Jak rozmnażać róże? Przewodnik w 3 prostych krokach

Jak rozmnażać róże. Przewodnik w 3 prostych krokach

Róże cieszą niesłabnącą popularnością od wieków, towarzysząc człowiekowi od przeszło 5 tysięcy lat i nic nie wskazuje na to, aby moda na nie kiedykolwiek mogła przeminąć. Te najbardziej kultowe wśród wszystkich roślin od zawsze symbolizują piękno, miłość i oddanie, nie może ich zabraknąć w żadnym ogrodzie. Obecnie hodowcy skupiają się na tworzeniu jak najbardziej odpornych i łatwych w uprawie gatunków róż. Takim odmianom nie straszne upały ani susza, są mało podatne na choroby, łatwe w pielęgnacji i wprost nieprawdopodobnie odporne. Warto kupić odmiany oznaczone znakiem jakości ADR, który przyznawany jest najodporniejszym odmianom. Róże to prawdziwe królowe piękności, których nigdy zbyt wiele w naszym otoczeniu. Jeśli chcesz mieć całą kolekcję róż lub  stworzyć prawdziwe rosarium w swoim ogrodzie, koniecznie musisz się dowiedzieć, w jaki sposób rozmnażać te niezwykłe kwiaty.

Rozmnażanie róż przez zdrewniałe sadzonki pędowe

Istnieje kilka sposobów rozmnażania róż, niektóre są dość skomplikowane i wymagają doświadczenia i fachowej ręki, jednak rozmnażanie przez sadzonki jest łatwą i sprawdzoną techniką, która nie powinna przysporzyć Ci żadnego problemu. Metoda ta sprawdza się doskonale, zwłaszcza w przypadku róż krzaczastych. Kluczem do sukcesu jest przestrzeganie podstawowych zasad dotyczących techniki propagacji oraz właściwy czas na przeprowadzenie całego procesu. Najlepszym okresem na pobranie sadzonek jest jesień lub koniec sezonu zimowego, pamiętaj jednak aby zabezpieczyć je odpowiednio przed mrozem.

Jeśli chcesz rozmnażać róże, przeczytaj uważnie, jakie wykonać czynności i krok po kroku rzuć się w wir usłanej płatkami róż przygody!

Krok 1: Rozmnażanie róż z sadzonek

Pierwszym krokiem, który musimy wykonać, jest pobranie sadzonek pędowych z rośliny matecznej. Najlepszą porą będzie jesień lub koniec lutego. Oprócz właściwej pory przycinania, ważny jest także wybór pędów, które powinny być jednoroczne, lekko zdrewniałe i mieć grubość około pół centymetra. Przycinanie róż jest łatwe, po prostu wybierz odpowiedni pęd i przytnij go tak, aby miał 20 cm długości. Koniecznie użyj ostrego noża i wykonaj cięcie pod kątem 45 stopni, aby pędy przesadzone do nowego podłoża, mogły swobodnie chłonąć większą ilość wody.

Usuń wszystkie dolne liście, pozostawiając tylko dwa górne. Taki zabieg zmniejsza parowanie wody z rośliny. Usuń zdrewniałą tkankę z dolnej części pędu, żeby roślina mogła łatwiej wchłaniać składniki odżywcze, co znacznie przyspieszy jej wzrost. Następnie zanurz końce pędów w ukorzeniaczu.

Krok # 2: Przygotowanie gleby dla sadzonek

Warunkiem wyhodowania zdrowej i silnej młodej rośliny jest zapewnienie jej składników odżywczych, które powinny znaleźć się w podłożu, do którego ją przesadzamy.   Musisz mieć pewność, że gleba, w której będą umieszczone sadzonki, jest żyzna i pełna potrzebnych roślinie makro i mikro składników. Powinna być odpowiednio wilgotna oraz spulchniona, dodatkowym atutem będzie dodatek nawozu organicznego.

Najlepszym dodatkiem, który w pełni zaspokoi potrzeby młodych roślin na substancje odżywcze, będzie kompost, ponieważ zawiera on potrzebne do prawidłowego wzrostu róż mikroorganizmy. Jeżeli masz już odpowiednio przygotowane podłoże, nic nie stoi na przeszkodzie, aby umieścić dwie trzecie pędu w glebie i przykryć je folią ogrodniczą albo agrowłókniną. Doniczki z sadzonkami powinny znajdować się w jasnym i ciepłym miejscu, nie powinny być natomiast narażone na bezpośrednie działanie promieni słonecznych. Pamiętaj, żeby sprawdzać co jakiś czas, czy roślina ma odpowiedni poziom wilgoci.

Krok # 3: Zimowanie i przesadzanie sadzonek

Pierwszą oznaką, że sadzonki ukorzeniły się, są pąki, które zaczną rozwijać się na pędach. Możesz również delikatnie pociągnąć sadzonkę do góry, jeżeli będzie stawiać opór, oznacza to, że roślina zaczęła wykształcać system korzeniowy. W tym momencie możesz przesadzić rośliny do większych pojemników. Na tym etapie rozwoju roślina jest bardzo wrażliwa na mróz, należy więc zapewnić jej przezimowanie, najlepiej w chłodnym, suchym pomieszczeniu. Kiedy pogoda się ustabilizuje, następnym krokiem jest przesadzenie sadzonek na docelowe stanowisko. Zwróć uwagę, aby gleba w której sadzisz młode rośliny, była żyzna, bogata w substancje odżywcze i miała dodatek obornika lub kompostu.

Dodatkowe wskazówki dotyczące pielęgnacji róż

Znajomość wszystkich prawideł, rozmnażanie róż z sadzonek pędowych nie gwarantuje jednak całkowitego sukcesu. Należy poznać kilka dodatkowych informacji dotyczących wymagań i pielęgnacji tej wspaniałej rośliny, aby  w pełni mogła rozwinąć swą urodę, ciesząc oczy długim i obfitym kwitnieniem.

Oto kilka wskazówek, których przestrzeganie pomoże Ci wygenerować jak najpiękniejsze rośliny:

Upewnij się, że twoja róża ma dużo światła słonecznego, ponieważ potrzebuje ona co najmniej 6 do 8 godzin światła słonecznego każdego dnia.

Róże najlepiej kwitną na glebach o pH od 6,0 ​​do 6,5.

Jeśli twój krzew róży został dotknięty czarnymi plamami, natychmiast spryskaj go środkiem grzybobójczym, aby uniknąć dalszego rozprzestrzeniania się infekcji.

W okresie zimowym zwróć uwagę na odpowiednie zabezpieczenie róż przed mrozem. Najpopularniejszymi metodami są: kopczykowanie, ściółkowanie, okrywanie gałęziami iglaków lub agrowłókniną. Zwłaszcza odmiany rabatowe potrzebują zimą dodatkowej ochrony.

Stosuj nawozy organiczne od momentu sadzenia roślin, przez cały pierwszy sezon. Dopiero w kolejnym roku, 2-3 razy zasilaj róże nawozami o dużej zawartości azotu, od początku wiosny, do połowy lipca. Natomiast od sierpnia do października stosuj nawozy całkowicie pozbawione azotu, natomiast obfitujące w potas i fosfor.

Umieszczenie sadzonek w szklarni

Niektóre odmiany róż, zwłaszcza te bardzo szlachetne, są szczególnie wrażliwe na niskie temperatury. Tak więc, dobrą decyzją będzie zapewnienie im dodatkowej ochrony. Jeśli masz szklarnię lub tunel foliowy, wykorzystaj je, aby przechować młode rośliny w stabilnych, kontrolowanych warunkach, dopóki pogoda się nie unormuje, tak aby róże dobrze zaaklimatyzowały się na nowym stanowisku.

Posiadanie tunelu foliowego lub szklarni może przynieść ogrodnikom wiele korzyści. Po pierwsze, mogą kontrolować temperaturę wewnątrz konstrukcji i mieć wpływ na inne czynniki środowiskowe, tak aby rośliny mogły wzrastać w optymalnym dla nich środowisku. Dodatkową korzyścią jest ochrona upraw przed rozprzestrzenianiem się chorób oraz atakiem szkodników, z którymi często borykają się ogrodnicy zajmujący się uprawą polową.

 Jak skutecznie rozmnażać róże

Rozmnażanie róż z sadzonek pędowych jest najłatwiejszą i bardzo skuteczną metodą propagacji tych niezwykłych kwiatów. Nie musisz wcale posiadać rozległej wiedzy z zakresu ogrodnictwa, aby odnosić sukcesy w uprawie róż i skutecznie powiększać swoją kolekcję o nowe egzemplarze. Pamiętaj, że kluczem do celu jest wyczucie odpowiedniego czasu, stosowanie się do wskazówek dotyczących techniki przeszczepu oraz oczywiście pielęgnacja, w którą musisz włożyć jak najwięcej serca. Uprawa roślin, nie jest przecież tylko dokładnym stosowaniem się do porad i wskazówek, zawartych w niezliczonych poradnikach ogrodniczych, fachowych książkach oraz forach internetowych. Jest to forma tajemniczego dialogu, pozbawionego słów i budowania więzi między człowiekiem a światem roślin, pełnym zagadek, zadumy i nieskończoności zaskakujących form. Uprawiajcie róże, ta relacja, może być przepełniona najdoskonalszą formą uczuć, czyli pragnieniem miłości i uwielbieniem piękna.

Jak rozmnażać róże. Przewodnik w 3 prostych krokach

Jak bardzo przydatny był ten post?

Kliknij na gwiazdkę, aby ocenić!

Średnia ocena / 5. Liczba głosów:

Jak na razie brak głosów! Bądź pierwszym, który oceni ten post.

We are sorry that this post was not useful for you!

Let us improve this post!

Tell us how we can improve this post?

Odwiedź nasz sklep internetowy

W Krostrade dostarczamy innowacyjne produkty i rozwiązania dla domu i ogrodu zarówno na rynek polski, jak i europejski. Oferta firmy obejmuje szeroki asortyment produktów wykonanych z najwyższej jakości komponentów.

Przeczytaj również

Uprawa pod osłonami

Jak uprawiać ogórki w szklarni?

Ogórki są prawdziwym symbolem lata w ogródku, doskonałym i niezwykle płodnym warzywem do uprawy i zbiorów. Jeśli chcesz wiedzieć, jak…

Więcej
Bez kategorii

Tunel foliowy z siatką przeciw insektom

Tunel foliowy z siatką przeciw insektom to zwykle konstrukcje z wietrzeniem bocznym. Umieszczone na obu stronach kurtyny z foli, które…

Więcej
Uprawa pod osłonami

Jak uprawiać truskawki w rurach PCV?

Jeśli chcesz dowiedzieć się, jak uprawiać truskawki rurach, opiszemy to, upraszczając ten proces do kilku kroków. Wcześniejsze zaplanowanie uprawy, wsparcie…

Więcej
Bez kategorii

Wilgotność w uprawie pod osłonami

Wilgotność w uprawie pod osłonami to jeden z istotnych parametrów uprawy. Utrzymanie odpowiednich warunków wewnątrz bariery sprawia, że plon dojrzewa…

Więcej
Uprawa pod osłonami

Jak uprawiać jeżyny w tunelu foliowym?

Jeżyny jeszcze do niedawna kojarzyły się wielu osobom wyłącznie z lasem, ponieważ właśnie tam można było zebrać te smaczne owoce….

Więcej
Uprawa pod osłonami

Jak podlewać Kalanchoe i inne wskazówki dotyczące jej uprawy

Kalanchoe to sukulent z rodziny gruboszowatych, którego ojczyzną jest Afryka, a dokładniej Madagaskar. Występuje w wielu odmianach, niektóre z nich…

Więcej