Jak utrzymać mini tunel foliowy? Przewodnik dla początkujących

Jak utrzymać mini tunel foliowy. Przewodnik dla początkujących

Niezależnie od jej mniejszych rozmiarów, ogrodnicy muszą nauczyć się obsługi mini szklarni poprzez regularne kontrole warunków oraz czyszczenia i warunków sanitarnych. Te dwie proste wskazówki są proste i łatwe do zastosowania, aby zapewnić użyteczną szklarnię i kwitnący ogród. Jeśli odpowiednio utrzymasz swoją mini szklarnię, zauważysz różnicę w zdrowiu swoich roślin.

Na początku prawdopodobnie nauczyłeś się obowiązków związanych z opieką nad mini szklarnią. Ale w miarę upływu czasu konserwacja będzie decydować o żywotności szklarni i produktywności roślin przez cały rok. Dobra wiadomość jest taka, że ​​mały rozmiar mini szklarni sprawia, że ​​konserwacja jest wygodniejsza i szybsza.

Dlatego nie masz wymówki, aby pominąć te obowiązki.

Jak utrzymywać małą szklarnię: wskazówki dla nowych ogrodników

Jedną z rzeczy, które zakładają nowi ogrodnicy, utrzymując mini szklarnię, jest to, że będzie to trudne i kosztowne. Jednak trudność poniższych zadań zależy od Twojej pasji do ogrodnictwa. Nie daj się przytłoczyć myślom, które przychodzą ci do głowy jako nowicjusz, ponieważ znajdziesz technikę, która będzie dla ciebie skuteczna w miarę upływu czasu.

Jeśli chodzi o wydatki, szklarnia jest jak żywe i kontrolowane środowisko. Dlatego nawet jeśli jest mini, możesz spodziewać się pewnych kosztów w miarę upływu czasu. Można jednak wybrać praktyki zarządzania, które są bardziej ekonomiczne, a nawet oszczędzają energię.

Regularne sprawdzanie warunków

Temperatura

Jednym z podstawowych warunków wewnętrznych jest temperatura. Oprócz wpływu na rośliny, brak kontroli i zarządzania temperaturą wpływa również na długowieczność materiałów w mini szklarni. Możesz później zaoszczędzić na kosztach i kłopotach, korzystając z systemu monitorowania, dzięki czemu będziesz wiedzieć, czy musisz dostosować chłód lub ciepło w środku.

Dlatego ważne jest, aby zaplanować wszystko, w tym rośliny, które będziesz mieć w szklarni w tym samym czasie. Możesz upewnić się, że znajdują się w optymalnym środowisku. Ponadto nie zapominaj o temperaturach zewnętrznych, dlatego zawsze kieruj się strefą odporności w Twoim stanie.

Światła

Czy wiesz, że oświetlenie wpływa również na temperaturę w mini szklarni? Niektóre rośliny są wrażliwe na połysk, dlatego ważne jest, aby wybrać odpowiednią roślinę do mini szklarni. Będziesz także odgrywać rolę w ich utrzymaniu, ponieważ niektóre uprawy będą się rozwijać w określonym spektrum, które wymaga zmian w miarę ich wzrostu.

Wentylacja

Po uwzględnieniu temperatury i świateł, następujący stan na liście konserwacji to wentylacja mini szklarni. Zawsze sprawdź otwory wentylacyjne i drzwi, czy otwierają się pomyślnie, a następnie odpowiednio dostosuj się do klimatu zewnętrznego. W niektórych przypadkach może być konieczne dodanie wentylatora przepływu powietrza w mini szklarni, aby zapewnić odpowiednią cyrkulację.

System nawadniania

Łatwym błędem, który ogrodnik może popełnić w mini szklarni, jest nie sprawdzanie systemu nawadniania. Nie chcesz nadmiernie podlewać swoich roślin i chcesz uniknąć kropli, które mogą uszkodzić rośliny. Najlepiej sprawdzić, czy woda celuje w glebę, a nie liście roślin.

Czyszczenie i odkażanie

Czyszczenie i dezynfekcja

Już samo pojęcie konserwacji szklarni stawia czyszczenie i dezynfekcję jako pierwsze zadanie, jakie przychodzi na myśl. Jest to również jedno z zadań, które musisz wykonywać konsekwentnie, aby później uniknąć problemów. Na przykład, wczesne nie rozwiązywanie problemów z chwastami w mini szklarni może prowadzić do szkodników i chorób.

Dodatkowo w szklarni należy zawsze utrzymywać czystość i porządek. Ponieważ jest mniejszy niż typowa szklarnia, w niektórych miejscach można szybko dostrzec nieporządne obszary lub zanieczyszczenia. Mogą to być opadłe materiały roślinne, rozlana gleba lub przypadkowo rozmieszczone narzędzia.

Chcesz, aby wszystko, łącznie z doniczkami, było dokładnie czyste, aby uniknąć przenoszenia szkodników i chorób. Jeszcze lepiej zdezynfekować je roztworem wybielacza tlenowego. Jeśli chodzi o obszar z gruzem, możesz użyć ziemi okrzemkowej do oczyszczenia go przed opuszczeniem uśpionej mini szklarni.

Zwalczanie szkodników

Oprócz proaktywności regularna dezynfekcja akcesoriów i sprawdzanie struktury szklarni może pomóc w zwalczaniu szkodników. Czy wiesz, że linie irygacyjne i zbiorniki mogą sprzyjać komarom z powodu glonów?

Aby rozwiązać ten problem, użyj wybielacza tlenowego do dezynfekcji zbiorników i przewodów. Z drugiej strony sama konstrukcja szklarni, na przykład jej drewniane części, może być siedliskiem przędziorków, mszyc, wciornastków i mączlików. Możesz również zdezynfekować swoją mini szklarnię roztworem wybielacza tlenowego i użyć oleju ogrodniczego na bazie roślinnej na drewnie, aby dotrzeć do szczelin, które mogą służyć jako kryjówki dla szkodników.

Wreszcie, przestrzegaj zasad higieny, ponieważ Twoja odzież i buty mogą przyczyniać się do skażenia szkodnikami i chorobami.

Wniosek

Mini szklarnia to mały, ale funkcjonalny dodatek do Twojego ogrodu. Aby jednak spełniał swoje zadanie w pełni, ogrodnicy muszą wiedzieć, jak prawidłowo utrzymywać mini szklarnię. Poznanie tych zadań i obowiązków może być dla początkujących przytłaczające, ale później owoce twojej pracy będą dziesięciokrotne.

Możesz myśleć o utrzymaniu mini szklarni jako obowiązku podzielonym na kontrolę warunków oraz czyszczenie i higienę. Wykonywanie obu tych zadań w sposób odpowiedzialny i konsekwentny zapobiegnie późniejszym poważniejszym problemom. Poza tym te rzeczy można łatwo uwzględnić w swoim codziennym harmonogramie w mini szklarni.

Jak utrzymać mini tunel foliowy. Przewodnik dla początkujących

Jak bardzo przydatny był ten post?

Kliknij na gwiazdkę, aby ocenić!

Średnia ocena / 5. Liczba głosów:

Jak na razie brak głosów! Bądź pierwszym, który oceni ten post.

We are sorry that this post was not useful for you!

Let us improve this post!

Tell us how we can improve this post?

Odwiedź nasz sklep internetowy

W Krostrade dostarczamy innowacyjne produkty i rozwiązania dla domu i ogrodu zarówno na rynek polski, jak i europejski. Oferta firmy obejmuje szeroki asortyment produktów wykonanych z najwyższej jakości komponentów.

Przeczytaj również

Uprawa pod osłonami

Co i jak uprawiać w tunelu foliowym?

Wielu ogrodnikom wydaje się, że ze względu na ograniczone miejsce w tunelu foliowym liczba roślin zawsze będzie tak sama. Otóż niekoniecznie. Metoda…

Więcej
Uprawa pod osłonami

W jakim sposób uprawiać kiełki pod osłonami?

Kiełki to wschodzące rośliny, które wydostały się z nasion i przebudziły do życia. Powszechnie cenione są dlatego, że zawierają pełen…

Więcej
Bez kategorii

Wentylator do tunelu foliowego

Wentylator do tunelu foliowego to standardowe wyposażenie profesjonalnych cieplarni a także co raz częściej hobbystycznych foliaków. Koszt takiego urządzenia na…

Więcej
Uprawa pod osłonami

Jak przezimować pelargonię? | Uprawa i pielęgnacja pelargonii angielskich

W ostatnim czasie do szeregu często spotykanych na balkonach i tarasach pelargonii bluszczolistnych i rabatowych przyłączyły pelargonie angielskie (Pelagronium x…

Więcej
Uprawa pod osłonami

Microgreens czyli mikro liście – co to jest i jak je uprawiać ?

Mikroliście to popularne młode rośliny jadalne, które na co dzień spotykamy w dojrzałych wersjach. Marchewka, mięta, rukola, rzodkiewka, sałata lodowa,…

Więcej
Uprawa pod osłonami

Co zrobić, aby kaktusy zakwitły? Uprawa i pielęgnacja kaktusów

Kaktusy to mało wymagające rośliny doniczkowe pochodzące z terenów Ameryki południowej, Afryki, Australii i Azji. Dla wszystkich zabieganych i zapominalskich…

Więcej