Jak uprawiać liliowce w doniczkach? 2 proste kroki

Jak uprawiać liliowce w doniczkach. 2 proste kroki 1

Możesz uprościć wiedzę o tym, jak uprawiać liliowce w doniczkach na dwie sekcje. Aby uniknąć wad w okresie wrażliwości rośliny, można je również wyhodować w szklarni przed posadzeniem. Niemniej jednak pociesz się faktem, że liliowce są bardzo elastyczne i będą dobrze się rozwijać w strefach uprawy od 3 do 9.

Liliowce mają tendencję do płynnego znoszenia różnych wyzwań w ogrodzie, co czyni je ulubionymi wśród ogrodników. Do wyboru są również różne odmiany, od zimozielonych po liściaste. Przy odpowiednim przygotowaniu na uprawie liliowców powinieneś cieszyć się tymi roślinami w doniczkach tak samo, jak tymi, którzy produkują je bezpośrednio w ziemi.

Obszerny przewodnik dotyczący uprawy liliowców w doniczkach

Krok # 1. Sadzenie

Zaletą uprawy liliowców w doniczkach jest to, że nie jesteś ograniczony lokalizacją ani porą roku. Możesz użyć szklarni dla tych roślin doniczkowych, zwłaszcza gdy nie masz stabilnego miejsca dla swoich młodych roślin. Podczas gdy liliowce szybko dostosowują się do swojej lokalizacji, nadal chcesz umieścić ich doniczki w miejscu niezbyt trudnym, dopóki się nie osiądą.

Przygotowanie garnka

W przypadku liliowców doniczkowych korzystne byłoby uprawianie ich w szklarni z zastosowaniem podziału. Następnie ukorzenione liliowce można sadzić w doniczce z kompostem i mieszanką ziemi doniczkowej. Chcesz, aby krawędź doniczki i powierzchnia podłoża miały około 5 cm miejsca, a niektórzy ogrodnicy dodają kamienie również na dnie.

Dodawanie kamieni na dnie doniczki jest przydatne w przypadku liliowców wysokich. Pamiętaj, że z biegiem czasu te spodnie mogą spaść na doniczkę, szczególnie w okresie kwitnienia. Jednym z kluczowych punktów w uprawie liliowców w doniczkach jest przewidywanie tych małych ograniczeń w miarę wzrostu roślin.

Ustawienie i pozycjonowanie

Jeśli twój pojemnik jest duży, możesz umieścić liliowiec na środku, a inne na krawędziach w odległości 18 cali. Chcesz sadzić je na tej samej głębokości, co ich poprzedni obszar uprawy. Upewnij się, że liliowce są dobrze podparte, a ziemia wokół ich korzeni.

Możesz także użyć szklarni do przechowywania tych doniczek, a nie tylko uprawiać liliowce do sadzenia w pojemnikach. Chcesz, aby otrzymywały 6 godzin światła słonecznego, aby wspierać zdrowy rozwój. Szklarnia jest przydatna, ponieważ potrzebujesz ochrony doniczek przed wyzwaniami, takimi jak wiatr, który może przewrócić doniczki.

Krok # 2. Konserwacja

Być może jednym z powodów, dla których ogrodnicy uwielbiają liliowce, jest to, że łatwo znoszą powszechne rosnące problemy. Nie wymagają obszernej listy praktyk konserwacyjnych, nawet tych, które masz w doniczkach. Nie zapominaj jednak, że opieka nad liliowcami zapewni, że będą one w stanie sprostać potencjalnym wyzwaniom.

Podlewanie i nawożenie

Liliowce są odporne na suszę, ale nadal chcesz je nawodnić. Utrzymanie wilgoci w podłożu doniczki pomoże roślinom w ciągłym kwitnieniu. Podczas sadzenia chcesz namoczyć glebę i pozwolić jej spłynąć przez pierwsze osiem tygodni.

Następnie można podlewać co tydzień, w zależności od warunków. Lato w Twojej okolicy może szybko wysuszyć doniczki, więc wcześniej przygotuj się na ten problem. Możesz również dodać kompost i ściółkę, aby zachować wilgotność gleby, jednocześnie dodając pożywienie i zapobiegając wzrostowi chwastów.

Jak nawozić liliowce w doniczkach? W przypadku liliowców doniczkowych wystarczy nawóz o spowolnionym uwalnianiu 5-10-10 na wierzchu pojemnika. Możesz również pomóc w kwitnieniu, karmiąc późnym latem.

Należy jednak unikać nawozów o wysokiej zawartości azotu, ponieważ nie wspomagają one kwitnienia, ale wzrost liści.

Przycinanie i dzielenie

Proste praktyki przycinania pomogą w wytwarzaniu kwitnienia i utrzymaniu zdrowia roślin. Zacznij od usunięcia wyblakłych kwiatów, aby przedłużyć i pobudzić kwitnienie, zapobiegając rozwojowi nasion. Po okresie kwitnienia można również przyciąć łodygi z powrotem do ziemi, aby odmłodzić doniczkowe liliowce.

Podobnie jak większość roślin w pojemnikach, doskonałą metodą rozmnażania, która również utrzyma liliowce w doniczkach, jest podział. Zapobiegnie to przepełnieniu roślin i możesz to zrobić, gdy rośliny rosną wczesną wiosną.

Jak podzielić liliowce

Liliowce należy dzielić co trzy lata wczesną wiosną, kiedy pojawi się nowy wzrost. Możesz to również zrobić późnym latem, jesienią lub pod koniec sezonu wegetacyjnego, o ile możesz upewnić się, że zadomowiły się przed zimą. Wyjmij cały system korzeniowy z doniczki i usuń ziemię, aby ułatwić podział.

Przekrój kępę ręcznie i postaraj się, aby na sekcję znajdowały się trzy wachlarze liści i dużą liczbę korzeni. Chcesz usunąć wszelkie uszkodzone korzenie, wycinając je lub wyrzucając. Konieczne może być również użycie nożyc do oddzielenia.

Wniosek

Sadzenie w pojemnikach i korzystanie ze szklarni to doskonałe sposoby na uzyskanie pięknych roślin kwiatowych, takich jak liliowce. Możesz nauczyć się uprawiać liliowce w doniczkach w dwóch łatwych krokach i pocieszyć się tym, że te rośliny są przyjazne dla początkujących. Najlepiej jest rozpocząć lub rozmnażać liliowce w szklarni i przesadzać je do doniczek.

Użyj mieszanki ziemi doniczkowej i kompostu, a następnie umieść doniczki w jasnym miejscu, ale z dala od wiatru, aby je przewrócić. W celu konserwacji należy zapewnić wilgotność gleby, aby liliowce kwitły. Możesz również użyć nawozów o niskiej zawartości azotu, aby dalej rozwijać kwitnienie

Śmierć i przycinanie liliowców po kwitnieniu odmłodzi je na następny sezon i przedłuży lub zachęci do kwitnienia. Po kilku latach możesz zapobiec przeludnieniu, dzieląc liliowce doniczkowe.

Jak uprawiać liliowce w doniczkach. 2 proste kroki 1

Jak bardzo przydatny był ten post?

Kliknij na gwiazdkę, aby ocenić!

Średnia ocena / 5. Liczba głosów:

Jak na razie brak głosów! Bądź pierwszym, który oceni ten post.

We are sorry that this post was not useful for you!

Let us improve this post!

Tell us how we can improve this post?

Odwiedź nasz sklep internetowy

W Krostrade dostarczamy innowacyjne produkty i rozwiązania dla domu i ogrodu zarówno na rynek polski, jak i europejski. Oferta firmy obejmuje szeroki asortyment produktów wykonanych z najwyższej jakości komponentów.

Przeczytaj również

Tunele foliowe

Szklarnia foliowa do upraw

Ogrodnictwo pod osłonami daje szansę na szybsze zbiory, przy odpowiednich zabiegach pierwsze można mieć już na wiosnę. Wystarczy posadzić rośliny…

Więcej
Bez kategorii

Komercyjny tunel foliowy dla plantatorów

Komercyjny tunel foliowy dla plantatorów to tańsze od szklarni rozwiązanie na całoroczną uprawę pod osłonami. Do niedawno istniało przekonanie, że…

Więcej
Tunele foliowe

Kiedy pomidory się psują? 4 oznaki, na które należy zwracać uwagę

Kiedy pomidory się psują? Może być kilka powodów, z powodu których twoje pomidory się psują. Może użyłeś niewłaściwego rozmiaru doniczki,…

Więcej
Uprawa pod osłonami

Co i jak uprawiać w tunelu foliowym?

Wielu ogrodnikom wydaje się, że ze względu na ograniczone miejsce w tunelu foliowym liczba roślin zawsze będzie tak sama. Otóż niekoniecznie. Metoda…

Więcej
Namioty garażowe i magazynowe

Wielkopowierzchniowe hale namiotowe dla firm

Wielkopowierzchniowe hale namiotowe dla firm to przestronne konstrukcje o jednej lub kilku nawach. Coraz częściej modułowe namioty wypierają konwencjonalne budownictwo,…

Więcej
Uprawa pod osłonami

Jak uprawiać ogórki w szklarni?

Ogórki są prawdziwym symbolem lata w ogródku, doskonałym i niezwykle płodnym warzywem do uprawy i zbiorów. Jeśli chcesz wiedzieć, jak…

Więcej