Koleus to tropikalna roślina, uprawiana ze względu na swoje bajecznie piękne, wielobarwne liście. Ich kolory zadziwiają egzotyką i niesamowitymi zestawieniami intensywnych zieleni, neonowych seledynów, odcieni turkusu, przenikających się z soczystą fuksją, purpurą, fioletem, kremową bielą, a nawet czernią. Forma liści jest sercowata lub owalna i do złudzenia przypomina pokrzywę. Stąd też druga nazwa tej pochodzącej z Afryki i upalnych rejonów Azji rośliny. W Polsce jest bowiem często określana jako pokrzywa ozdobna albo pokrzywka amerykańska lub brazylijska.
W naszej strefie klimatycznej koleus przez większość roku zdobi wnętrza mieszkań, doskonale wzrastając na dobrze oświetlonych stanowiskach. Jeżeli jednak chcemy, aby roślina pięknie się formowała, wystawmy ją latem na balkon lub do ogrodu. Pokrzywę ozdobną możemy wkopać do ziemi, jej nasiona będą same wysiewały się do podłoża, powodując rozprzestrzenianie się rośliny. Koleus dzięki żywym, tropikalnym kolorom, zapewni każdemu ogrodowi zastrzyk energii i doda oryginalnej, egzotycznej urody. Pamiętajmy, żeby miał zapewnioną dużą dawkę słońca, która sprawi, że jego liście będą duże i intensywnie wybarwione, a także regularnie go podlewajmy, ponieważ podłoże, w którym rośnie, powinno być stale wilgotne. Od kwietnia do sierpnia odżywiajmy koleusa, raz na dwa tygodnie, stosując płynny nawóz do roślin o dekoracyjnych liściach. Za nasze wysiłki, pokrzywa ozdobna odwdzięczy się z nawiązką, przez całe lato będzie intensywnie rosła, zadziwiając neonowymi barwami.
Musisz jednak wiedzieć, że wraz ze spadkiem temperatury należy przenieść roślinę w bezpieczne miejsce. Temperatura poniżej 10 stopni C spowoduje blaknięcie liści, ich matowienie, a w konsekwencji więdnięcie i obumieranie. W uprawie pokrzywy ozdobnej niezwykle ważne jest, prawidłowe przezimowanie jej, aby w następnym sezonie mogła nadal grać rolę egzotycznej gwiazdy wśród roślin ogrodowych !
Spis treści
Co zrobić, aby koleus jak najlepiej przetrwał zimę
Uprawa i rozmnażanie pokrzywy ozdobnej należy do bezproblemowych, podobnie rzecz się ma z jej zimowaniem. Podstawową kwestią, jest oczywiście zapewnienie roślinie odpowiedniej temperatury. Najlepiej sprawdzi się miejsce, w którym stale możesz kontrolować warunki środowiskowe i sterować nimi, w ten sposób, aby dostosować je do wymagań danego gatunku.
Najlepszym miejscem, w którym możesz zapewnić roślinom, jak najlepsze warunki, jest tunel foliowy lub szklarnia. Kiedy jesienią, temperatura zacznie spadać, a widmo przymrozków zacznie nabierać realnych kształtów, musisz koniecznie odkopać roślinę z ziemi i umieścić w bezpiecznych warunkach. Nie czekaj zbyt długo, ponieważ temperatura poniżej 8 stopni C, doprowadzi do destrukcji koleusa. Jesień to także dobry moment na przycięcie rośliny, dzięki czemu proporcjonalnie się rozrośnie, zyskując bardziej zwarty, zgrabny pokrój. Skrócenie części nadziemnej rośliny do połowy wysokości, przeprowadzone przed odkopaniem z ziemi, zmniejszy również jej stres i pomoże lepiej znieść przeszczep.
Dostosuj rozmiar pojemników do gabarytów roślin, a zwłaszcza ich korzeni. Doniczki, do których przesadzisz rośliny, powinny być napełnione dobrze przepuszczalnym podłożem, złożonym z torfu i ziemi ogrodniczej. Przystosuj rośliny do zmiany środowiska, przed tym, jak umieścisz je na stałe w zamkniętym pomieszczeniu, hartując je przez tydzień do nowych warunków.
Wybierz miejsce, w którym panować będzie temperatura około 15 stopni C i dobre warunki świetlne. Jasne stanowisko, z dużą ilością światła słonecznego jest optymalne dla rozwoju rośliny, ponieważ jego deficyty, skutkować będą drobnieniem liści i słabym wybarwieniem. Źródłem światła może być ekspozycja w dobrze nasłonecznionym oknie lub też sztuczne oświetlanie pod lampą elektryczną. Pamiętaj o zaspakajaniu potrzeb rośliny w zakresie gospodarki wodnej i sprawdzaj pod kątem występowania chorób i szkodników.
Pamiętaj, żeby przed przesadzeniem pobrać sadzonki
Jesień to także dobra pora na pobranie sadzonek koleusa. Rozmnożenie go przez ukorzenienie fragmentów pędów wierzchołkowych to najskuteczniejsza i najprostsza metoda propagacji tej egzotycznej rośliny.
Odcinamy zdrowe, silne pędy rosnące pośrodku kępy. Pobrane odcinki powinny mieć 7-10 cm długości i co najmniej dwa lub trzy komplety liści. Usuwamy dolne partie liści, aby zapobiec ich gniciu oraz skoncentrować energię rośliny na wytwarzanie korzeni. Sadzonki możemy umieszczać w wodzie lub bezpośrednio w podłożu, złożonym z mieszanki ziemi ogrodniczej, torfu oraz piasku.
Jeśli chcesz dodatkowo pobudzić roślinę do szybkiego wytworzenia korzeni, możesz wcześniej, umieścić końce rośliny w ukorzeniaczu. Taki zabieg nie jest jednak konieczne potrzebny, ponieważ koleus i bez tego dobrze sobie poradzi.
Warunkiem prawidłowego ukorzenienia się sadzonek, jest zapewnienie im odpowiednich warunków środowiskowych. Umieśćmy je w jasnym, ciepłym miejscu o temperaturze 22-24 stopni C i pamiętajmy o regularnym podlewaniu. Sadzonki pokrzywy ozdobnej bardzo szybko się ukorzeniają i po około dwóch tygodniach powinny mieć nowy system korzeniowy. Kiedy zobaczysz, że rośliny mają nowy wzrost, warto uszczyknąć ich wierzchołki, ponieważ pomoże to roślinom dobrze się rozkrzewić.
Najważniejsze korzyści, płynące z uprawy roślin pod osłonami
Uprawa roślin w tunelu foliowym i szklarni zyskują na coraz większej popularności. Zmiany klimatyczne, nieprzewidywalna pogoda i nagłe zjawiska atmosferyczne przyczyniają się do tego faktu, czyniąc z ogrodnictwa szklarniowego, najbardziej produktywny i bezpieczny model uprawy. Zakup tunelu lub szklarni wiąże się oczywiście z kosztami, nie należy jednak oszczędzać, kupując słabej jakości produkt, ponieważ poniesiona inwestycja z pewnością zwróci Ci się z nawiązką.
Aby przekonać Cię, że uprawa roślin pod osłonami opłaci Ci się z nawiązka, rozważ następujące argumenty:
Możesz kontrolować środowisko wzrostu swoich roślin
We wnętrzu szklarni lub tunelu foliowego, możesz kontrolować warunki środowiskowe uprawy i dowolnie nimi sterować, dopasowując wszystkie czynniki mające wpływ na wzrost i kwitnienie danego gatunku. W zamkniętej przestrzeni, bez problemu możesz manipulować temperaturą, oświetleniem, wentylacją i poziomem wilgotności powietrza, a wszystko to po to, aby móc, jak najbezpieczniej i najefektywniej uprawiać rośliny.
Będziesz mieć możliwość uprawy egzotycznych roślin
Ponieważ we wnętrzu konstrukcji masz swobodę w kontrolowaniu środowiska wzrostu swoich roślin, możesz bez problemu wykreować dowolny mikroklimat, nawet taki, który sprzyja uprawie ciepłolubnych, tropikalnych roślin. Jeśli marzysz o stworzeniu egzotycznej enklawy, w której niezależnie od pory roku i pogody panującej na zewnątrz, zawsze panuje wakacyjna, pełna życia atmosfera, koniecznie zdecyduj się na uprawę pod osłonami.
Zabezpieczysz swoje rośliny przed złą pogodą
Tunel foliowy lub szklarnia zabezpieczą Twoje rośliny przed niekorzystną pogodą i nagłymi, niespodziewanymi zjawiskami atmosferycznymi. Nie musisz się martwić, że w razie burzy, porywistego wiatru lub ulewnego deszczu, będziesz musiał czynić szybkie ruchy w celu zabezpieczenia uprawy, pod osłonami Twoje rośliny zawsze będą miały bezpieczne schronienie.
Ochronisz rośliny przed szkodnikami
Owady, ptaki, gryzonie i inne zwierzęta są utrapieniem niejednego ogrodnika. Możesz zabezpieczyć swoje uprawy przed działalnością szkodników, umieszczając je w wyizolowanej przestrzeni, która jest barierą, stanowiącą niezwykle skuteczny płaszcz ochronny.
Możesz uprawiać warzywa, owoce i zioła na własny użytek
Nie ma nic bardziej satysfakcjonującego oraz korzystnego dla naszego zdrowia, od ekologicznej, zrównoważonej uprawy roślin, które trafią na nasz stół. Oprócz walorów ekonomicznych masz pewność, że Ty i Twoja rodzina zbieracie plony owoców, warzyw i ziół, które nie były narażone na działanie szkodliwych chemikaliów i pestycydów.
Ostatnie przemyślenia na temat zimowania Koleusa
Należy pamiętać, że utrata soczystych kolorów, opadanie i usychanie niektórych liści to naturalny proces podczas długich zimowych miesięcy.
Pamiętaj, że koleus nie obumiera, ale, jest po prostu w stanie spoczynku i regeneruje swoje siły przed kolejnym sezonem. Kiedy nadejdzie wiosna, zobaczysz, że budzi się do życia, a jego liście zaczną odrastać. Do tego czasu najlepiej zapewnić mu odpowiednie, stabilne warunki i umieścić go w szklarni lub tunelu foliowym.