Jak sprawdzić, czy żarówka HPS się przepaliła?

Jak sprawdzić, czy żarówka HPS się przepaliła?

Każdy doświadczony ogrodnik wie, jak niezwykle ważnym czynnikiem w uprawie warzyw owoców, ziół i kwiatów, jest światło. Odpowiednie doświetlenie roślin, jest konieczne, aby zapewnić im prawidłowy rozwój. Polska jest w takiej strefie klimatycznej, w której, zwłaszcza jesienią i zimą występują niedobory światła, co znacząco odbija się na kondycji upraw. Umieszczenie roślin w tunelu foliowym lub szklarni, daje możliwość sterowania klimatem  i kontynuowania uprawy przez cały rok. Dobrej jakości  lampa HPS doskonale imituje naturalne promieniowanie, emitując ciepłe, pomarańczowe światło, które znacząco przyspiesza rozwój i poprawia jakość uprawy. Wiele osób uważa, że użycie wysokoprężnych lamp HPS daje najlepsze wyniki w uprawie roślin. Istnieje wiele typów lamp HPS, różniących się od siebie wielkością i mocą, można montować przy nich odbłyśniki zwiększające zasięg oświetlenia, wszystko to po to, aby jak najefektywniej wykorzystać możliwości, jakie daje rozbudowanie systemu oświetlenia, w celu dopasowania go pod kątem każdego etapu rozwoju roślin, od kiełkowania po kwitnienie.

Kiedy żarówka w lampie HPS się przepaliła?

Jeśli chcesz, aby wszystkie procesy wegetacji Twoich roślin zachodziły szybko i sprawnie, dając spektakularne efekty, musisz również wiedzieć. kiedy żarówka w lampie HPS się przepaliła, a emitowane przez nią światło, nie zaspakaja już wymagań świetlnych uprawy. Istnieją pewne oznaki zużycia żarówek, na które należy zwrócić uwagę i o nich właśnie napiszemy w tym artykule. W porównaniu z żarówkami LED, żarówki HPS, wymagają częstszej wymiany, jednak ciężko jest dokładnie określić termin ich przydatności. Prowadząc uprawę roślin pod osłonami, należy zwracać uwagę na wydajność i nie generować zbędnych wydatków, konieczne jest więc wychwycenie odpowiedniego momentu wymiany żarówek, tak, aby nie narażać roślin na deficyty oświetlenia, ale również nie wyrzucać przedwcześnie, dobrze działającego sprzętu.

Wszyscy wiemy, jak ważne jest utrzymanie właściwego poziomu światła w pomieszczeniach, zwłaszcza na wczesnych etapach wzrostu roślin. Dlatego dbałość o odpowiednie warunki w tunelu, nie kończy się na zapewnieniu dobrych warunków sanitarnych oraz kontroli temperatury i wilgotności. Doświadczony ogrodnik musi również wiedzieć, jakie są oznaki wskazujące, na zużycie żarówek HPS i kiedy należy je wymienić.

Jak sprawdzić, czy żarówka HPS się przepaliła?

Sygnały, na które należy zwrócić uwagę

Najczęstszą oznaką przepalenia żarówki jest zaczernienie obszaru wokół podstawy żarówek. Nie musisz jednak czekać z wymianą żarówki do momentu, aż zauważysz tę zmianę. Wielu ogrodników wymienia żarówki HPS po czterech, a nawet trzech zbiorach, kierując się faktem, że żarówki HPS w zależności od modelu, wystarczają tylko na 8000 do 16000 godzin.

Może się też zdarzyć, że choć żarówka nie ściemnieje u podstawy, to zacznie już tracić właściwe natężenie emitowanego strumienia światła. W wyniku słabszego doświetlenia, tempo wzrostu roślin może ulec spowolnieniu, istnieje też ryzyko wystąpienia wad i obniżenia jakości. W ocenie zdatności żarówek HPS weź więc pod uwagę zarówno okres użytkowania żarówki, jak i jej wygląd. Jeśli zauważysz ciemnienie u podstawy, a równocześnie będą to czwarte zbiory, podczas których użytkowana jest żarówka, istnieje wielkie prawdopodobieństwo, że ​​żarówka jest bliska wypalenia.

Innym charakterystycznym objawem zużycia żarówek HPS jest to, że często migoczą lub całkowicie się wyłączają. Najlepiej od razu je wymienić, ponieważ może to doprowadzić do zmniejszenia widma emisyjnego, a dokładniej współczynnika oddawania kolorów. Pamiętaj, że w zależności od pochłanianego przez rośliny koloru, uzyskuje się lepszy wzrost, pobudzenie do kwitnienia lub rozwoju liści. W celu zapewnienia wydajności uprawy musisz więc zwrócić uwagę, aby emitowane przez lampę HPS światło, było ciepłe o pomarańczowym zabarwieniu. Jeśli więc zauważysz, że żarówka wygląda na bielszą, a światło, które daje, nie jest już tak pomarańczowe, jak na początku, to najwyższy czas na wymianę.

Kiedy wymienić żarówkę HPS?

Jak wspominaliśmy wcześniej, z wymianą żarówki HPS, można poczekać do czwartego zbioru. Niektórzy ogrodnicy, nie ryzykują i wymieniają żarówki, nawet jeśli nie wykazują one żadnych oznak wypalenia. Na przykład, jeżeli określony model ma okres przydatności wynoszący 24 000 godzin, to najprawdopodobniej po upływie 18 miesięcy nadejdzie pora na wymianę.

Ilość godzin użytkowania żarówek, również odgrywa rolę w tym, kiedy należy je wymienić. Oczywiste jest, że eksploatowanie żarówek przez 12 do 18 godzin dziennie, spowoduje ich szybsze zużycie. Musisz wiedzieć, że chociaż producent informuje, że żarówka będzie świeciła przez 20 000 godzin, to już po upływie 8000 godzin intensywność emitowanego przez nią światła zacznie się zmniejszać.

Aby zapobiec problemom, wynikającym z niedostatecznego doświetlenia, użyj światłomierza do sprawdzenia stopnia natężenia światła i rozważ wymianę żarówek, kiedy stracą one 15% mocy. Niezależnie od tego, czy zdecydujesz się je wymieniać co 12 czy 18 miesięcy, pamiętaj o tym, żeby zawsze mieć ich zapas, na wypadek, gdyby żarówki wypaliły się przedwcześnie.

Jak często należy wymieniać żarówkę HPS

Doświadczeni ogrodnicy wymieniają żarówki HPS co 6 do 10 miesięcy, jeśli są stale w użyciu. Jeśli używasz ich przez 12 godzin na dobę, wymień je raz w roku, aby mieć 100% pewności, że ich wydajność jest optymalna. Jeżeli zaś światło, jest włączone przez 18 godzin na dobę, to wymień żarówki po 8 miesiącach.

Wiedza o procesach degradacji żarówek HPS jest ważna, ponieważ decyduje ona również o potencjalnej utracie plonów. Aby wyjaśnienie było prostsze, strata 20% wydajności mocy żarówki równa się stracie 20% plonów.

Wcześniejsza wymiana, będzie potrzebna również wtedy, kiedy zauważysz ciemnienie na końcach żarnika. Nie musi to oznaczać wypalenia, ale takie przebarwienie blokuje emisję światła. Również osoby, które skarżą się na przerwy w zasilaniu, powinny zakładać krótszą żywotność swoich żarówek HPS.

Wniosek

Utrzymanie odpowiedniego oświetlenia w tunelu foliowym lub szklarni jest niezbędne, aby zapewnić roślinom optymalne warunki do szybkiego wzrostu i obfitego plonowania. Lampy HPS są niezastąpione, zarówno w profesjonalnej, jak i amatorskiej uprawie, należy jednak zwrócić uwagę czy z upływem czasu nie zaczęły tracić mocy. Chcąc mieć pewność, że nie poniesiesz strat w związku z pogorszeniem się doświetlenia roślin, musisz kontrolować stan żarówek, aby w odpowiednim momencie wymienić je na nowe. Pamiętaj, że najważniejsze jest, aby nie czekać, aż żarówki się wypalą, ponieważ proces degradacji, któremu stopniowo ulegają, prowadzi do niskiej wydajności i słabej jakości uprawy.

Jak sprawdzić, czy żarówka HPS się przepaliła?

Jak bardzo przydatny był ten post?

Kliknij na gwiazdkę, aby ocenić!

Średnia ocena / 5. Liczba głosów:

Jak na razie brak głosów! Bądź pierwszym, który oceni ten post.

We are sorry that this post was not useful for you!

Let us improve this post!

Tell us how we can improve this post?

Odwiedź nasz sklep internetowy

W Krostrade dostarczamy innowacyjne produkty i rozwiązania dla domu i ogrodu zarówno na rynek polski, jak i europejski. Oferta firmy obejmuje szeroki asortyment produktów wykonanych z najwyższej jakości komponentów.

Przeczytaj również

Uprawa pod osłonami

Jak przechowywać cebulki frezji? 3 proste kroki

Jeśli chcesz dowiedzieć się, w jaki sposób zajmować się bulwami frezji, mamy dla Ciebie dobrą wiadomość, jest to bowiem bardzo…

Więcej

Czyszczenie i ostrzenie narzędzi ogrodniczych

Czyszczenie i ostrzenie narzędzi ogrodniczych po kilku miesiącach sezonu wegetacyjnego w tunelu foliowym jest koniecznością. Wydając pieniądze na dobrej jakości…

Więcej
Tunele foliowe od A do Z

Najlepsze metody zapylania roślin w tunelach

Uprawa roślin w tunelach foliowych i szklarniach niesie za sobą wiele korzyści i staje się coraz bardziej popularna. Zmiany klimatyczne,…

Więcej
Uprawa pod osłonami

Microgreens czyli mikro liście – co to jest i jak je uprawiać ?

Mikroliście to popularne młode rośliny jadalne, które na co dzień spotykamy w dojrzałych wersjach. Marchewka, mięta, rukola, rzodkiewka, sałata lodowa,…

Więcej
Tunele foliowe

Deszczówka w uprawach pod osłonami

Deszczówka w uprawach pod osłonami to jeden z najcenniejszych surowców w tunelu foliowym. Woda pozyskiwana w ten sposób pozwala na…

Więcej
Uprawa pod osłonami

Dlaczego uprawiać jagody kamczackiej w tunelu foliowym?

Jagoda kamczacka z roku na rok staje się coraz większym rywalem borówki amerykańskiej. Smak leśnych jagód, działanie prozdrowotne, a zwłaszcza…

Więcej