Jak temperatura wpływa na wzrost roślin | KrosAgro

Ci, którzy są ciekawi, jak temperatura wpływa na wzrost roślin, mogą wymienić cztery obszary, w których temperatura odgrywa znaczącą rolę. Pamiętaj, że jako hodowca musisz poznać różne czynniki wpływające na Twoje rośliny. Być może jest to jedna z zalet uprawy roślin w szklarni, ponieważ można kontrolować temperaturę w pomieszczeniu; w związku z tym można uniknąć wad wzrostu roślin.

Według badania z 2015 roku temperatura jest nawet głównym czynnikiem wpływającym na rozwój roślin. Mając to na uwadze, musisz zrozumieć cztery poniższe obszary i dostosować je do potrzeb i wymagań swoich roślin podczas ich uprawy. Maksymalnie wykorzystasz swoje rośliny tylko wtedy, gdy będziesz w stanie zaspokoić ich potrzeby wzrostu.

Jak temperatura wpływa na wzrost roślin

Czynnik nr 1. Procesy

Najprostszą odpowiedzią na pytanie, dlaczego temperatura wpływa na wzrost roślin, jest to, jak odgrywa ona rolę w ważnych procesach roślin. Procesy te obejmują między innymi fotosyntezę, transpirację i oddychanie. Dlatego można założyć, że wada któregokolwiek z tych procesów nieuchronnie spowoduje problemy ze wzrostem roślin.

Aby dać szybkie wyjaśnienie, wzrost temperatury również usprawni takie procesy i odwrotnie. Temperatura znacząco wpływa na szybkość przejścia rośliny z fazy wegetatywnej do reprodukcyjnej, ponieważ wpływa na trzy wspomniane procesy. Możesz również nawiązać to połączenie w efektywnym uprawie roślin, manipulując temperaturami w dzień iw nocy zgodnie ze specyficznymi potrzebami rośliny.

Pamiętaj, że jeśli chcesz osiągnąć optymalny wzrost roślin, fotosynteza powinna być większa niż oddychanie. Dlatego nie chcesz spowalniać tego procesu z powodu bardzo niskich temperatur lub wpływać na roślinę, aby szybciej wykorzystywała fotosyntezy niż produkcja z powodu wysokich temperatur. Ogólnie rzecz biorąc, równowaga ma kluczowe znaczenie, oprócz określonych wymagań temperaturowych twoich roślin.

Czynnik nr 2. Rozwój

Jeśli sam jesteś zaznajomiony z rozmnażaniem i sadzeniem roślin, musisz być również świadomy znaczenia temperatury dla zagwarantowania sukcesu. Obejmuje to zapewnienie środowiska, które jest wystarczająco ciepłe i wilgotne, aby zachęcić sadzonki do ukorzenienia lub podziałów, aby się osiedlić. Jednak temperatura jest szczególnie ważna dla nasion.

W zależności od rośliny, którą uprawiasz, musisz umieścić nasiona w odpowiednim miejscu, aby pomóc im wykiełkować. Dlatego często sadzi się nasiona w szklarni, a sadzonki przesadza się wiosną. Sklasyfikuj swoje uprawy i idealne warunki dla roślin i zapewnij temperaturę, której potrzebują do kiełkowania.

Czynnik # 3. Kwitnie

Temperatura wpływa nie tylko na wzrost roślin w fazie wegetatywnej. Czynnik ten ma również wpływ na okres kwitnienia roślin. A jeśli masz problemy w tej fazie, twoje rośliny nie będą się dobrze rozwijać i nie będą miały szans na stworzenie nowych rozwiązań, aby się odmłodzić.

Mając to na uwadze, ogrodnicy powinni używać szklarni również do manipulowania kwitnieniem swoich roślin. Jeśli Twój region nie zapewnia idealnej temperatury do kwitnienia, możesz dostosować warunki w pomieszczeniu. Połączenie światła i temperatury zachęci do formowania się kwiatów zgodnie z żądaną porą roku, zapewniając optymalną produktywność.

Jednak najlepiej podkreślić, że musisz znać preferowane temperatury kwitnienia dla swoich roślin. Na przykład niektóre uprawy w ciepłym sezonie wymagają wysokich temperatur do kwitnienia i zawiązywania owoców. Dlatego rośliny uprawiane w okresie chłodnym wymagają do kwitnienia wysokich temperatur.

Czynnik # 4. Wydajność

Wreszcie temperatura wpływa na jakość plonów i plon twoich roślin. Pamiętaj, że chcesz uprawiać rośliny dobrej jakości, które wyróżnią Cię na rynku. W związku z tym pomocne byłoby hodowanie ich w idealnych temperaturach, aby uniknąć problemów z jakością fizyczną lub smakiem, które są oczywiste w przypadku dyni i sałaty, żeby wymienić tylko kilka.

Zahamowany wzrost wpłynie na jakość twoich upraw. Dlatego produkcja owoców przez rośliny jest również czymś, o czym należy pamiętać, ucząc się, jak ważny jest wzrost roślin ze względu na temperaturę. Możesz zwiększyć magazynowanie cukru, stosując niskie temperatury, aby zmniejszyć zużycie energii lub uważać na wysoką temperaturę, która często powoduje gorzki smak w niektórych uprawach.

Jeśli nadal nie możesz dowiedzieć się, w jaki sposób plony są czynnikiem wpływającym na wpływ temperatury na wzrost roślin, weźmy na przykład uprawy pszenicy. Ta uprawa da mniej pędów, jeśli temperatura jest zbyt wysoka; w związku z tym doświadczysz również zmniejszonego wzrostu korzeni. Twoje rośliny będą miały mniejszą produktywność lub wydajność z powodu problemów w rozwoju i odwrotnie.

Wniosek

Utrzymując własny ogród, musisz znać czynniki wpływające na rozwój roślin. Jeśli jesteś szczególnie ciekawy, jak temperatura wpływa na wzrost roślin, przyjrzyj się czterem obszarom. Są to procesy, rozwój, kwitnienie i plon.

Można uprościć, że temperatura wpływa na szybkość podstawowych procesów roślinnych, takich jak fotosynteza, wpływając na wzrost roślin. Każda roślina ma też idealne warunki i wymagania do ukorzeniania i kiełkowania, dlatego warto je uprawiać w szklarni, gdzie można kontrolować temperaturę i inne warunki. Temperatura pomaga nawet roślinie przejść od fazy wegetatywnej do kwitnienia, aby zapewnić lepszy odrost i odmłodzenie.

Wreszcie, jeśli chcesz produkować rośliny wysokiej jakości, musisz pamiętać o temperaturze. Zrozumienie tych czterech czynników daje wyobrażenie, dlaczego nigdy nie wolno przeoczyć utrzymywania temperatury pod kontrolą.

Jak bardzo przydatny był ten post?

Kliknij na gwiazdkę, aby ocenić!

Średnia ocena / 5. Liczba głosów:

Jak na razie brak głosów! Bądź pierwszym, który oceni ten post.

We are sorry that this post was not useful for you!

Let us improve this post!

Tell us how we can improve this post?

Odwiedź nasz sklep internetowy

W Krostrade dostarczamy innowacyjne produkty i rozwiązania dla domu i ogrodu zarówno na rynek polski, jak i europejski. Oferta firmy obejmuje szeroki asortyment produktów wykonanych z najwyższej jakości komponentów.

Przeczytaj również

Uprawa pod osłonami

Jak szczypać dalie? Uprawa i pielęgnacja dalii

Dalie to jedne z najpiękniejszych kwiatów uprawianych w przydomowych ogródkach, przez krótki odeszły w zapomnienie, teraz jednak przeżywają prawdziwy renesans….

Więcej
Uprawa pod osłonami

Jak założyć ogród kuchenny?

Ogród kuchenny to trend ogrodniczy, który powoli przekształca się w modę. Na wielu przydomowych działkach, niedaleko tylnego wyjścia, stoi tunel…

Więcej
Uprawa pod osłonami

Jak uprawiać karczochy w tunelu foliowym?

Tunel foliowy pozwala na uprawianie wielu roślin, których uprawa plenerowa nie byłaby możliwa. Wszystko dzięki osłonie, która tworzy swoisty mikroklimat,…

Więcej
Bez kategorii

Mobilny namiot warsztatowy

Mobilny namiot warsztatowy to uniwersalna struktura, która umożliwia niewielkim kosztem pozyskanie dodatkowej przestrzeni do pracy i magazynowania. To niekonwencjonalne rozwiązanie…

Więcej
Uprawa pod osłonami

Jak podlewać Kalanchoe i inne wskazówki dotyczące jej uprawy

Kalanchoe to sukulent z rodziny gruboszowatych, którego ojczyzną jest Afryka, a dokładniej Madagaskar. Występuje w wielu odmianach, niektóre z nich…

Więcej
Uprawa pod osłonami

Dlaczego agrotkanina w tunelu foliowym?

Istotne dla farmerów jest zoptymalizowanie i dopasowanie technologii oraz metod do upraw pod osłonami. Przemyślane rozwiązania sprawią, że obiekt będzie…

Więcej