Jak rozmnażać rosyjską szałwię? Perowskia łobodolistna-uprawa i pielęgnacja

Jak rozmnażać rosyjską szałwię. 2 najlepsze sposoby

Periowska łobodolistna to inna nazwa rosyjskiej szałwii, pięknej, podobnej do lawendy rośliny obsypanej małymi, niebieskimi lub fioletowymi kwiatkami. Osiąga około 100 cm wzrostu i jest miododajnym półkrzewem o zwartym gęstym pokroju i oszałamiającym zapachu, przyciągającym roje owadów zapylających. Periowska najefektowniej prezentuje się w czasie kwitnienia, od lipca do września, to wtedy na jej sztywnych, wyprostowanych pędach, porośniętych niewielkimi, szarozielonymi listkami pojawiają się kłosowate kwiatostany, długości około 30- 50 cm. Periowska jest doskonałą ozdobą rabat kwiatowych doskonale komponującą się z rudbekią, jeżówką lub stokrotką shasta-daisy i z pewnością nie powinno jej zabraknąć w Twoim ogrodzie. Jej wielką zaletą, jest nie tylko atrakcyjny wygląd, przypominający przeskalowaną lawendę, ale także łatwość w uprawie i niewielkie wymagania. Swą nazwę, roślina zawdzięcza rosyjskiemu generałowi V. A. Perovskiemu, który spopularyzował ją ponad sto lat temu, naturalnym środowiskiem jej występowania są dzikie azjatyckie stepy.

Jak rozmnażać rosyjską szałwię?

Rośnie tam w naprawdę ekstremalnych warunkach, palącym słońcu, wapiennej, zasolonej ziemi, tolerując suszę i mróz. Dla wszystkich posiadaczy mocno nasłonecznionych i dość dużych ogrodów, będzie wprost wymarzoną rośliną, która jeżeli zapewnimy jej odpowiednie warunki środowiskowe, praktycznie nie będzie wymagała naszej pielęgnacji. Szałwia rosyjska jest odporna na suszę i mróz, jednak na zimę warto kopczykować ją warstwą kompostu i chronić  zwłaszcza przed majowymi przymrozkami, kiedy wypuszcza młode pędy. Pomimo odporności na trudne warunki, rozmnażając ją, należy zapewnić młodym sadzonkom bezpieczne i stabilne środowisko, jakim jest szklarnia i tunel foliowy. Istnieje kilka metod propagacji szałwii rosyjskiej, możemy wysiewać ją z nasion, podzielić, wykopując część pędów z korzeniami lub też ukorzeniać sadzonki pędowe.

Zapoznaj się z trzema najpopularniejszymi sposobami rozmnożenia szałwii rosyjskiej i wybierz tę, która najbardziej ci odpowiada.

Jak rozmnażać półkrzew Perowskia łobodolistna?

Opcja nr 1. Wysiew nasion

Szałwię rosyjską możemy rozmnażać od października do marca, wysiewając nasiona do doniczek i przygotowując w ten sposób sadzonki. Pomocny w wykiełkowaniu i uprawie młodych siewek będzie tunel foliowy lub szklarnia, ponieważ ochronią je przed niekorzystną pogodą i temperaturą.

Nasiona szałwii rosyjskiej możesz kupić w centrach ogrodniczych lub sklepach internetowych, jeżeli jednak posiadasz już dojrzały egzemplarz, możesz zaczekać do początków jesieni, kiedy roślina przestanie kwitnąć i zacznie zawiązywać nasiona. Odetnij torebki nasienne i dobrze je wysusz, następnie wyłuskaj z nich nasiona. Umieść nasiona w hermetycznym opakowaniu, do czasu, aż postanowisz ich użyć.

Stratyfikacja i kiełkowanie nasion

Rozmnażanie szałwii rosyjskiej z nasion wymaga wytrwałości i uzbrojenia się w cierpliwość. Wielu ogrodników zniechęca długi czas oczekiwania na wykiełkowanie nasion, a trwa to od jednego do czterech miesięcy. Jeżeli jednak nie masz rośliny, którą mógłbyś podzielić lub pobrać sadzonki, jest to jedyna opcja na wyhodowanie własnej rośliny. Kolejnym procesem, który wydłuża proces rozmnażania rośliny, jest to, że nasiona szałwii muszą być poddane stratyfikacji. Oznacza to, że do prawidłowego wschodu, muszą przebywać kilka tygodni w niskiej temperaturze.

Nasiona szałwii rosyjskiej, umieść w miejscu o temperaturze od 2 do 6 ° C na dziesięć dni lub dłużej. Inną metodą jest włożenie ich do plastikowej torebki i wstawienie do lodówki na okres jednego miesiąca.

Siew i przesadzanie

Siej nasiona w  standardowej mieszance ogrodniczej i utrzymuj stałą wilgotność podłoża. Najlepszą temperatura do kiełkowania nasion jest około 16 do 18 ° C, postaraj się więc utrzymać takie warunki w tunelu, ponieważ optymalne warunki zachęcą je do wschodu. Gdy sadzonki będą wystarczająco duże, możesz przesadzić je do większych pojemników i poczekać, aż będziesz mógł przeszczepić je do ogrodu późną wiosną. Pamiętaj jednak, aby przed wysadzeniem młodych roślin, zahartować je wystawiając na zewnątrz przez tydzień lub dwa, na około godzinę, a z czasem wydłużając sesje, w dobrze osłonięte od podmuchów wiatru miejsce.

Opcja nr 2. Sadzonki pędowe

Drugą i być może najlepszą opcją rozmnażania szałwii rosyjskiej jest ukorzenianie sadzonek pędowych. Idealnym terminem na pobranie sadzonek zielnych jest kwiecień i maj lub wczesne lato. Wyhodowane w ten sposób rośliny powtórzą cechy wyglądu rośliny matecznej.

Ścinanie młodych pędów

Do rozmnażania wybieraj zawsze młode, silne, zdrowe i niezdrewniałe pędy. Ucinaj je ostrym nożem, tak by miały długość około 10 cm. Następnie usuń liście z dolnych partii pędów i zanurzaj rośliny w ukorzeniaczu, który przyspieszy proces wypuszczania korzeni.

Ukorzenianie pędów

Zanurz cięcie w luźnej i wilgotnej ziemi doniczkowej lub podłożu torfowym z małą zawartością gliny i piasku, zagęszczaj ją wokół podstawy pędu, aby mógł się ustabilizować. Sadzonki powinny dobrze i szybko się ukorzenić, jeśli umieścisz je w jasnym miejscu, ale z dala od bezpośredniego, ostrego światła słonecznego. Musisz również utrzymywać stałą wilgotność podłoża oraz chronić sadzonki przed wiatrem i zbyt wysokimi temperaturami.

Opcja nr 3. Podział rośliny

Ostatnią opcją rozmnażania szałwii rosyjskiej, o której napiszemy, jest podział rośliny poprzez wykopanie części jej pędów wraz z korzeniami. Najlepszą porą na podział Perowskii  jest wiosna lub jesień, ponieważ roślina nie zaczęła jeszcze kwitnąć. Podział to naprawdę dobre rozwiązanie dla osób, które posiadają starsze egzemplarze, ponieważ wskazane jest, aby co trzy lata odmładzać w ten sposób roślinę, dodatkową korzyścią jest uzyskanie nowych okazów. W przypadku dojrzałych, mocno rozrośniętych kęp, wykopywanie rośliny z gleby nie wchodzi w rachubę, należy więc pobierać jej zewnętrzne części, wbijając szpadel bezpośrednio w ziemię. Wbij łopatę głęboko pod powierzchnię gruntu i zdecydowanym ruchem oddziel korzenie wraz z pędami. Wybieramy najdalej odsunięte od środka odrosty również dlatego, że im bliżej środka rośliny, tym głębszy i lepiej rozbudowany system korzeniowy, który ciężko odkopać, łatwo także możemy go poważnie go uszkodzić. Najlepszą porą na podział Perowskii  jest wiosna lub jesień, kiedy roślina nie kwitnie.

Wykopanie podziału

Perowskia to roślina, dla której ważnym zabiegiem pielęgnacyjnym jest wiosenne cięcie, nawet do wysokości 10 cm. Pozwala to zregenerować się szałwii po sezonie zimowym, a także znacznie ułatwia nam sprawne wykonanie podziału. W przypadku młodej rośliny matecznej możesz wykopać całą roślinę, pamiętaj, aby wbijając szpadel w ziemię, zachować odpowiednią odległość od podstawy Perowskii. Następnie  potrząśnij nią lekko, aby otrząsnąć nadmiar ziemi i resztek organicznych z jej korzeni.

Sadzenie podziałów

Podziel rękoma pędy wraz z bryłą korzeniową i umieść korzenie w wodzie, aby nie zdążyły przeschnąć. Możesz rozpocząć uprawę podziałów w szklarni lub tunelu foliowym, aby mogły wzmocnić się w stabilnym, bezpiecznym środowisku, w którym z łatwością wygenerujesz sprzyjający im klimat.

Przeszczepy umieszczaj w dołkach, dostosowanych głębokością do długości ich korzeni. Dobrym zabiegiem będzie nasypanie do dołków warstwy kompostu. Pamiętaj, aby regularnie podlewać młode rośliny, ponieważ na początkowym etapie jest to niezwykle ważne dla ich dalszego rozwoju.

Wniosek

Perowskia zwana także szałwią rosyjską, to łatwa w uprawie, mało wymagająca roślina, która wnosi wiele uroku i szlachetnej barwy do ogrodów, a także tuneli i szklarni. Ta pochodząca z Himalajów, Afganistanu i terenów centralnej Azji roślina, ma formę półkrzewu i doskonale prezentuje się w większych grupach, należy więc, bez obaw  spróbować rozmnożyć ją dowolnie wybraną metodą. Kolekcja szałwii rosyjskiej, kwitnąca oszałamiającymi lawendowymi kwiatuszkami, wprawi w zachwyt każdego konesera pięknych roślin, tak jak urzekła ponad wiek temu rosyjskiego generała Perovskiego!

Jak rozmnażać rosyjską szałwię. 2 najlepsze sposoby

Jak bardzo przydatny był ten post?

Kliknij na gwiazdkę, aby ocenić!

Średnia ocena / 5. Liczba głosów:

Jak na razie brak głosów! Bądź pierwszym, który oceni ten post.

We are sorry that this post was not useful for you!

Let us improve this post!

Tell us how we can improve this post?

Odwiedź nasz sklep internetowy

W Krostrade dostarczamy innowacyjne produkty i rozwiązania dla domu i ogrodu zarówno na rynek polski, jak i europejski. Oferta firmy obejmuje szeroki asortyment produktów wykonanych z najwyższej jakości komponentów.

Przeczytaj również

Uprawa pod osłonami

Jak rozmnażać gwiazdy betlejemskie? Uprawa i pielęgnacja poinsecji

Poinsecja (Euphorbia pulcherima), najczęściej nazywana gwiazdą betlejemską to niezwykle efektowna roślina z rodziny wilczomleczowatych. Pochodzi ona z terenów Meksyku i…

Więcej
Uprawa pod osłonami

Jak uprawiać rabarbar pod osłonami?

Rabarbar to roślina wieloletnia, która przy odpowiedniej pielęgnacji jest w stanie rozwijać się nawet przez 15 lat! Najsmaczniejszą częścią tej…

Więcej
Uprawa pod osłonami

Jak różne rodzaje wody wpływają na wzrost roślin?

Czy zastanawiasz się, jak różne rodzaje wody wpływają na wzrost roślin? Rodzaje wody stosowane dla różnych rodzajów roślin mają znaczący…

Więcej
Uprawa pod osłonami

Jak uprawiać żurawiny w tunelu foliowych?

Uprawiać żurawiny w tunelu foliowych to nowość w hodowli pod osłonami. Udane plantacje egzotycznych  owoców i warzyw w namiotach ogrodniczych,…

Więcej
Uprawa pod osłonami

Jak szybko rośnie nandina Złota? | Uprawa i pielęgnacja świętego krzewu

Nandina złota to zimozielony krzew z rodziny berberysowatych, pochodzący z górzystych terenów Indii, Japonii i Chin. Roślina nazywana jest także…

Więcej
Tunele foliowe od A do Z

Tunele foliowe bez tajemnic

Tunele foliowe wraz z upływem czasu stają się coraz bardziej powszechnym elementem krajobrazu. W wyspecjalizowanych gospodarstw rolnych oraz przydomowych ogrodach…

Więcej