Istnieją dwie najlepsze sposoby dodawania żelaza do gleby. Podobnie jak umiejętność odmierzania odpowiedniej dawki nawozu, aby zapewnić roślinom potrzebne składniki odżywcze, tak samo znajomość rodzaju i jakości gleby również odgrywa znaczącą rolę we wzroście i zdrowiu roślin. Ziemia powinna obfitować w makro i mikroelementy, jednak poszczególne rośliny mogą mieć zwiększone zapotrzebowanie na któryś z nich, a ich niedobory skutkują chorobami, słabym wzrostem i kwitnieniem. Niedobór tak ważnego składnika, jak żelazo skutkuje zahamowaniem syntezy chlorofilu, a także ksantofilu i karotenu, a to z kolei objawia się chlorozą. Żelazo ma kluczowe znaczenie dla wzrostu i metabolizmu roślin, musisz więc mieć pewność, że nie brakuje tego istotnego pierwiastka w Twojej glebie.
Istnieje wiele powodów, dla których niektóre gleby nie zawierają wystarczającej ilości żelaza, na przykład zbyt zasadowy odczyn, zwiększona ilość wapnia w glebie lub zbyt zwięzła struktura podłoża. Być może od razu przyjdzie Ci do głowy wymiana gleby, w celu umożliwienia roślinom pobieranie żelaza w takiej ilości, jaka jest im potrzebna. Zanim jednak wymienisz podłoże, ważne jest, żeby odszukać przyczyny problemu oraz upewnić się, wykonując test gleby, że to na pewno ubytek żelaza jest przyczyną problemów.
Spis treści
Jak dodać żelazo do gleby: 2 proste sposoby
Sposób nr 1. Nawóz żelazny
Pierwsza metoda jest bardzo prosta, polega bowiem na wypełnianiu ubytków żelaza w glebie, poprzez dodawanie do niej nawozu żelaznego. Możesz to potraktować jako szybki środek zaradczy, zwłaszcza gdy zauważysz, że Twoim roślinom żółkną liście. Pamiętaj, że może to być charakterystyczny objaw niedoboru żelaza.
Chelaty żelaza a siarczan żelaza
Uzupełnienie gleby nawozem żelaznym powinno pomóc przywrócić zdrowe kolory roślinom. Ogrodnicy często aplikują go co 14 dni, w zależności od instrukcji na etykiecie. Te nawozy zazwyczaj zawierają w swoim składzie chelaty żelaza i siarczan żelaza, przy czym ten pierwszy składnik jest bardziej preferowany, ponieważ jest najlepiej przyswajany przez rośliny.
Należy jednak pamiętać, że badanie gleby jest niezbędne, aby poznać przyczynę niedoboru żelaza w jej składzie . Osoby przebywające w szklarni mają prostsze zadanie, jeśli chodzi o prawidłowe odczytanie wyników testów, ponieważ mają określoną lokalizację, która jest osłoniętą, więcnienarażona na wiele zmian środowiskowych. Jeśli z testu wynika, że twoja gleba ma odczyn zasadowy, powinieneś wybrać nawóz Fe-EDDHA i kilkakrotnie w sezonie wegetacyjnym użyć pół kilograma na 9 metrów kwadratowych gleby.
Oczywiście zabieg ten może się różnić ilością użytego nawozu, w zależności od rodzaju gleby i gatunku roślin. Innym skutecznym sposobem, na wzbogacenie ziemi w żelazo, jest dodanie do gleby materii organicznej, ponieważ ma ona w swym składzie bogactwo naturalnych chelatów. Warto spróbować obniżać pH gleby za pomocą dodawania do niej materii organicznej, takiej jak kompost.
Sposób nr 2. Obniż pH gleby
Składniki obniżające pH gleby
Jak wspomniano wcześniej, gleba o wysokim pH jest bardziej podatna na niedobór żelaza. Mając to na uwadze, obniżenie pH gleby powinno również pomóc w zmianie gospodarki mineralnej ziemi. Prostym sposobem na obniżenie pH gleby jest dodanie kilku składników, takich jak kompost, siarka, mocznik, azotan amonu i siarczan amonu.
Zakwaszanie gleby
Możesz także zakwasić glebę, jeśli nie jest odpowiednio zasobna i chłonna. To rozwiązanie ma jednak ograniczone możliwości, ponieważ łatwiej zastosować je można w przypadku gleby w pojemnikach i kontenerach, ponieważ panuje w nich częsta rotacja roślin, więc możliwe jest pracowanie nad zoptymalizowaniem podłoża. Najczęściej stosowanym sposobem zakwaszania gleby, jest dodawanie do niej siarki elementarnej w różnych dawkach, w zależności od rodzaju gleby.
Oznaki niedoboru żelaza
Bez testów gleby nie można mieć pełnej pewności, że konieczne jest dodanie żelaza do gleby, w celu uzupełnienia niedoborów roślin. Dlatego koniecznie musisz nauczyć się rozpoznawać pewne oznaki niedoboru żelaza, aby szybko móc interweniować. Najlepszym sposobem sprawdzenia, czy roślinie nie brakuje żelaza jest obserwacja najmłodszych liści rośliny. Jeśli są skarłowaciałe i żółkną lub bieleją powinny Ci się włączyć dzwonki alarmowe.
Jeżeli między żyłami, powierzchnia liścia ma tendencję do żółknięcia lub bieleje, nie ma żadnych wątpliwości, że są to zmiany chlorotyczne. Chloroza jest to nieinfekcyjna choroba roślin, której przyczyna jest zaburzenie wytwarzania chlorofilu przez roślinę. Objawem chlorozy są żółknące, a nawet bielejące liście, w których żyłki pozostają nadal zielone. Zauważysz proces chorobowy, od zmian rozpoczynających się na końcach liści, możliwa jest także utrata liści przez niektóre gatunki roślin.
Jak zapobiegać niedoborowi żelaza
Możesz popaść w zniechęcenie, gdy zrozumiesz, że gleba, w której rosną Twoje rośliny, wymaga wymiany, ponieważ nie zaspakaja ich potrzeb na żelazo. Jednak nie załamuj się, dlatego, że nadal możesz skorygować te niedobory za pomocą dwóch omówionych metod. Możesz także całkowicie zapobiec niedoborowi żelaza, po prostu dodając siarkę podczas przygotowywania gleby, w której chcesz zasadzić rośliny.
Najczęstszą przyczyną niedoborów żelaza wśród roślin, jest zbyt wysokie pH gleby uniemożliwiające pobieranie z niej przez rośliny składników odżywczych oraz zbyt zbita, ilasta oraz niewłaściwie odwodniona gleba. Na niedobory żelaza mogą cierpieć zarówno rośliny doniczkowe, jak i rosnące po gołym niebem. Oczywiście musisz wiedzieć, że niektóre gatunki jak np. len, kukurydza, maliny, truskawki lub drzewka owocowe, są bardziej podatne na niedobory żelaza.
Wniosek
Żeby odnieść sukces w uprawie roślin, nie wystarczy zapewnienie im idealnego środowiska, na przykład stworzenie we wnętrzu szklarni, lub tunelu idealnego, dla danego gatunku mikroklimatu. Musisz także przetestować glebę i nauczyć się sposobów na podnoszenie w niej ilości żelaza, jeśli rośliny cierpią z powodów niedoborów tego pierwiastka. Dobra wiadomość jest taka, że po wykryciu przyczyny niedoboru tego kluczowego dla zdrowia roślin, składnika odżywczego, można szybko zaradzić tej sytuacji, uzupełniając glebę nawozem żelaznym lub spulchniając ją i stosując sposoby na obniżenie jej poziomu pH.
Chelat żelaza to cząsteczka, która wychwytuje żelazo i umożliwia, jego pozostanie w glebie. Nawozy chelatowe, są świetną pomocą w poprawieniu parametrów podłoża, ponieważ są łatwo przyswajalne dla roślin. Przyczyną niedoborów roślin w żelazo, może być również obniżone pH gleby, możesz zmienić jej odczyn, niwelując przyczynę problemu. Czasami wystarczy spulchnić podłoże, ponieważ ubytki tego pierwiastka, częściej zdarzają się na ziemiach zbitych, zalanych wodą lub ilastych. Dobra wiadomość jest taka, że dzięki testom gleby i szybkim określeniu przyczyny niedoborów żelaza, rozwiązanie jest na wyciągnięcie ręki.