Jak rozmnożyć storczyki w domu? | Porady od KrosAgro

Jak rozmnożyć storczyki w domu? | Porady od KrosAgro

Potrzeba trzech kroków, aby dowiedzieć się, jak rozpocząć cięcie orchidei. Proces jest prosty, a ukorzenianie storczyków z sadzonek nie jest czymś, czego powinieneś się obawiać. Jeśli chcesz mieć kwitnący ogród orchidei, nie wystarczy nauczyć się trzech podstawowych metod rozmnażania, ponieważ rozpoczynanie od sadzonek ma wiele zalet.

Warto jednak zauważyć, że nie wszystkie z nich wyrosną z sadzonek z szeroką gamą gatunków storczyków. Ogólnie rzecz biorąc, te z rodzaju Dendrobium są popularne w tej metodzie rozmnażania. Pomogłoby to najpierw sprawdzić gatunek orchidei i przygotować idealne warunki do sadzenia sadzonek.

Jak rozpocząć wycinkę orchidei dla początkujących

Storczyki nie są najłatwiejszą rośliną do rozmnażania, ale nauczenie się takich umiejętności, jak ukorzenianie łodyg, z pewnością wyróżni Cię na tle konkurencji. Aby dalej ci pomóc, powinieneś mieć szklarnię, aby rozpocząć sadzonki. Łatwiej będzie kontrolować warunki w pomieszczeniach i uniknąć wad wzrostu orchidei.

Krok # 1. Weź sadzonki

Jak wspomniano wcześniej, storczyki Dendrobium są jednym z rodzajów, które mogą rozmnażać się wegetatywnie za pomocą sadzonek. Przed rozpoczęciem upewnij się, że możesz skutecznie rozmnażać storczyki, które masz sadzonkami. W tym przewodniku opieramy się na wykorzystaniu orchidei Dendrobium.

Idealnym momentem na pobranie sadzonek jest zanikanie kwiatów na roślinie rodzicielskiej. Kolce wyłaniające się z węzłów przytniesz sterylnym narzędziem, aby zapobiec infekcji. Następnie wybierz łodygi o długości około 1 stopy i przytnij je tak, aby każda sekcja miała trzy do czterech węzłów.

Wybrana przez Ciebie roślina rodzicielska musi być zdrowa i wolna od stresu, dlatego warto ją uprawiać w szklarni. W ten sposób będziesz mieć pewność, że roślina przeżyje po usunięciu sadzonek.

Krok # 2. Rootowanie

Następnym krokiem jest przygotowanie podłoża do sadzonek. Ogrodnicy często używają tacy do ukorzeniania z wilgotnym mchem torfowym i kamykami. Gdy będą gotowe, po prostu umieść sadzonki na wierzchu podłoża i spryskaj je wodą, ponieważ wilgoć wspomaga ukorzenienie.

Aby dodatkowo zachęcić do ukorzeniania, przykryj tackę folią i umieść ją w ciepłym i ciemnym miejscu w szklarni. Oprócz wynikającej z tego wysokiej wilgotności można korzystać ze szklarni, utrzymywać temperaturę od 75 do 85 ° F i regularnie zamgławiać sadzonki. To powstałe środowisko powinno pomóc im ukorzenić się i rozwinąć liście.

Czy przed przesadzeniem należy karmić sadzonki orchidei? Doświadczeni ogrodnicy nawożą co dwa tygodnie przez pierwsze dwa miesiące płynnym ekstraktem z wodorostów. Ta praktyka pomoże przyspieszyć wzrost i rozwój sadzonek do ponownego sadzenia.

Krok # 3. Ponowne sadzenie

Przed przesadzeniem należy usunąć gnijące sadzonki. Wybierz zdrowe i usuń ich łodygi między keiki za pomocą sterylnych sekatorów. Jeśli pamiętasz używanie odgałęzień do rozmnażania storczyków, to te rośliny, które rozwinęły się na łodygach, są nimi.

W tym momencie przesadzisz keiki w taki sam sposób, jak w przypadku propagacji odgałęzienia. Mała doniczka o średnicy około 5 cm powinna pomieścić je dobrze, bez ryzyka nadmiernego podlewania lub ograniczania korzeni. Możesz również użyć mieszanki mchu torfowca i kory jako podłoża.

Poluzuj podłoże i namocz je, aby stworzyć wilgotne środowisko. Posadź sadzonki w taki sposób, aby odgałęzienia były skierowane w bok lub do góry, podczas gdy łodyga jest wyprostowana. Możesz użyć kołków, aby poprawić stabilność rośliny i utrzymać ją w pozycji pionowej.

W celu utrzymania Dendrobiums można podlewać raz lub dwa razy w tygodniu, w zależności od wielkości rośliny i aktualnego klimatu. Chcesz również utrzymać wysoką wilgotność, co jest łatwiejsze do wykonania w szklarni. Wreszcie nawozić co miesiąc od wiosny do lata, aby wspierać zdrowe storczyki w okresie wegetacji.

Czy możesz wyhodować orchidee z sadzonek liści?

Krótka odpowiedź brzmi: tak, ale nie jest to tak powszechne jak zakładanie storczyków z sadzonek łodyg. Jeśli jesteś zainteresowany, orchidee Vanda są popularne w tej metodzie. Metoda ta nie jest tak łatwa, jak użycie sadzonek łodygowych, ale niektórzy ogrodnicy nadal osiągają sukces stosując sadzonki liści.

Użyjesz łodygi rodzicielskiej z nowym wzrostem liści i zawiniesz część łodygi w plastikową torbę i mech torfowiec. Ta technika jest dość podobna do sposobu odzyskiwania storczyków cierpiących na zgniliznę korzeni. Dlatego też użycie sadzonek liści powinno teoretycznie prowadzić do ukorzenienia, jeśli jest wykonywane w idealnych warunkach.

Wniosek

Storczyki mogą nie być najłatwiejszą rośliną w uprawie, ale zawsze możesz poeksperymentować i znaleźć odpowiednią dla siebie metodę rozmnażania. Jeśli masz storczyki Dendrobium, możesz nauczyć się, jak rozpocząć cięcie orchidei w trzech prostych krokach. Podobnie jak w przypadku ukorzeniania innych roślin z sadzonek, zbierzesz sadzonki łodygi orchidei po tym, jak więdną ich kwiaty.

Wybierz cięcie o długości około 1 stopy i pociąć je na sekcje zawierające od trzech do czterech węzłów. Następnie użyj tacki do ukorzeniania kamyków i mchu torfowca, aby pobudzić ich wzrost. Utrzymuj wysoką wilgotność, wilgotność i temperaturę w zakresie od 75 do 85 ° F dla sadzonek korzystających ze szklarni i powinny być gotowe do ponownego sadzenia, gdy zauważysz keiki.

Na koniec przesadzaj ponownie cięcie, tak aby łodyga była wyprostowana, a odgałęzienia skierowane do góry lub na bok. Możesz ustabilizować roślinę za pomocą kołków i poczekać, aż orchidea wyrośnie z doniczki do ostatecznego przesadzenia.

Jak rozmnożyć storczyki w domu? | Porady od KrosAgro

Jak bardzo przydatny był ten post?

Kliknij na gwiazdkę, aby ocenić!

Średnia ocena / 5. Liczba głosów:

Jak na razie brak głosów! Bądź pierwszym, który oceni ten post.

We are sorry that this post was not useful for you!

Let us improve this post!

Tell us how we can improve this post?

Odwiedź nasz sklep internetowy

W Krostrade dostarczamy innowacyjne produkty i rozwiązania dla domu i ogrodu zarówno na rynek polski, jak i europejski. Oferta firmy obejmuje szeroki asortyment produktów wykonanych z najwyższej jakości komponentów.

Przeczytaj również

Uprawa pod osłonami

Jak rozmnażać Calibrachoa z nasion?

Czy nie zachwyca Cię widok całej kaskady drobnych dzwonków wylewających się kolorową falą z doniczek umieszczonych na balkonach, tarasach i…

Więcej
Uprawa pod osłonami

Jak uprawiać poziomki w tunelu foliowym?

Poziomki i truskawki to rośliny mocno ze sobą spokrewnione, mają wiele cech wspólnych, choć te drugie cieszą się znacznie większą…

Więcej
Bez kategorii

Co uprawiać a co nie w tunelu foliowym?

Co uprawiać, a czego nie uprawiać w tunelu foliowym? Wydawałoby się że ze względu na optymalne warunki, jakie tworzy cieplarnia,…

Więcej
Tunele foliowe

Dlaczego warto mieć tunel foliowy?

W ogrodach niemal jak grzyby po deszczu wyrastają coraz to bardziej nowoczesne konstrukcje pokryte folią. I corocznie pojawia ich się…

Więcej
Bez kategorii

Osłony ogrodowe i magazynowe – folia oraz plandeka

Osłony ogrodowe i magazynowe – folia oraz plandeka – to materiały, które występują stale w ogrodzie. Jesienią, zimą, a także…

Więcej
Uprawa pod osłonami

Czym są niewielkie grzyby rosnące w tunelu foliowym?

Tunele foliowe tworzą odpowiednie warunki środowiskowe do wzrostu roślin. Czym są w takim razie niewielkie grzyby rosnące w tunelu foliowym?…

Więcej