Jak przycinać goździki: przewodnik w 4 krokach

Jak przycinać gożdziki: przewodnik w 4 krokach | KrosAgro 1

Czy zastanawiałeś się, jak prawidłowo przycinać goździki ? Ten artykuł nie tylko pokaże Ci krok po kroku jak przycinać goździki, ale także także da Ci garść informacji o tej uroczej roślinie.

Co to jest goździk?

Goździk (Dianthus) jest rośliną z rodziny goździkowatych, pochodzenie rośliny to Basen morza Śródziemnego, jest najbardziej powszechny w strefach klimatu umiarkowanego w Europie i Azji. Goździki występują w ponad 300 gatunkach, zarówno jednorocznych, jak i dwuletnich, jest nawet kilka odmian np. goździk siny, kropkowany lub pierzasty, które są wieloletnie. Goździki dorastają nawet do 60 cm, odmiany te najlepiej sprawdzą się na rabatach i w wazonach, odmiany niskopienne sprawdzą się z kolei jako ozdoba skalniaków.

W Polsce mamy nie zawsze dobre skojarzenia z goździkami, przez nasuwający się negatywny kontekst historyczny, zapominamy, że kwiaty te znane są od czasów starożytnych, a etymologia nazwy Dianthus oznacza dosłownie kwiat Zeusa. Niezwykły wdzięk i urok, wyciętych w ząbki płatków, oraz eleganckie szarozielone liście to nie jedyna zaleta ”boskich kwiatów”. Wielkim plusem jest również ich odporność na niskie temperatury, stosunkowo niewielki wymagania glebowe i wytrzymałość, nawet dwa tygodnie po ścięciu goździki mogą prezentować się świeżo w wazonie.

Odmianami najpopularniejszymi w Polsce, są: goździk ogrodowy, kropkowany, chiński, brodaty i pierzasty. Wspaniałą cechą wszystkich tych odmian, jest to, że kwitną przez całe lato do jesieni. Zapewnijmy im dobrze nasłonecznione stanowisko i przepuszczalną, nawożoną organicznie glebę, odmiany niskie zniosą też dobrze ziemię lekko gliniastą i żwirowatą.

Rośliny te mogą rosnąć w kępach, mając kilka odgałęzień od łodygi, jeżeli chcemy, by trafiły później do wazonu, odrywajmy boczne pędy, żeby kwiaty rosły na pojedynczych łodygach. Jeśli planujesz olśnić własną kompozycją z kwiatów ciętych, goździki nie zawiodą.

Łatwe rozmnażanie goździków to kolejna zaleta tych wdzięcznych roślin. Możesz zbierać nasiona z usychających kwiatostanów i wysiewać z końcem lutego lub w marcu, przechowując w domu lub szklarni. Powinny wykiełkować po 2 tygodniach, wtedy przesadzamy je do ogrodu. Doskonałym sposobem rozmnażania goździków jest również pobranie bezkwiatowych pędów i umieszczenie na 2 miesiące w odpowiednim podłożu. Najlepiej wykorzysta sadzonki wierzchołkowe, zminimalizuje to potrzebę dalszego przycinania, a także szczypania. Sadzonki, które są przerośnięte lub mające długie łodygi zwykle potrzebują więcej czasu na regenerację po ich przeszczepieniu,  mogą one w ogóle nie zakwitnąć, jeśli nie będziesz ich regularnie przycinał.

Przewodnik krok po kroku dotyczący przycinania goździków

Sekretem utrzymania jak najdłuższego kwitnienia goździków jest ich przycinanie i pozbywanie się przekwitłych kwiatów. Przycinanie roślin nie tylko pobudza je do ponownego kwitnienia, ale także pomaga zachować zdrowie, jak i estetyczny kształt łodyg i liści.

Istotne jest, aby pamiętać, że goździki są w stanie tolerować nawet najbardziej radykalne przycinanie. Po mocnym przycięciu mają one tendencję do wytwarzania bujniejszych liści i większej ilości kwiatów. Aby uzyskać pożądane rezultaty, postępuj zgodnie z poniższym informacjami, aby wiedzieć, jak krok po kroku przycinać goździki.

Krok 1: Pozbądź się przekwitłych kwiatów i uszkodzonych liści

Ważną rzeczą, którą należy zrobić, jest uszczykiwanie kwiatów, które zaczynają wykazywać oznaki blaknięcia i więdnięcia. Aby zapobiec tworzeniu się nasion, należy pozbyć się starych kwiatostanów, które znajdują się nad najwyżej nad liśćmi. Dzięki takiemu zabiegowi zwiększysz szanse na ponowne kwitnienie rośliny.

Krok # 2: Przycinaj odmiany o krzaczastym pokroju

Zaraz po zakończeniu pierwszego kwitnienia na początku lata należy przyciąć odmiany goździków o krzaczastym wyglądzie, przycinając je do połowy wysokości. Jeśli chcesz pobudzić goździki do wytworzenia większej ilości pąków kwiatowych oraz uzyskać zdrowy i zwarty pokrój kęp, użyj sterylnego sekatora lub nożyczek

Krok 3: Co robić by roślina miała ładną formę

Jeśli zauważysz, że łodygi goździków wyglądają na zdrewniałe lub przerośnięte, pamiętaj, aby je przyciąć lub uszczypnąć podczas letniego sezonu wegetacyjnego. Dzięki temu roślina zachowa swój kształt. Ponadto, jeśli zdecydujecie się na cięcie w pobliżu pąków liściowych na łodydze, możecie pobudzić ją do rozgałęziania się.

Krok 4: Przycinaj je ponownie jesienią

Gdy jesienią goździki zaczynają obumierać, należy je przyciąć. Można to zrobić, przycinając każdą z roślin do około 5 cm od ziemi. Pamiętaj, aby pozbyć się także uschniętych liści.

Jakie są główne zalety uprawy roślin w profesjonalnej szklarni?

Każdy, kto chce przenieść swoje doświadczenie ogrodnicze na wyższy poziom, powinien poważnie rozważyć zainwestowanie w półprofesjonalną szklarnię. Jeśli chcesz bliżej przyjrzeć się, jakie korzyści przyniesie to Tobie i Twoim roślinom, zapoznaj się z korzyściami płynącymi z takiej uprawy:

Chroni Twoje rośliny przed złymi warunkami pogodowymi

Jedną z największych zalet posiadania własnej półprofesjonalnej szklarni  jest to, że nie będziesz musiał podejmować awaryjnych przygotowań na wypadek burzy, zamieci, silnych wiatrów lub innego rodzaju trudnych warunków pogodowych. Szklarnia półprofesjonalna służy jako parasol ochronny, który zabezpiecza rośliny przed czynnikami zewnętrznymi.

Chroni przed szkodnikami i robactwem

Ostatnią rzeczą, jakiej oczekujesz, jest przyglądanie się, jak wszystkie wysiłki ogrodnicze zostają zniweczone w wyniku inwazji szkodników lub działalności zwierząt. Na szczęście szklarnia, również działa jako bariera, która powstrzymuje te szkodniki.

Możesz manipulować warunkami wewnątrz szklarni, tak by pobudzić rośliny do wzrostu

Zamknięta przestrzeń Twojej szklarni umożliwia łatwe manipulowanie  temperaturą i poziomem wilgotności, aby idealnie dopasować wszystkie ważne parametry do potrzeb Twoich roślin.

Możesz przedłużyć sezon wegetacyjny

Dzięki szklarni półprofesjonalnej możesz swobodnie zajmować się swoimi roślinami, kontrolować i wpływać na warunki, w jakich wzrastają. W ten sposób możesz znacznie wcześniej zacząć uprawiać rośliny, a nawet zapewnić sobie więcej sezonów wegetacyjnych w ciągu roku!

Ostatnie uwagi

Bardzo ważnym krokiem w uprawie goździków jest nauczenie się ich prawidłowego przycinania. Być może pielęgnując goździki, zafascynują Cię one tak bardzo, jak na to zasługują i zdecydujesz się na uprawianie ich w półprofesjonalnej szklarni i przekonasz się o korzyściach płynących z ogrodnictwa szklarniowego. Nie przegap możliwości podjęcia wyzwania i doświadczenia wspaniałej przygody, jaką jest uprawa tych niezwykłych roślin w półprofesjonalnej szklarni!

Jak przycinać gożdziki: przewodnik w 4 krokach | KrosAgro 1

Jak bardzo przydatny był ten post?

Kliknij na gwiazdkę, aby ocenić!

Średnia ocena / 5. Liczba głosów:

Jak na razie brak głosów! Bądź pierwszym, który oceni ten post.

We are sorry that this post was not useful for you!

Let us improve this post!

Tell us how we can improve this post?

Odwiedź nasz sklep internetowy

W Krostrade dostarczamy innowacyjne produkty i rozwiązania dla domu i ogrodu zarówno na rynek polski, jak i europejski. Oferta firmy obejmuje szeroki asortyment produktów wykonanych z najwyższej jakości komponentów.

Przeczytaj również

Uprawa pod osłonami

Jak rozmnażać serduszkę okazałą? Uprawa i pielęgnacja serduszki

Jeśli w Twoim ogrodzie nie brakuje półcienistych, osłoniętych przed wiatrem zakątków, oraz zależy ci na efektownej i dekoracyjnej ozdobie rabat…

Więcej
Uprawa pod osłonami

Jak zbierać nasiona begonii? Poradnik w dwóch krokach

Wystarczy wykonać tylko dwa kroki, aby dowiedzieć się, jak uzyskać nasiona begonii. Będzie to przydatna umiejętność, którą należy posiadać podczas…

Więcej
Bez kategorii

Jak przyspieszyć zbiory z upraw pod osłonami?

Jak przyspieszyć zbiory z upraw pod osłonami? Nagłe zmiany pogody, przymrozki, opady śniegu a także chłodny wiatr sprawiają że uprawianie…

Więcej

Czyszczenie i ostrzenie narzędzi ogrodniczych

Czyszczenie i ostrzenie narzędzi ogrodniczych po kilku miesiącach sezonu wegetacyjnego w tunelu foliowym jest koniecznością. Wydając pieniądze na dobrej jakości…

Więcej
Uprawa pod osłonami

Jak długo można przechowywać cebulki tulipanów?

Może któremuś z Was zdarzyło się zapomnieć w porę zasadzić cebulki tulipanów i teraz zastanawia się, czy jeszcze może je…

Więcej
Namioty garażowe i magazynowe

Przenośny namiot magazynowy do ogrodu

Konstrukcje z rur i profili Krosagro to nie tylko komercyjne wielkogabarytowe struktury. To również małe, przenośne i wielofunkcyjne namioty magazynowe,…

Więcej