Jak sadzić lilię wielkanocną | Poradnik dla początkujących

Jak sadzić lilię wielkanocną | Poradnik dla początkujących

Lilia zwana wielkanocną pochodzi przypuszczalnie ze skrzyżowania lilii białej i lilii królewskiej. Krajem, z którego się wywodzi, jest Japonia, dopiero w 19 wieku przywędrowała do Ameryki północnej, z miejsca zdobywając serca ludzi swoim zjawiskowym pięknem. Przydomek wielkanocnej zdobyła, ponieważ żaden inny kwiat nie jest tak popularny w kościołach i domach właśnie podczas świąt zmartwychwstania. W tradycji chrześcijańskiej symbolizuje niewinność, rosła ona ponoć w ogrodzie oliwnym, a jej pąki w czasie modlitwy Pana Jezusa w Ogrójcu były w szczytowym punkcie swej urody.

Jeżeli nawet nie przypisujesz liliom szczególnego znaczenia i symboliki, warto zasadzić i uprawiać lilie, nie jest to bowiem bardzo trudne zadanie, a jej kwiaty mają wielkie walory estetyczne i dekoracyjne. Zdobycie umiejętności sadzenia wielkanocnej lilii może być początkiem fascynującej przygody.

Wiosną można często spotkać w sprzedaży lilie wielkanocne. Ich świeży, onieśmielający zapach i białe kwiaty w kształcie trąbek symbolizują nowy początek. To jeden z najlepszych sposobów na zainicjowanie nowego sezonu ogrodniczego i dekorowanie domu tymi kojarzącymi się z wiosną kwiatami.

Właściwy sposób uprawy wielkanocnych lilii

Lilie należą do rodziny roślin cebulkowatych, można jednak wyhodować ją zarówno z cebulki, jak i przesadzić rosnącą do ziemi rosnąca w doniczce roślinę. Nawet jeżeli kupujemy wielkanocną lilię w sklepie ogrodniczym, należy zwrócić uwagę na stan, w jakim jest roślina. Liście lilii powinny być zabarwione na ciemnozielono i nie mogą mieć oznak choroby ani więdnięcia. Szukaj egzemplarzy, które są  wysokie, najlepiej, jeśli mają długość podwójnej wysokości pojemnika.

Idealne warunki do uprawy wielkanocnych lilii

Jako rośliny cebulkowate lilie uwielbiają żyzne, próchnicze, lekkie, dobrze napowietrzone podłoże z warstwą drenażu. Podłoże musi być również stale wilgotne, używaj kompostu lub nawet mchu torfowego, aby uzyskać idealną wilgotność gleby i optymalne warunki do wzrostu. Większość lilii lubi glebę o lekko kwaśnym odczynie.

Powinieneś regularnie podlewać lilie, tak aby podłoże pod nimi miało stały poziom wilgoci, pamiętaj jednak, że kwiaty te nie tolerują zalewania. Zaleganie nadmiaru wody skutkować może gniciem cebulki ii obumarciem rośliny. Należy zwrócić uwagę, by podlewać tylko podłoże, nie lejąc wody po liściach.

Zaleca się, aby zapewnić cień korzeniom lilii wielkanocnej, natomiast jej pędy i kwiaty powinny znajdować się w słońcu. Możesz to wyregulować, dodając na podłoze ściółkę. Ewentualnie możesz  też otoczyć lilie roślinami niskopiennymi, o płytkich korzeniach, mogą to być na przykład miniaturowe krzewy.

Oprócz odpowiedniej gleby należy wziąć pod uwagę kwestie dotyczące lokalizacji. Wybierz obszar, który nadaje się do skolonizowanie przez dość wysokie kwiaty, dorastające do wysokości około 90 cm, dobrze, jeśli jest to miejsce dość chłodne i wilgotne. Możesz umieścić je w pomieszczeniach lub na zewnątrz.

Upewnij się, że lokalizacja zapewnia dostęp do porannego słońca, a także gwarantuje zacienienie w południe. Jeśli ulokujesz roślinę w pomieszczeniu, umieść ją obok lub w pobliżu okna, które może zapewnić wystarczającą ilość światła do dobrego rozwoju, ale nie pozwól, aby narażona była na działanie bezpośrednich promieni słonecznych.

Idealna temperatura dla miejsca, w którym sadzimy, mieści się w zakresie od około 18 do24 stopni C w ciągu dnia, natomiast nocą korzystne jest około 13 do 16 stopni C. Postaraj się, by temperatura była wyrównana, zwłaszcza jeśli uprawiasz je w domu.

Jak sadzić lilię wielkanocną

Chociaż lilie wielkanocne są zwykle uprawiane wiosną, nie sadzić ich od razu po rozpoczęciu sezonu. Najpierw musisz upewnić się, że temperatura nie jest zbyt niska i nie występuje ryzyko przymrozków. Jeśli uda im się przetrwać w chłodniejsze dni, możesz cieszyć się nimi do końca jesieni.

Wybierz lokalizację na podstawie wskazówki co do idealnych warunków uprawowych, wymienione wcześniej.

Jeśli przesadzasz je z pojemnika do ogrodu, upewnij się, że głębokość dołka wykopanego w ziemi jest taka sama jak głębokość doniczki, co najwyżej może być to otwór kilka centymetrów głębszy. Najlepszą głębokością będzie około ośmiu centymetrów.

Pamiętaj, aby lilie regularnie nawadniać i przycinać. Możesz zastosować nawozy, ale bądź rozważny. Wiosną zastosuj nawóz dwa razy, a jak będą kwitnąć, nawóź nawozem wieloskładnikowym co 1o-14 dni. Po okresie kwitnienia nawożenie całkowicie zaniechaj. Kwiaty możesz ściółkować torfem, kompostem, liśćmi. Zabieg taki zwiększa żyzność gleby, zapewnia jej odpowiednią wilgoć i temperaturę ogranicza też rozrost chwastów. W przypadku uprawy lilii z cebulek ściółka pełni funkcję ochronną i zabezpiecza je przed ewentualnym przemarznięciem.

Należy jednak pamiętać, że nie należy nakładać zbyt dużej ilości ściółki. Kilka centymetrów powinno wystarczyć, by nie spowodować gnicia korzeni. Unikaj również umieszczania jej w pobliżu łodyg, powinna być nałożona w pobliżu korzeni.

Dlaczego warto sadzić wielkanocną lilię w szklarni lub tunelu?

Czy zastanawiałeś się kiedyś nad uprawą roślin w mini szklarni? Jeśli nie rozważałeś takie opcji, oto kilka powodów, które pomogą Ci zmienić zdanie:

Uprawiaj więcej roślin

Mini szklarnia lub mini tunel pozwala wyhodować więcej roślin, nawet tych, które nie pochodzą z Twojej części globu. Możesz tak sterować środowiskiem w swojej szklarni, aby dostosować je do potrzeb nawet egzotycznych roślin. Stabilne warunki termiczne i dostosowanie poziomu wilgotności umożliwiają sadzenie roślin ciepłolubnych o każdej porze roku!

Przedłuż okres wegetacyjny

Jedną z głównych zalet uwielbianych przez wielu ogrodników jest to, że szklarnie i tunele pomagają przedłużyć okres wegetacyjny. Nie musisz martwić się ekstremalnymi zmianami temperatury, ponieważ temperatura w szklarni jest niezależna od warunków panujących na zewnątrz.

Chroń swoje rośliny przed niekorzystną pogodą

Kapryśna pogoda może zniszczyć nawet zdrowy i zadbany ogródek. Silne wiatry, ulewne deszcze, burze i wiatry mogą uszkodzić odsłonięte rośliny, tylko uprawa pod osłonami zapewnia ochronę przed niepogodą.

Zabezpiecz przed szkodnikami i większymi zwierzętami

Kolejną zaletą uprawy roślin w szklarni i tunelu, jest ochrona przed szkodnikami i większymi zwierzętami, które mogą zniszczyć rośliny. Nie musisz już obawiać się gryzoni, ptaków, owadów czy inwazji insektów. Dla dodatkowej pewności możesz zwiększyć swoją ochronę, ustawiając pułapki i montując specjalne ekrany do szklarni.

Ostatnie przemyślenia na temat sadzenia wielkanocnej lilii

Ogólnie rzecz biorąc, wszystko, co musisz zrobić, to postępować zgodnie z umieszczonymi w artykule wskazówkami. Zadbaj o najlepsze dla ich wzrostu warunki, nie pomijając zaleceń dotyczących pielęgnacji i ciesz się widokiem tych zjawiskowo pięknych kwiatów.

Jak sadzić lilię wielkanocną | Poradnik dla początkujących

Jak bardzo przydatny był ten post?

Kliknij na gwiazdkę, aby ocenić!

Średnia ocena / 5. Liczba głosów:

Jak na razie brak głosów! Bądź pierwszym, który oceni ten post.

We are sorry that this post was not useful for you!

Let us improve this post!

Tell us how we can improve this post?

Odwiedź nasz sklep internetowy

W Krostrade dostarczamy innowacyjne produkty i rozwiązania dla domu i ogrodu zarówno na rynek polski, jak i europejski. Oferta firmy obejmuje szeroki asortyment produktów wykonanych z najwyższej jakości komponentów.

Przeczytaj również

Uprawa pod osłonami

Jak różne rodzaje wody wpływają na wzrost roślin?

Czy zastanawiasz się, jak różne rodzaje wody wpływają na wzrost roślin? Rodzaje wody stosowane dla różnych rodzajów roślin mają znaczący…

Więcej
Bez kategorii

Ochrona tunelu foliowego przed wiatrem

Ochrona tunelu foliowego przed wiatrem to jedno z działań, które należy przemyśleć przed rozstawieniem struktury. Warto na samym wstępie zaznaczyć,…

Więcej
Uprawa pod osłonami

Jak długo kwitną bromelie? Porady dotyczące pielęgnacji

Znalezienie odpowiedzi na pytanie, jak długo kwitną bromelie, może być trudne, biorąc pod uwagę, że jest to duża rodzina roślin….

Więcej
Uprawa pod osłonami

Jak uprawiać szpinak w tunelu foliowym?

Szpinak to atrakcyjnie wyglądająca roślina o zielonej rozecie liści i smacznym smaku. Jako element sałatek, cześć dekoracji dań oraz pożywny…

Więcej
Namioty garażowe i magazynowe

Prefabrykowane hale namiotowe

Prefabrykowane hale namiotowe cieszą się dużą popularnością w przemyśle, rolnictwie oraz produkcji. To tania alternatywa dla przedsiębiorców, którzy cenią sobie…

Więcej
Uprawa pod osłonami

Jak sadzić i uprawiać jarmuż | Najlepsze rośliny towarzyszące

Wygląda na to, że wszyscy mają obsesję na punkcie tej zielonej rośliny liściastej, robi ona furorę na stołach osób zainteresowanych…

Więcej