Wciornastki to niewidoczne gołym okiem owady kłująco- ssącym aparatem gębowym, który ułatwia im żyrowanie na tkankach roślinnych i odżywianie się ich sokami. Ich obecność jest trudna do rozpoznania, ponieważ mają one naprawdę niewielkie rozmiary (około 1,5 mm). Możesz podejrzewać pasożytowanie wciornastków, obserwując szkody, które zachodzą na Twoich roślinach. Objawy różnią się między sobą i bywają nietypowe, często są to małe, jasne plamki lub srebrzysty kolor na powierzchni liści, a także liczne odbarwienia, zmiana struktury tkanki roślinnej lub deformacje kwiatów. Jeżeli dobrze się przyjrzysz, możesz zauważyć na liściach odchody szkodników. Jeśli jednak chcesz być w 100% pewny, że to właśnie wciornastki są przyczyną zniszczeń, wykonaj prosty test. Umieść białą kartkę papieru pod rośliną i mocno nią potrząsaj, jeżeli na kartkę spadną maleńkie, szybko przemieszczające się punkciki, wiesz już z całą pewnością, z jakim przeciwnikiem masz do czynienia.
Spis treści
Jak zwalczać wciornastki?
Wciornastki bardzo szybko się rozmnażają i niezwykle szybko przemieszczają, co może być przyczyną szybkiego ich rozprzestrzeniania. Pasożytowanie wciornastków samo w sobie nie doprowadzi do obumarcia rośliny, jednak mogą one przenosić bakterie, wirusy lub infekcje grzybicze znacznie bardziej niebezpieczne, a czasami nawet zabójcze, są częstym problemem nie tylko wśród ogrodników prowadzących uprawy polowe, ale również wśród właścicieli kwiatów doniczkowych. Niektóre odmiany wciornastków szczególnie upodobały sobie wnętrza mieszkań i jak wciornastek cieplarek pasożytują na palmach, figowcach oraz bluszczach. Także wciornastek szklarniowiec, bywa w naszych mieszkaniach nieproszonym gościem, zakupionym w pakiecie z pięknymi, egzotycznymi roślinami. Najbardziej jednak niebezpieczny jest wciornastek zachodni, przenoszący groźne dla upraw wirusy (na szczęście rzadko pasożytuje w warunkach domowych). Istnieją oczywiście jeszcze inne gatunki wciornastków, popularnych wśród kwiatów doniczkowych, takie jak: żyrujący na gerberach lub goździkach wciornastek tytoniowiec, pasożytujący na storczykach wciornastek orientalny lub niszczący anturium wciornastek anturiowiec.
Naturalne sposoby pozbycia się szkodników
Prawidłowe rozpoznanie szkodników jest podstawą skutecznego zwalczenia problemu, na rynku znajduje się bardzo dużo preparatów, które skutecznie je zwalczają. Niestety nie wszystkie preparaty mogą być stosowane w domowym zaciszu, mają bowiem w składzie substancje chemiczne, których wdychanie jest niezwykle szkodliwe. Najlepiej w pierwszej kolejności spróbować naturalnych środków tępienia szkodników, ponieważ jest to bezpieczne zarówno dla naszego zdrowia, jak i oszczędzające w stosunku do rośliny. Oczywiście, jeżeli stare, sprawdzone metody nie sprawdzą się, możesz zakupić jeden z bezpiecznych preparatów, takich jak pałeczki nawozowo- owadobójcze lub oparty ma wyciągu z glonów Agrocover. Zanim jednak sięgniesz po gotowe środki, spróbuj zastosować, proste i bezpieczne metody polecane przez KrosAgro.
Jak wciornastki dostają się do Twojego domu?
Wciornastki zwane inaczej przecinkami, najczęściej pojawiają się latem, gdy nadchodzi czas żniw. W skrajnych przypadkach potrafię, gęsto obsiadać elewacje budynków, wdzierając się do mieszkań, gdy nadchodzi wieczór. Wciornastki nie stanowią zagrożenia dla człowieka, nie powodują uszkodzeń skóry ani nie przenoszą chorób, potrafią jednak uprzykrzyć życie, pełzając i obsiadając ciało, wywołując u większości wstręt i obrzydzenie.
Inną przyczyną pojawienia się wciornastków w mieszkaniu, może być zakupienie kwiatka doniczkowego z tymi niepożądanymi lokatorami. Wciornastki głównie żywią się sokiem roślin, niektóre gatunki upodobały sobie szczególnie, są to popularne kwiaty doniczkowe takie jak: storczyki, gerbery, chryzantemy, fikusy lub bluszcze.
Jak pozbyć się wciornastków
Na szczęście wciornastków łatwo można się pozbyć domowymi sposobami, bywa także że ich obecność jest ściśle związana z porą żniw, więc po ich zakończeniu sytuacja wraca do normy. Istotne jest to, jak bardzo rośliny ucierpiały przez atak owadów, ponieważ im mniejszy jest stopień degeneracji tkanki roślinnej, tym większe szanse na szybkie powodzenie akcji ratunkowej. Pamiętaj, żeby nie używać pestycydów, ponieważ są szkodliwe zwłaszcza w warunkach domowych, a ponadto wciornastki bardzo szybko uodparniają się na nie i problem może się nawracać oraz pogłębiać.
Oto kilka wskazówek, jak naturalnymi sposobami pozbyć się wciornastków z roślin doniczkowych:
Zwiększ poziom wilgotności powietrza
Wciornastki źle reagują na podniesienie wilgoci w powietrzu, spróbuj więc umieścić na kaloryferach i parapetach mokre ręczniki lub spróbuj wykorzystać nawilżacz powietrza. Jeśli to nie pomoże, być może skuteczniejsze okaże się wyniesienie roślin do łazienki.
Zrób swoim roślinom prysznic
Doskonałym sposobem na pozbycie się niechcianych lokatorów jest wzięcie roślin do łazienki i spłukanie ich wodą. Najlepszy do tego celu będzie prysznic. Staraj się lać letnią wodę, kierując strumień głównie po zainfekowanych obszarach rośliny, uważając, by nie przelać doniczki, co może być przyczyną rozwoju infekcji grzybiczych i gnicia korzeni.
Umyj swoją roślinę roztworem wody i mydła
Działanie szarego mydła w zwalczaniu szkodników roślin nie jest mitem, ale jest udowodnione naukowo. Szare mydło, inaczej mydło potasowe, było od dawna najtańszym i najbardziej skutecznym środkiem ochrony roślin, potrafi ono nie tylko skutecznie pozbyć się szkodników takich jak: wełnowce, mszyce, przędziorki czy gąsienice, jest również skuteczne w leczeniu chorób grzybiczych. Za właściwości owadobójcze szarego mydła, odpowiadają kwasy tłuszczowe, a dokładnie kwas kapronowy. Skuteczność działania szarego mydła jest wprost nieoceniona, w 100% ekolologiczna, a także nie wiąże się z ryzykiem uodpornienia się insektów na zawarte w nim substancje.
Wciornastki żerują najczęściej na liściach, umycie ich wodą z rozcieńczonym szarym mydłem (proporcje 10 g mydła na 1 litr wody), może okazać się skuteczne – po prostu nie zapomnij o dokładnym spłukaniu rośliny. Roztwór przygotuj, rozpuszczając w gorącej wodzie, starte na tace mydło, wystudź mieszankę i pozbądź się osadów. Pamiętaj, aby dokładnie umyć spód liści, ponieważ jest to miejsce często kolonizowane przez szkodniki. Poszczególne gatunki roślin, mogą mieć różne reakcje na mydło, pamiętaj więc, zanim umyjesz całą roślinę, przetestować jego działanie na pojedynczych liściach.
Użyj czosnku
Właściwości czosnku, są wprost trudne do oszacowania, okazuje się, że także w walce ze szkodnikami ta niepozorna roślina potrafi zdziałać cuda. Posiekaj czosnek i umieść go w podłożu doniczkowym, powinien skutecznie odstraszyć wciornastki, jedyną kontrowersją wokół tej metody, może być nieprzyjemny zapach.
Przecieraj roślinę Olejkiem Neem
Olejek Neem uzyskiwany jest z tłoczonych na zimno nasion Miodli Indyjskiej, ma zastosowanie w kosmetyce, ale także w ogrodnictwie. Olejek ma charakterystyczny, ostry zapach, jest naturalnym środkiem owadobójczym, który pomoże pozbyć się szkodników. Pamiętaj, że olejek Neem zawsze należy rozcieńczyć, ponieważ jego zbyt duże stężenie może uszkodzić roślinę. Optymalna ilością olejku na 1 litr letniej wody jest 5 ml, nie zapomnij dodać do roztworu kilku kropel łagodnego płynu do mycia naczyń lub szarego mydła, ponieważ pełnia one role emulgatorów. Uzyskany roztwór możesz używać, przecierając nim liście rośliny, albo umieścić w rozpylaczu i opryskiwać nim roślinę. Pamiętaj, że po upływie 8 godzin, mieszanka traci właściwości, musisz więc przygotowywać ją na bieżąco.
Wykorzystaj tablice lepowe
Tablice lepowe produkowane w kolorach, które przyciągają wciornastki, są skutecznym sposobem zarówno na ograniczenie ich ilości, jak i pomagają ci kontrolować ich obecność. Pułapki, są świetnym wsparciem w walce ze szkodnikami, przy czym są całkowicie nieszkodliwe dla ludzi, zamontowanie lepów daje ci możliwość skutecznego monitorowania stopnia inwazji owadów oraz sprawdzenia, czy rozprzestrzeniły się również na inne rośliny.
Korzyści z uprawy roślin w tunelu hobbystycznym
Uprawa roślin w tunelu foliowym ma wiele zalet. Konstrukcja, zapewniająca wyizolowaną przestrzeń zapewnia doskonałą ochronę roślin przed inwazją szkodników takich jak wciornastki. Poznaj także inne ważne powody, dla których warto rozważyć uprawę roślin pod osłonami:
Ochrona przed szkodnikami i chorobami
Mszyce, gąsienice, wełnowce, przędziorki, bielinki kapustniki, wciornastki i inne rodzaje owadów mogą łatwo uszkodzić Twoje rośliny. Pojawienie się nieproszonych gości, może w szybkim tempie obrócić w niwecz, miesiące Twojej ciężkiej pracy. Umieszczenie roślin w tunelu foliowym lub szklarni zmniejsza ryzyko inwazji szkodników i rozprzestrzeniania się chorób, ponieważ rośliny są odizolowane od sąsiadujących upraw. W zamkniętym, ekosystemie łatwiej jest kontrolować stan upraw oraz szybko opanować pojawiające się problemy.
Sterowanie warunkami środowiskowymi
Dzięki tunelowi możesz rozpocząć sadzenie roślin wcześniej, wydłużając znacznie sezon wegetacyjny. Kontrolowanie klimatu wewnątrz konstrukcji, daje Ci możliwość uniezależnienia się od warunków zewnętrznych i zaspokojenia potrzeb, wybranych przez Ciebie gatunków. Systemy oświetlenia, ogrzewania lub chłodzenia pomagają stworzyć mikroklimat, w którym nawet uprawa egzotycznych roślin będzie jak najbardziej możliwa. Odpowiednie sterowanie klimatem zapewni Ci uzyskanie dużych zbiorów, dobrej jakości i pomoże maksymalnie wykorzystać czas oraz przestrzeń pod uprawę.
Zabezpieczenie roślin przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi
Zamknięta przestrzeń może chronić twoje rośliny przed porywistym wiatrem, ulewnymi deszczami, śniegiem i mrozem. Możesz wykorzystać wnętrze tunelu do przezimowania roślin i wiosną przesadzić je z powrotem do swojego ogrodu.
Ostatnie przemyślenia na temat pozbycia się wciornastków z roślin doniczkowych
Proste, naturalne sposoby walki ze szkodnikami roślin, są znane od wielu lat i przekazywane z pokolenia na pokolenie. Zaletą babcinych sposobów zwalczania niechcianych owadów, jest bezpieczeństwo, skuteczność oraz niski koszt. Pamiętajmy, że nie można używać chemicznych oprysków w zamkniętej przestrzeni, natomiast zwalczanie nimi insektów w ogrodzie i pod osłonami, również wiąże się z wieloma zagrożeniami. Między innymi, może zaszkodzić roślinom, a owady szybko uodpornią się na daną substancję. Taka sytuacja grozi tym, że wpadniesz w pętle, musząc bezustannie zmieniać środki do opryskiwania upraw. Podążaj więc mądrą i powracającą z powrotem do łask filozofią zrównoważonej, ekologicznej uprawy, nie ryzykując nadużywania substancji szkodliwych dla środowiska naturalnego, a przede wszystkim zdrowia Twojego i Twoich najbliższych.