Jak rozpoznawać różne odmiany papryki? 6 łatwych kroków

Jak rozpoznawać różne odmiany papryki. 6 łatwych kroków

Uprawa papryki jest dość łatwa, ale łatwo można się zgubić w procesie rozpoznawania rodzaju chili, które uprawiasz. Dlatego musisz nauczyć się rozpoznawać paprykę, ponieważ każda odmiana może mieć również inne wymagania dotyczące wzrostu i pielęgnacji.

Papryka może dawać duże, małe, czerwone, pikantne i lekko ostre owoce. Znajomość aktualnie posiadanej odmiany pomoże określić Twoje oczekiwania na nadchodzący sezon zbiorów. Chociaż niektórym może być trudno zidentyfikować podobnie wyglądającą paprykę, znajomość podstaw pomoże ci w zasadzeniu odpowiedniego rodzaju papryki.

Do najpopularniejszych rodzajów papryki należą papryka Bell, papryka Cayenne i papryka jalapeno. Identyfikacja roślin pieprzu wymaga prostego procesu, a znajomość kroków z pewnością uczyni cię lepszym ogrodnikiem w przyszłości.

6 kroków w identyfikacji roślin papryki

Istnieje wiele odmian papryki i czasami może to być mylące. Istnieje kilka gatunków, a każdy z nich różni się kształtem, rozmiarem, wyglądem kwiatów, a nawet liśćmi. Jeśli planujesz sadzić paprykę w ogrodzie, musisz wiedzieć, jak ją rozpoznać.

Oto, jak możesz to zrobić:

Krok 1: Sprawdź nasiona

Pierwszym krokiem do identyfikacji roślin papryki jest znajomość nasion. Jeśli jest ciemno, najprawdopodobniej jest to gatunek pieprzu dojrzewającego C., a korona, czyli płatki, w miarę wzrostu rośliny będą miały kolor fioletowy. Jeśli jednak zobaczysz ziarno koloru słomy, a płatki papryki są zielone lub białe, najprawdopodobniej pochodzi to od innego gatunku papryki.

Kiedy masz zebraną mieszankę nasion, oddziel je według koloru. Jasne nasiona są zwykle słodkimi i mniej pikantnymi wariantami pieprzu, podczas gdy z ciemniejszych nasion można uzyskać ostrzejsze rodzaje papryki.

Krok 2 .: Zidentyfikuj płatki swojej papryki

Następnie należy sklasyfikować płatki. Żółtawe plamy u podstawy płatków korony wskazują na rośliny pieprzu należące do gatunku C. baccatum. Jeśli ich nie ma, przejdź do identyfikacji ich zakwitów.

  • Kwiaty dojrzewające powinny mieć fioletowe lub fioletowe kwiaty. Ale jeśli kwiaty wydają się zielonkawe lub białe, być może trzeba będzie przystąpić do identyfikacji kielicha.

Krok 3: zidentyfikuj jego zakwity

W przypadku kwiatów z fioletowymi corollas dalsza identyfikacja może wymagać od ogrodnika zidentyfikowania kwiatów. Rośliny papryki o pojedynczych kwiatach należą do gatunku C. annum, podczas gdy pieprz z więcej niż jednym zakwitem na każdym węźle z większym prawdopodobieństwem należą do odmiany C. chinense.

Krok 4: Zidentyfikuj kielich owocu

Sprawdź kielich dojrzałego owocu. Spróbuj poszukać słojów lub przewężeń w obszarze pomiędzy szypułką a kielichem wyhodowanego owocu. Jeśli występuje, należy do odmiany C. chinense. Jeśli nie ma go na skrzyżowaniu, wróć do identyfikacji kwiatów. W przypadku kwiatów samotnych sprawdź ponownie koronę, aby dokładniej posortować jej cechy (krok 3).

Krok 5: Sprawdź liczbę kwiatów

Zanotuj liczbę kwiatów na węzłach papryki i dokładnie sprawdź płatki kwiatów. W przypadku pojedynczych kwiatów zbadaj koronę. Jeśli wydaje się biały jak mleko, a jego szypułka i płaty są proste, należy do odmiany Cannum.

Z drugiej strony, płatki, które wydają się zielone lub białe, z płatami zawiniętymi do tyłu, wskazują, że roślina należy do gatunku papryki C. frutescens. wskazuje, że roślina należy do C frutescens.

Krok # 6: Kontynuuj identyfikację roślin pieprzu

Kontynuuj identyfikację roślin pieprzu i porównaj ich kwiaty. Jeśli w każdym z węzłów występuje więcej niż dwa kwiaty, korona jest biała z nutą raczej zieloną niż kremową, a szypułki wydają się wyprostowane w miarę kwitnienia kwiatów, oznacza to, że papryka pochodzi z odmiany C. frutescens. Z drugiej strony odmiana C. chinense zakwita prostymi płatami korony.

Uprawa papryki w szklarni

Ogrodnictwo szklarniowe oferuje wiele korzyści, które są pomocne dla roślin. Jest to korzystne poza tradycyjnym ogrodnictwem. Temperatury są kontrolowane w szklarni, która odpowiada potrzebom rośliny.

Oprócz tego, oto inne zalety uprawy papryki w szklarniach:

Ochrona przed silnymi wiatrami

Szklarnie zapewniają ochronę roślin papryki przed silnymi wiatrami. Przy konstrukcji otoczonej plastikowymi foliami lub szkłem, silne wiatry nie będą w stanie spowodować znacznych uszkodzeń struktury Twojej papryki. Dzięki temu będziesz mieć pewność, że Twoja papryka przetrwa i nadal będzie owocować.

Ochrona przed szkodnikami

Rośliny papryki są wyjątkowo podatne na inwazje szkodników, takich jak mszyce, mączliki, pchły chrząszcze, omacnica prosowianka i mączliki. Gdy nie są kontrolowane, może to całkowicie pożreć roślinę. Zabezpieczone i dobrze zadaszone szklarnie mogą jednak ograniczyć inwazje szkodników do minimum i zapewnić, że będziesz w stanie je kontrolować, zanim infestacja się pogorszy.

Ciesz się ekologiczną papryką

Ponieważ istnieją mniejsze szkodniki, z którymi trzeba się uporać, stosowanie pestycydów jest również ograniczone. Dzięki temu możesz cieszyć się papryką, która jest organiczna i wolna od jakichkolwiek chemikaliów.

Jak rozpoznać paprykę: ostatnie wskazówki

Najważniejszą rzeczą do zapamiętania podczas nauki rozpoznawania papryki jest zwracanie uwagi na szczegóły . Z nasion dowiesz się, jaki rodzaj papryki uprawiasz i do jakiego gatunku należy. Czasami może to być mylące, ale pamiętając o krokach, będziesz mieć przewodnik do naśladowania, a identyfikacja będzie łatwiejsza.

Rośliny papryki mogą mieć od słodkiego do bardzo ostrego smaku. Dlatego ważne jest, aby wiedzieć, jak rozpoznać rośliny pieprzu przed ich spożyciem. Możesz również zapewnić najlepszą opiekę, jakiej potrzebuje, gdy wiesz dokładnie, do jakiego gatunku należy twoja roślina.

Jak rozpoznawać różne odmiany papryki. 6 łatwych kroków

Jak bardzo przydatny był ten post?

Kliknij na gwiazdkę, aby ocenić!

Średnia ocena / 5. Liczba głosów:

Jak na razie brak głosów! Bądź pierwszym, który oceni ten post.

We are sorry that this post was not useful for you!

Let us improve this post!

Tell us how we can improve this post?

Odwiedź nasz sklep internetowy

W Krostrade dostarczamy innowacyjne produkty i rozwiązania dla domu i ogrodu zarówno na rynek polski, jak i europejski. Oferta firmy obejmuje szeroki asortyment produktów wykonanych z najwyższej jakości komponentów.

Przeczytaj również

Uprawa pod osłonami

Uprawa i pielęgnacja gerbery w doniczce: 6 przydatnych wskazówek

Gerbera to pełna wdzięku i uroku roślina z rodziny astrowatych. Pochodzi z terenów Azji i Afryki Południowej, a do Europy…

Więcej
Uprawa pod osłonami

Jak wieszać materiały cieniujące w szklarni hobbystycznej?

W uprawie szklarniowej istnieją różne scenariusze i doskonałe rozwiązania problemów, które każdy ogrodnik powinien poznać. Dzisiaj zadamy pytanie, jak radzić…

Więcej
Tunele foliowe

Wietrzenia w tunelu foliowym

Odpowiednia stężenie wilgotności jest korzystne dla plonu, jednak samo zjawisko ma też swoje negatywne działanie. Jako że tunel to otoczona…

Więcej
Bez kategorii

Solidne namioty garażowe

Solidne namioty garażowe to jeden ze sztandarowych produktów Krosagro. Od samego początku istnienia marki staramy się, aby każda konstrukcja sygnowana…

Więcej
Uprawa pod osłonami

Jak przycinać goździki: przewodnik w 4 krokach

Czy zastanawiałeś się, jak prawidłowo przycinać goździki ? Ten artykuł nie tylko pokaże Ci krok po kroku jak przycinać goździki,…

Więcej
Uprawa pod osłonami

Profesjonalna szklarnia do komercyjnej uprawy roślin

Profesjonalna szklarnia do przemysłowej uprawy roślin musi być dostosowana do potrzeb inwestora we wszystkich możliwych aspektach. Sposób, w jaki  konstrukcja…

Więcej