7 sposobów, które pomogą Ci zapobiegać pleśnieniu sadzonek w tunelu

7 sposobów zapobiegania pleśnieniu sadzonek w tunelu

Chcąc z sukcesem uprawiać sadzonki w szklarni lub tunelu, musisz poznać specyfikę tego zajęcia. Hodowla roślin pod osłonami przynosi wiele korzyści  i staje się coraz bardziej popularna, jednak istnieją pewne zagrożenia, które powinieneś koniecznie poznać, aby zapobiegać problemom i wynikającymi z nich niepowodzeniami. Jedną z częściej spotykanych komplikacji, jest pleśń pojawiająca się na podłożu, w którym rosną sadzonki. Pamiętaj, że młode rośliny mają delikatne, wrażliwe korzenie, które nie wykształciły jeszcze przeciwciał dających odporność, potrzebną w walce z grzybami chorobotwórczymi.

Rozwój pleśni jest więc zabójczy dla sadzonek i najlepiej poznać wszystkie czynniki, które sprzyjają jej powstawaniu. Jeżeli będziesz wiedział, jakie warunki i błędy w praktykach pielęgnacyjnych sprzyjają powstawaniu pleśni, będziesz w stanie skutecznie jej zapobiegać. Będziesz musiał zmierzyć się z wieloma kwestiami, w tym z temperaturą, przepływem powietrza i światłem wpadającym do wnętrza konstrukcji. Musisz także wziąć pod uwagę rozmieszczenie sadzonek na tacy wielokomorowej i ilość wody, którą podajesz swoim roślinom.

7 sposobów, które pomogą Ci zapobiegać pleśnieniu sadzonek w tunelu

Jeżeli jednak stało się i masz do czynienia z rozwojem pleśni, musisz szybko jej przeciwdziałać i poznać najlepsze metody walki z nią. Na początkowym etapie, sytuacja może nie wyglądać groźnie, a pleśń zdaje się nie zagrażać młodym roślinom. Należy jednak zastosować odpowiednie środki zaradcze i potraktować powstanie pleśni, jako wskazówkę, że popełniamy jakiś błąd. Najczęstszą przyczyną jest zbyt wilgotne podłoże, stwarzające dogodne warunki do rozwoju patogenów, a stąd już tylko jeden krok do uszkodzenia korzeni i zamierania sadzonek.

Dowiedz się więcej na temat zapobiegania rozwojowi pleśni, w uprawie sadzonek pod osłonami.

Jakie są czynniki sprzyjające rozwojowi pleśni na sadzonkach

Istnieją różne przyczyny powstawania pleśni, jeżeli niechcący stworzymy sprzyjające jej rozwojowi warunki, to szybko się rozwinie. Nadmiar wody, mokre i wilgotne  środowisko, to wbrew powszechnej opinii, niejedyny czynnik będący zapalnikiem do problemów z nią. Poznaj wszystkie powody rozwoju pleśni i unikaj jak ognia, sprzyjających jej warunków i błędów w pielęgnacji.

# 1  temperatura

Istnieje zakres temperatur, który jest najkorzystniejszy dla kluczowej  w rozwoju roślin fotosyntezy. Utrzymuj temperaturę wewnątrz tunelu lub szklarni, tak, by utrzymywała się w przedziale między 25 a 28 stopni C. Wyższe temperatury mogą spowodować przegrzanie roślin, zwłaszcza jeśli pod sadzonkami znajduje się mata grzewcza.

Zbyt chłodne środowisko, również ma destrukcyjny wpływ na kondycję uprawy. Temperatury poniżej 20 stopni C, w połączeniu z wysoką wilgotnością powietrza i gleby, to istny raj dla rozwoju grzybów i pleśni.

Teraz kiedy wiesz już, jak ważne jest utrzymanie właściwej temperatury, regularnie kontroluj ją, tak, aby mieściła się w podanym zakresie, a unikniesz w ten sposób wielu problemów.

# 2 poziom wilgotności

Najczęstszym powodem pleśnienia sadzonek, jest nadmierne podlewanie. Ponieważ podlewanie, jest podstawowym czynnikiem umożliwiającym kiełkowanie nasion, wielu z nas nie bierze pod uwagę, że podanie roślinom zbyt dużej ilości wody, może znacznie im zaszkodzić.

Aby rozwiązać ten problem, zawsze przed kolejnym podlewaniem, sprawdź palcem, czy górna warstwa gleby zdążyła lekko przeschnąć. Jeśli tak właśnie jest, możesz nawadniać. Pamiętaj, aby doniczki miały na dnie warstwę drenażu, a podłoże zawierało w swoim składzie wermikulit, perlit, żwir lub piasek.

Innym sposobem zapobiegania nadmiernemu nawadnianiu, jest doprowadzanie wody z kropelkowego systemu nawadniającego. Ten typ systemu nawadniania zapewnia, że ​​górna część gleby pozostaje sucha, podczas gdy korzenie mogą swobodnie pobierać wodę.

Nie zostawiaj jednak nadmiaru wody na tacach obciekowych i usuń ją po upływie pół godziny od podlewania, ponieważ jej zaleganie może uszkodzić system korzeniowy roślin.

Właściwe zarządzanie gospodarką wodną pomoże Ci uniknąć problemów, wynikających zarówno z niedoborów, jak i jej nadmiaru.

# 3 Cyrkulacja powietrza

Jednym z najskuteczniejszych czynników, które pomogą Ci zapobiec rozwojowi pleśni, jest odpowiednia cyrkulacji powietrza w tunelu. Zainstaluj wentylator oscylacyjny we wnętrzu konstrukcji i pozwól, aby sadzonki poddane były ruchom powietrza, jakie wytwarza urządzenie. Jeśli tace z sadzonkami, są przykryte, nie zapominaj o ściąganiu pokrywy, aby wietrzyć rośliny i podłoże. W przeciwnym razie nie zapewnisz roślinom odpowiedniego przepływu powietrza, doprowadzając do wzrostu temperatury i wilgotności pod przykryciem, a to właśnie idealne warunki do powstania pleśni.

Dobra cyrkulacja powietrza we wnętrzu konstrukcji ma więcej zalet niż tylko utrzymanie właściwego poziomu wilgotności podłoża, tak, aby patogeny nie miały  sprzyjającego środowiska. Zapewnienie odpowiedniego przepływu powietrza wzmacnia rośliny, poprawiając przez to jakość uprawy. Warto więc zwrócić na to uwagę, ponieważ korzyści płynące z dobrej wentylacji, są nie do przecenienia.

Stosując wentylatory, musisz jednak wziąć pod uwagę to, że przyspieszają one proces wysychania gleby. Oczywiście, w suchym środowisku, grzyby i pleśnie, mają trudne warunki do rozwoju, jednak nie możesz dopuścić, aby rośliny miały niedostateczny poziom wilgoci. Woda jest bowiem źródłem życia, a jej niedobory skutkują zahamowaniem wzrostu i kwitnienia, utratą kondycji i obumieraniem roślin.

# 4 Oświetlenie

Podstawowym warunkiem życia i rozwoju roślin, jest woda i dostęp do światła słonecznego. Jednak uprawa roślin w zamkniętych pomieszczeniach ma swoją specyfikę, więc musisz uważać na pewne niuanse. Unikaj wystawiania sadzonek na działanie bezpośrednich, ostrych promieni słonecznych, zwłaszcza, jeżeli umieszczone są one na tacach wielokomorowych, i okryte plastikowymi osłonami. Pokrywy mają za zadanie utrzymanie wilgoci i ciepła, tak, aby sadzonki miały dogodne środowisko wzrostu. Jednak, jeżeli pozwolimy, aby padało na nie zbyt mocne, intensywne światło słoneczne, temperatura wewnętrzna będzie zbyt wysoka, co spowoduje uszkodzenie sadzonek.

Dowiedz się więcej, na temat tego, ile światła potrzebują Twoje sadzonki, na poszczególnych etapach rozwoju. Postaraj się zapewnić im taką ilość światła, jakiej potrzebują, stosując systemy doświetlające, które przez użycie specjalnych lamp, stymulują wzrost i prawidłowy rozwój roślin.

# 5 Przerzedzenie sadzonek

Zbyt duże stłoczenie sadzonek może prowadzić do słabszej cyrkulacji powietrza pomiędzy roślinami. Jak wspominaliśmy, brak swobodnego przepływu powietrza, jest  jednym z głównych czynników sprzyjających rozwojowi pleśni.

Sposobem na rozwiązanie tego problemu, jest przerzedzenie sadzonek. Ta metoda polega na usuwaniu, poszczególnych sadzonek z tac, w ten sposób, aby nie były one nadmiernie stłoczone. Sadzonki mają w ten sposób więcej miejsca do wzrostu oraz dostęp do świeżego powietrza, które zabezpiecza je przed niebezpiecznymi patogenami.

Oto sposoby na przerzedzenie sadzonek:

1. Przesadź swoje sadzonki

Przerzedzenie polega na usunięciu sadzonek i pozbyciu się ich, podczas gdy przesadzanie pozwala zachować je, przez umieszczenie w innym pojemniku. Postaraj się więc ostrożnie i delikatnie wyjąć z tacy wybrane sadzonki i przesadź je do pojedynczych doniczek, tak, aby mogły dalej swobodnie rosnąć.

Oprócz plastikowych osłonek istnieje wiele innych ekologicznych opcji, z których możesz wybrać taką, która jest dla Ciebie najodpowiedniejsza. Wspaniałym rozwiązaniem są doniczki torfu lub włókna kokosowego, istnieją nawet osłonki wykonane z krowiego obornika. Ich użycie przynosi wiele korzyści, takich jak to, że przy przesadzaniu, nie musisz wyjmować rośliny z doniczki, tylko umieszczasz sadzonkę wraz z ekologiczną doniczką bezpośrednio w gruncie. Materiał, z którego wykonane są osłonki, ulega z czasem procesom rozkładu, a przy okazji budulec, z którego są wykonane, jest świetnym nawozem. Tak więc używanie ekologicznych doniczek, jest wygodne, a także korzystne dla roślin i środowiska naturalnego.

Ryzyko wystąpienia pleśni pod osłonami

Nie tylko dbałość o odpowiednie warunki uprawy sadzonek ma znaczenie. Chcąc zmniejszyć do minimum ryzyko wystąpienia pleśni, powinniśmy zadbać o sterylność nasion, gleby i tac wielokomorowych. Podłoże, w którym uprawiasz sadzonki,  możesz zdezynfekować, poprzez działanie wysokich temperatur, które zniszczą zarodniki pleśni i grzybów. Musisz wiedzieć, że nie jest prawdą, że nowe, świeżo zakupione podłoże wolne jest od patogenów. Najczęściej zarodniki grzybów i pleśni, są w stanie uśpienia, czekając tylko na swoją aktywację, poprzez  stworzenie im sprzyjających warunków. Dezynfekcja podłoża polega na podgrzaniu gleby za pomocą pary wodnej lub włożenie jej na pół godziny do nagrzanego do temperatury 220 stopni C piekarnika. Istnieje także możliwość sterylizacji gleby, przez użycie do tego celu odpowiednich środków chemicznych.

Również wiele spośród chorób, na które cierpią sadzonki, jest przenoszonych przez uśpione na powierzchni nasion, patogeny. Możesz przeprowadzić dezynfekcję na sucho, wystawiając nasiona na działanie światła słonecznego, które niszczy niebezpieczne mikroorganizmy lub użyć lamp ultrafioletowych. Istnieje także metoda polegająca na namoczeniu nasion w roztworze nadmanganianu potasu. Jest to tzw. dezynfekcja na mokro, polegająca na poddaniu nasion ingerencji środków chemicznych.

Aby uniknąć powstawaniu grzybów chorobotwórczych i pleśni, powinieneś również zwrócić uwagę na to, czy taca wielokomorowa, w której sadzisz nasiona, jest zdezynfekowana. Po każdym jej użyciu, dokładnie ją odkażaj, ponieważ w przeciwnym wypadku, zarodniki bakterii i grzybów mogą, w każdej chwili aktywować się, powodując choroby i doprowadzając do zamierania sadzonek.

Wniosek

Teraz, kiedy znasz już wszystkie sposoby, na zapobieganie rozwojowi niebezpiecznych dla roślin patogenów, możesz bez problemu ochronić sadzonki przed rozwojem pleśni i grzybów. Właściwa pielęgnacja oraz odpowiednie warunki środowiskowe sprzyjają wzrostowi i zdrowiu sadzonek, które rosnąc w korzystnym klimacie, nabiorą siły i odporności, aby w przyszłości dać sobie radę z zagrożeniami, które niestety, są czymś nieodzownym w uprawie roślin.

7 sposobów zapobiegania pleśnieniu sadzonek w tunelu

Jak bardzo przydatny był ten post?

Kliknij na gwiazdkę, aby ocenić!

Średnia ocena / 5. Liczba głosów:

Jak na razie brak głosów! Bądź pierwszym, który oceni ten post.

We are sorry that this post was not useful for you!

Let us improve this post!

Tell us how we can improve this post?

Odwiedź nasz sklep internetowy

W Krostrade dostarczamy innowacyjne produkty i rozwiązania dla domu i ogrodu zarówno na rynek polski, jak i europejski. Oferta firmy obejmuje szeroki asortyment produktów wykonanych z najwyższej jakości komponentów.

Przeczytaj również

Bez kategorii

Wilgotność w uprawie pod osłonami

Wilgotność w uprawie pod osłonami to jeden z istotnych parametrów uprawy. Utrzymanie odpowiednich warunków wewnątrz bariery sprawia, że plon dojrzewa…

Więcej
Uprawa pod osłonami

Jak zrobić kompostownik?

Roślina podczas dojrzewania pobiera z ziemi składniki odżywcze, dlatego tak ważne jest regularnie wzbogacanie gleby o nawozy. Dostarczone do podłoża…

Więcej
Tunele foliowe

Poplon w tunelu foliowym

Poplon w tunelu foliowym to szansa na uzyskanie dużej ilości warzyw, na niewielkiej przestrzeni. Nie każdy posiada wielki ogród z…

Więcej
Tunele foliowe

Skrzynie ogrodnicze w tunelu foliowym

Skrzynie ogrodnicze to wysokie grządki, dzięki którym o wiele łatwiej możemy pielęgnować rośliny pod osłoną. Dzięki takim konstrukcjom możemy urozmaicić…

Więcej
Uprawa pod osłonami

Jak pielęgnować dzwonki-kampanule

Chcesz wiedzieć, jak dbać o kampanule? Dzwonek równolistny, bo taka jest jego polska nazwa, to piękna roślina zdobiąca mieszkania i…

Więcej
Uprawa pod osłonami

Jak wykorzystać starą ziemię doniczkową?

Jeśli ciekawi Cię, co zrobić ze zużytą ziemią doniczkową, jedyną  dobrą odpowiedzią na to pytanie jest recykling. Wbrew temu, co…

Więcej