Jak wzbogacić glebę w żelazo? Przewodnik dla początkujących

Jak wzbogacić glebę w żelazo. Przewodnik dla początkujących

Istnieją dwie najlepsze sposoby dodawania żelaza do gleby. Podobnie jak umiejętność odmierzania odpowiedniej dawki nawozu, aby zapewnić roślinom potrzebne składniki odżywcze, tak samo znajomość rodzaju i jakości gleby również odgrywa znaczącą rolę we wzroście i zdrowiu roślin. Ziemia powinna obfitować w makro i mikroelementy, jednak poszczególne rośliny mogą mieć zwiększone zapotrzebowanie na któryś z nich, a ich niedobory skutkują chorobami, słabym wzrostem i kwitnieniem. Niedobór tak ważnego składnika, jak żelazo skutkuje zahamowaniem syntezy chlorofilu, a także ksantofilu i karotenu, a to z kolei objawia się chlorozą. Żelazo ma kluczowe znaczenie dla wzrostu i metabolizmu roślin, musisz więc mieć pewność, że nie brakuje tego istotnego pierwiastka w Twojej glebie.

Istnieje wiele powodów, dla których niektóre gleby nie zawierają wystarczającej ilości żelaza, na przykład zbyt zasadowy odczyn, zwiększona ilość wapnia w glebie lub zbyt zwięzła struktura podłoża. Być może od razu przyjdzie Ci do głowy wymiana gleby, w celu umożliwienia roślinom pobieranie żelaza w takiej ilości, jaka jest im potrzebna. Zanim jednak wymienisz podłoże, ważne jest, żeby odszukać przyczyny problemu oraz upewnić się, wykonując test gleby, że to na pewno ubytek żelaza jest przyczyną problemów.

Jak dodać żelazo do gleby: 2 proste sposoby

Sposób nr 1. Nawóz żelazny

Pierwsza metoda jest bardzo prosta, polega bowiem na wypełnianiu ubytków żelaza w glebie, poprzez dodawanie do niej  nawozu żelaznego. Możesz to potraktować jako szybki środek zaradczy, zwłaszcza gdy zauważysz, że Twoim roślinom  żółkną liście. Pamiętaj, że może to być charakterystyczny objaw niedoboru żelaza.

Chelaty żelaza a siarczan żelaza

Uzupełnienie gleby nawozem żelaznym powinno pomóc przywrócić zdrowe kolory roślinom. Ogrodnicy często aplikują go co 14 dni, w zależności od instrukcji na etykiecie. Te nawozy zazwyczaj zawierają w swoim składzie chelaty żelaza i siarczan żelaza, przy czym ten pierwszy składnik jest bardziej preferowany, ponieważ jest najlepiej przyswajany przez rośliny.

Należy jednak pamiętać, że badanie gleby jest niezbędne, aby poznać przyczynę niedoboru żelaza w jej składzie . Osoby przebywające w szklarni mają prostsze zadanie, jeśli chodzi o prawidłowe odczytanie wyników testów, ponieważ mają określoną lokalizację, która jest osłoniętą, więcnienarażona na wiele zmian środowiskowych. Jeśli z testu wynika, że twoja gleba ma  odczyn zasadowy, powinieneś wybrać nawóz Fe-EDDHA i kilkakrotnie w sezonie wegetacyjnym użyć pół kilograma na 9 metrów kwadratowych gleby.

Oczywiście zabieg ten może się różnić ilością użytego nawozu, w zależności od rodzaju gleby i gatunku roślin. Innym skutecznym sposobem, na wzbogacenie ziemi w żelazo, jest dodanie do gleby materii organicznej, ponieważ ma ona w swym składzie bogactwo naturalnych chelatów. Warto spróbować obniżać pH gleby za pomocą dodawania do niej materii organicznej, takiej jak kompost.

Sposób nr 2. Obniż pH gleby

Składniki obniżające pH gleby

Jak wspomniano wcześniej, gleba o wysokim pH jest bardziej podatna na niedobór żelaza. Mając to na uwadze, obniżenie pH gleby powinno również pomóc w zmianie gospodarki mineralnej ziemi. Prostym sposobem na obniżenie pH gleby jest dodanie kilku składników, takich jak kompost, siarka, mocznik, azotan amonu i siarczan amonu.

Zakwaszanie gleby

Możesz także zakwasić glebę, jeśli nie jest odpowiednio zasobna i chłonna. To rozwiązanie ma jednak ograniczone możliwości, ponieważ łatwiej zastosować je można w przypadku gleby w pojemnikach i kontenerach, ponieważ panuje w nich częsta rotacja roślin, więc możliwe jest pracowanie nad zoptymalizowaniem podłoża. Najczęściej stosowanym sposobem zakwaszania gleby, jest dodawanie do niej siarki elementarnej w różnych dawkach, w zależności od rodzaju gleby.

Oznaki niedoboru żelaza

Bez testów gleby nie można mieć pełnej pewności, że konieczne jest dodanie żelaza do gleby, w celu uzupełnienia niedoborów roślin. Dlatego koniecznie musisz nauczyć się rozpoznawać pewne oznaki niedoboru żelaza, aby szybko móc interweniować. Najlepszym sposobem sprawdzenia, czy roślinie nie brakuje żelaza jest obserwacja najmłodszych liści rośliny. Jeśli są skarłowaciałe i żółkną lub bieleją powinny Ci się włączyć dzwonki alarmowe.

Jeżeli między żyłami, powierzchnia liścia ma tendencję do żółknięcia lub bieleje, nie ma żadnych wątpliwości, że są to zmiany chlorotyczne.  Chloroza jest to nieinfekcyjna choroba roślin, której przyczyna jest zaburzenie wytwarzania chlorofilu przez roślinę. Objawem chlorozy są żółknące, a nawet bielejące liście, w których żyłki pozostają nadal zielone. Zauważysz proces chorobowy, od zmian rozpoczynających się na końcach liści, możliwa jest także utrata liści przez niektóre gatunki roślin.

Jak zapobiegać niedoborowi żelaza

Możesz popaść w zniechęcenie, gdy zrozumiesz, że gleba, w której rosną Twoje rośliny, wymaga wymiany, ponieważ nie zaspakaja ich potrzeb na żelazo. Jednak nie załamuj się, dlatego, że nadal możesz skorygować te niedobory za pomocą dwóch omówionych metod. Możesz także całkowicie zapobiec niedoborowi żelaza, po prostu dodając siarkę podczas przygotowywania gleby, w której chcesz zasadzić rośliny.

Najczęstszą przyczyną niedoborów żelaza wśród roślin, jest zbyt wysokie pH gleby uniemożliwiające pobieranie z niej przez rośliny składników odżywczych oraz zbyt zbita, ilasta oraz niewłaściwie odwodniona gleba. Na niedobory żelaza mogą cierpieć zarówno rośliny doniczkowe, jak i rosnące po gołym niebem. Oczywiście musisz wiedzieć, że niektóre gatunki jak np. len, kukurydza, maliny, truskawki lub drzewka owocowe, są bardziej podatne na niedobory żelaza.

Wniosek

Żeby odnieść sukces w uprawie roślin, nie wystarczy zapewnienie im idealnego środowiska, na przykład stworzenie we wnętrzu szklarni, lub tunelu idealnego, dla danego gatunku mikroklimatu. Musisz także przetestować glebę i nauczyć się sposobów na podnoszenie w niej ilości żelaza, jeśli rośliny cierpią z powodów niedoborów tego pierwiastka. Dobra wiadomość jest taka, że ​​po wykryciu przyczyny niedoboru tego kluczowego dla zdrowia roślin, składnika odżywczego, można szybko zaradzić tej sytuacji, uzupełniając glebę nawozem żelaznym lub spulchniając ją i stosując sposoby na obniżenie jej poziomu pH.

Chelat żelaza to cząsteczka, która wychwytuje żelazo i umożliwia, jego pozostanie w glebie. Nawozy chelatowe, są świetną pomocą w poprawieniu parametrów podłoża, ponieważ są łatwo przyswajalne dla roślin. Przyczyną niedoborów roślin w żelazo, może być również obniżone pH gleby, możesz zmienić jej odczyn, niwelując przyczynę problemu. Czasami wystarczy spulchnić podłoże, ponieważ ubytki tego pierwiastka, częściej zdarzają się na ziemiach zbitych, zalanych wodą lub ilastych. Dobra wiadomość jest taka, że dzięki testom gleby i szybkim określeniu przyczyny niedoborów żelaza, rozwiązanie jest na wyciągnięcie ręki.

Jak wzbogacić glebę w żelazo. Przewodnik dla początkujących

Jak bardzo przydatny był ten post?

Kliknij na gwiazdkę, aby ocenić!

Średnia ocena / 5. Liczba głosów:

Jak na razie brak głosów! Bądź pierwszym, który oceni ten post.

We are sorry that this post was not useful for you!

Let us improve this post!

Tell us how we can improve this post?

Odwiedź nasz sklep internetowy

W Krostrade dostarczamy innowacyjne produkty i rozwiązania dla domu i ogrodu zarówno na rynek polski, jak i europejski. Oferta firmy obejmuje szeroki asortyment produktów wykonanych z najwyższej jakości komponentów.

Przeczytaj również

Tunele foliowe

Ile pomidorów rzymskich można uzyskać z jednej rośliny?

Ile pomidorów rzymskich można uzyskać z pojedynczego krzaczka? Odpowiedź brzmi, że każda roślina może wydać do 200 owoców; ta wspaniała…

Więcej
Tunele foliowe

Burze i uprawy pod osłonami

Burze i uprawy pod osłonami to nienajlepsze połączenie, jednak sytuacji tego typu nie da się uniknąć. Samo zjawisko natomiast ma…

Więcej
Uprawa pod osłonami

Chwasty w tunelu foliowym

Chwasty to prawdziwe utrapienie dla ogrodników. Potrafią zagłuszyć główny plon, przysłaniając mu dostęp do światła oraz pobierając składniki odżywcze z…

Więcej
Namioty garażowe i magazynowe

Dach i ściany hali namiotowej

Dach i ściany hali namiotowej to kluczowe elementy modułowej konstrukcji stalowej. Odpowiadają za bezpieczeństwo i funkcjonalność oraz stabilność obiektu. Dowolność…

Więcej
Uprawa pod osłonami

Jak przycinać petunie? Trzy wskazówki do zapamiętania!

Wiedza o tym, jak przycinać petunie, nie ogranicza się do przycinania, ale obejmuje również usuwanie martwych kwiatostanów i silne przycinanie….

Więcej
Namioty garażowe i magazynowe

Tunele hodowlane dla owiec

Metod na hodowlę owiec jest tylko samo co ich odmian. Hodowców można podzielić na takich, którzy trzymają zwierzęta na zewnątrz…

Więcej