Jak rozmnażać gwiazdy betlejemskie? Uprawa i pielęgnacja poinsecji

Jak wyhodować gwiazdy betlejemskie z sadzonek. 3 kroki

Poinsecja (Euphorbia pulcherima), najczęściej nazywana gwiazdą betlejemską to niezwykle efektowna roślina z rodziny wilczomleczowatych. Pochodzi ona z terenów Meksyku i Gwatemali, zostając odkrytą i spopularyzowaną w latach 20 XIX wieku. Od tego czasu poinsecja nieprzerwanie zachwyca swoimi ciemnozielonymi, mocno wynerwionymi liśćmi, które na szczytach pędów wybarwione są na soczystą czerwoną barwę, okalając białe prawie niewidoczne kwiatostany. Poinsecja kwitnie od listopada do kwietnia, wzrastając najlepiej w ciepłych (od 16 do 23 stopni C), dobrze nasłonecznionych miejscach z dala od grzejników i dymu. Stabilna temperatura i regularne podlewanie sprzyjają, krzaczastemu pokrojowi rośliny, a duża ilość światła i niezbyt duża doniczka, jej intensywnemu wybarwieniu. Wiele osób, kupuje gwiazdę betlejemską, aby zdobiła wnętrze mieszkań w okresie świątecznym, wyrzucając ją, kiedy przestanie kwitnąć. Nic bardziej błędnego, ponieważ odpowiednio pielęgnowana gwiazda betlejemska, której zapewnimy odpowiednie dla niej warunki środowiskowe, powinna kwitnąć przez wiele lat. Aby zachęcić ją do ponownego kwitnienia, należy  przyciąć jej pędy, tak, aby miały około 10 cm długości. Zabieg wykonujemy w rękawiczkach, ponieważ sok mleczny wypływający z rany, może wpływać drażniąco na skórę i śluzówkę.

Cięcie nie tylko pobudzi roślinę do kwitnienia, ale również sprawi, że będzie miała zwarty krzaczasty pokrój, dokładnie taki, jaki mają gwiazdy betlejemskie sprzedawane w okresie przedświątecznej gorączki. Zabieg najlepiej przeprowadzić w lipcu, jest to również doskonała okazja, żeby wykorzystać odcięte pędy na sadzonki, z których powstaną zupełnie nowe rośliny.

Istnieją co prawda, także inne metody rozmnażania poinsecji jednak  ukorzenianie pędów wierzchołkowych, jest zdecydowanie najłatwiejsze i bardzo skuteczne. Z rośliny macierzystej możemy uzyskać od trzech do siedmiu sadzonek. Dowiedz się więc więcej, na temat rozmnażania gwiazdy betlejemskie i kiedy nadejdzie Boże Narodzenie, zaskocz gości oszałamiającą dekoracją, będącą nieodzowną częścią pięknego, świątecznego czasu. Wspaniałym pomysłem może być też obdarowanie bliskich samodzielnie wyhodowanymi gwiazdami betlejemskimi, których widok zawsze wprowadza błogą rodzinną atmosferę. Nie czekaj więc dłużej i poznaj wszystkie sekrety rozmnażania poinsecji!

Jak wyhodować poinsecje z sadzonek

Do rozmnażania poinsecji pobieramy sadzonki pędów wierzchołkowych, z dobrze rozrośniętej i zdrowej rośliny matecznej. Dowiedz się krok po kroku, jak przygotować sadzonki i jak je pielęgnować.

Krok 1: Pobierz sadzonki

Zanim zabierzesz się do cięcia, przygotuj rękawiczki, ponieważ wypływający z cięcia sok mleczny, ma toksyczne właściwości. Następnie odcinaj 10-15 cm fragmenty pędów wierzchołkowe, pamiętając, aby cięcie wykonane było pod kątem 45 stopni, co znacznie zwiększy powierzchnię pobierania wody. Cięcia umieść w wodzie, aby wypłynął z nich sok mleczny.

Krok 2: Przygotuj pojemnik

Mnożarka szklarniowa to najlepszy pojemnik do kiełkowania i wzrostu sadzonek. Jest to duża taca z dużą ilością małych otworów, w których umieszczasz sadzonki pędowe poinsecji. Kiedy sadzonki wytworzą nowe korzenie, można przesadzić je do pojedynczych pojemników i umieścić w tunelu hobbystycznym lub mini szklarni, gdzie dostosujesz warunki środowiskowe, tak aby, jak najlepiej sprzyjały nowemu wzrostowi i kwitnieniu rośliny.

Napełnij komory sadzarki mieszanką torfu o piasku, a następnie, tak przygotowane podłoże obficie spryskaj wodą, aby było odpowiednio wilgotne, kiedy będziesz umieszczał w nim, sadzonki.

Krok # 3: Sadzenie pędów poinsecji

Kiedy wszystko jest już przygotowane, możesz rozpocząć sadzenie cięć. Zanurz każdy z nich w ukorzeniaczu, co znacznie przyspieszy proces wykształcania korzeni i ostrożnie umieszczaj w wilgotnym podłożu. Spryskaj sadzonki wodą i przykryj przezroczystą folią lub stwórz coś na kształt mini szklarni, przykrywając pędy, przeciętymi plastikowymi butelkami, aby podnieść poziom wilgotności. Aby sadzonki prawidłowo się ukorzeniły, potrzebują wysokiej wilgotności powietrza (nawet na poziomie 90 procent). Nie zapomnij jednak o wietrzeniu młodych roślin i odkrywaj je przynajmniej raz dziennie.

Jak pielęgnować sadzonki

Kiedy sadzonki, są już umieszczone w mnożarce, przenieś je do ciepłego, jasnego miejsca, w którym nie będą jednak narażone na działanie ostrego, bezpośredniego światła słonecznego. Idealną temperaturą do ukorzenienia się pędów będzie około 22 stopni C.

Zapobiegaj więdnięciu liści, przycinając je, uważaj jednak, by cięcie nie było zbyt radykalne. Zostaw trochę liści pośrodku pędu. Zabieg taki sprzyjać będzie wzrostowi, z tego powodu, że pęd główny i liście są wystawione na działanie promieni słonecznych. Im więcej światła mogą uzyskać twoje sadzonki, tym szybciej wytworzą nowe korzenie.

Upewnij się, że zapewniasz sadzonkom jak najwyższy poziom wilgotności powietrza, ponieważ gwiazdy betlejemskie to rośliny tropikalne, a więc uwielbiają ciepłe i mokre środowisko. Zwiększenie wilgotności nie powinno stanowić problemu, jeśli uprawiasz rośliny w tunelu hobbystycznym lub mini szklarni.

Gdy sadzonki wykształciły już korzenie i nowy wzrost, możesz je przesadzić do pojedynczych doniczek i udekorować nimi domu. Jeśli posiadasz jednak tunel lub szklarnię, to najkorzystniejsze będzie uprawianie sadzonek w ich wnętrzach, ponieważ możesz w kontrolować środowisko, dostosowując je do wymagań roślin, uzyskując ich lepszy wzrost i kwitnienie.

Korzyści z uprawy sadzonek gwiazdy betlejemskiej w tunelu hobbystycznym

Uprawa gwiazd betlejemskich w tunelu hobbystycznym ma wiele zalet. Młode rośliny są niezwykle wrażliwe na wahania temperatury i z pewnością zyskają, wzrastając w kontrolowanym i stabilnym środowisku, rosnąc szybciej i zdrowiej. We wnętrzu konstrukcji możliwe jest dostosowanie wszystkich czynników mających wpływ na rozwój rośliny, tak aby sprostać ich najbardziej kapryśnym wymaganiom. Sterowanie oświetleniem przez materiały cieniujące i systemy doświetlające,  kontrola temperatury, wilgotności i cyrkulacji powietrza dzięki zamontowanym systemom grzewczym, chłodzącym i wentylującym, daje Ci przewagę nad innymi modelami uprawy. Pod osłonami wszystko jest możliwe, nawet wygenerowanie klimatu rodem z tropikalnej dżungli, w którym jak szalone rosnąć będą egzotyczne, ciepłolubne gatunki. To niesamowite, że nawet jesienią i zimą, kiedy wokół cała przyroda zamiera, możesz posiadać własną enklawę, pełną soczystych barw, oryginalnych form i upojnych zapachów.

Ostatnie przemyślenia na temat rozmnażania poinsecji z sadzonek

Gwiazdy betlejemskie to rośliny nierozerwalnie związane z najpiękniejszym czasem w roku. Wszyscy z upragnieniem czekamy na boże narodzenie i uwielbiamy symbole z nim związane. Pamiętajmy jednak, że gwiazda betlejemska, nie musi kończyć swojego życia wraz z końcem świąt i warto spojrzeć na nią jak na egzotyczną roślinę, która może nam naprawdę dłużej towarzyszyć, jeśli tylko zapewnimy jej odpowiednie warunki i pielęgnację. Także rozmnożenie poinsecji, jest zabiegiem, który warto przeprowadzić, ponieważ nie jest on trudny, a korzyści w postaci cudownych, soczyście czerwonych rozet liści, dających tak wiele radości i rodzinnego ciepła, warte są odrobiny zachodu.

Jak wyhodować gwiazdy betlejemskie z sadzonek. 3 kroki

Jak bardzo przydatny był ten post?

Kliknij na gwiazdkę, aby ocenić!

Średnia ocena / 5. Liczba głosów:

Jak na razie brak głosów! Bądź pierwszym, który oceni ten post.

We are sorry that this post was not useful for you!

Let us improve this post!

Tell us how we can improve this post?

Odwiedź nasz sklep internetowy

W Krostrade dostarczamy innowacyjne produkty i rozwiązania dla domu i ogrodu zarówno na rynek polski, jak i europejski. Oferta firmy obejmuje szeroki asortyment produktów wykonanych z najwyższej jakości komponentów.

Przeczytaj również

Namioty garażowe i magazynowe

Hale namiotowe pod targi firmowe

Hale namiotowe na targi firmowe to idealne rozwiązanie konstrukcyjne, które pomoże w przeprowadzeniu imprezy. Regularnie firmy decydują się organizować tego…

Więcej
Uprawa pod osłonami

Jak uniknąć osłabienia gleby w tunelu foliowym?

Wielosezonowa uprawa jednego gatunku roślin lub tej samej rodziny, na tym samym stanowisku, wywołuje zmęczenie ziemi. To zaś prowadzi do…

Więcej
Uprawa pod osłonami

Jak rozmnażać tawułkę? Uprawa i pielęgnacja tawułki

Jeśli jak wielu ogrodników szukasz rośliny, która ozdobiłaby półcieniste lub zacienione zakątki Twojego ogrodu, koniecznie zdecyduj się na zasadzenie tawułki….

Więcej
Tunele foliowe

Sznurek rolniczy w uprawach pod osłonami

Sznurek rolniczy w uprawach pod osłonami jest niezbędnym wyposażeniem każdego hobbystycznego i profesjonalnego tunelu foliowego. Jego szerokie zastosowania sprawia że…

Więcej
Uprawa pod osłonami

Co zrobić aby papryka zdrowo rosła?

Co zrobić kiedy, nie wiesz dlaczego, Twoja papryka, nie rośnie tak, jak powinna? Jakie kroki należy wykonać, aby poprawić jej…

Więcej
Uprawa pod osłonami

Kiedy zaczynają rosnąć trawy ozdobne? Trawy ciepłego i zimnego sezonu

Trawy ozdobne to niezwykle dekoracyjne i łatwe e uprawie rośliny ozdobne, których popularność stale rośnie. Choć ich historia jest długa…

Więcej