6 wskazówek, jak przycinać lilie Kalla-Zantedeschia

Być może miłość do gatunku Zantedeschia zainspirowała Cię do nauki przycinania lilii kalii. Czy wiesz, że w przeciwieństwie do tego, co myśli większość ludzi, te rośliny nie są uważane za prawdziwe lilie? Jeśli nie jesteś tego świadomy, lilie calla pochodzą z Republiki Południowej Afryki, gdzie rosną w glebie, która jest zarówno bogata, jak i wilgotna.

Chociaż rosną na obszarach częściowo zacienionych, rośliny te również potrzebują pełnego słońca, ponieważ sprzyja to kwitnieniu. W większości przypadków można zobaczyć te nieskazitelnie wyglądające kwiaty kalii w kształcie trąbki używane do aranżacji ślubnych, a także bukiety ślubne. Podczas gdy większość jego kwiatów jest biała, kalie mogą również występować w różnych kolorach.

Wskazówki dotyczące przycinania lilii Calla

Jeśli chcesz, aby lilie calla pozostały piękne i zdrowe, musisz nauczyć się je przycinać. Aby dać ci przewagę, zapoznaj się z następującymi krokami w przycinaniu lilii kalii:

Wskazówka nr 1. Przycinaj swoje lilie calla po uschnięciu ich kwiatów

Jeśli chodzi o przycinanie, kluczem jest czas. Pamiętaj, aby rozpocząć proces dopiero po tym, jak zobaczysz, że kwiaty kalii więdną. Weź narzędzia do przycinania, gdy zauważysz, że kwiaty już w pełni urosły i uwolniły swój charakterystyczny ciężki zapach.

Wskazówka nr 2. Nie przycinaj każdego roku więcej niż 1/3 łodygi lilii calla

Jeśli nie chcesz eliminować potencjalnych zakwitów, unikaj przycinania późną jesienią lub wczesną wiosną. W większości przypadków krzew kalii ma około 8 do 12 łodyg, które mają różny wiek, o średnicy około 1 do 2 cali. Pamiętaj, że nie powinieneś przycinać więcej niż 1/3 łodygi każdego roku.

Porada nr 3. Pamiętaj, aby usunąć martwe gałęzie

Jeśli nie jesteś tego świadomy, najbardziej podstawowy rodzaj przycinania obejmuje usuwanie martwych gałęzi. Wiosną najlepiej jest pozbyć się martwych gałęzi krzewu, które wyglądają, jakby nie przetrwały męczącej zimy. Z wyjątkiem przypadków, w których główna łodyga lub pełna gałąź jest martwa, wystarczy odciąć martwe części.

Wskazówka nr 4. Ostrym nożem odetnij martwe łodygi

Jak wspomniano wcześniej, należy usunąć tylko martwe części. Możesz je odciąć ostrym nożem, dzięki czemu nie będziesz w stanie zmiażdżyć zdrowych gałęzi.

Wskazówka nr 5. Nadaj krzewowi lilii calla odpowiedni kształt

Po pomyślnym odcięciu każdej łodygi i gałęzi, które nie mają żadnych oznak życia, nadszedł czas, aby nadać krzewowi kalii właściwy kształt. Należy zauważyć, że w niektórych przypadkach gałęzie rosną w sposób, który powoduje, że ocierają się o siebie.

Z tego powodu najlepiej przycinać gałęzie, które są wyższe niż inne. Aby zrobić to dobrze, musisz przeciąć węzeł nad węzłem, aby przywrócić mu przyzwoitą długość.

Wskazówka nr 6. Usuń wyrośnięte kwiaty.

Jeśli chcesz, aby lilie kalii kwitły znacznie lepiej, musisz je zabić, pozbywając się wyrosłych kwiatów. Brak ich usunięcia spowoduje, że roślina będzie marnowała większość energii na produkcję nasion. I odwrotnie, zabijanie lilii calla poprzez odcinanie kwiatów, gdy zobaczysz, że zaczynają blaknąć, pomoże ci upewnić się, że w następnym sezonie wyprodukuje więcej kwiatów.

Czy to świetny pomysł, aby uprawiać lilie Calla i inne rodzaje roślin w szklarni dla hobby?

Uprawa każdego rodzaju rośliny w szklarni hobbystycznej to świetny pomysł, ponieważ oferuje wiele korzyści, takich jak:

Korzyść nr 1. Chroni twoje rośliny przed ciągle zmieniającymi się warunkami pogodowymi

Ogrodnictwo szklarniowe działa jak bariera ochronna przed trudnymi warunkami pogodowymi, takimi jak ulewne deszcze, silne wiatry, śnieg, deszcz ze śniegiem, grad i zamiecie, które mogą spowodować poważne uszkodzenie delikatnych roślin. W przeciwieństwie do tradycyjnego ogrodnictwa na świeżym powietrzu, ogrodnictwo szklarniowe eliminuje potrzebę podejmowania awaryjnych przygotowań na niepogodę.

Korzyść nr 2. Utrzymuje destrukcyjne błędy i zwierzęta na dystans

Posiadanie własnej szklarni hobbystycznej oznacza możliwość ochrony roślin przed szkodliwymi robakami, takimi jak mszyce, robaki kapustne, robaczki świętojańskie, gąsienice, pchły chrząszcze, zarośnięte owady roślinne, meksykańskie chrząszcze fasoli, stonki ziemniaczane, chrząszcze japońskie i łuski.

Korzyść nr 3. Eliminuje potrzebę budki ogrodowej

Oprócz zapewniania wystarczającej ilości miejsca do ogrodnictwa, szklarnia hobbystyczna może również służyć jako miejsce do przechowywania wszystkich materiałów i sprzętu ogrodniczego. Co więcej, przechowywanie tych przedmiotów w szklarni hobbystycznej uczyniłoby je bardziej dostępnymi dla Ciebie.

Korzyść nr 4. Możesz sadzić wszystko w dowolnym momencie

Jedną z najlepszych rzeczy w ogrodnictwie szklarniowym jest to, że nic nie powstrzyma Cię przed uprawą jakiegokolwiek rodzaju rośliny w dowolnym momencie! Ponieważ szklarnia hobbystyczna umożliwia manipulowanie środowiskiem roślin, możesz z łatwością utrzymywać temperaturę, wilgotność i światło na poziomach, które najlepiej odpowiadają Twoim roślinom.

Ostatnie przemyślenia na temat przycinania lilii Calla

Umiejętność przycinania lilii calla jest niezwykle ważna, jeśli chcesz mieć pewność, że Twoje rośliny pozostaną piękne i będą w doskonałym stanie. Kiedy już to zrobisz, rozważ wyhodowanie ich w szklarni hobbystycznej, aby osobiście doświadczyć korzyści z tego.

Jak bardzo przydatny był ten post?

Kliknij na gwiazdkę, aby ocenić!

Średnia ocena / 5. Liczba głosów:

Jak na razie brak głosów! Bądź pierwszym, który oceni ten post.

We are sorry that this post was not useful for you!

Let us improve this post!

Tell us how we can improve this post?

Odwiedź nasz sklep internetowy

W Krostrade dostarczamy innowacyjne produkty i rozwiązania dla domu i ogrodu zarówno na rynek polski, jak i europejski. Oferta firmy obejmuje szeroki asortyment produktów wykonanych z najwyższej jakości komponentów.

Przeczytaj również

Tunele foliowe

Dlaczego mini tunel foliowy do ochrony roślin?

Zaprojektowany przez markę Krosagro mini tunel foliowe to konstrukcja, która pozwala na wytworzenie komfortowych i bezpiecznych warunków rozwoju roślin na…

Więcej
Uprawa pod osłonami

Jak rozmnażać rosyjską szałwię? Perowskia łobodolistna-uprawa i pielęgnacja

Periowska łobodolistna to inna nazwa rosyjskiej szałwii, pięknej, podobnej do lawendy rośliny obsypanej małymi, niebieskimi lub fioletowymi kwiatkami. Osiąga około…

Więcej
Uprawa pod osłonami

Jak podzielić paprocie w 3 prostych krokach

Aby nauczyć się dzielić paprocie, wystarczy poznać trzy łatwe kroki. Ponieważ są to rośliny długowieczne, musisz znać tę podstawową praktykę…

Więcej
Uprawa pod osłonami

Tunel foliowy – 4 wskazówki jak uprawiać rośliny pod osłoną

Sezon uprawowy coraz bliżej, a czas do nieodległej wiosny minie bardzo szybko, więc najwyższa pora przygotowywać się do przyszłorocznych upraw….

Więcej
Uprawa pod osłonami

Jak uprawiać fuksje w tunelu foliowym? | Uprawa i pielęgnacja fuksji

Fuksja to uznawana za jedną z najpiękniejszych z istniejących, roślin kwiatowych. W zdumienie i zachwyt wprawiają jej podobne do spódniczki…

Więcej

Namiot garażowy na rowery

Namiot garażowy na rowery to opcja dla każdego wielbiciela dwóch kółek. Coraz więcej osób przesiada się na tego rodzaju środki…

Więcej