Jak uprawiać róże rabatowe? Pielęgnacja i wymagania róż rabatowych

Jak uprawiać róże rabatowe? Pielęgnacja i wymagania róż rabatowych 1

Dla każdego konesera pięknych kwiatów róża to prawdziwy symbol piękna i nie można jej zastąpić żadną inną rośliną. Do wyboru mamy wiele odmian: róże pnące, parkowe, wielokwiatowe, pienne wielkokwiatowe lub rabatowe. Wszystkie oszałamiają urodą, różnią się jednak wielkością i wymaganiami. Jeśli chcesz uprawiać róże, lecz brakuje Ci doświadczenia lub masz ograniczoną przestrzeń, zdecyduj się na róże rabatowe, dużo bardziej odporne na chłód i choroby od pozostałych odmian. Wymienienie wszystkich zalet tych wspaniałych roślin, może zająć trochę czasu, spróbujmy jednak pokrótce wymienić najważniejsze.

Jak uprawiać róże rabatowe?

Wspaniałą cechą róż rabatowych są ich niewielkie wymagania w zakresie warunków środowiskowych i pielęgnacji, a ich uprawa naprawdę nie wymaga od nas wiele uwagi. W zamian za dobrze nasłonecznione stanowisko o dobrze przepuszczalnej próchniczej glebie odwdzięczą się długowiecznością oraz bogactwem kolorów i form, które przybierają pąki poszczególnych odmian. Doskonale się rozkrzewiają i bardzo długo kwitną, powtarzając kwitnienie jesienią.  Dorastają do około 80-100 cm, więc doskonale prezentują się, jak sama nazwa wskazuje na rabatach kwiatowych i skalniakach, są również nieodłącznym elementem ogrodów w stylu prowansalskim. Doskonałym pomysłem, jest obsadzanie różami rabatowymi skarp oraz osuwisk, ponieważ mają silne korzenie, którymi doskonale zabezpieczają teren przed erozją, tworząc równocześnie bajkowo piękną aranżację kwiatową.

Dobrym pomysłem, który pomoże uchronić te piękne rośliny przed trudnymi warunkami środowiskowymi, będzie umieszczenie ich w szklarni lub tunelu foliowym. Uprawa szklarniowa zabezpiecza rośliny przed niekorzystną pogodą oraz wahaniami temperatur, pomaga zapobiegać inwazji szkodników i chroni przed rozprzestrzenianiem się chorób od sąsiadujących roślin. Ogólnie rzecz biorąc, róże rabatowe mają opinie łatwych w uprawie, jednak musisz poznać o nich kilka ważnych  informacji, aby zapewnić im jak najlepsze warunki i odpowiednie praktyki pielęgnacyjne.

Stanowisko

Znalezienie odpowiedniej lokalizacji jest kluczem do sukcesu w uprawie róż rabatowych. Do dobrego kwitnienia, róże potrzebują co najmniej kilka godzin kąpieli słonecznej, w zacienionym miejscu nie będą zawiązywać pąków. W zależności od odmiany, róże rabatowe sadzimy od bardzo jasnych, nasłonecznionych stanowisk, po lekko ocienione. Niektóre z odmian preferują ekspozycję w pełnym słońcu, ale są też takie, które wspaniale będą się rozwijać w miejscu lekko osłoniętym przed bezpośrednimi promieniami. Dla niektórych, z róż rabatowych mocne palące słońce nie jest wskazane, ponieważ może doprowadzić do odbarwiania się kwiatów, podatne na to zjawisko są najczęściej odmiany z czerwonymi pąkami.

Róże rabatowe są naprawdę bezproblemowe, także dlatego, że ich wymagania co do podłoża są naprawdę niewielkie i będą wspaniale rosły niemal  każdej glebie. Jeżeli jednak chcesz znać najlepsze podłoże dla nich, to będzie to gleba gliniasto-piaszczysta, dobrze przepuszczalna i próchnicza, o odczynie pH 6-7. Niezwykle ważne jest, aby teren, na którym sadzisz róże rabatowe, nie był podmokły, ponieważ zaleganie wody w glebie, może łatwo doprowadzić  do gnicia korzeni. Zwróć także uwagę, aby poszczególne rośliny, sadzone były w dość dużych odległościach od siebie, z uwagi na to, że odpowiednio przycinane mocno się rozkrzewiają i z czasem może doprowadzić to do przepełnienia i związanymi z nim problemami.

Pielęgnacja

Róże rabatowe nie wymagają wiele praktyk pielęgnacyjnych poza zapewnieniem im odpowiedniego podłoża. Przed zasadzeniem róż, koniecznie przygotuj stanowisko pod ich uprawę, spulchniając glebę i oczyszczając ją z kamieni i chwastów. Po posadzeniu rozsyp wokół młodych roślin warstwę nawozu organicznego, najlepiej kompostu.  Przez pierwszy rok nie zasilaj, ponieważ możesz  tym tylko zaszkodzić, pamiętaj również, że w przypadku róż rabatowych nie stosuje się nawożenia mineralnego.

Ważną praktyką w pielęgnacji róż rabatowych, jest obcinanie obumierających kwiatów, które pobudza roślinę do bujnego, długiego kwitnienia i zapobiega rozwojowi patogenów. Także przycięcie pędów na wiosnę jest zabiegiem absolutnie koniecznym, ponieważ róża zacznie się mocno rozgałęziać, zyskując zwarty, krzaczasty pokrój oraz obfite kwitnienie.

Przed zimą zabezpiecz róże, kopczykując je mieszanką ziemi ogrodowej i kompostu. Młodsze okazy możesz dodatkowo chronić przed mrozem, okrywając agrowłókniną lub gałęziami świerku, lub jodły.

Szkodniki i choroby róż rabatowych

Uprawiając róże rabatowe, borykamy się najczęściej z dwiema przypadłościami- mączniakiem prawdziwym oraz czarną plamistością liści. Pierwsza z nich objawia się białym, podobnym do mąki nalotem na pąkach, pędach i wierzchniej części liści. Drugą natomiast rozpoznać możemy po brązowych, a z czasem czarnych plamach pojawiających się na liściach rośliny. Jeżeli nie zastosujemy środków grzybobójczych, czarna plamistość  doprowadzi do zżółknięcia i opadania liści.

Wiele z chorób, z którymi mamy do czynienia wywołane są niewłaściwą pielęgnacją, przesadnym zagęszczeniem lub nieodpowiednimi warunkami środowiskowymi. Silne i zdrowe rośliny są mniej podatne na infekcje i atak szkodników, pamiętajmy więc, że lepiej zapobiegać niż leczyć. Regularna obserwacja, w celu wychwycenia zmian pomoże wyeliminować ewentualne błędy. Systematyczne przycinanie i usuwanie martwych kwiatostanów oraz zachowanie odpowiednich odstępów między roślinami zapewni właściwą cyrkulację powietrza, zapobiegając ryzyku rozwoju chorób i inwazji szkodników. W razie potrzeby stosujmy naturalne preparaty zwalczające choroby i szkodniki, usuwając uszkodzone części roślin, aby zapobiec rozprzestrzenianiu się patogenów i owadów. Jeżeli naturalne preparaty okażą się zbyt słabe, sięgnij po chemiczne środki ochrony roślin, pamiętając o tym, żeby używać ich po zachodzie słońca.

Warunki sanitarne i środowiskowe

Możesz również zastosować dość radykalne środki zapobiegawcze, które pomogą zapobiec rozprzestrzenianiu się problemów. Dobrym środkiem zaradczym, będzie izolowanie nowych roślin i natychmiastowe usuwanie z terenu uprawy okazów porażonych chorobami lub dotkniętych inwazją szkodników. Utrzymuj jak najlepsze warunki sanitarne i środowiskowe, co powinno zapobiec rozmnażaniu się często pasożytujących na różach rabatowych szkodników, takich jak: mszyce, przędziorki, wciornastki oraz skoczki różane.

Róże rabatowe są wrażliwe na konkurujące z nimi chwasty, musisz wiec zabezpieczyć je przed tym zagrożeniem. W przeciwieństwie do wielu roślin okrywowych nie mają one wystarczającej ilości liści, które pomogłyby im w walce z zarastaniem przez chwasty. Dlatego chcąc zapobiec temu zjawisku, możesz użyć tkaniny do okrycia podłoża i użyć systemu nawadniania kropelkowego. Innym sposobem jest mulczowanie gleby pod różami lub użycie wczesną wiosną, lub jesienią odpowiedniego herbicydu.

Jak rozmnażać róże rabatowe?

Istnieje kilka sposobów na rozmnażanie róż rabatowych, na przykład poprzez: okulizacje, odkłady oraz sadzonki pędowe. Wybór metody zależy od odmiany, którą posiadasz. Sprawdzonym i prostym sposobem, jest pobranie latem półzdrewniałych, zdrowych pędów. Pędy tnie się na odcinki, które powinny mieć 10-15 cm, w taki sposób, żeby zachować odległość 1 cm nad najwyższym liściem i 2 cm pod najniższym liściem danej części pędu. Usuń liście z pobranych sadzonek, aby zapobiec utracie wody i umieść w doniczkach napełnionych wilgotnym podłożem. Następnie nakryj folią i postaw w ciepłym miejscu o rozproszonym świetle. Sprawdzaj regularnie stan podłoża, nie pozwalając mu przeschnąć. Gdy zobaczysz, że pędy zaczęły się ukorzeniać, przesadź je do większych pojemników wypełnionych podłożem dla róż lub standardową ziemią ogrodniczą z dodatkiem kompostu. Młode sadzonki są wrażliwe na mróz, najlepiej więc będzie umieścić je w nieogrzewanym tunelu foliowym, szklarni lub chłodnym inspekcie.

Wniosek

Róże rabatowe, to niezwykle piękne, ale również wyjątkowo odporne i bujnie kwitnące rośliny. Jeśli posadzisz je na jasnym stanowisku, w dobrze przepuszczalnej próchniczej glebie, odwdzięczą Ci się zdrowym wzrostem i ogromną ilością wspaniałych kwiatów. Wśród licznych odmian róż rabatowych występuje tak wielkie bogactwo kolorów i form, że każdego miłośnika tych szlachetnych roślin, może to przyprawić o szybsze bicie serca. Nie zwlekaj więc i zacznij uprawiać róże rabatowe, ponieważ za odrobinę włożonego w ich pielęgnację wysiłku, nadadzą każdemu krajobrazowi szlachetny urok i ponadczasowe piękno!

Jak uprawiać róże rabatowe? Pielęgnacja i wymagania róż rabatowych 1

Jak bardzo przydatny był ten post?

Kliknij na gwiazdkę, aby ocenić!

Średnia ocena / 5. Liczba głosów:

Jak na razie brak głosów! Bądź pierwszym, który oceni ten post.

We are sorry that this post was not useful for you!

Let us improve this post!

Tell us how we can improve this post?

Odwiedź nasz sklep internetowy

W Krostrade dostarczamy innowacyjne produkty i rozwiązania dla domu i ogrodu zarówno na rynek polski, jak i europejski. Oferta firmy obejmuje szeroki asortyment produktów wykonanych z najwyższej jakości komponentów.

Przeczytaj również

Tunele foliowe od A do Z

Jak i jaki tunel foliowy wybrać?

Na rynku dostępnych jest wiele wariantów tuneli foliowych, więc wybór właściwego może przyprawić o niewielki ból głowy. Postaramy się w prosty…

Więcej
Tunele foliowe od A do Z

7 powodów, by kupić tunel foliowy

Istnieje wiele powodów, aby kupić tunel foliowy. W poniższym artykule wymienimy wyłącznie 7 kluczowych argumentów, dlaczego warto mieć własny namiot…

Więcej
Uprawa pod osłonami

Uprawa winorośli pod osłonami

Uprawa winorośli w tunelu foliowym pozwala na otrzymania owoców słodszych oraz bardziej dorodnych, a osłona chroni uprawy przed przymrozkami i szkodliwymi czynnikami…

Więcej
Uprawa pod osłonami

Jak zapobiegać gniciu korzeni w hydroponice? 3 użyteczne wskazówki

Jeśli jesteś początkującym ogrodnikiem, który szuka sposobów na doskonalenie swoich umiejętności, chciałbyś dowiedzieć się, jak zapobiegać gniciu korzeni w uprawach…

Więcej
Uprawa pod osłonami

Czym jest biały osad na powierzchni ziemi w tunelu foliowym?

Czym jest biały nalot utrzymujący się na ziemi ogrodniczej w mojej szklarni? W szklarni lub też tunelu może czekać Cię…

Więcej
Uprawa pod osłonami

Jakie korzyści przynosi dobrze dobrana mikoryza?

Określone gatunki niepatogenicznych grzybów, mogą poprzez symbiozę z roślinami pomagać w ich wzroście, wzmacniać ich kwitnienie i owocowanie, a także…

Więcej