Jak rozmnożyć bananowca? | Poradnik dla początkujących

Nie byłoby bezpośredniego przewodnika, jak wyhodować drzewo bananowe z wycinki, ponieważ termin bananowiec jest mylący. Chociaż wyglądają jak drzewa, bananowiec jest dużym ziołem z łodygami złożonymi z osłonek liściowo-ogonkowych. Zamiast wyrosnąć z sadzonek, bananowiec powinien wyrosnąć z bulw lub kłącza.

Jeśli interesuje Cię uprawa bananowców, w tym artykule wyjaśniono, dlaczego ludzie zakładają, że rosną z sadzonek. Poniżej znajduje się również kilka wskazówek dotyczących rozmnażania drzew bananowych, które pomogą Ci zapoznać się z technikami zwiększającymi produktywność. A jeśli masz szklarnię, czy wiesz, że można też uprawiać banany w pomieszczeniach?

Uprawa bananów w szklarni jest rozsądna, ponieważ zapobiega ograniczeniom ogrodnika swoim klimatem. Nic dziwnego, że przemysł bananowy rozważał wykorzystanie tej struktury, biorąc pod uwagę, że oferuje ona wiele zalet niż tradycyjne ogrodnictwo. Mimo to najlepiej jest znaleźć właściwy sposób na rozmnażanie drzew bananowych i przygotowanie szklarni na sukces.

Jak wyhodować drzewo bananowe z wycinki: częsty błąd, który powinieneś wiedzieć

Jednym z powodów, dla których ludzie zakładają, że można wyhodować drzewo bananowe z wycinki, jest natura, którą rozmnaża. Ogólnie rzecz biorąc, drzewo bananowe jest jedną z tych roślin, którymi nie trzeba zarządzać. Zamiast tego wydaje owoce raz na 15 miesięcy po rozpoczęciu sadzenia.

Drzewa bananowe nie są drzewami i wyrastają z odrostów lub bulw

Po żniwach wokół podstawy drzewa wyrosną nowe odrosty, dlatego należy ściąć drzewo, aby zwiększyć wydajność. Mając na uwadze ten cykl, ogrodnicy rozmnażają banany albo z wspomnianych wcześniej odrostów, albo z bulw. Jeśli znasz różne metody rozmnażania, odrosty są również wymienne z odgałęzieniami i keiki.

Z drugiej strony bulwy są również nazywane bullheads lub bitami, które można podzielić więcej, jeśli jest wiele pąków. Aby to zrobić, odetnij dolną połowę bulwy i pozostaw przezroczystą białą chusteczkę do przycięcia około pół cala wokół bulwy. Nie zapomnij również usunąć pseudostem 4 cale nad wierzchołkiem, jeśli używasz głowic byczych.

Podobnie jak w przypadku oddzielania innych roślin od bulw, potrzebujesz tych z dojrzałym okiem, aby zagwarantować, że będą rosły. Doświadczeni ogrodnicy zalecają również wybieranie bulw o wadze 2,2 funta, ponieważ lżejsze mają mniejsze szanse na zadomowienie. Następnie bulwy można zanurzyć w wodzie, osiągając temperaturę od 122 do 126 ° F na 15 minut, a następnie umieścić je w torbie w temperaturze pokojowej, aby zachęcić do ukorzeniania.

Propagating Bananas From Division

Dlaczego rolnicy rozmnażają banany wegetatywnie, a nie płciowo? Chociaż banany polegają na dzieleniu i nie używają sadzonek, uprawa ich z nasion jest prawie niemożliwa, ponieważ większość odmian jest bez pestek. Dlatego będziesz polegać na dzieleniu odrostów lub bulw, jak wspomniano wcześniej.

Musisz znać te terminologie w rozmnażaniu bananów, ponieważ różne fragmenty literatury używają ich zamiennie. Możesz nawet natknąć się na przyciski terminów, które są małymi przyssawkami lub szczeniętami. Chcesz użyć dużych, które osiągają około 3 stóp, gdy sezon jest ciepły do ​​sadzenia.

Ponadto warto zauważyć, że nigdy nie należy zabierać szczeniąt, chyba że istnieją co najmniej trzy bananowce, które mogą zakotwiczyć kępę. Dzieje się tak, ponieważ Twoim celem jest włączenie niektórych korzeni rośliny macierzystej. Na koniec nie pozostawiaj liści na szczenięciu przed posadzeniem go, tak jak robisz to podczas przygotowywania cięcia.

Rozmnażanie bananów z kultury tkankowej

Oprócz podziału, możesz być bardziej zainteresowany uprawą bananowców z kultur tkankowych. Dopóki masz materiały, możesz skorzystać z tej metody, ponieważ gwarantuje ona mniejsze ryzyko chorób i szkodników. Wadą byłyby tutaj koszty potrzebne do rozmnażania i hodowli w laboratorium; będą bardziej wrażliwe na przesadzanie.

Z tego powodu rośliny bananowe wyhodowane w laboratorium potrzebują dużo czasu na aklimatyzację przed przesadzeniem na zewnątrz. Jednak szklarnia może być użytecznym rozwiązaniem, ponieważ rośliny te są bardziej narażone na stres środowiskowy.

Małe ustawienie bananów

Inną metodą uprawy bananowców jest minisetting. Całkiem podobnie do dzielenia, użyjesz bulwy i odetniesz kawałek do uprawy. Ta bulwa powinna stworzyć wiele sadzonek, dzięki czemu łatwo będzie mieć dużo drzew bananowych.

Zwykle jedna bulwa może dostarczyć 40 minisetek, więc powinno to dać ci wyobrażenie o produktywności tej metody propagacji. Ci, którzy planują dołączyć do branży bananowej, mogą rozważyć minisetting, aby zapewnić wysoką wydajność bez opóźnień.

Wniosek

Banany są ekologiczne i przyjazne dla początkujących, dzięki czemu są fantastycznym dodatkiem do Twojego ogrodu lub potencjalnego przedsięwzięcia biznesowego. Jednak nie daj się zmylić i spróbuj dowiedzieć się, jak wyhodować bananowiec z cięcia. Drzewa bananowe to nie drzewa, a sposób ich rozmnażania skłonił ludzi do założenia, że ​​można je wyhodować z sadzonek.

Zamiast tego banany wyrastają z odrostów lub bulw przez podział, ale można również użyć rozmnażania tkanek lub minisettingu. Będziesz dzielić bulwy lub traktować frajera jak sadzonkę rozmnażającą bananowiec. Ale jeśli chcesz szybko wyprodukować banany, możesz użyć bulwy i wyprodukować do 40 minisetek.

Jak bardzo przydatny był ten post?

Kliknij na gwiazdkę, aby ocenić!

Średnia ocena / 5. Liczba głosów:

Jak na razie brak głosów! Bądź pierwszym, który oceni ten post.

We are sorry that this post was not useful for you!

Let us improve this post!

Tell us how we can improve this post?

Odwiedź nasz sklep internetowy

W Krostrade dostarczamy innowacyjne produkty i rozwiązania dla domu i ogrodu zarówno na rynek polski, jak i europejski. Oferta firmy obejmuje szeroki asortyment produktów wykonanych z najwyższej jakości komponentów.

Przeczytaj również

Tunele foliowe

Jak korzystać z tunelu foliowego? – poradnik dla początkujących

Szklarnia jest konstrukcją  wykonaną głównie z transparentnego materiału, takiego jak szkło. Wewnątrz uprawia się rośliny wymagające regulowanych warunków klimatycznych. Konstrukcje…

Więcej
Tunele foliowe

Jak dużo światła potrzeba pomidorom w tunelu lub szklarni

Ogrodnicy muszą wiedzieć, ile światła zużywa się przy uprawie pomidorów w komercyjnej szklarni. Według szacunkowych obliczeń wynosi to około 60…

Więcej
Uprawa pod osłonami

Jak szczypać dalie? Uprawa i pielęgnacja dalii

Dalie to jedne z najpiękniejszych kwiatów uprawianych w przydomowych ogródkach, przez krótki odeszły w zapomnienie, teraz jednak przeżywają prawdziwy renesans….

Więcej
Uprawa pod osłonami

Najważniejsze informacje o tym, jak pielęgnować scewolę

Scewola to oryginalna i efektowna roślina kwitnąca, uprawiana głównie ze względu na urokliwe, wachlarzykowate kwiatostany. W Polsce dopiero zyskuje na…

Więcej
Uprawa pod osłonami

Jak podlewać orchidee rosnące w mchu torfowca?

Od dłuższego czasu moda, na uprawianie storczyków nie mija. W kwiaciarniach i marketach pojawiają się coraz to inne olśniewająco piękne…

Więcej
Hodowla zwierząt

Kurnik w hali namiotowej

Kurnik w hali namiotowej to znacznie tańsza konstrukcja niż murowany lub stalowy obiekt. Łatwiej w nim utrzymać czystość, wentylacja sprawdza…

Więcej