Która folia do upraw pod osłonami?

Która folia do upraw pod osłonami?

Wahanie temperatur – nawet o kilka stopni – może doprowadzić do zniszczenia uprawy. Wysoka temperatura oraz zwiększona wilgotność powietrza przyczyniają się do rozwijania szkodliwych agrofagów wywołujących usychania roślin, zaś zbyt niska temperatura sprawia, że cała hodowla może obumrzeć. Ważnym elementem kontroli temperatury w cieplarni foliowej, jest dostosowanie folii  odpowiedniej do rodzaju upraw.

Folia do upraw pod osłonami

Wybierając pokrycie na namiot ogrodniczy, weźmy pod uwagę liczbę warstw (grubość folii) : im ich więcej, tym większy poziom termoizolacji, a to oznacza, że dana folia tunelowa jest odporna na wysoką i niską temperaturę. Zwiększona liczba warstw pozwala nam na zostawienie jej na czas zimy na działce lub w ogrodzie zamiast zdejmowania jej co roku tylko po to, by na wiosnę ponownie zakładać. Ze względy na niską wagę tunele foliowe Krosagro łatwo przenieść w bardziej korzystne dla uprawy miejsce. Mobilność profesjonalnych tuneli foliowych (konstrukcje przesuwne oparte na szynach) pozwala również dopasować poziom nasłonecznienia oraz napowietrzenie, stawiając tunel w optymalnym punkcie.

Same rośliny również wpływają na warunki panujące wewnątrz. Czynne parowanie wody z nadziemnych części, która pobiera sporo energii cieplnej, sprawia że zwiększa się wilgotność. Nagły wzrost temperatury bez możliwości jej zmniejszenia doprowadza do więdnięcia roślin, dlatego dodatkowym elementem tuneli foliowych jest wietrzenie boczne lub dachowe. Za pomocą wietrzeń na bieżąco można korygować temperaturę powietrza panującą pod osłoną.

Zmniejszenia strat ciepła w cieplarni

Nakładając kolejne warstwy pokrycia, sprawiamy że ciepło wewnątrz tunelu foliowego nie znajdzie ujścia, przez co nawet w trakcie zimnych dni wewnątrz będą panować  odpowiednie dla roślin warunki. Dwie warstwy folii pozwalają na zachowanie nawet do 2°C, co może być znaczącym czynnikiem dla upraw. Wydaje się, że to niewiele, ale w trakcie przymrozku nawet dwa stopnie mają niebagatelne znacznie.

W przypadku namiotów ogrodniczych Krosagro zastosowano folie niemieckie foliwe, produkowane z najlepszych surowców w technologii COEX-3. Oznacza to, że folie są trójwarstwowe. Szeroka oferta pokryć specjalistycznych umożliwia zaadoptowanie tunelu do upraw konkretnego gatunku roślin lub postawienie na uniwersalne rozwiązania. Dodatkową metodą wykorzystywaną w celu zabezpieczenia ciepła jest konstrukcja łukowa (gotycka) lub trapezowa.

Chcąc otrzymać wzrost temperatur o 4 do 5 °C, wystarczy nałożyć kolejną niską osłonę bezpośrednio nad roślinami. Wykonać ją można z drutu, sznurków lub linek, wiąże się to jednak z częstszym wietrzeniem. W dni o dużym stopniem nasłonecznienia płaskie pokrycie należy zdejmować, ze względu na  transpiracje, czyli wspomniane wyżej parowanie wody, które ma znaczny wpływ na wilgotność oraz temperaturę.

Następną metodą ograniczenia strat energii cieplnej będzie rozłożenie agrowłókniny bezpośrednio przy glebie. Wystarczy znaleźć odpowiedni produkt do zaplanowanych upraw, a zachowamy nawet do 2°C.

Uprawy przemysłowe korzystają z systemów grzewczych, które umożliwiają całoroczne uprawy. Złożoność takiego systemu jest zależna od środków posiadanych przez klienta.

Ograniczenie wzrostu temperatury

Tunele foliowe o niskiej konstrukcji mogą doprowadzić do oparzeń słonecznych. Wzrost temperatury korygujemy – jak już zostało wspomniane – za pomocą wywietrzników. Nawet przy zwiększonym promieniowaniu słonecznym spryskujemy folię roztworem z kredy lub gliny. Optymalna wysokość i modułowe rozwiązania Krosagro z wentylacją boczną lub dachową tworzą korzystną cyrkulację powietrza. Intensywne podlewanie zmniejsza temperaturę, trzeba jednak uważać, aby ilość wody była dostosowana zarówno do gatunku, jak i rodzaju upraw.

Rośliny a temperatura w tunelu

Używając folii perforowanej, uprawy możemy zacząć już w marcu, tunel zabezpieczy rośliny przez czynnikami pogodowymi zaś osłona bezpośrednio nad warzywami umożliwi na zbiory sałaty. Kwiecień jest miesiącem dla pomidorów, zaś optymalnym dla rozwoju ogórków jest maj. Temperatura trzeba na bieżąco monitorować w zależności od uprawy, ten często poruszany fakt ma wielkie znaczenie gdyż spełniając taki warunek zbiory będą obfite. Pomidory, papryka i ogórki wymagają temperatury od 22 do 26 stopni pozostała część warzyw około 15 °C.

Która folia do upraw pod osłonami?

Jak bardzo przydatny był ten post?

Kliknij na gwiazdkę, aby ocenić!

Średnia ocena / 5. Liczba głosów:

Jak na razie brak głosów! Bądź pierwszym, który oceni ten post.

We are sorry that this post was not useful for you!

Let us improve this post!

Tell us how we can improve this post?

Odwiedź nasz sklep internetowy

W Krostrade dostarczamy innowacyjne produkty i rozwiązania dla domu i ogrodu zarówno na rynek polski, jak i europejski. Oferta firmy obejmuje szeroki asortyment produktów wykonanych z najwyższej jakości komponentów.

Przeczytaj również

Bez kategorii

Jak przyspieszyć zbiory z upraw pod osłonami?

Jak przyspieszyć zbiory z upraw pod osłonami? Nagłe zmiany pogody, przymrozki, opady śniegu a także chłodny wiatr sprawiają że uprawianie…

Więcej
Uprawa pod osłonami

Uprawa warzyw pod folią

Uprawa warzyw pod folią w obliczu kryzysu jakim jest pandemia, jest jak najbardziej zasadnym rozwiązaniem. Dostęp do własnej żywności, kiedy…

Więcej
Tunele foliowe od A do Z

Folia na tunel foliowy

Większość osób zdecydowanych na zakup tunelu foliowego zastanawia się głównie nad materiałem, z którego wykonana jest jego konstrukcja. Najczęściej jest…

Więcej
Tunele foliowe

Jaki wybrać tunel foliowy biały czy zielony?

Tunel foliowy biały czy zielony: to pytanie, które wiele razy zadają Klienci marki Krosagro. Okazuje się, że kolor to jedynie…

Więcej