Jak sadzić cebulki lilii wielkanocnej | Porady od KrosAgro

Możesz szybko nauczyć się sadzić wielkanocne cebulki lilii w trzech prostych krokach. Jest to przydatna umiejętność dla każdego ogrodnika ze względu na to, jak długo te rośliny mogą przetrwać przy odpowiedniej pielęgnacji. A mówiąc o tym, prawdopodobnie masz przewagę, jeśli masz szklarnię do sadzenia wielkanocnych cebulek lilii.

Pamiętaj, że zakładając każdą roślinę, ważne jest, aby mieć stabilne i idealne warunki, aby mogły się rozwijać. Hodowcy komercyjni znają nawet przechowywanie wielkanocnych lilii w szklarni. Ogólnie rzecz biorąc, chociaż wielkanocne lilie pochodzą z Japonii, nie bój się dodawać ich do swojego ogrodu, niezależnie od regionu, ponieważ możesz naśladować ich rosnące środowisko za pomocą szklarni.

Jak wyhodować wielkanocną lilię z cebulek

Krok # 1. Przygotowanie

Pierwszym krokiem do sadzenia wielkanocnych lilii z cebul jest przygotowanie samego miejsca. Bardziej niż w przypadku zimujących cebulek, przydaje się również uprawa wielkanocnych cebulek lilii w szklarni, zwłaszcza gdy miejsce nie jest wystarczająco ciepłe, aby zapewnić ich wzrost. Pamiętaj, że cebulki będą dobrze rosły w miejscach, w których panuje pełne słońce, a nie ujemne temperatury.

Krok # 2. Sadzenie

Najlepszą porą na uprawę wielkanocnych lilii jest czas po minięciu niebezpieczeństwa mrozu, jeśli nie masz szklarni. W przeciwnym razie pozwól liliom przejść w stan uśpienia i sadzić cebulki jesienią. Po pobraniu cebulek doniczki, chcesz przesadzić je w ziemi na podobnej głębokości lub około 3 cali, aby uzyskać dobry pomiar.

Każda żarówka powinna mieć między sobą 12 cali odstępu, aby przewidzieć ich wzrost, a następnie można nasycić ziemię po posadzeniu.

Krok # 3. Konserwacja

Ostatnim krokiem do sadzenia wielkanocnych cebulek lilii jest utrzymanie ich w dobrym stanie. Roślina ma brązowe łodygi i liście, więc lepiej przyciąć je na poziomie gruntu. Będziesz także musiał ściółkować rośliny, aby utrzymać wilgoć i chłodzić strefę korzeni.

Ściółkowanie ma również kluczowe znaczenie, zwłaszcza podczas sadzenia na zewnątrz, ponieważ chroni to cebulki po zamarznięciu gleby. Następnie utrzymuj wilgotność gleby i możesz lekko nawozić, aby wzmocnić lilie wielkanocne. Ogrodnicy często karmią wiosną nawozem o spowolnionym uwalnianiu, ale należy pamiętać o instrukcjach na etykiecie, aby uniknąć poparzenia roślin.

Dbanie o wielkanocne lilie

Możesz oczekiwać, że Twoje wielkanocne lilie kwitną latem, ale często też kwitną tylko jesienią. Niezależnie od tego, musisz upewnić się, że spełniasz ich potrzeby i wymagania, aby uniknąć wad. Na przykład chcesz utrzymać wilgotność gleby bez pozostawiania roślin w stojącej wodzie.

Dlatego najlepszym sposobem na podlewanie lilii wielkanocnych jest namoczenie cebulek i pozostawienie ich do wyschnięcia między podlewaniem. Możesz również ściółkować, aby pomóc w zatrzymywaniu wilgoci i zapobieganiu wzrostowi chwastów. Jeśli chodzi o utrzymanie, możesz nawozić w środku lata.

Warto również podkreślić przycinanie liści do poziomu gruntu, gdy żółkną i wysychają. Jednak nie ulegaj pokusie, aby usunąć je po okresie kwitnienia, aby Twoje rośliny mogły nadal odżywiać swoje cebulki. Na koniec pamiętaj o czystości i staranności w praktykach, aby uniknąć problemów, takich jak zgnilizna i mszyce.

Pielęgnacja doniczkowych lilii wielkanocnych

Jeśli masz wielkanocne lilie w doniczkach w domu, możesz je przedłużyć, usuwając pylniki. Możesz także odciąć umierające kwiaty u podstawy, aby pomóc roślinie skupić się na wyłaniających się pąkach. Co więcej, można założyć, że utrzymanie wilgotności gleby i temperatury pomoże w przedłużeniu życia lilii doniczkowych.

Co zrobić z liliami wielkanocnymi po kwitnieniu

Ogólnie rzecz biorąc, nie można trzymać wielkanocnych lilii jako rośliny doniczkowej po uschnięciu kwiatów. Możesz jednak uprawiać go na zewnątrz, aby zachęcić do ponownego kwitnienia. Należy pamiętać o trzech krokach omówionych wcześniej i poluzować system korzeniowy rośliny po wyjęciu z pojemnika.

Przykryj cebulę glebą po posadzeniu i zapewnij wodę i nawóz, aby pomóc jej rozwijać się w ogrodzie. Będą to również twoje praktyki przez cały sezon, aż zobaczysz, jak umierają liście. Gdy to nastąpi, możesz spodziewać się nowych pędów, które mogą pojawić się w połowie roku lub w przyszłym lecie.

Wielkanocna pielęgnacja lilii zimowych

Ponieważ lilie wielkanocne nie są odporne na zimę, podczas zimowania należy pamiętać o kilku sztuczkach. Możesz je mieć w szklarni lub rozpocząć mulczowanie jesienią. Najlepiej byłoby jednak całkowicie wykopać cebulki jesienią i przechowywać je w szklarni.

Możesz również ustawić rośliny na zewnątrz, jeśli jesteś w strefie 8, ale te w strefie 9 mogą ustawić temperaturę w szklarni na 40 do 45 ° F i trzymać rośliny w pomieszczeniu przez sześć tygodni. Zapewni to cebulom zimowy chłód w kontrolowanym tempie i przygotuje je do następnego sezonu kwitnienia.

Wniosek

Uprawa roślin z cebul jest stosunkowo łatwa, o ile znasz ich wymagania. Na przykład ci, którzy chcą nauczyć się sadzić wielkanocne cebulki lilii, muszą zrozumieć tylko trzy kroki, aby zagwarantować wspaniały wygląd lilii w dalszej części sezonu. Zacznij od wybrania idealnej lokalizacji i upewnienia się, że przed sadzeniem minęło niebezpieczeństwo mrozu.

Zasadź cebulki na tej samej głębokości, na jakiej były w doniczce, zachowując odpowiednie odstępy między nimi. Następnie możesz zachować wielkanocne lilie, odcinając je, gdy rozwiną się brązowe liście. Musisz także ściółkować, aby chronić rośliny, jeśli uprawiasz je na zewnątrz.

Jak bardzo przydatny był ten post?

Kliknij na gwiazdkę, aby ocenić!

Średnia ocena / 5. Liczba głosów:

Jak na razie brak głosów! Bądź pierwszym, który oceni ten post.

We are sorry that this post was not useful for you!

Let us improve this post!

Tell us how we can improve this post?

Odwiedź nasz sklep internetowy

W Krostrade dostarczamy innowacyjne produkty i rozwiązania dla domu i ogrodu zarówno na rynek polski, jak i europejski. Oferta firmy obejmuje szeroki asortyment produktów wykonanych z najwyższej jakości komponentów.

Przeczytaj również

Uprawa pod osłonami

Jak uprawiać agrest w tunelu foliowym?

Wielu osobom drobne kwaśne owoce agrestu kojarzą się z dzieciństwem. W sumie nic w tym dziwnego, ponieważ jeszcze kilka lat…

Więcej
Uprawa pod osłonami

Jak i kiedy przesadzać kalie? Uprawa i pielęgnacja cantedeskii

Cantedeskia zwana częściej kalia doniczkową, kallą lub kalijką, to niezwykła roślina z rodziny obrazkowatych. Dotychczas znana głównie, jako wyjątkowo trwały…

Więcej
Uprawa pod osłonami

Uprawa kiwano pod osłonami

Uprawa kiwano pod osłonami to ciekawe wyzwanie dla doświadczonych ogrodników. Określany jest również jako kolczasty lub rogaty ogórek, pod tą…

Więcej
Tunele foliowe

Nowoczesne tunele foliowe – ogrodowe i profesjonalne

Wyobrażenie o uprawach pod osłonami systematycznie się zmienia. Jeszcze kilka lat temu ujrzenie tunelu foliowego było zjawiskiem rzadkim, teraz wystarczy…

Więcej
Namioty garażowe i magazynowe

Hale namiotowe małe i duże na zamówienie

Hale namiotowe to często wybierany typ konstrukcji stalowej, w który inwestują przedsiębiorcy. Dzięki uniwersalnej strukturze oraz modułowym sposobie zabudowy mają…

Więcej
Tunele foliowe

Kiedy montować tunel foliowy?

Zbliżający się sezon uprawowy sprawia, że coraz częściej przeglądamy ofertę sklepów internetowych z foliowymi cieplarniami. Choć do wiosny pozostało jeszcze…

Więcej