Jak uchronić chryzantemę ”mums” przed wczesnym kwitnieniem

Jak uchronić chryzantemę ''mums'' przed wczesnym kwitnieniem

Dowiesz się, jak zapobiec przedwczesnemu kwitnieniu mam, jeśli zrozumiesz, jakie czynniki wpływają na ich kwitnienie. W przeciwieństwie do innych kwiatów, mamy i chryzantemy mają skłonność do przedwczesnego pączkowania, co powoduje, że ich zakończenie jest krótkie i inicjuje pąki kwiatowe jeszcze przed fazą reprodukcyjną. Może to być stresujące dla ogrodników, ponieważ wpływa na produktywność, a rośliny nie będą dobrze funkcjonować.

Dobra wiadomość jest taka, że ​​mamy są stosunkowo łatwe w uprawie, a ich optymalne warunki są łatwe do spełnienia, zwłaszcza w kontrolowanym środowisku, takim jak szklarnia. Ich strefy odporności wynoszą od 5 do 9, co czyni je jednymi z najtrudniejszych do uprawy kwiatów. Jednak najlepszy czas, aby kwitły jesienią, więc poświęć trochę czasu na zrozumienie czynników ich kwitnienia i powstrzymaj je przed przedwczesnym kwitnieniem.

Dowiedz się, jak powstrzymać matki przed zbyt wczesnym kwitnieniem

Głównymi przyczynami wczesnego kwitnienia lub przedwczesnego pączkowania mam są temperatura, pora dnia i utrzymanie. Jak widać, czynniki te są łatwe do kontrolowania, szczególnie w przypadku szklarni. Jest to również powód, dla którego komercyjni producenci uprawiają kwiaty w pomieszczeniach.

Temperatura

Narażenie na ekstremalne warunki, takie jak wysokie temperatury, nadmierny deszcz i niska wilgotność względna, może powodować przedwczesne kwitnienie mam. Dlatego uprawa tych kwiatów w pomieszczeniach może chronić je przed tymi warunkami i zamiast tego zachować optymalne wymagania. Z tego samego powodu nie najlepiej jest sadzić, a nawet przesadzać chryzantemy na zewnątrz zbyt wcześnie, ponieważ niskie temperatury na zewnątrz nieuchronnie spowodują wczesne kwitnienie.

Rośliny kończą się zbyt krótko, szczególnie w fazie wegetacji. Nadmierny deszcz może również uszkodzić korzenie, a niska wilgotność względna powoduje stres, który jest przyczyną przedwczesnego pączkowania u mam. Jeśli używasz szklarni, jakie są optymalne warunki dla mam?

Zalecane temperatury dla mam to od 65 do 70 ° F, a wilgotność względna od 70 do 90%. Ale co z czasem przenoszenia mam na zewnątrz bez zachęcania do zbyt wczesnego kwitnienia? Zależy to od klimatu w Twojej lokalizacji, ale generalnie należy uważać na mamy narażone na trudne warunki pogodowe.

Okres dnia

Manipulowanie okresem dziennym to także kolejny sposób na powstrzymanie mam przed zbyt wczesnym kwitnieniem. Na przykład 4 godziny przerwy nocnej utrzymają rośliny w fazie wegetatywnej. A jeśli jesteś na głębokim południu, oświetlaj sadzonki przez cały rok.

Stosowanie Florel może również pomóc w opóźnieniu kwitnienia, w zależności od odmian. Zastosuj go tydzień po przesadzeniu lub gdy mamy są w pełni ukorzenione. Jednak ogrodnicy zalecają stosowanie oświetlenia i temperatury, aby zapobiec przedwczesnemu pączkowaniu ze względu na różne ograniczenia Florel.

Konserwacja

Jak już wspomniano, zarówno temperatura, jak i światło wpływają na czas kwitnienia mam. Jednak utrzymanie odgrywa również rolę w przedwczesnym pączkowaniu. Stresowi spowodowanemu upałem lub utratą korzeni z powodu surowej pogody można zapobiec przez zraszanie roślin.

Dbanie o dobre nawodnienie matek do osiągnięcia 60% ostatecznej wielkości zapobiega przedwczesnemu kwitnieniu. Dodatkowo niska płodność ogranicza również wzrost wegetatywny roślin, zmuszając je do rozmnażania przed osiągnięciem idealnego rozmiaru. Dlatego utrzymanie dobrego odżywienia matek po przesadzeniu powinno sprzyjać rozwojowi wegetatywnemu i przezwyciężyć przedwczesne pączkowanie.

Eksperci zalecają nawóz bogaty w fosfor, zwłaszcza gdy przeszczepiłeś właśnie chryzantemy. Będzie to promować ukorzenianie i zachęcać je do wzrostu i rozwoju bocznych pęknięć zamiast przechodzenia przez rozmnażanie. Uważaj jednak na nawozy kontrolujące uwalnianie, ponieważ wysoka sól również hamuje wzrost roślin i powoduje stres u roślin.

Jeśli zauważysz, że Twoje mamy rzeczywiście zaczynają kwitnąć zbyt wcześnie, możesz uszczypnąć pąki kwiatowe i zastosować nawóz. Jeśli zrobisz to odpowiednio wcześnie, nie powinieneś odczuwać znacznego opóźnienia w ich rozwoju.

Dlaczego jest to problem, gdy mamy kwitną zbyt wcześnie?

Ogrodnikowi boli głowa, gdy mamy kwitną zbyt wcześnie, ale dlaczego musimy zapobiegać przedwczesnemu pączkowaniu roślin? Powiedzmy, że hodujesz mamy do użytku komercyjnego. Jeśli zakwitną zbyt wcześnie, będziesz również za wcześnie od docelowej daty sprzedaży.

Może też być stresujące, gdy niektóre mamy dojrzewają wcześniej niż inne, zwłaszcza gdy masz harmonogram. Jeśli rośliny przestaną rosnąć wcześniej niż to konieczne, otrzymasz martwe kwiaty i niższą jakość. Nawet jeśli nie umrą, masz mniejszą roślinę z krótkimi łodygami, nawet bez rozwijających się liści.

Pamiętaj, że mamy znane są z pięknego okrągłego wzrostu, a przedwczesne pączkowanie spowoduje zamiast tego krzywy kształt. Dobra wiadomość jest taka, że ​​odpowiednia znajomość warunków zdrowotnych mam i ich hodowanie w kontrolowanym środowisku w szklarni powinno zapobiegać przedwczesnemu kwitnieniu.

Wniosek

Jeśli chcesz uzyskać wysokiej jakości, zdrowe i zaokrąglone mamy, ważne jest, aby zapobiegać przedwczesnemu pączkowaniu. Nauczenie się, jak zapobiegać przedwczesnemu kwitnieniu mam, jest dość proste w tym sensie, że rozumiesz trzy czynniki wpływające na pączkowanie kwiatów. Są to temperatura, pora dnia i właściwa konserwacja.

Wszystkie te kwestie są łatwe do kontrolowania w szklarni. Musisz zrozumieć, że niska temperatura, surowa pogoda, niska wilgotność, oświetlenie, a nawet niewystarczająca ilość wody i nawozu przyczyniają się do przedwczesnego pączkowania. W szklarni możesz utrzymać optymalne warunki wewnętrzne, aby matki nie ulegały stresowi, który może zachęcić je do wczesnego kwitnienia.

Jeśli są dobrze nawodnione i karmione, będą nadal rosnąć, zamiast szybko przechodzić fazę reprodukcyjną.

Jak uchronić chryzantemę ''mums'' przed wczesnym kwitnieniem

Jak bardzo przydatny był ten post?

Kliknij na gwiazdkę, aby ocenić!

Średnia ocena / 5. Liczba głosów:

Jak na razie brak głosów! Bądź pierwszym, który oceni ten post.

We are sorry that this post was not useful for you!

Let us improve this post!

Tell us how we can improve this post?

Odwiedź nasz sklep internetowy

W Krostrade dostarczamy innowacyjne produkty i rozwiązania dla domu i ogrodu zarówno na rynek polski, jak i europejski. Oferta firmy obejmuje szeroki asortyment produktów wykonanych z najwyższej jakości komponentów.

Przeczytaj również

Tunele foliowe

Ile pomidorów rzymskich można uzyskać z jednej rośliny?

Ile pomidorów rzymskich można uzyskać z pojedynczego krzaczka? Odpowiedź brzmi, że każda roślina może wydać do 200 owoców; ta wspaniała…

Więcej
Tunele foliowe

Jak uprawiać pomidory? 5 przydatnych wskazówek

Chociaż uczenie się, jak hodować pomidory wymaga czasu, to każdy ogrodnik z ogródkiem przydomowym lub szklarnią powie Ci, że jest…

Więcej
Uprawa pod osłonami

Jak nawozić bazylię? Trzy najlepsze rozwiązania.

Możesz dowiedzieć się, jak nawozić bazylię, aby odnieść prawdziwy sukces w jej uprawie. Weź pod uwagę trzy czynniki, ten artykuł…

Więcej
Tunele foliowe

Komercyjne uprawy w profesjonalnym tunelu foliowym

Profesjonalny tunel foliowy, jak każde narzędzie, można używać jeszcze wydajniej. Oprócz inwestycji w systemy wspomagające, istnieje jeszcze wiele konwencjonalnych metod…

Więcej
Uprawa pod osłonami

Jak podlewać orchidee rosnące w mchu torfowca?

Od dłuższego czasu moda, na uprawianie storczyków nie mija. W kwiaciarniach i marketach pojawiają się coraz to inne olśniewająco piękne…

Więcej
Namioty garażowe i magazynowe

Projekt hali namiotowej

Projekt hali namiotowej to opracowywany na samym wstępie schemat, który odpowiada za cały proces realizacji. Od tego dokumentu zależy cena,…

Więcej