Kiedy zacząć uprawę warzyw w szklarni i tunelu foliowym?

Kiedy zacząć uprawę warzyw w szklarni i tunelu foliowym

Całoroczny produktywny ogród warzywny od lutego jest możliwy, jeśli wiesz, kiedy zacząć uprawiać warzywa w szklarni. Być może najbardziej znaczącą zaletą upraw szklarniowych jest to, że możesz zacząć uprawę od początku roku do ostatniego miesiąca. Jeśli korzystasz z ogrzewanej szklarni, możesz nawet uprawiać warzywa we wszystkich porach roku.

Nie tylko wiedząc, kiedy rozpocząć uprawę warzyw w szklarni, musisz wziąć pod uwagę pory roku i sklasyfikować rośliny jako odporne, zimne i ciepłe. Poznanie stref sadzenia w Twoim stanie będzie również działać na twoją korzyść, ponieważ pozwoli ci wiedzieć, które rośliny przetrwają. Aby dać ci ogólny pogląd, te strefy 1a mają ekstremalne roczne temperatury od -60 do -55 ° F, podczas gdy strefa 13b to 65 do 70 ° F.

Jak się dowiedzieć, kiedy zacząć uprawę warzyw w szklarni

Możesz rozpocząć uprawę warzyw w szklarni już w lutym w miejscach takich jak Kolorado, ponieważ nadaje się ona do roślin w okresie chłodnym i ciepłym. Dlatego będziesz wiedział, kiedy zacząć uprawiać warzywa w swojej okolicy, jeśli znasz swoją strefę sadzenia i przewidywane warunki. A ponieważ będziesz używać szklarni, możesz odpowiednio dostosować warunki wewnętrzne.

Klasyfikuj warzywa

Odporne warzywa

Ogrodnictwo zimowe jest ryzykowne nawet w szklarni, ale nadal można rozpocząć uprawę mrozoodporną w grudniu lub styczniu. Niektórzy ogrodnicy w Oregonie wspominali również, że niektóre warzywa mogą wytrzymać silny mróz. Typowymi roślinami odpornymi na niskie temperatury są buraki, szpinak, por, jarmuż, rzepa, marchew, rzodkiewka, brukselka i boćwina.

Rośliny odporne na mróz można utwardzić, stopniowo wprowadzając je do warunków zewnętrznych, a następnie rozpocząć przesadzanie w lutym lub marcu. Cebula cebulowa jest nawet wystarczająco odporna na przesadzanie w styczniu. Istnieją również półtwarde warzywa, które są idealne do sadzenia w chłodnych porach roku w szklarni.

Warzywa w chłodnym sezonie

Brokuły, kalafior, kapustę i sałatę można uprawiać na początku marca w szklarni. Pietruszka i seler również wytrzymują lekki mróz. Warzywa te najlepiej utwardzić i przesadzić w kwietniu.

Jeśli jesteś w regionie o umiarkowanym klimacie, możesz również rozpocząć drugi zbiór warzyw sezonowych w okresie chłodnym w lipcu i sierpniu przed przesadzeniem ich później w miesiącu i we wrześniu. To przygotuje je na chłodniejsze temperatury jesienią. W tym czasie będą również gotowe do zbiorów do następnej wczesnej wiosny.

Warzywa w ciepłym sezonie

Warzywa w ciepłym sezonie, takie jak pomidory, dynia, bakłażan, rośliny strączkowe, groszek, ogórki, papryka i kukurydza, mogą być zajęte w szklarni w marcu i kwietniu. Należy jednak pamiętać, że na niektórych obszarach mogą wystąpić przymrozki nawet do wiosny, więc połowa kwietnia lub początek maja jest bardziej idealna dla tych upraw. Ponieważ warzywa z sezonu ciepłego nie tolerują niskich temperatur, najlepiej jest zawsze wcześniej sprawdzić warunki panujące w szklarni.

Poznaj swoje pory roku

Późna zima do połowy wiosny

Możesz rozpocząć uprawę odpornych roślin w szklarni od późnej zimy do wczesnej wiosny. Jeśli masz podgrzewany propagator, możesz również wcześnie zasiać inne rośliny. Dodatkowo w połowie wiosny możesz siać szybko rosnące delikatne warzywa.

Późna wiosna do późnego lata

Późną wiosną do wczesnego lata najlepiej sadzić letnie warzywa, a po mrozie można je utwardzić. Do połowy lata możesz zbierać letnie plony i usuwać zużyte warzywa, takie jak ogórki. Późnym latem możesz siać w szklarni warzywa, takie jak sałata, mała marchewka i liście sałaty, aby uzyskać nowe zbiory.

Jesień

Jesienią można sadzić w pomieszczeniach niektóre warzywa, takie jak pietruszka i kalabria. Niektóre uprawy, takie jak groch, są również najlepsze do zimowania. W stanie Maine jesienią można sadzić warzywa liściaste, a warzywa kapustne nadają się nawet do sadzenia na początku sierpnia.

Czy możliwe jest całoroczne sadzenie szklarni?

Sadzenie warzyw w szklarni przez cały rok jest możliwe, ponieważ możesz kontrolować warunki uprawy warzyw w pomieszczeniu. W stanach takich jak Kolorado można nawet wysiewać rośliny odporne na zimno w lutym bez dodatkowego oświetlenia. Szklarnie również najlepiej sprawdzają się przy zakładaniu większości roślin, dopóki nie będzie można przesadzić ich na zewnątrz.

Następnie można wysiewać uprawy w ciepłym sezonie i zbierać rośliny odporne na zimno około marca lub kwietnia. Maj może być również miesiącem zbiorów warzyw liściastych i przesadzania warzyw, które rozpoczęto w pomieszczeniach. Mimo to najlepiej jest mieć system chłodzenia, który zapobiega przegrzewaniu się upraw w ciepłym sezonie od czerwca do lipca.

Od sierpnia do września można uprawiać ogród zimowy, podczas gdy od listopada do stycznia może być wymagane dodatkowe oświetlenie, gdy skraca się długość dnia. Ogólnie rzecz biorąc, chcesz, aby twoje rośliny dojrzewały do ​​listopada lub grudnia, aby nadal można było zbierać powoli przez zimę. W zależności od obszaru szklarnia może chronić warzywa przed mrozem zimą.

Wniosek

Najważniejszą zaletą ogrodnictwa szklarniowego jest to, że umożliwia produktywność przez cały rok. Ale czy wiesz, kiedy zacząć uprawiać warzywa w szklarni? W stanach takich jak Kolorado można siać lub sadzić już w lutym.

Znając strefę sadzenia, pory roku i klasyfikację upraw, możesz sadzić w szklarni niezależnie od warunków. Możesz użyć szklarni do ochrony przed mrozem lub zacząć warzywa w pomieszczeniu, dopóki klimat na zewnątrz nie będzie odpowiedni.

Kiedy zacząć uprawę warzyw w szklarni i tunelu foliowym

Jak bardzo przydatny był ten post?

Kliknij na gwiazdkę, aby ocenić!

Średnia ocena / 5. Liczba głosów:

Jak na razie brak głosów! Bądź pierwszym, który oceni ten post.

We are sorry that this post was not useful for you!

Let us improve this post!

Tell us how we can improve this post?

Odwiedź nasz sklep internetowy

W Krostrade dostarczamy innowacyjne produkty i rozwiązania dla domu i ogrodu zarówno na rynek polski, jak i europejski. Oferta firmy obejmuje szeroki asortyment produktów wykonanych z najwyższej jakości komponentów.

Przeczytaj również

Uprawa pod osłonami

Jak uprawiać ogórki w szklarni?

Ogórki są prawdziwym symbolem lata w ogródku, doskonałym i niezwykle płodnym warzywem do uprawy i zbiorów. Jeśli chcesz wiedzieć, jak…

Więcej
Uprawa pod osłonami

Tunel foliowy czy szklarnia?

Na rynku istnieje pełna gama tuneli foliowych i szklarni o różnym poziomie trwałości. Przed podjęciem decyzji o zakupie warto zastanowić…

Więcej
Uprawa pod osłonami

Co i jak uprawiać w tunelu foliowym?

Wielu ogrodnikom wydaje się, że ze względu na ograniczone miejsce w tunelu foliowym liczba roślin zawsze będzie tak sama. Otóż niekoniecznie. Metoda…

Więcej
Tunele foliowe

6 sposobów na nowoczesny ogród warzywny

Ogrody warzywne stają się popularnym elementem designu działki. W przydomowych uprawach obok rabat kwiatowych rozciągają się grządki smacznych warzyw, które…

Więcej
Uprawa pod osłonami

Jak sadzić i uprawiać jarmuż | Najlepsze rośliny towarzyszące

Wygląda na to, że wszyscy mają obsesję na punkcie tej zielonej rośliny liściastej, robi ona furorę na stołach osób zainteresowanych…

Więcej
Uprawa pod osłonami

Kiedy zaczynają rosnąć trawy ozdobne? Trawy ciepłego i zimnego sezonu

Trawy ozdobne to niezwykle dekoracyjne i łatwe e uprawie rośliny ozdobne, których popularność stale rośnie. Choć ich historia jest długa…

Więcej