz dowiedzieć się tylko o trzech krokach, aby z powodzeniem przezimować uszy słonia. Jedną ze ...
Czytaj więcej
Jak ochronić rośliny przed ptakami? - Uprawa pod osłonami
Tunele foliowe

Jak ochronić rośliny przed ptakami?

Choć miło zobaczyć dzikie ptaki i zwierzęta w ogrodzie, to jednak często bywają utrapieniem dla ...
Czytaj więcej
Tunel foliowy do okrywania roślin na zimę - Tunele foliowe
Tunele foliowe

Tunel foliowy do okrywania roślin na zimę

Tunel foliowy do okrywania roślin na zimę to skuteczna ochrona przed niskimi temperaturami. Te mogą ...
Czytaj więcej