Na jakiej wysokości powinien być zamontowany termostat

Wiedza o tym, jak wysoko należy zamontować termostat, jest być może nawet ważniejsza niż to, jaki typ należy kupić, ponieważ lokalizacja urządzenia decyduje o wyniku.

Prawie, jeśli nie wszystkie, rośliny rosną w idealnym zakresie temperatur. Jednak pogoda nie jest czymś, co można kontrolować. Dlatego ogrodnicy decydują się na przenoszenie upraw w pomieszczeniach lub w szklarniach, aby rozwijać się niezależnie od pory roku.

Aby utrzymać temperaturę pod kontrolą, możesz skorzystać z urządzenia zwanego termostatem. Możesz wybierać spośród wielu typów dostępnych na rynku, ale zalecamy zakup tych, które są wyposażone w czujniki kurzu i wilgoci.

Przewodnik po montażu termostatów w ogrodzie

Jednak rodzaj termostatu, którego powinieneś używać, nie jest największym problemem. Zamiast tego lokalizacja jest. Powinien być zainstalowany w miejscu z nieprzerwanym dostępem do temperatury w pobliżu monitorowanych roślin.

Co wpływa na odczyty termostatu?

W zależności od miejsca zainstalowania termostatu odczyty temperatury mogą się różnić. Podobnie wyższe regiony nie są tak ciepłe ani tak chłodne jak niższe obszary. Ekspozycja na słońce, sztuczne źródła światła, a nawet rury cieplne mogą zakłócać jego dokładność.

Celem nie jest kontrolowanie temperatury w pomieszczeniu, ale stref, w których rosną twoje rośliny. Zamontuj termostat nie w jakimkolwiek miejscu w pomieszczeniu, ale przede wszystkim na środku. Następnie zainstaluj go jak najbliżej upraw.

Jak wysoko należy zamontować termostat?

Oprócz lokalizacji wspomniano również powyżej, że liczy się poziom stref. Dlatego, aby być jak najbliżej dokładnej temperatury roślin, zamontuj termostat na tej samej wysokości, co docelowe rośliny.

Jeśli uprawiasz różne rośliny, nie musisz usuwać i instalować urządzenia za każdym razem, gdy zmieniasz lub przenosisz swoje uprawy. Zamiast tego zamontuj go tak, aby w każdej chwili można było regulować wysokość termostatu.

Czego należy unikać podczas montażu termostatów?

Jeśli twoje rośliny mają bezpośredni dostęp do ciepła słonecznego, nie umieszczaj termostatu w pobliżu źródła lub okna. Zamiast odczytywać tylko temperaturę strefy roślinnej, zostanie również uwzględnione światło słoneczne.

Jeśli nie ma dostępnego obszaru z dala od wysokiej temperatury słońca, możesz zamiast tego wybrać osłony. Osłanianie termostatu przed bezpośrednim działaniem może pomóc złagodzić zakłócenia zewnętrzne.

Podobnie należy unikać montowania termostatu w pobliżu lampy lub jakiegokolwiek sztucznego źródła światła. Sprzęt grzewczy również powinien znajdować się z dala od urządzenia. Podobnie jak w przypadku naturalnego ciepła, mogą również wtrącać się w oryginalne odczyty.

Uważaj, aby nie zostawiać termostatu bez kontroli przez zbyt długi czas. Podobnie jak inne urządzenia technologiczne, jego wydajność będzie się ostatecznie pogarszać w miarę upływu czasu. Co najmniej raz co roku sprawdzaj jego dokładność i stan.

Może również gromadzić się kurz, co może wpływać na działanie termostatu. Ponadto wilgoć może zmienić wyniki, więc należy również na to uważać. Jeśli termostat nie jest wyposażony w czujniki dla tych dwóch elementów, sprawdź je ręcznie.

Jeśli wolisz samodzielnie wyczyścić urządzenie, niż płacić za dodatkową usługę, pamiętaj, że należy ostrożnie obchodzić się z częściami poza obudową. Możesz do tego użyć miękkiej szczotki lub sprężonego powietrza.

4 najważniejsze zalety korzystania ze szklarni dla roślin

Jeśli nie próbowałeś uprawiać swoich roślin w szklarni, poważnie tracisz korzyści płynące z jej zastosowania, takie jak:

Ogrodnictwo całoroczne

Tradycyjne metody ogrodnicze nie pozwalają na sadzenie wszystkich rodzajów roślin przez cały sezon. Ale dzięki szklarni będziesz mógł sadzić różne rodzaje roślin przez cały rok, niezależnie od pory roku. Będziesz mógł kontrolować temperaturę w szklarni i rozpocząć sadzenie wcześniej lub później w sezonie.

Więcej roślin do wyboru

Ponieważ możesz sadzić przez cały sezon, będziesz mieć również więcej roślin do wyboru. Dzięki szklarni możesz uprawiać rośliny, które nie są rodzime dla twojego obszaru. Te zamknięte przestrzenie zazwyczaj zapewniają bardziej wilgotne i cieplejsze środowisko w porównaniu z ogrodem. To ciągłe ciepło i izolacja pozwalają sadzić więcej warzyw, a także egzotycznych roślin. Jeśli rozumiesz warunki wzrostu swoich roślin, będziesz w stanie odpowiednio dostosować swoją szklarnię.

Rozwijaj swoje rośliny dłużej

Jedną z najbardziej znaczących zalet szklarni jest możliwość wydłużenia okresu wegetacji roślin. Dzięki szklarni możesz kontrolować poziom temperatury, wilgotność i inne parametry, aby dostosować je do potrzeb swoich roślin. Dzięki temu możesz sadzić tygodnie lub miesiące dłużej niż normalnie w ogrodzie.

Zapobiegaj szkodnikom

Szklarnie skutecznie chronią również rośliny przed zwierzętami i owadami. Krety, jelenie, ptaki i inne szkodniki nie będą w stanie atakować ani jeść Twoich roślin.

Ostatnie myśli: jak wysoko należy zamontować termostat?

Bez wątpienia błąd w obliczeniu wysokości montażu termostatu wpływa na wyniki z urządzenia i ogólny stan roślin. Mając to na uwadze, zignorowanie tego kroku z pewnością może mieć fatalne skutki dla zdrowia i stanu Twoich upraw.

Jak bardzo przydatny był ten post?

Kliknij na gwiazdkę, aby ocenić!

Średnia ocena / 5. Liczba głosów:

Jak na razie brak głosów! Bądź pierwszym, który oceni ten post.

We are sorry that this post was not useful for you!

Let us improve this post!

Tell us how we can improve this post?

Odwiedź nasz sklep internetowy

W Krostrade dostarczamy innowacyjne produkty i rozwiązania dla domu i ogrodu zarówno na rynek polski, jak i europejski. Oferta firmy obejmuje szeroki asortyment produktów wykonanych z najwyższej jakości komponentów.

Przeczytaj również

Uprawa pod osłonami

Przedplon w tunelu foliowym cz. 1

Cieplarnie umożliwiają uprawę warzyw już wczesną wiosną. Rzodkiewka, cebula, pomidory, szczypiorek oraz ogórki to tylko kilka z przedplonów możliwych do zasadzenia…

Więcej
Uprawa pod osłonami

Jak podzielić stokrotki typu shasta daisy? 3 szybkie kroki!

Czy zastanawiałeś się kiedyś jak podzielić stokrotki odmiany Shasta daisy? Kwiaty takie jak stokrotki są cudownymi roślinami, które nadają uroku…

Więcej
Namioty garażowe i magazynowe

Wielkopowierzchniowe hale namiotowe dla firm

Wielkopowierzchniowe hale namiotowe dla firm to przestronne konstrukcje o jednej lub kilku nawach. Coraz częściej modułowe namioty wypierają konwencjonalne budownictwo,…

Więcej
Tunele foliowe

Wentylacja w tunelu foliowym

Lato tego roku to połączenie ciepłych i deszczowych dni, które mają również wpływ na warunki panujące pod osłoną. W cieplarni…

Więcej
Uprawa pod osłonami

Jak uprawiać skorzonery w tunelu foliowym?

Skorzonera na nowo odzyskuje swoją popularność. Niegdyś często pojawiała się na domowych talerzach, niestety przez to, że czasy się zmieniły,…

Więcej
Uprawa pod osłonami

Jak pielęgnować azalię: 5 najlepszych metod | Porady od KrosAgro

Początkujący ogrodnicy i hodowcy chcą wiedzieć, jak dbać o azalię. Azalia inaczej różanecznik, rododendron, znana jest również jako „arystokracja ogrodu”,…

Więcej