Tymianek i najlepsze dla niego rośliny towarzyszące

Tymianek i rośliny towarzyszące I Przewodnik dla uprawy tymianku

Uprawa roślin towarzyszących to metoda sadzenia dwóch lub większej liczby roślin obok siebie. Towarzystwo takie pozwala na czerpanie korzyści z symbiozy, ułatwia rozwój i przynosi dużo dobrych efektów poprzez taką współpracę. Taki sposób uprawy znany był już w starożytności, rośliny towarzyszące mogą pomóc w przyciąganiu owadów zapylających, odstraszać szkodniki lub pomagać w tłumieniu chwastów. Roślinami, których towarzystwo najlepiej wpływa na uprawę tymianku, są: sałata, kapusta, ziemniaki, pomidory, bakłażany, szalotka, truskawki, jagody i róże. Uprawa tego zioła  zyskuje na popularności ze względu na duże zapotrzebowanie i łatwość w utrzymaniu. Przyjrzyjmy się, jak z powodzeniem uprawiać tymianek wraz z roślinami towarzyszącymi.

Jakie są najlepsze rośliny towarzyszące dla tymianku?

Krwiściąg mniejszy, kapusta, ziemniaki, pomidory, bakłażany, szalotka, truskawki, borówki i róże to najlepsze rośliny towarzyszące tymiankowi. Sam tymianek jest z kolei również doskonałą rośliną towarzyszących dla większości upraw, ponieważ może odstraszać szkodniki.

W szczególności tymianek skutecznie odstrasza szkodniki rolne, takie jak: chrząszcze, zawisaki, robaki kapuściane i słonecznicę amerykańską. W ten sposób wspomniane przez nas rośliny mogą się rozwijać i być wolne od chorób. Teraz zastanówmy się, co zawiera tymianek, że tak skutecznie odstrasza szkodniki?

Tymianek zawiera związek zwany tymolem, który ma działanie owadobójcze. Tymol jest obecny w pestycydach sprzedawanych na rynku. Tymianek jest również pożytecznym sąsiadem dla roślin, ponieważ może przyciągać pożyteczne owady, które mogą żerować na szkodnikach i pomagać w zapylaniu.

Aromatyczne właściwości tymianku przyciągną pszczoły miodne, które pomogą w zapyleniu. A połączenie właściwości odstraszających szkodniki i przyciągających owady zapylające, gwarantuje nam zdrowy ogród. Jeśli myślisz o uprawie tego mającego wiele zastosowań zioła, przeczytaj poniżej, jakie rośliny pokochają jego sąsiedztwo.

Krwiściąg  mniejszy

Krwiściąg mniejszy  to wieloletnia roślina o właściwościach leczniczych i dekoracyjnych. Uatrakcyjnia wygląd ogrodu, ale ma też właściwości zapachowe, przyciąga zapylacze. Jego obecność w ogrodzie gwarantuje cudowny aromat, który w połączeniu z zapachem tymianku tworzy niezwykłą kompozycję. W Twoim ogródku, szklarni lub w tunelu poczujesz się jak w luksusowej perfumerii.

Kapusta

Tymol zawarty w tymianku jest korzystny dla kapusty. Może powstrzymać szkodniki takie jak: robaki kapuściane, chrząszcze i mszyce, przed niszczeniem liści warzywa. Tymianek może również przyciągać biedronki, które zjadają mszyce i zapylają warzywa.

Ziemniaki

Stwórz zróżnicowany ogród, sadząc ziemniaki z tymiankiem. Tymianek może przyciągać bzygowate, które polują na stonki ziemniaczane. Jednocześnie sąsiedztwo  tymianku poprawia smak ziemniaków, zapewniając zbiory bulw o optymalnej jakości.

Pomidory

Kolejną uprawą, której obecność  tymianku w ogrodzie pomaga jest pomidor. Tymianek wzmacnia właściwości smakowe pomidorów. Prowadząc w ten sposób uprawę, otrzymasz  owoce wolne od chorób, ponieważ szkodniki, takie jak zawisaki i mączliki, nie lubią tymianku. Zioło pomaga więc uzyskać aromatyczne pomidory, wolne od szkodników, jak również wpływa na ich jakość i wzrost.

Szalotka

Podobnie jak ziemniaki i pomidory, obecność tymianku wzmacnia smak szalotki.

Bakłażany

Aby trzymać ćmy tygrysie ogrodowe z dala od bakłażanów, posadź tymianek jako towarzysza tej uprawy. Możesz uniknąć stosowania chemicznych pestycydów, korzystając z tego naturalnego środka odstraszającego szkodniki.

Truskawki

Owoce, takie jak truskawki, są doskonałymi roślinami towarzyszącymi dla tymianku, ponieważ zioło to odstrasza larwy muszki plamoskrzydłej. Co więcej, tymianek pomaga utrzymać wilgotność gleby, ponieważ zapewnia jej okrywę. Jeżeli zdecydujesz się posadzić tymianek między rzędami, zapobiegniesz plenieniu się chwastów i łatwiej ci będzie je wyeliminować.

Jagody

Odporność tymianku sprawia, że ​​jest idealnym towarzyszem dla upraw, które są wrażliwe na trudne warunki glebowe. Jednocześnie możesz uzyskać obfity plon, ponieważ tymianek przyciąga owady zapylające.

Róże

Zadbaj o piękniejszy i wolny od chorób ogród, tunel lub szklarnię, sadząc róże z tymiankiem. Tymianek działa jak pestycyd dla mączlików i mszyc, które mogą niekorzystnie wpływać na wygląd i zdrowie krzewów różanych.

Co to jest tymianek?

Teraz, gdy jesteś zainteresowany uprawą tymianku z roślinami towarzyszącymi, następnym krokiem jest poznanie tego wielozadaniowego zioła. Tymianek lub inaczej macierzanka, po łacinie Thymus vulgaris, to zioło pochodzące z południa Europy, należące do rodziny jasnotowatych. Tymianek to roślina, która osiąga około 30 cm wysokości, jest łatwa w uprawie, ponieważ dobrze rozwija się w trudnych warunkach, w tym w suchych i piaszczystych glebach.

Dlatego, jeśli mieszkasz w upalnym regionie i chcesz uprawiać roślinę, która jest niewymagająca i ma bardzo niskie koszty utrzymania, tymianek jest najlepszym wyborem. Macierzanka wzmacnia smak innych upraw, odstrasza szkodniki i przyciąga zapylacze i ”dobre”owady drapieżne. Można powiedzieć, że uprawa tymianku daje wiele różnych korzyści, tym, którzy uprawiają wiele roślin.

Widok uprawy tymianku cieszy oko, nie do przecenienia są jego walory zapachowe i właściwości antyseptyczne. Możesz uprawiać zioło w szklarni lub tunelu, pomoże ono dobrze zorganizować  przestrzeń i zapełnić puste przestrzenie, poprawiając wygląd upraw. Tymianek jest nisko rosnącym ziołem, jest aromatyczny i piękny, a jego drobne kwiaty, są lubiane nie tylko przez ludzi, ale i pszczoły.

Rodzaje tymianku

Skuteczna uprawa tymianku wymaga wiedzy na temat rodzajów i odmian tymianku. W ten sposób wybierzesz odmianę, która będzie dla Ciebie odpowiednia, każda z nich ma odrębne właściwości.

 Tymianek cytrynowy złoty

Tymianek cytrynowy złoty jest wieloletnią krzewinką i jak sama nazwa wskazuje, pachnie i smakuje cytryną. Ma również miętową nutę smakową, która dobrze komponuje się z potrawami, które wymagają zarówno cytrusowej, jak i orzeźwiającej nuty. Tymianek cytrynowy można rozpoznać po drobnych, pachnących cytrusami, złotych liściach.

Pełzający tymianek

Tymianek jest rośliną nisko rosnącą, ale tymianek pełzający znajduje się na najniższej wysokości. Osiąga jedynie do 8 cm wysokości, co czyni go świetną okrywą gleby, powstrzymując rozwój chwastów. Zioło to jest również piękne i cieszy oko swoimi różnokolorowym kwiatami, od bieli po róż, intensywny fiolet czy odcienie lawendy.

Wełniany tymianek

Inną nisko płożącą się, okrywową odmianą tymianku jest tymianek wełnisty. Nazywa się go wełnianym, ponieważ tworzy duży dywan miękkich w dotyku liści. Jest wieloletnią bardzo inwazyjną rośliną, używaną do pokryć dachowych lub na skalniaki. Ponieważ nie ma profilu smakowego i zapachowego, tymianek ten jest używany jako roślina ozdobna.

Kminek tymiankowy

Nazwany na cześć aromatycznej przyprawy, ta odmiana tymianku ma  silny aromat kminku. Kminek tymiankowy jest roSliną płożącą, ma drobne  liście i jest stosowany zarówno do celów dekoracyjnych jak i również używany jest jako przyprawa kuchni włoskiej i francuskiej. Wzmaga apetyt, poprawia trawienie, usprawnia pracę jelit i żołądka, działa bakteriobójczo.

Odmiany tymianku

Złoty Król

Odmiana tymianku Golden King to Złoty tymianek cytrynowy z różowymi kwiatami.

Annie Hall

Annie Hall jest jedną z najbardziej lubianych odmian tymianku ze względu na piękny wygląd: zielone liście i jasnoróżowe kwiaty.

Cilician

Tymianek Cilician to odmiana o żywych zielonych liściach i różowych kwiatach.

Srebrne Posie

Silver Posie to mało wymagający w utrzymaniu tymianek o matowych liściach i jasnoróżowych kwiatach.

Bertram Anderson

Podobnie jak Golden King, tymianek Bertrama Andersona ma złote liście i różowe kwiaty.

Jak uprawiać tymianek?

Tymianek jest rośliną odporną, ale musisz nauczyć się,  jakie są czynniki, których poznanie pozwoli Ci go skutecznie uprawiać. Wybór odpowiedniego rodzaju gleby, wiedza o właściwych odstępach, temperaturze, pielęgnacji i zbiorach jest niezwykle istotna, należy wziąć ją pod uwagę, aby mieć gwarancję skutecznej uprawy. Możesz również zastosować te informację, decydując się na uprawę tymianku w szklarni lub tunelu w celu ulepszenia uprawy i prowadzenia jej obok roślin towarzyszących.

Gleba

Tymianek dobrze rośnie na żyznej i przepuszczalnej glebie. Upewnij się, że ma pH między 6,0 a 8,0. Pamiętaj, że tymianek  dobrze toleruje suszę, więc gleba musi  być dobrze odsączona, nie może być to teren podmokły.

Optymalną  temperaturą gleby dla rozwoju sadzonek tymianku powinno być około 21 stopni C.

Odstępy

Tymianek jest niskopienny, ale  potrzebuje sporego obszaru, ponieważ łatwo się rozrasta. Odstępy pomiędzy poszczególnymi roślinami mogą wynosić od 30 do 60 cm.. Jeśli chcesz użyć tymianku jako rośliny okrywowej, możesz zachować mniejsze 15- centymetrowe odległości .

Temperatura

W porównaniu z innymi ziołami tymianek dobrze rozwija się w upalne i słoneczne dni. Dlatego uprawa w regionie o ciepłym, suchym i słonecznym klimacie jest optymalna dla udanych zbiorów, optymalne temperatury dla upraw to od 20 do 30 stopni C.

Takie warunki klimatyczne występują zwykle od wiosny do wczesnego lata. Jeśli jednak zdecydujesz się uprawiać tymianek w pomieszczeniu, wybierz słoneczne miejsce, dzięki temu zioło będzie mieć lepsze walory smakowe, ponieważ światło i wysoka temperatura wpłyną na nasycenie olejków eterycznych w liściach.

Pielęgnacja

Jednym z powodów, dla których wiele osób zastanawia się nad uprawą tymianku, jest fakt, że jest on łatwy w utrzymaniu. W rzeczywistości nie musisz dużo robić w zakresie nawadniania i nawożenia, a po zbiorach musisz tylko usunąć rośliny, które obumarły.

Jest to również jeden z powodów, dla których musisz upewnić się, że posadziłeś tymianek w żyznej, dobrze przepuszczalnej glebie. Tymianek nie jest wybredny pod względem zapotrzebowania na składniki odżywcze, a nawet może się rozwijać przy ich minimalnej zawartości w glebie. Musisz jednak wziąć pod uwagę potrzeby roślin towarzyszących, które wybrałeś dla tymianku.

Jeśli uprawiasz tymianek ze względów estetycznych, możesz zmienić jego kształt po kwitnieniu. Możesz również przyciąć go, aby uzyskać większą ilość liści. Bez odpowiedniej pielęgnacji polegającej na przycinaniu tymianek może stać się zdrewniały i twardy.

Zbiory

Kiedy zbierać tymianek? Możesz zebrać do ⅓ liści tuż przed rozpoczęciem kwitnienia tymianku.  Regularne zbieranie zapewni ciągłe obfite plony, a ilość zbiorów będzie zależeć tylko od regionu.

Na przykład uprawę można zbierać raz w roku, gdy latem zakwitnie połowa kwiatów. Z drugiej strony możesz mieć do 3 zbiorów od późnej wiosny do wczesnej jesieni. Ogólnie rzecz biorąc, potrzebne jest osobiste doświadczenie, aby zrozumieć te mechanizmy i wiedzieć ile zbiorów można się spodziewać.

Warto zauważyć, że doświadczeni rolnicy zalecają rozpoczęcie zbiorów w drugim roku od założenia uprawy. Jednak badania wykazały, że wpływ mają również warunki pogodowe panujące przed zbiorami. Dlatego, gdy warunki są korzystne, możesz również zbierać tymianek w pierwszym roku lub 160 dni po wysianiu nasion.

Głównym wnioskiem jest to, że im więcej zbierasz i przycinasz, tym tymianek bujniej rośnie i mocniej kwitnie. Pamiętaj, aby przycinać rośliny na około 13 centymetrów. Taki zabieg pobudzi wzrost oraz zapewni schludniejszy wygląd uprawie.

Jak uprawiać tymianek w szklarni lub tunelu?

Tymianek to zioło, którego uprawa jest wolna od komplikacji. Zarówno  na zewnątrz, jak i pod osłonami nie powinniśmy mieć do czynienia z żadnymi komplikacjami w związku z pielęgnacją, nawadnianiem czy też zbiorami. Dlaczego więc warto rozważyć uprawę tymianku pod osłonami?

Korzystanie ze szklarni  lub tuneli pozwoli uwolnić się ogrodnikom od pewnych ograniczeń, zapewni efektywne, bogate zbiory tymianku i roślin towarzyszących. Tymianek jest odporny, ale badania wykazały spadek jakości uprawy, jeśli po zbiorach pozostawisz usychające rośliny na zewnątrz. Możesz tego uniknąć, uprawiając tymianek w szklarni, zapoznaj się z Krostrade.com, by poznać naszą ofertę i dowiedzieć się jak efektywna jest uprawa pod osłonami.

Sadzenie

Możesz zdecydować się na uprawę tymianku w szklarni, wysiewając nasiona go bezpośrednio do ziemi. Będziesz potrzebował tylko niewielkiej ilości nawozu lub żywności organicznej w glebie do zapewnienia optymalnych warunków uprawie. Pełne wykiełkowanie nasion zajmie do 28 dni, a idealna temperatura powinna wynosić 21 ° C.

Nasiona umieszczamy płytko w ziemi, mogą rosnąć bez przykrycia. Następnie możesz je przesadzić, gdy osiągną wysokość  około 8 cm. W zależności od tego, jak duża jest Twoja szklarnia, możesz sadzić tymianek w odległości 25 cali do 45 cm od siebie.

Pielęgnacja

Innym powodem, dla którego tymianek doskonale rośnie w szklarni, jest to, że uprawa pod osłonami zapewnia ochronę przed silnymi wiatrami i deszczami. W rzeczywistości tymianek może dobrze rosnąć w ogrodach żwirowych lub pojemnikach wypełnionych żwirem z dobrze przepuszczalną glebą. Jeśli chodzi o pielęgnację, tymianek toleruje suszę i każdej wiosny wymaga tylko nawozu w proporcji 10-10-10.

Zbieranie

Aby uzyskać lepszy smak, możesz rozpocząć zbiory w pierwszym roku przed kwitnieniem. Przytnij rośliny na około 5 cm nad ziemią, unikając cięcia łodyg przy podstawie. Kolejną dobrą wskazówką, że zbiory są udane, jest fakt, że część zdrewniała rośliny drewno jest nadal zielona.

Po zebraniu roślin wysusz je cieniu na arkuszach gazet, zapewniając wysoką temperaturę. Zdrewniałe, dojrzałe rośliny mogą cieszyć się zdrowiem do 4 lat, po tym czasie, możesz wysiać nowe nasiona tymianku.

Jak używać tymianku?

Gotowanie

Do gotowania przydatny jest zarówno świeży, jak i suszony tymianek. Możesz również konserwować to zioło w oleju lub occie jako aromatyczny i bardziej skoncentrowany dodatek do różnych potraw. Tymianek dobrze komponuje się z masłem, majonezem, kapustą, fasolą, zielonymi warzywami, ziemniakami, mięsem, rybami i jajami.

Jeśli używasz świeżego tymianku, możesz dodać go razem z łodygą lub tylko liśćmi. Niektóre przepisy wymagają nienaruszonej łodygi tymianku, a liście pełnią też funkcję dekoracyjną. Liście tymianku są drobne, co oznacza, że ​​nie musisz ich siekać.

Suszony tymianek jest doskonałym substytutem świeżego tymianku ze względu na jego trwałość, ale jeśli używasz go jako zamiennika, pamiętaj, że smak  suszu jest intensywniejszy. Najlepiej jest dodać suszone zioła na początku gotowania, aby uzyskać bardziej zharmonizowany smak.

Zastosowania lecznicze i korzyści

Tymianek ma również szerokie zastosowanie lecznicze. Związek znajdujący się w tymianku, tymol, ma duży potencjał w leczeniu chorób układu oddechowego, sercowo-naczyniowego i nerwowego. Możesz go również używać jako przeciwutleniacza, środka przeciwzapalnego, przeciwskurczowego i przeciwdrobnoustrojowego.

Niektóre zastosowania lecznicze tymianku obejmują środki pielęgnacji jamy ustnej jak np. płyn do płukania jamy. Zioło działa przeciwzapalnie i antyseptycznie, pomaga łagodzić stany zapalne skóry.  Tymianek pomaga na zapalenie oskrzeli, ból gardła, biegunkę, wzdęcia, działa moczopędnie, pobudzająco na apetyt, a także przeciwpasożytniczo. Roślinę można nakładać bezpośrednio na skórę, ale popularnymi lekarstwami są również olejek i ekstrakt z tymianku spożywany doustnie.

Wniosek

Tymianek to zioło uwielbiane przez wielu hodowców preferujących uprawy towarzyszące. Dzieje się tak, ponieważ tymianek działa korzystnie na swoich sąsiadów: wzmacnia ich smak, odstrasza pasożyty i wabi drapieżne owady żywiące się szkodnikami. Kapusta, ziemniaki, pomidory, bakłażany, szalotka, truskawki, jagody i róże to doskonałe rośliny towarzyszące tymiankowi. Tymianek jest również atrakcyjny dla pszczół, które pomagają w zapylaniu, a sposób, w jaki rośnie to zioło, powstrzymuje ekspansję chwastów.

Uprawa tymianku jest bezproblemowa, ponieważ jest to roślina odporna. Dobrze rozwija się w czasie suszy i ma minimalne wymagania glebowe w zakresie nawożenia. Jeśli mieszkasz na obszarze, w którym nie ma łatwych warunków, możesz z powodzeniem uprawiać to wspaniałe zioło w szklarni lub tunelu.

Ogólnie rzecz biorąc, tymianek jest nie tylko doskonałą przyprawą, wzmacniającą smak różnych potraw. Zapewnia również naturalne korzyści  innym uprawom, poprawia wygląd obszaru, na którym rośnie i  ma doskonale działanie jako lek ziołowy na różne schorzenia. Korzystaj z uprawy tymianku z roślinami towarzyszącymi, ciesząc się z licznych korzyści wynikających z takiego typu uprawy.

Tymianek i rośliny towarzyszące I Przewodnik dla uprawy tymianku

Jak bardzo przydatny był ten post?

Kliknij na gwiazdkę, aby ocenić!

Średnia ocena / 5. Liczba głosów:

Jak na razie brak głosów! Bądź pierwszym, który oceni ten post.

We are sorry that this post was not useful for you!

Let us improve this post!

Tell us how we can improve this post?

Odwiedź nasz sklep internetowy

W Krostrade dostarczamy innowacyjne produkty i rozwiązania dla domu i ogrodu zarówno na rynek polski, jak i europejski. Oferta firmy obejmuje szeroki asortyment produktów wykonanych z najwyższej jakości komponentów.

Przeczytaj również

Tunele foliowe

Szklarnia foliowa do upraw

Ogrodnictwo pod osłonami daje szansę na szybsze zbiory, przy odpowiednich zabiegach pierwsze można mieć już na wiosnę. Wystarczy posadzić rośliny…

Więcej
Uprawa pod osłonami

Uprawa czosnku | Poradnik jak uprawiać czosnek w tunelu foliowym

Jest to jedna z najpopularniejszych roślin przyprawowych stosowanych w kuchniach całego świata. Choć niektórzy unikają czosnku przez jego intensywny smak…

Więcej

Mobilne namioty w branży eventowej

Mobilne namioty w branży eventowej to najlepszy sposób na osłonięcie uczestników wydarzenia przed pogodą. Bez względu na rodzaj imprezy konstrukcja…

Więcej
Uprawa pod osłonami

Jak przycinać petunie? Trzy wskazówki do zapamiętania!

Wiedza o tym, jak przycinać petunie, nie ogranicza się do przycinania, ale obejmuje również usuwanie martwych kwiatostanów i silne przycinanie….

Więcej
Bez kategorii

Hala namiotowa na zboże

Hala namiotowa na zboże przydadzą się w każdym gospodarstwie  w którym niezbędny jest magazyn. Modułowe konstrukcje stalowe ze względu na…

Więcej
Uprawa pod osłonami

Jakie rośliny sadzić obok papryki?

Papryka to wyjątkowo pyszne i zdrowe warzywo. Jest nieocenionym składnikiem zup, sosów i gulaszy, bez niej cudownie wyrazista kuchnia węgierska…

Więcej