Jak usunąć zgniliznę korzeni orchidei? Najłatwiejsze sposoby

Jak usunac zgniliznę korzeni orchidei. Najłatwiejsze sposoby

Zanim wpadniesz w panikę, naucz się, jak usunąć zgniliznę korzeni orchidei w trzech prostych krokach. Zawsze warto nauczyć się różnych technik rozwiązywania problemów ze storczykami. Niezależnie od tego, czy chodzi o ratowanie orchidei ze zgniłym korzeniem, czy o odzyskanie zalanej orchidei, trzymanie tych sztuczek w swoim arsenale powinno zapobiec obawom, gdy zauważysz oznaki problemu z orchideą.

Co więcej, natychmiastowe rozwiązanie problemu zawsze będzie miało wyższy wskaźnik sukcesu. Storczyki nie należą do najłatwiejszych w uprawie, ponieważ są podatne na szkodniki i choroby. Jednak trend, który zauważysz, jest taki, że niewłaściwe praktyki zarządzania często powodują te problemy.

Nie oznacza to, że powinieneś zapomnieć o swoim śnie o storczykach. Zawsze możesz użyć szklarni, aby utrzymać ich idealne warunki wzrostu i zapewnić sobie siatkę bezpieczeństwa.

Jak naprawić gnicie korzeni orchidei w 3 krokach

Krok # 1. Przygotuj idealne środowisko

Podczas uprawy storczyków nie ma wątpliwości, że utrzymanie ich idealnego środowiska ma kluczowe znaczenie dla ich zdrowia. Dlatego można wywnioskować, że rośliny z zgnilizną korzeni będą bardziej wymagały tych warunków. Dlatego stworzenie idealnego środowiska jest pierwszym krokiem do naprawienia zgnilizny korzeni i można to zrobić w pomieszczeniach, takich jak szklarnia.

W tym idealnym środowisku storczyki należy umieścić w miejscach o dużej wilgotności, aby spowolnić suszenie, aż uszkodzone rośliny się zregenerują. Ogrodnicy zauważają również, jak wysokie temperatury wspierają wzrost i metabolizm, więc rośliny mają szybszą szansę na regenerację w tym stanie. Na koniec stłum źródło światła orchidei, aby nie traciły wody z tworzenia cukrów.

Krok # 2. Dodaj hormon zakorzenienia

Gdy masz już idealne środowisko do regeneracji zgnilizny korzeni, musisz samodzielnie przygotować roślinę. Możesz pomóc roślinie odmłodzić jej korzenie, używając hormonu ukorzeniającego, tak jak w przypadku podziału. Stosowanie hormonu ukorzeniającego jest proste, ale postępuj zgodnie z instrukcjami na etykiecie.

Najczęstszą metodą jest zanurzenie rośliny w hormonie ukorzeniającym. Zacznij od napełnienia pojemnika wodą o temperaturze około 80 ° F i stworzenia roztworu zawierającego hormon ukorzeniający. Następnie użyj tego pojemnika, aby zanurzyć roślinę na godzinę.

Używanie hormonu ukorzeniającego jest niezawodne, ale pamiętaj, aby ćwiczyć higienę za pomocą hormonu ukorzeniania, aby zapobiec rozprzestrzenianiu się chorób.

Krok # 3. Stwórz środowisko ratunkowe

Oprócz stosowania hormonu ukorzeniającego, niektórzy ogrodnicy wolą również próbować odzyskać część korzeni. Używając wilgotnego torfowca i plastikowej torby, możesz stworzyć mniejsze środowisko, aby pomóc korzeniom uzyskać wodę dla rośliny. Pamiętaj, że zraszanie jest bezużyteczne dla roślin doświadczających zgnilizny korzeni, ponieważ ich liście nie są już wydajne.

Dlatego torfowiec na wilgoć i worek jako zamknięte środowisko powinny dostarczać wodę do storczyków z zgnilizną korzeni. Jednak ta technika nie jest bezbłędna i chcesz uniknąć bezpośredniego kontaktu rośliny z torfowcem. Prosimy o wcześniejsze zbadanie tego środowiska ratunkowego, ponieważ zawsze łatwiej jest stworzyć nowe korzenie niż ratować zgniłe.

Aby dać ci szybki pomysł, w jednym rogu plastikowej torby dodaj wilgotny mech torfowiec. Umieść orchideę w środku, upewniając się, że nie dotyka mchu przed zamknięciem torby. Następnie umieść go w ciepłym, ale zacienionym miejscu, aby przygotować nowy system korzeniowy do przesadzenia.

Co powoduje gnicie korzeni orchidei?

Co więcej, zapobieganie zawsze będzie najskuteczniejszym sposobem zwalczania zgnilizny korzeni orchidei. Sama zgnilizna korzeni jest chorobą grzybiczą, co oznacza, że ​​praktyki zarządzania będą przydatne w zapobieganiu jej. Najbardziej znaczącą przyczyną zgnilizny korzeni orchidei jest nadmierne podlewanie, ponieważ taka sytuacja pozbawia korzenie tlenu.

Aby zwalczyć nadmierne podlewanie, upewnij się, że pojemniki z orchideami mają dobry drenaż, a ich podłoże nie tworzy stojącej wody. Co więcej, sprawdź wierzch podłoża przed podlaniem i przestrzegaj wymagań wodnych gatunków orchidei. Na koniec pamiętaj o wielkości puli, której używasz.

Nie tylko tworzy to nadmiar medium, które zatrzymuje wodę, ale również duży pojemnik wysycha dłużej. Jeśli nie zaplanujesz podlewania, istnieje duże prawdopodobieństwo nadmiernego podlewania, które sprzyja gniciu korzeni. Ogólnie rzecz biorąc, zawsze zwracaj uwagę na oznaki przelania i nie panikuj, jeśli podejrzewasz zgniliznę korzeni, ponieważ nadal możesz je odzyskać.

Wniosek

Utrzymanie idealnych warunków i praktyk zarządzania jest najlepszym sposobem zapobiegania gniciu korzeni u storczyków. Ale gdy twoja roślina wykaże oznaki tej choroby, powinieneś wiedzieć, jak naprawić zgniliznę korzeni orchidei, aby natychmiast temu zaradzić. Zacznij od przygotowania idealnego środowiska, które pomoże roślinie odzyskać siły, dostosowując warunki wewnątrz szklarni.

Następnie usuń pozostałe podłoża i martwe korzenie roślin przed zanurzeniem ich w hormonie ukorzeniającym. Przed umieszczeniem ich w każdej nowej doniczce możesz rozważyć stworzenie środowiska regeneracyjnego za pomocą mchu torfowca i plastikowych toreb. Połączenie szklarni i tego środowiska powinno pomóc roślinom wchłonąć wodę, odmłodzić się i wyhodować nowy system korzeniowy.

Na koniec nie zapomnij o podlewaniu orchidei. Nadmierne podlewanie jest główną przyczyną zgnilizny korzeni i można temu zapobiec, stosując dobrze przepuszczalne podłoże i pojemnik.

Jak usunac zgniliznę korzeni orchidei. Najłatwiejsze sposoby

Jak bardzo przydatny był ten post?

Kliknij na gwiazdkę, aby ocenić!

Średnia ocena / 5. Liczba głosów:

Jak na razie brak głosów! Bądź pierwszym, który oceni ten post.

We are sorry that this post was not useful for you!

Let us improve this post!

Tell us how we can improve this post?

Odwiedź nasz sklep internetowy

W Krostrade dostarczamy innowacyjne produkty i rozwiązania dla domu i ogrodu zarówno na rynek polski, jak i europejski. Oferta firmy obejmuje szeroki asortyment produktów wykonanych z najwyższej jakości komponentów.

Przeczytaj również

Uprawa pod osłonami

Jak dbać o szklarnię? | Sezon szklarniowy

Teraz gdy piszę ten artykuł, sezon szklarniowy zbliża się wielkimi krokami. W okresie, kiedy, temperatury w ciągu dnia są dodatnie,…

Więcej
Namioty garażowe i magazynowe

Tunele hodowlane dla owiec

Metod na hodowlę owiec jest tylko samo co ich odmian. Hodowców można podzielić na takich, którzy trzymają zwierzęta na zewnątrz…

Więcej
Uprawa pod osłonami

Jak uprawiać bratki w doniczkach?

Bratki to cieszące się wielką popularnością i pełne uroku, dwuletnie rośliny. Swoje powodzenie zawdzięczają nie tylko urodzie, ale również wyjątkowemu…

Więcej
Namioty garażowe i magazynowe

Garaż dla jachtów

Co roku nadchodzi dzień, w którym sezon sportów wodnych zbliża się ku końcowi. Zanim nadejdzie pierwszy mróz, mamy czas, aby…

Więcej
Uprawa pod osłonami

Dlaczego agrotkanina w tunelu foliowym?

Istotne dla farmerów jest zoptymalizowanie i dopasowanie technologii oraz metod do upraw pod osłonami. Przemyślane rozwiązania sprawią, że obiekt będzie…

Więcej
Uprawa pod osłonami

Który tunel foliowy dla początkujących?

Tunel foliowy to konstrukcja, w której uprawa jest bardziej efektywna, a otrzymywany plon efektowny. Choć w wielu tekstach, opracowaniach i…

Więcej