Jak szybko rośnie nandina Złota? | Uprawa i pielęgnacja świętego krzewu

Jak szybko rośnie nandina Złota? | Uprawa i pielęgnacja świętego krzewu 1

Nandina złota to zimozielony krzew z rodziny berberysowatych, pochodzący z górzystych terenów Indii, Japonii i Chin. Roślina nazywana jest także świętym krzewem, ponieważ Azjaci sadzą ją w pobliżu domostw i świątyń, wierząc, że przyniesie im szczęście. Nandina dorasta do 2 metrów wysokości, a jej wznoszące się ku górze pędy zwieńczone są bardzo długimi, zielonkawo-złocistymi liśćmi, uformowanymi w kształt pióra. Latem roślina kwitnie białymi, gwiaździstymi kwiatami, które przekształcają się w niezwykle dekoracyjne, intensywnie czerwone jagody. Wytworzenie owoców, jest możliwe jedynie wtedy, kiedy mamy więcej niż jeden okaz rośliny, ponieważ jej zapylenie następuje krzyżowo, co oznacza, że pyłek przenosi się z krzewu na krzew.

Jesienią nandina zmienia swą barwę na różową lub czerwoną, prezentując się niezwykle atrakcyjnie, niestety, większość regionów Polski, jest dla niej zbyt chłodna, więc najlepiej jest uprawiać krzew w pojemniku i przenieść go, w chłodne, bezpieczne miejsce, zaraz przed nastaniem mrozów. W cieplejszych regionach, takich jak tereny nadmorskie lub Polska zachodnia, roślina może rosnąć w gruncie, lecz zimą musimy być przygotowani, że opadną jej liście, należy również ochronić roślinę przed ujemnymi temperaturami, okrywając ją stroiszem i kopczykując.

Nandina nie jest wymagająca, preferuje słoneczne stanowiska o umiarkowanie żyznej, wilgotnej glebie o odczynie obojętnym lub kwaśnym. Młode rośliny należy regularnie podlewać, natomiast dojrzałe okazy dość dobrze znoszą lekkie przesuszenie. Łatwa uprawa nandiny i jej wyjątkowe walory ozdobne, zwłaszcza kiedy jesienią zmienia swoje wybarwienie, powodują, że jest to jeden z najciekawszych i wartościowych krzewów ozdobnych.

Kolejną kwestią, nad którą zastanawia się większość osób, które decydują się na zakup drzew lub krzewów, jest tempo wzrostu rośliny i to jakie docelowo osiągnie rozmiary. Otóż nandina złota jest świetną propozycją dla tych, którym zależy, aby w szybkim tempie roślina wytworzyła dużą ilość masy zielonej. Piękne, podobne do bambusa liście, mogą więc po niedługim czasie dekorować nie tylko ogrody, ale również werandy, patia, oranżerie oraz parki.

Tempo wzrostu krzewu, można znacznie przyspieszyć, umieszczając go w tunelu lub szklarni, gdzie dzięki możliwości wygenerowania warunków, idealnie dostosowanych do jego wymagań, będzie rósł  najszybciej i najenergiczniej. Dowiedz się więcej o uprawie i pielęgnacji tego zachwycającego krzewu, który poprzez niezwykłe odcienie limonkowej zieleni, żółci przechodzącej w tony złota oraz jesienne bogactwo odcieni czerwieni i różów, dodaje egzotyki i oryginalności każdej przestrzeni, w jakiej się pojawi.

Jak szybko rośnie nandina złota i do jakich rozmiarów dorasta?

Nandina złota powinna błyskawicznie ożywić Twój ogród, ponieważ szybko się rozrasta, zwiększając swą objętość i zyskując zgrabny pokrój. W sprzyjających warunkach środowiskowych roślina może jeszcze bardziej przyspieszyć tempo wzrostu, żyjąc nawet 30 lat i ciesząc swą urodą przez cały rok.

Jeśli zastanawiasz się, jakie rozmiary osiągnie, aby wiedzieć, ile potrzebuje przestrzeni, musisz wiedzieć, że musisz przygotować niemały obszar. Dojrzała roślina może osiągnąć nawet 2 metry wysokości, a ze względu na to, że szybko buduje rozłogi korzeniowe i mocno się rozgałęzia, jej szerokość może być taka sama jak długość. Jeżeli więc zdecydujesz się na posadzenie kilku krzewów, pamiętaj o zachowaniu odpowiednich odstępów. Niektórzy ogrodnicy decydują się na zasadzenie nandiny, tak aby umieszczona była w centralnym punkcie i otoczona mniejszymi roślinami również rosnącymi w pojemnikach. Należy jednak wziąć pod uwagę, że pojedyncza roślina nie wytworzy, pięknych, dekoracyjnych owoców, zdobiących roślinę w sezonie jesiennym.

Uprawa Nandiny złotej

Stanowisko

Najlepszym miejscem do uprawy nandiny złotej jest słoneczne stanowisko o wilgotnym i dobrze przepuszczalnym podłożu. Roślina nie jest wybredna co do pH gleby, jednak zasadowy odczyn gleby może przynieść skutki w postaci chlorozy liści.

Jak wcześniej wspominaliśmy, młode rośliny należy regularnie podlewać, natomiast dojrzałe egzemplarze tolerują krótkotrwałe okresy przesuszenia. Nandina, jak większość roślin nie toleruje zastoin wody gromadzących się wokół jej korzeni, należy więc uważać, aby jej nie przelać.

Urok nandiny złotej polega również na tym, że nie ma ona szczególnych wymagań, więc trudno o błędy w jej  uprawie. Pamiętaj jednak, że nie każdy rejon kraju jest dość ciepły, aby roślina mogła rosnąć bezpośrednio w glebie. W klimacie umiarkowanym najlepiej sprawdza się uprawa rośliny w pojemniku i zimowanie jej w bezpiecznym, chłodnym miejscu. Nandina nie jest bowiem w pełni mrozoodporna i nie zniesie spadków temperatury poniżej 14 stopni. Warto więc mieć świadomość potencjalnych problemów wynikających z oziębienia i wynieść krzew do tunelu foliowego lub szklarni.

Sadzenie

Nandinę złotą najlepiej sadzić wczesną wiosną. Jeżeli chcesz posadzić kilka krzewów, pamiętaj, żeby zachować między nimi co najmniej 2 metry odległości. Sadzenie latem i jesienią również jest możliwe, jednak uzależnione jest od klimatu panującego w danym regionie. W upalnych, gorących obszarach, do sadzenia krzewy wykorzystuje się zimowe miesiące.

Przed posadzeniem krzewu, wykop dołek, który jest trzykrotnie szerszy od doniczki. Uważaj, aby nie zakopywać nandiny zbyt głęboko, najlepiej, jeżeli bryła korzeniowa rośliny będzie wystawała 5 cm nad powierzchnią gleby. Ze względów estetycznych, polecamy sadzenie nieparzystej ilości nandin, w taki sposób, aby nie były ustawione w linii prostej.

Pielęgnacja

Nandina złota rośnie w rozsądnym tempie, biorąc pod uwagę, że nie ma wielu wymagań. Nawet tuż po posadzeniu pielęgnacja młodej rośliny jest stosunkowo łatwa i prosta, i tak np. nandina nie wymaga podcinania, jest również wyjątkowo odporna na choroby i szkodniki.

Przez pierwsze trzy miesiące od posadzenia, pamiętajmy o podlewaniu młodych roślin, najlepiej dwa razy w tygodniu. Dobrym zabiegiem jest ściółkowanie gleby wokół krzewu, ponieważ umożliwia to lepsze zatrzymanie wilgoci oraz hamuje rozrost chwastów. W zakresie nawożenia nandina nie należy do wymagających i dobrze radzi sobie nawet w mało zasobnych w substancje odżywcze glebach. W zakresie nawożenia nandinę wystarczy więc zasilić wczesną wiosną wieloskładnikowym nawozem o spowolnionym uwalnianiu.

Wniosek

Jeśli chcesz mieć w swoim ogrodzie niezwykłej urody, egzotyczny krzew, wyjątkowo łatwy w uprawie, a także odporny na choroby i szkodniki, koniecznie rozważ uprawę nandiny. Dla niecierpliwych, mamy dobrą wiadomość, nandina rośnie w średnim tempie, ale przy zapewnieniu jej odpowiednich warunków, można przyspieszyć jej wzrost. Jeżeli więc zależy Ci na utrzymaniu stałego tempa wzrostu, możesz umieścić ten efektowny krzew w tunelu lub szklarni, aby dostosować wszystkie warunki środowiskowe, takie jak temperatura, światło, wentylacja i odpowiedni poziom wilgoci, do preferencji rośliny. Stabilne warunki, jakie zapewnia uprawa pod osłonami, z pewnością wpłyną na kondycję i rozwój nandiny. W większości rejonów tunel lub szklarnia przydadzą się także, aby wraz z nadejściem sezonu zimowego przenieść nandinę w zabezpieczone przed mocnymi spadkami temperatur miejsce.

Dobrą wiadomością dla mało doświadczonych ogrodników, jest to, że nandina nie wymaga żmudnych zabiegów pielęgnacyjnych, ma niewielkie wymagania w zakresie warunków środowiskowych, a także cechuje ją wprost zadziwiająca odporność na choroby i szkodniki. Nasuwa się więc jeden wniosek, nandina złota to jedna z najlepszych propozycji dla tych, którzy chcą mieć wyjątkowo atrakcyjną i niewymagającą troski roślinę, która w szybkim tempie rozgałęzi się, zdobiąc krajobraz zjawiskowymi, zmieniającymi barwę, podobnymi do bambusa liśćmi.

Jak szybko rośnie nandina Złota? | Uprawa i pielęgnacja świętego krzewu 1

Jak bardzo przydatny był ten post?

Kliknij na gwiazdkę, aby ocenić!

Średnia ocena / 5. Liczba głosów:

Jak na razie brak głosów! Bądź pierwszym, który oceni ten post.

We are sorry that this post was not useful for you!

Let us improve this post!

Tell us how we can improve this post?

Odwiedź nasz sklep internetowy

W Krostrade dostarczamy innowacyjne produkty i rozwiązania dla domu i ogrodu zarówno na rynek polski, jak i europejski. Oferta firmy obejmuje szeroki asortyment produktów wykonanych z najwyższej jakości komponentów.

Przeczytaj również

Uprawa pod osłonami

Jak uprawiać róże rabatowe? Pielęgnacja i wymagania róż rabatowych

Dla każdego konesera pięknych kwiatów róża to prawdziwy symbol piękna i nie można jej zastąpić żadną inną rośliną. Do wyboru…

Więcej
Uprawa pod osłonami

Jak uprawiać cucamelona w tunelu foliowym?

To ciekawe warzywo pochodzi z Meksyku. Już samym wyglądem przyciąga wzrok, a nazwą zachęca do spróbowania. Mysi melon, mini arbuz…

Więcej
Uprawa pod osłonami

Jak wieszać materiały cieniujące w szklarni hobbystycznej?

W uprawie szklarniowej istnieją różne scenariusze i doskonałe rozwiązania problemów, które każdy ogrodnik powinien poznać. Dzisiaj zadamy pytanie, jak radzić…

Więcej
Tunele foliowe

Ekologiczny tunel foliowy

Tunel foliowy to narzędzie pozwalające ogrodnikom, plantatorom i producentom roślin zwiększyć plon, ograniczyć koszty produkcji, zminimalizować ryzyko pojawienia się agrofagów…

Więcej
Namioty garażowe i magazynowe

Konstrukcje stalowe z kratownicą

Konstrukcje stalowe z wyposaża się w kratownicę, aby ustabilizować i wzmocnić strukturę, aby jeszcze lepiej znosiła warunki atmosferyczne na nią…

Więcej
Bez kategorii

Zagospodarowanie upraw pod osłonami

Zagospodarowanie upraw pod osłonami powinno być zaplanowane tak, aby każdy fragment dostępnej przestrzeni przynosił plon. Tunele foliowe, pomimo tego iż…

Więcej