Rośliny towarzyszące dla groszku cukrowego

Rośliny towarzyszące groszku cukrowego | KrosAgro

Groszek cukrowy to jedna z tych roślin, której po prostu grzech nie mieć w przydomowym ogródku. Jego dekoracyjny wygląd, bezproblemowa uprawa oraz doskonały smak, czynią z niego absolutnie najwyższą pozycję na liście roślin najchętniej uprawianych warzyw. Groszek cukrowy jest jedyną taką odmianą grochu. Której strąki zjada się w całości, ponieważ pozbawione są one pergaminowej wyściółki oraz mają słabo wykształcone łyko. Często groszek cukrowy mylony jest z groszkiem zielonym. Który jest krzyżówką groszku cukrowego z łuskanym i spożywa się go dopiero po wysuszeniu.

Pyszne, słodkie i chrupkie strąki groszku cukrowego doskonale smakują zerwane prosto z krzaczka. Nadają się także doskonale do dań z ryżu, jako dodatek do mięs i mieszanek warzyw z woka, lub na parze. Tym, co czyni groszek cukrowy obowiązkową pozycją każdego nawet najmniejszego ogródka. Jego walory odżywcze i stosunkowo słaba dostępność tego rarytasu na półkach w sklepach spożywczych. Warto dowiedzieć się więcej na temat uprawy groszku. Aby jeszcze lepiej wykorzystać jego walory, a także wspomóc uprawę innych warzyw, ponieważ groszek jest świetną rośliną towarzyszącą. Głównie przez to, że wzbogaca ziemię w azot. Podstawa to oczywiście, prawidłowy dobór roślin. Poznajmy więc najlepsze rośliny towarzyszące dla groszku. Żeby móc zoptymalizować jego plony oraz poprawić jakość innych upraw.

Rośliny towarzyszące dla groszku cukrowego

Sadzenie towarzyszące to technika sadzenia roślin znana już w starożytnym Rzymie. Umożliwia ona uprawę roślin w taki sposób, aby czerpały ze swojego sąsiedztwa wzajemne korzyści na przykład: przyciąganie owadów zapylających, pomoc w zwalczaniu chwastów, odstraszanie szkodników i wiele, wiele innych. Pomaga to zaoszczędzić pieniądze na środkach ochrony roślin oraz nawozach. Przede wszystkim jednak technika sadzenia towarzyszącego sprzyja ekologicznej uprawie warzyw, bez sztucznych oprysków i wszechobecnej w żywności chemii.

Groszek cukrowy należy do roślin bobowatych, które posiadają pewną niezwykłą cechę, mianowicie, będąc w symbiozie z bakteriami brodawkowymi umiejscowionymi na korzeniach, wiążą azot z powietrza. To naprawdę niesamowite, że ten gatunek roślin sam zaopatruje się w najważniejszy dla roślin składnik, wzbogacając jednocześnie glebę i inne  rośliny współrzędne w ten ważny pierwiastek.+

Co warto sadzić obok groszku cukrowego?

Przyjrzyjmy się więc lepiej temu, co warto sadzić obok groszku cukrowego, a jakich roślin najlepiej unikać. Zacznijmy od wymienienia sprzymierzeńców groszku, a są to na pewno warzywa kapustne, takie jak kalarepa, brokuł, kalafior, brukselka oraz kapusta głowiasta włoska, pekińska, czerwona i biała. Towarzystwo grochu sprawia, że rośliny kapustne są w mniejszym stopniu narażone na atak bielinka kapustnika. Na liście roślin nadających się do uprawy współrzędnej z groszkiem, są również buraki, marchewka, koperek, sałata, seler oraz truskawka. Wspaniałym pomysłem jest też zasadzenie obok groszku cukrowego rumianku, który poprawia odporność groszku na infekcje oraz zwabia owady zapylające, dzięki czemu groszek bujnie plonuje.

Niestety wśród popularnych w ogródku roślin, są i takie, które ewidentnie nie polubią się z groszkiem cukrowym, a są to warzywa cebulowe. Towarzystwo cebuli, pora, czosnku, szczypiorku lub szalotki, może być dla groszku opłakane w skutkach. Dzieje się tak, ponieważ korzenie cebulowatych wydzielają substancje, które zaburzają prawidłowy rozwój groszku. Także koniczyna, może być fatalnym sąsiadem groszku, ponieważ mają podatność na te same infekcje wirusowe. Wreszcie uważaj na rośliny z rodziny jaskrowatych takie jak orlik, pełnik, tojad lub miłek. Te piękne kwiaty, niestety przyczyniają się do słabszego zawiązywania nasion przez groszek.

Jak uprawiać groszek cukrowy?

Groszek cukrowy zawiera składniki, zapewniające fantastyczne korzyści zdrowotne. Zawiera on witaminy z grupy B w tym kwas foliowy oraz witaminy A, E, K oraz C. Ponadto obfituje w antyoksydanty, które hamują procesy starzenia oraz używane są w profilaktyce antynowotworowej. Białko zawarte w groszku jest podstawowym budulcem mięśni, a luteina pozytywnie wpływa na wzrok. Dla osób, które dbają o dietę mamy dobrą wiadomość, podjadanie groszku nie grozi dodatkowymi kilogramami, ponieważ to naprawdę pyszna i niskokaloryczna przekąska. Także cukrzycy mogą bezkarnie chrupać słodkie strączki, mają one bowiem niski indeks glikemiczny.

Posiadając w ogródku własny groszek cukrowy, nie musisz już wypatrywać go w sklepie spożywczym, nie jest wszak łatwo go upolować. Wystarczy poznać jedynie kilka informacji na temat uprawy tej wspanialej rośliny, aby móc przez cały sezon delektować się smakiem i wdzięcznym widokiem słodkich strączków groszku.

Sadzenie groszku cukrowego

Na początku zacznijmy od sadzenia, groszek cukrowy bardzo dobrze przystosowany jest do klimatu umiarkowanego i świetnie przyjmuje się na rodzimych grządkach. Z pewnością powodem jego udanej uprawy jest fakt, że groszek bardzo dobrze rośnie w wilgotne, nieco chłodne wiosenne dni. Najlepszą porą na zasadzenie groszku na grządkach będzie więc wczesna wiosna, marzec do pierwszej połowy kwietnia, kiedy to minie ryzyko przymrozków, które mogłyby upośledzić wzrost rośliny.

Kiełkowanie groszku cukrowego

Wprawdzie nasiona mogą kiełkować do temperatury -2 stopni C, lepiej jednak nie ryzykować, że niższa temperatura popsuje nasze wysiłki. Dla zdrowego wzrostu groszku cukrowego gleba powinna mieć temperaturę co najmniej 7 stopni C, a dla jego wzrostu optymalny jest przedział między 13 a 18 stopni C. Nie należy bać się wczesnego wysiewu groszku, ponieważ jest wtedy odporniejszy na choroby oraz ma czas, aby rozrosnąć się i wzmocnić. Wysiewając nasiona w połowie marca, pierwsze zbiory pojawią się w połowie maja, natomiast odmiany późne siane na przełomie kwietnia i maja, dadzą plony w sierpniu.

Stanowisko dla groszku

Na stanowisko dla groszku wybierzmy dobrze nasłoneczniony obszar o żyznej dobrze przepuszczalnej glebie piaszczysto-gliniastej, do której warto dodać nawozu organicznego najlepiej kompostu. Sadź nasiona w czterocentymetrowych dołkach, zachowując 5-10 cm odległości między nasionami, w zależności od gatunku groszku. Nie wszystkie odmiany groszku wymagają podpór, odmiany wczesne i niskie, takie jak: Cud Kelvedonu, groszek Iłówiecki czy też groszek sześciotygodniowy doskonale dadzą sobie radę same. Inaczej rzecz się ma z odmianami późnymi, wysokimi np. Bajką lub groszkiem o wdzięcznej nazwie Telefon, są to rośliny, które koniecznie muszą mieć podporę. Najlepiej umieścić ją od razu po posadzeniu rośliny lub tez zaczekać, aż osiągnie 10-15 cm. Dobrym pomysłem jest posadzenie w ogródku kilku odmian groszku, aby wydłużyć czas zbiorów i delektować się różnymi niuansami smakowymi groszkowych strączków.

Jak wspomnieliśmy wcześniej rośliny bobowate, w tym groszek cukrowy potrafią same zaopatrzyć się w azot. Pobierając go poprzez bakterie wiążące azot, umiejscowione na zgrubieniach korzeni. Możesz wspomóc roślinę, zanim w pełni wykształci ten system. Zaprawiając nasiona przed wysianiem specjalnym preparatem zawierającym nitraginę. Z pewnością taki zabieg wpłynie korzystnie na ilość zbiorów. W sprzedaży jest także specjalna ziemia, zawierająca bakterie, które pomogą młodej roślinie w pobieraniu azotu z gleby. Zanim w pełni wykształci brodawki korzenne. Kiedy groszek zacznie przekwitać, musisz usunąć go z grządek. Pamiętaj jednak o wykorzystanie stanowiska po nim na tak zwany poplon. Dlatego, że gleba w której rósł groszek, jest bogata w azot i stanowi doskonały starter dla kolejnej uprawy.

Co sadzić w ziemi po groszku cukrowym?

Po dokładnym przyjrzeniu się liście warzyw, które warto sadzić po groszku cukrowym, są ogórki. Mogą one mieć znacznie lepszą jakość, rosnąc na stanowisku po groszku cukrowym. Ogórki mają bowiem wysokie zapotrzebowanie na azot i inne składniki mineralne, w które obfituje ziemia po motylkowatych, nie jest to jednak jedyna korzyść. Ogórki lubią piąć się w górę i doskonale sprawdzają się, w uprawie pionowej, tak więc, wspaniale sprawdza się dla nich podpory, a zwłaszcza siatki pozostałe po uprawie groszku. Dobrym pomysłem może też być zasadzenie roślin takich jak: kapusta zimowa, szpinak lub kalarepa.

Wniosek

Groszek cukrowy to wspaniała roślina, która na stałe zagościła w rodzimych ogródkach. Stało się tak, ponieważ uprawa groszku wspaniale wkomponowana jest w polski klimat, nie nastręcza wielu trudności, a efekty w postaci pysznych, słodkich strączków groszku, są pokusą nie do odrzucenia. Także możliwość prowadzenia uprawy współrzędnej, tak aby wykorzystać w pełni potencjał groszku jako wspaniałej rośliny towarzyszącej stanowi propozycję, której nie możesz odrzucić!

 

Rośliny towarzyszące groszku cukrowego | KrosAgro

Jak bardzo przydatny był ten post?

Kliknij na gwiazdkę, aby ocenić!

Średnia ocena / 5. Liczba głosów:

Jak na razie brak głosów! Bądź pierwszym, który oceni ten post.

We are sorry that this post was not useful for you!

Let us improve this post!

Tell us how we can improve this post?

Odwiedź nasz sklep internetowy

W Krostrade dostarczamy innowacyjne produkty i rozwiązania dla domu i ogrodu zarówno na rynek polski, jak i europejski. Oferta firmy obejmuje szeroki asortyment produktów wykonanych z najwyższej jakości komponentów.

Przeczytaj również

Namioty garażowe i magazynowe

Projekt hali namiotowej

Projekt hali namiotowej to opracowywany na samym wstępie schemat, który odpowiada za cały proces realizacji. Od tego dokumentu zależy cena,…

Więcej
Tunele foliowe

Co to jest sezonowy tunel foliowy?

Sezonowy tunel foliowy  to konstrukcja używana do okrycia upraw polowych, w których istotna jest zarówno osłona przed deszczem, jaki i…

Więcej
Uprawa pod osłonami

Microgreens czyli mikro liście – co to jest i jak je uprawiać ?

Mikroliście to popularne młode rośliny jadalne, które na co dzień spotykamy w dojrzałych wersjach. Marchewka, mięta, rukola, rzodkiewka, sałata lodowa,…

Więcej
Tunele foliowe

6 sposobów na nowoczesny ogród warzywny

Ogrody warzywne stają się popularnym elementem designu działki. W przydomowych uprawach obok rabat kwiatowych rozciągają się grządki smacznych warzyw, które…

Więcej
Uprawa pod osłonami

Jak podlewać orchidee rosnące w mchu torfowca?

Od dłuższego czasu moda, na uprawianie storczyków nie mija. W kwiaciarniach i marketach pojawiają się coraz to inne olśniewająco piękne…

Więcej
Uprawa pod osłonami

Gnojówka roślinna do upraw pod osłonami

Gnojówka roślinna do upraw pod osłonami to naturalny nawóz wzbogacający plon o makro i mikroelementy. Może być używany jako środek…

Więcej