Jak uratować aloes przed zgnilizną korzeni?

Jak uratować aloes zainfekowany zgnilizną korzeni?

Aloes to sukulent zwany przez starożytnych Egipcjan rośliną nieśmiertelności. Już setki lat temu jego właściwości lecznicze były znane i szeroko wykorzystywane. Spośród 300 gatunków aloesu, najbardziej popularny jest aloes zwyczajny, zwany także lekarskim. Jego grube liście osiągają długość około 50 cm i magazynują w sobie wodę i składniki odżywcze. Sok z aloesu ma właściwości oczyszczające, pomaga goić się ranom, pomaga leczyć różne schorzenia dermatologiczne. Aloes działa w mieszkaniu jak naturalny filtr, doskonale pomaga oczyszczać powietrze z zanieczyszczeń i toksyn.

Aloes jest także doskonałą rośliną dla zapominalskich, można powiedzieć, że jest to roślina bezobsługowa, która doskonale radzi sobie z suszą. W naturze występują przecież w trudnym, pustynnym klimacie, mają więc zdolności adaptacyjne do przetrwania długich okresów bez wody. W jego liściach jest jej cały zapas, nie należy więc martwic się, jeżeli zapomnimy jej podlać. Aloes jest roślina naprawdę łatwą w uprawie, należy jednak pamiętać, że to sukulent, a więc zbyt duża ilość wody może się okazać dla niego wręcz zabójcza. Zasada im mniej, (wody) tym lepiej, jest w przypadku aloesu, jak najbardziej obowiązująca. Pomiędzy sesjami podlewania podłoże, w którym rośnie roślina powinno dobrze przeschnąć, ponieważ jeśli roślina będzie dostawać zbyt dużą ilość wody, zacznie gnić. Oczywiście najlepiej jest zapobiegać chorobom, niż je leczyć, co jednak należy zrobić, jeżeli doszło już do gnicia korzeni rośliny i jak ją uratować?

Jednym z najczęstszych problemów, z którym borykają się właściciele aloesu jest zgnilizna korzeni, na którą ma on wyjątkową podatność. Jeśli Twoja roślina przestała rosnąć, traci  przyczepność do podłoża, a jej liście straciły zwartą strukturę i kolor oznacza to, że została przelana. Jeżeli nie zahamujesz procesów gnicia korzeni, aloes będzie nie do odratowania.

Jak sobie radzić ze zgnilizną korzeni aloesu?

Zgnilizna korzeni, nie jest czymś, co możesz zignorować, ponieważ jeżeli nie zastosujesz żadnych środków zaradczych roślina obumrze. Uratowanie rośliny jest możliwe, jeśli w porę zauważysz zmiany, które zaszły w jej wyglądzie. Zbyt późne wychwycenie problemu oznacza zaawansowane procesy gnilne, które są niestety niemożliwe do opanowania..

Jak uniknąć zgnilizny korzeni aloesu

Najlepszą metodą przeciwdziałania zgniliźnie korzeni jest podlewanie rośliny raz na dwa tygodnie. Jak wcześniej wspominaliśmy aloes jest sukulentem, magazynuje więc w liściach duże zapasy wody, dzięki którym może przetrwać suszę.

Nadmierne podlewanie jest w przypadku aloesu surowo zabronione, ponieważ sprzyja gniciu korzeni oraz infekcjom grzybiczym, niezwykle częstej przypadłości występującej u tej rośliny. Należy ją ostrożnie podlewać, uważając, aby nie lać wody po liściach. Podłoże nie powinno być stale wilgotne, powinniśmy uważać, aby mocno przeschło pomiędzy sesjami podlewania. Najważniejsze w uprawie aloesu jest przeciwdziałanie gromadzeniu się wody, roślina powinna mieć więc dobrą warstwę drenażu oraz doniczkę mającą otwory odprowadzające nadmiar wody. Rodzaj ziemi, w której rośnie roślina, również ma wielkie znaczenie, powinna być ona lekka i dobrze przepuszczalna, szybko odparowująca nadmiar wilgoci. Ciężkie i zwarte podłoże, jest dla aloesu fatalnym rozwiązaniem, dlatego że magazynuje w sobie przez długi czas wilgoć, sprzyjając zgniliźnie i chorobom grzybiczym.

Aloes to roślina pochodząca z egzotycznego klimatu ma więc duże zapotrzebowanie na światło. Dobra ekspozycja rośliny na światło słoneczne jest warunkiem jej prawidłowego wzrostu i zachowania zwartego pokroju. Jeżeli jednak w pomieszczeniu, w którym uprawiasz aloes, jest niedostateczna ilość promieni słonecznych, możliwe jest suplementowanie rośliny w tym zakresie, poprzez użycie sztucznych źródeł światła.

Szczególnie zimą lampy mogą być przydatne w uprawie aloesu, ponieważ niedostateczny dostęp do światła i zbyt krótki dzień, mogą odbić się niekorzystnie na kondycji rośliny. Latem idealnie jest wystawić roślinę na zewnątrz, tak aby mogła rosnąć w pełnym słońcu, jednak niższe temperatury uniemożliwiają ekspozycję rośliny w warunkach polowych. Aloes dobrze wzrasta w przedziale temperatur między 12-24 stopni C i nie należy go narażać na chłody.

Jak uratować aloes zainfekowany zgnilizną korzeni

Jeśli tylko część rośliny aloesu została zainfekowana, najlepiej jest ją natychmiast usunąć. Sprawdź dokładnie kondycje rośliny, obserwując ją fragment po fragmencie. Jeżeli zauważysz jakiekolwiek symptomy, które mogłyby oznaczać początki gnicia, natychmiast się ich pozbądź. Sprawdź, w jakim stanie są korzenie rośliny, jeśli nie są galaretowate i zbrązowiałe, przenieś roślinę do nowego pojemnika.

Doniczka, do której przesadzasz roślinę, powinna mieć taka samą wielkość jak poprzednia, aby uniknąć komplikacji związanych z dłuższym magazynowaniem wody przez większy pojemnik.

Jeśli jednak korzenie są już zbyt uszkodzone, musisz usunąć roślinę, aby zapobiec rozprzestrzenianiu się infekcji na inne rośliny.

Jak zapobiegać rozprzestrzenianiu się patogenów

Oprócz pozbycia się chorej rośliny musisz dobrze zdezynfekować narzędzia, którymi posługiwałeś się, odcinając uszkodzone segmenty rośliny, ponieważ mogą one przenosić na swojej powierzchni patogeny odpowiedzialne za infekcje grzybicze. Odkaź narzędzia środkiem antyseptycznym zawierającym co najmniej 70% alkoholu, aby mieć pewność, że są sterylne.

Dlaczego warto uprawiać aloes i inne rośliny w tunelu lub szklarni?

Szklarnia lub tunel foliowy zapewniają liczne korzyści dla uprawianych w nich roślin. Jeśli wcześniej nie rozważałeś uprawy pod osłonami, oto kilka powodów, które pomogą zmienić Twoje zdanie:

Tunele chronią przed szkodnikami

Mszyce, bielinki kapustne, mączliki, wciornastki to tylko niektóre przykłady niszczycielskich stworzeń, z którymi muszą borykać się ogrodnicy prowadzący uprawę polową. Jeśli obawiasz się inwazji szkodników, które mogą w ekspresowym tempie zrujnować Twoje uprawy, koniecznie umieść je w tunelu. Dodatkowym wsparciem będzie zamieszczenie dodatkowych ekranów i pułapek.

Tunele zabezpieczają Twoje rośliny przed niekorzystną pogodą

Nagłe i gwałtowne zjawiska atmosferyczne, mogą zniszczyć Twoje rośliny. Uprawa roślin pod osłonami zabezpiecza  je przed silnym, porywistym wiatrem, burzami, ulewnym deszczem i gradem. Wyizolowane środowisko pozwala uniknąć zmartwień, w związku z odpowiednią ochroną roślin, na wypadek kaprysów pogody.

Tunele pozwalają kontrolować środowisko wzrostu roślin

Możliwość kontrolowania temperatury i warunków środowiskowych uprawy to jedna z najważniejszych zalet uprawy tunelowej. Za pomocą systemów chłodzenia i ogrzewania, nawilżaczy, lamp do uprawy i innych rozwiązań technicznych, będziesz w stanie dostosować środowisko wzrostu do potrzeb swoich roślin. Nawet mieszkając w chłodnym rejonie, masz możliwość swobodnego wyboru gatunków roślin, które zechcesz uprawiać, nawet jeśli będą to naprawdę egzotyczne i ciepłolubne egzemplarze.

Wniosek: jak uratować aloes zainfekowany zgnilizną?

Aloes jest wspaniałą rośliną, o niepozornym wyglądzie, ale wielkich walorach prozdrowotnych. To co czyni aloes tak świetną propozycją dla osób zapominalskich i zabieganych, jest fakt, że nie musi być często podlewana, ponieważ dobrze znosi okresy suszy. Niestety i w tym miodzie jest łyżka dziegciu, dlatego że aloes ma dużą podatność na choroby grzybicze i zgniliznę korzeni. Należy bardzo uważać, podlewając tę egzotyczną roślinę, mając na uwadze fakt, że jest ona sukulentem fatalnie reagującym na nadmiar wody. Pamiętaj, że w przypadku podlewania aloesu, złotą zasadą powinno być mniej, znaczy więcej!

Jak uratować aloes zainfekowany zgnilizną korzeni?

Jak bardzo przydatny był ten post?

Kliknij na gwiazdkę, aby ocenić!

Średnia ocena / 5. Liczba głosów:

Jak na razie brak głosów! Bądź pierwszym, który oceni ten post.

We are sorry that this post was not useful for you!

Let us improve this post!

Tell us how we can improve this post?

Odwiedź nasz sklep internetowy

W Krostrade dostarczamy innowacyjne produkty i rozwiązania dla domu i ogrodu zarówno na rynek polski, jak i europejski. Oferta firmy obejmuje szeroki asortyment produktów wykonanych z najwyższej jakości komponentów.

Przeczytaj również

Tunele foliowe

Ocynk ogniowy – zabezpiecz się przed korozją

Cynkowanie to sprawdzona i popularna metoda uszlachetniania i ochrony poddającej się korozji stali. Badania dowiodły, że element ocynkowany wykazuje nawet…

Więcej
Uprawa pod osłonami

Co i jak uprawiać w tunelu foliowym?

Wielu ogrodnikom wydaje się, że ze względu na ograniczone miejsce w tunelu foliowym liczba roślin zawsze będzie tak sama. Otóż niekoniecznie. Metoda…

Więcej
Tunele foliowe

Która folia do upraw pod osłonami?

Wahanie temperatur – nawet o kilka stopni – może doprowadzić do zniszczenia uprawy. Wysoka temperatura oraz zwiększona wilgotność powietrza przyczyniają…

Więcej
Uprawa pod osłonami

Jak zrobić szklarnię? Przewodnik dla początkujących.

Mini szklarnia jest ważnym dodatkiem dla ogrodników, którzy preferują uprawę roślin w ograniczonej przestrzeni. Uprawa w szklarni pomaga przedłużyć sezon…

Więcej
Uprawa pod osłonami

7 błędów popełnianych w tunelu foliowym

Jak mówi stare porzekadło “Błędów nie popełnia ten, kto nic nie robi”. Otóż przed wieloma błędami można się wystrzec za…

Więcej
Tunele foliowe od A do Z

7 sposobów, które pomogą Ci zapobiegać pleśnieniu sadzonek w tunelu

Chcąc z sukcesem uprawiać sadzonki w szklarni lub tunelu, musisz poznać specyfikę tego zajęcia. Hodowla roślin pod osłonami przynosi wiele…

Więcej