Jak rozmnażać cyklameny na dwa proste sposoby.

Jak rozmnażać cyklameny na dwa proste sposoby.

Czy jesteś zainteresowany, tym jak rozmnażać cyklameny? Cyklameny zwane popularnie fiołkami alpejskimi to rośliny, które wytwarzają intensywnie kolorowe kwiaty. Wielu ogrodników uwielbia uprawiać cyklameny, ponieważ ich odwrócone płatki wyglądają jak motyle unoszące się nad liśćmi rośliny.

Czytaj dalej, aby dowiedzieć się więcej o rozmnażaniu cyklamenów.

2 sposoby rozmnażania roślin cyklamenu

Czy wiesz, że istnieje ponad 20 rodzajów cyklamenów? Wszystkie odmiany pochodzą z regionu śródziemnomorskiego, co oznacza, że cyklameny najlepiej rozwijają się w obszarach o łagodnych temperaturach. Podczas rozmnażania cyklamenów należy pamiętać, że jedna metoda rozmnażania może nie działać na wszystkie gatunków cyklamenów.

Istnieją trzy najpopularniejsze grupy odmianowe cyklamenów: Maxi-silnie rosnące wielkokwiatowe, Midi-o średnim wzroście i obfitym kwitnieniu oraz Mini- malutkie z małymi kwiatami, mającymi piękny zapach. Nie wszystkie odmiany są łatwe do rozmnażania i możliwe, że będziesz musiał zadać sobie więcej trudu.

Metoda 1: Rozmnażanie przez nasiona.

Aby rozmnażać cyklameny tą metodą, musisz namoczyć nasiona i zasadzić je w odpowiednim czasie. Namaczaj je w wodzie przez około 24 godziny przed zasadzeniem w glebie. Jeśli sadzisz je bezpośrednio do gleby, pamiętaj, aby zrobić to w okresie wiosennym, gdy jest odpowiednia temperatura gleby. Możesz się spodziewać, że Twoje nasiona zakwitną następnej wiosny.

Z drugiej strony, można również zacząć sadzić je w pojemnikach w sezonie zimowym. Jeśli wszystko pójdzie dobrze, kwiaty najprawdopodobniej zakwitną już tego samego roku.

Metoda 2: Rozmnażanie przez podział.

W przeciwieństwie do innych roślin nie uda się próba ukorzenienia fiołka przez pobranie fragmentu łodygi lub liścia. Zamiast tego lepiej jest użyć ich bulw, które można znaleźć pod ziemią. Ta metoda rozmnażania jest najlepsza jesienią, gdy rośliny są gotowe do przesadzenia.

Aby zasadzić bulwy, przygotuj mieszankę doniczkową, wykop dołek o głębokości dwóch cali i umieść w nim bulwy. Górna połowa bulwy powinna znajdować się nad jej powierzchnią. Możesz przykryć podłoże dwucalową warstwą ściółki, aby zatrzymać ciepło i chronić rośliny przed zimnem. Po kilkunastu dniach na bulwach powinny pojawić się liście. Nowe pędy pojawią się w następnym sezonie wiosennym.

Rozmnażanie cyklamenów – prawdziwe wyzwanie.

Jak wspomniano, rozmnażanie cyklamenów, może być trudne. Możesz rozpocząć je od nasion, ale proces kiełkowania i rezultaty są zazwyczaj nieprzewidywalne. Możesz także spróbować rozmnażania, przez podział bulwy. Bulwę dzieli się na fragmenty zawierające tzw. oczko. Należy zabezpieczyć miejsca po przecięciach np. węglem drzewnym. Rozmnażanie niektórych z odmian cyklamenów lepiej jest pozostawić w rękach ekspertów, którzy mają narzędzia i doświadczenie potrzebne do powodzenia procesu.

Pielęgnacja roślin cyklamenów

Jeśli uprawiasz cyklameny na zewnątrz, umieść je w chłodnym i osłoniętym miejscu, które może również zapewnić cień podczas cieplejszych miesięcy i umiarkowane światło słoneczne w innych miesiącach. Rośliny te rosną najlepiej, gdy są sadzone w dobrze odsączonej glebie z warstwą lub dwiema materii organicznej, takiej jak np. obornik zwierzęcy. Rośliny te kochają wilgoć, ale gleba nigdy nie powinna być zbyt mokra. Powstrzymaj się od przelewania bulwy rośliny, która może zgnić.

Jeśli planujesz uprawiać cyklamen w doniczkach na zewnątrz, jest kilka rzeczy, które powinieneś wziąć pod uwagę. Muszą być zasadzone w wysokiej jakości mieszance doniczkowej i umieszczone w częściowo zacienionym miejscu, gdzie mogą być kilka godzin w porannym słońcu. Ważne jest, aby upewnić się, że nie podlewasz zbyt często cyklamenów. Wlej wodę do konewki i pozwól, aby gleba wchłonęła całą wilgoć.

Jeśli planujesz uprawiać rośliny w pomieszczeniach, najlepiej jest wystawiać je na zewnątrz każdej nocy. Chłodne powietrze w nocy sprawi, że rośliny będą cieszyć się lepszym wyglądem i zdrowiem.

Zastosuj płynne nawozy i nawozy o stałym stopniu uwalniania, gdy tylko rośliny cyklamenu pokażą pierwsze oznaki wybudzania się z zimowego spoczynku. Kontynuuj stosowanie płynnego nawozu aż do zakończenia kwitnienia. Kiedy liście stają się żółtawe, nie podlewaj ich tak często. Cyklamen nie wymaga regularnego podlewania w okresie spoczynku.

Dlaczego warto sadzić cyklameny w mini szklarni i tunelu foliowym ?

Lepiej jest uprawiać cyklameny w mini szklarni lub tunelu, ale jeśli nadal się wahasz, oto kilka rzeczy, które powinieneś rozważyć:

Mini szklarnie mogą ochronić rośliny przed szkodnikami i chorobami.
Cyklameny są podatne na gnicie korzeni i choroby grzybicze, które są zazwyczaj spowodowane nadmiernym podlewaniem. W roślinach doniczkowych można również zaobserwować mączniaka. Są one również podatne na niektóre choroby, takie jak bakteryjna zgnilizna, więdnięcie, plamistość liści i inne wirusy. Umieszczenie cyklamenów w mini szklarni zmniejsza ryzyko inwazji szkodników i chorób.

Mini szklarnie i tunele pozwalają na uprawę roślin w każdej chwili.

Możesz zacząć sadzić swoje kwiaty niezależnie od pogody panującej na zewnątrz. Trzymanie ich w zamkniętej przestrzeni pozwala na kontrolowanie klimatu w pomieszczeniu w zależności od specyficznych potrzeb roślin. Kiedy pogoda się ociepli, możesz przesadzić cyklameny do ogrodu.

Mini szklarnie i tunele chronią rośliny przed złą pogodą.

Mróz, lód, ulewny deszcz i silne wiatry mogą w jednej chwili zniszczyć Twoje uprawy. Mini szklarnie mogą ochronić je przed nieprzewidywalnymi warunkami pogodowymi. Twoje rośliny pozostaną bezpieczne w zamkniętej przestrzeni.

Końcowe przemyślenia na temat rozmnażania cyklamenów.

Cyklameny są pięknym dodatkiem do każdej przestrzeni. Wiedza o tym, jak rozmnażać cyklameny i właściwie pielęgnować są kluczem do wyhodowania zdrowych kwiatów. Jeśli jesteś gotowy, aby poświęcić czas na sadzenie i uprawę cyklamenów, pamiętając o wskazówkach, którymi się podzieliliśmy, a wszystko zakończy się sukcesem.

Jak rozmnażać cyklameny na dwa proste sposoby.

Jak bardzo przydatny był ten post?

Kliknij na gwiazdkę, aby ocenić!

Średnia ocena / 5. Liczba głosów:

Jak na razie brak głosów! Bądź pierwszym, który oceni ten post.

We are sorry that this post was not useful for you!

Let us improve this post!

Tell us how we can improve this post?

Odwiedź nasz sklep internetowy

W Krostrade dostarczamy innowacyjne produkty i rozwiązania dla domu i ogrodu zarówno na rynek polski, jak i europejski. Oferta firmy obejmuje szeroki asortyment produktów wykonanych z najwyższej jakości komponentów.

Dodaj komentarz

Przeczytaj również

Tunele foliowe

Hortiterapia w tunelu foliowym

Hortiterapia w tunelu foliowym to sposób na redukcję stresu i poprawę nastroju. Jest to rodzaj terapii ogrodniczej, zajmującej się korelacją…

Więcej
Uprawa pod osłonami

Przedplon w tunelu foliowym cz. 1

Cieplarnie umożliwiają uprawę warzyw już wczesną wiosną. Rzodkiewka, cebula, pomidory, szczypiorek oraz ogórki to tylko kilka z przedplonów możliwych do zasadzenia…

Więcej
Uprawa pod osłonami

Kiedy sadzić trawy ozdobne?

Wiedza o tym, jaki jest najlepszy czas, żeby sadzić trawy ozdobne, ma kluczowe znaczenie w uprawie tych efektownych i wytrzymałych…

Więcej
Uprawa pod osłonami

Jak przezimować pelargonię? | Uprawa i pielęgnacja pelargonii angielskich

W ostatnim czasie do szeregu często spotykanych na balkonach i tarasach pelargonii bluszczolistnych i rabatowych przyłączyły pelargonie angielskie (Pelagronium x…

Więcej
Uprawa pod osłonami

Hodowla róż pod osłonami

Hodowla róż pod osłonami to częsty powód zakupu tuneli foliowych przez plantatorów. Te pożądane przez rynek kwiaty, cieszą się niesłabnącym…

Więcej
Tunele foliowe

Konstrukcja na tunel foliowy

Tunel foliowy, a konkretnie jego stelaż, wykonany jest ze stali. Kiedy elementy metalowej szklarni zostaną ukształtowane, trafiają do ocynkowni, gdzie…

Więcej