Jak usunąć zgniliznę korzeni orchidei? Najłatwiejsze sposoby

Jak usunac zgniliznę korzeni orchidei. Najłatwiejsze sposoby

Zanim wpadniesz w panikę, naucz się, jak usunąć zgniliznę korzeni orchidei w trzech prostych krokach. Zawsze warto nauczyć się różnych technik rozwiązywania problemów ze storczykami. Niezależnie od tego, czy chodzi o ratowanie orchidei ze zgniłym korzeniem, czy o odzyskanie zalanej orchidei, trzymanie tych sztuczek w swoim arsenale powinno zapobiec obawom, gdy zauważysz oznaki problemu z orchideą.

Co więcej, natychmiastowe rozwiązanie problemu zawsze będzie miało wyższy wskaźnik sukcesu. Storczyki nie należą do najłatwiejszych w uprawie, ponieważ są podatne na szkodniki i choroby. Jednak trend, który zauważysz, jest taki, że niewłaściwe praktyki zarządzania często powodują te problemy.

Nie oznacza to, że powinieneś zapomnieć o swoim śnie o storczykach. Zawsze możesz użyć szklarni, aby utrzymać ich idealne warunki wzrostu i zapewnić sobie siatkę bezpieczeństwa.

Jak naprawić gnicie korzeni orchidei w 3 krokach

Krok # 1. Przygotuj idealne środowisko

Podczas uprawy storczyków nie ma wątpliwości, że utrzymanie ich idealnego środowiska ma kluczowe znaczenie dla ich zdrowia. Dlatego można wywnioskować, że rośliny z zgnilizną korzeni będą bardziej wymagały tych warunków. Dlatego stworzenie idealnego środowiska jest pierwszym krokiem do naprawienia zgnilizny korzeni i można to zrobić w pomieszczeniach, takich jak szklarnia.

W tym idealnym środowisku storczyki należy umieścić w miejscach o dużej wilgotności, aby spowolnić suszenie, aż uszkodzone rośliny się zregenerują. Ogrodnicy zauważają również, jak wysokie temperatury wspierają wzrost i metabolizm, więc rośliny mają szybszą szansę na regenerację w tym stanie. Na koniec stłum źródło światła orchidei, aby nie traciły wody z tworzenia cukrów.

Krok # 2. Dodaj hormon zakorzenienia

Gdy masz już idealne środowisko do regeneracji zgnilizny korzeni, musisz samodzielnie przygotować roślinę. Możesz pomóc roślinie odmłodzić jej korzenie, używając hormonu ukorzeniającego, tak jak w przypadku podziału. Stosowanie hormonu ukorzeniającego jest proste, ale postępuj zgodnie z instrukcjami na etykiecie.

Najczęstszą metodą jest zanurzenie rośliny w hormonie ukorzeniającym. Zacznij od napełnienia pojemnika wodą o temperaturze około 80 ° F i stworzenia roztworu zawierającego hormon ukorzeniający. Następnie użyj tego pojemnika, aby zanurzyć roślinę na godzinę.

Używanie hormonu ukorzeniającego jest niezawodne, ale pamiętaj, aby ćwiczyć higienę za pomocą hormonu ukorzeniania, aby zapobiec rozprzestrzenianiu się chorób.

Krok # 3. Stwórz środowisko ratunkowe

Oprócz stosowania hormonu ukorzeniającego, niektórzy ogrodnicy wolą również próbować odzyskać część korzeni. Używając wilgotnego torfowca i plastikowej torby, możesz stworzyć mniejsze środowisko, aby pomóc korzeniom uzyskać wodę dla rośliny. Pamiętaj, że zraszanie jest bezużyteczne dla roślin doświadczających zgnilizny korzeni, ponieważ ich liście nie są już wydajne.

Dlatego torfowiec na wilgoć i worek jako zamknięte środowisko powinny dostarczać wodę do storczyków z zgnilizną korzeni. Jednak ta technika nie jest bezbłędna i chcesz uniknąć bezpośredniego kontaktu rośliny z torfowcem. Prosimy o wcześniejsze zbadanie tego środowiska ratunkowego, ponieważ zawsze łatwiej jest stworzyć nowe korzenie niż ratować zgniłe.

Aby dać ci szybki pomysł, w jednym rogu plastikowej torby dodaj wilgotny mech torfowiec. Umieść orchideę w środku, upewniając się, że nie dotyka mchu przed zamknięciem torby. Następnie umieść go w ciepłym, ale zacienionym miejscu, aby przygotować nowy system korzeniowy do przesadzenia.

Co powoduje gnicie korzeni orchidei?

Co więcej, zapobieganie zawsze będzie najskuteczniejszym sposobem zwalczania zgnilizny korzeni orchidei. Sama zgnilizna korzeni jest chorobą grzybiczą, co oznacza, że ​​praktyki zarządzania będą przydatne w zapobieganiu jej. Najbardziej znaczącą przyczyną zgnilizny korzeni orchidei jest nadmierne podlewanie, ponieważ taka sytuacja pozbawia korzenie tlenu.

Aby zwalczyć nadmierne podlewanie, upewnij się, że pojemniki z orchideami mają dobry drenaż, a ich podłoże nie tworzy stojącej wody. Co więcej, sprawdź wierzch podłoża przed podlaniem i przestrzegaj wymagań wodnych gatunków orchidei. Na koniec pamiętaj o wielkości puli, której używasz.

Nie tylko tworzy to nadmiar medium, które zatrzymuje wodę, ale również duży pojemnik wysycha dłużej. Jeśli nie zaplanujesz podlewania, istnieje duże prawdopodobieństwo nadmiernego podlewania, które sprzyja gniciu korzeni. Ogólnie rzecz biorąc, zawsze zwracaj uwagę na oznaki przelania i nie panikuj, jeśli podejrzewasz zgniliznę korzeni, ponieważ nadal możesz je odzyskać.

Wniosek

Utrzymanie idealnych warunków i praktyk zarządzania jest najlepszym sposobem zapobiegania gniciu korzeni u storczyków. Ale gdy twoja roślina wykaże oznaki tej choroby, powinieneś wiedzieć, jak naprawić zgniliznę korzeni orchidei, aby natychmiast temu zaradzić. Zacznij od przygotowania idealnego środowiska, które pomoże roślinie odzyskać siły, dostosowując warunki wewnątrz szklarni.

Następnie usuń pozostałe podłoża i martwe korzenie roślin przed zanurzeniem ich w hormonie ukorzeniającym. Przed umieszczeniem ich w każdej nowej doniczce możesz rozważyć stworzenie środowiska regeneracyjnego za pomocą mchu torfowca i plastikowych toreb. Połączenie szklarni i tego środowiska powinno pomóc roślinom wchłonąć wodę, odmłodzić się i wyhodować nowy system korzeniowy.

Na koniec nie zapomnij o podlewaniu orchidei. Nadmierne podlewanie jest główną przyczyną zgnilizny korzeni i można temu zapobiec, stosując dobrze przepuszczalne podłoże i pojemnik.

Jak usunac zgniliznę korzeni orchidei. Najłatwiejsze sposoby

Jak bardzo przydatny był ten post?

Kliknij na gwiazdkę, aby ocenić!

Średnia ocena / 5. Liczba głosów:

Jak na razie brak głosów! Bądź pierwszym, który oceni ten post.

We are sorry that this post was not useful for you!

Let us improve this post!

Tell us how we can improve this post?

Odwiedź nasz sklep internetowy

W Krostrade dostarczamy innowacyjne produkty i rozwiązania dla domu i ogrodu zarówno na rynek polski, jak i europejski. Oferta firmy obejmuje szeroki asortyment produktów wykonanych z najwyższej jakości komponentów.

Przeczytaj również

Tunele foliowe od A do Z

Jakie kupić akcesoria do tunelu foliowego?

Posiadanie tunelu foliowego umożliwia wydłużenie wegetacji roślin i prowadzenie ekologicznych upraw pod osłonami. Po wyborze stelażu oraz osłony nadchodzi moment…

Więcej
Hodowla zwierząt

Główne cele hodowli drobiu

W fermie drobiu hodowane są ptaki udomowione. Drób obejmuje kury, indyka, kaczki i gęsi. Kurczaki są najczęstszym ptakiem hodowanym zarówno…

Więcej
Uprawa pod osłonami

Jak założyć ogród kuchenny?

Ogród kuchenny to trend ogrodniczy, który powoli przekształca się w modę. Na wielu przydomowych działkach, niedaleko tylnego wyjścia, stoi tunel…

Więcej
Uprawa pod osłonami

Jak uprawiać skorzonery w tunelu foliowym?

Skorzonera na nowo odzyskuje swoją popularność. Niegdyś często pojawiała się na domowych talerzach, niestety przez to, że czasy się zmieniły,…

Więcej

Mobilne namioty w branży eventowej

Mobilne namioty w branży eventowej to najlepszy sposób na osłonięcie uczestników wydarzenia przed pogodą. Bez względu na rodzaj imprezy konstrukcja…

Więcej
Bez kategorii

Hala namiotowa jako salon samochodowy

Hala namiotowe jako salon samochodowy to kolejne zastosowanie dla modułowych konstrukcji. W czasach, kiedy przypada więcej niż jeden samochód na…

Więcej