Jak przycinać petunie? Trzy wskazówki do zapamiętania!

Jak przycinać petunie. Trzy wskazówki do zapamiętania!

Wiedza o tym, jak przycinać petunie, nie ogranicza się do przycinania, ale obejmuje również usuwanie martwych kwiatostanów i silne przycinanie. Jako ogrodnik musisz opanować te metody pielęgnacji, aby odmłodzić petunie i zapewnić im jeszcze piękniejsze kwiaty. W ten sposób rośliny będą rosły o wiele bujniej, a Ty będziesz mógł cieszyć się dłuższym okresem kwitnienia.

Zaletą petunii jest to, że są one na ogół łatwe w uprawie. Dlatego też ich pielęgnacja nie będzie wymagała dużych nakładów pracy. Jednakże warto się zastanowić czy nie byłoby korzystnie zapewnić petuniom stabilne środowisko, takie jak szklarnia lub tunel foliowy, jeśli klimat jest niesprzyjający.

Kompleksowy przewodnik jak przycinać petunie.

Technika #1. Usuwanie martwych kwiatostanów.

Pierwszą metodą, którą musisz poznać, aby prawidłowo pielęgnować petunie, jest usuwanie zaschniętych kwiatostanów i liści. Czasami kwiatom wystarczy jedynie usuwanie wyblakłych, obumarłych pąków. Podobnie jak inne rośliny kwitnące, petunie skorzystają na usuwaniu obumarłych kwiatów, ponieważ pomoże im to wykształcić zdrowsze kwiaty.

W ten sposób roślina może skupić swoją energię na tworzeniu nowych kwiatostanów, ponieważ obumarłe kwiaty nie będą jej dodatkowo obciążać. Zapobiegniesz także tworzeniu się nasion, dzięki czemu sezon kwitnienia będzie dłuższy. Co więcej, usunięcie wyblakłych kwiatów sprawi, że petunie będą wyglądać pięknie i estetycznie przez cały sezon.

Kiedy należy przycinać petunie?

Petunie, które w okresie kwitnienia mają wyblakłe kwiaty, zaczynają więdnąć. Ich kolory wyglądają mniej soczyście, a zamiast trąbki i wyprostowanego kształtu, główki są zdeformowane i zwisają im nisko.

Przycinanie lub wycinanie.

Aby usunąć stare kwiaty, użyj kciuka i palców wskazujących, aby uszczypnąć łodygę znajdującą się poniżej kwiatu. Ułatwi to wyciągnięcie obumarłego kwiatostanu z rośliny. Sprawdzaj uważnie petunie i usuwaj ręcznie zwiędłe kwiaty.

Niektórzy ogrodnicy używają także nożyczek do usuwania wyblakłych kwiatów. Upewnij się jednak, że najpierw je zdezynfekujesz i że są one wystarczająco ostre, aby zapewnić czyste cięcie na łodydze za kwiatem. Każda roślina jest podatna na zakażenia się chorobami i infekcjami grzybiczymi, jeśli narzędzia nie są odkażone.

Technika #2. Przycinanie.

Innym sposobem na przycięcie petunii jest lekkie przycinanie. Jest to idealna praktyka pielęgnacyjna, która pozwala zadbać o ich wielkość i kształt, a także odmłodzić rośliny. Przycinanie petunii nie różni się od przycinania innych roślin.

Należy wybrać miejsce, w którym od głównej łodygi odchodzą mniejsze pędy i przyciąć je niedaleko węzła. Wybierzcie te łodygi, które nie produkują już kwiatów lub mają zbyt dużo liści. Podobnie jak w przypadku usuwania martwych główek, przycinanie tych łodyg może pobudzić rośliny do wytwarzania kwiatów.

Przy okazji odmłodzisz roślinę i sprawisz, że nowe pędy będą miały zdrowsze liście. Petunie można przycinać także w środku lata, używając ostrych i sterylnych narzędzi. Pamiętaj o zapewnieniu czystości cięcia, aby uniknąć przenoszenia chorób między roślinami.

Technika #3. Radykalne cięcie.

Wreszcie, ścięcie całej części nadziemnej petunii, które jest ostateczną metodą ratowania zniszczonej rośliny. Czasami ani szczypanie, ani przycinanie nie wystarczą, aby odmłodzić roślinę. Przycięcie rośliny do samej ziemi może pomóc odrosnąć petuniom o słabych kwiatach i żółknących liściach.

Aby mocno przyciąć petunie, należy rozpocząć cięcie nad węzłem łodygi, używając sterylnych i ostrych sekatorów. Możesz przycinać tak wysoko, jak chcesz, w zależności od tego, jak długa i przerośnięta jest łodyga. Wystarczy pamiętać, żeby nie było to mniej niż 5 cm od podstawy, aby umożliwić roślinie generowanie nowego wzrostu.

Ponadto pamiętaj, że niektóre rośliny wytwarzają kwiaty tylko na końcu łodygi. Twoje petunie skorzystają, jeśli będziesz przycinać niektóre pędy nawet co tydzień, zaraz po ich wyhodowaniu. Nie bójcie się usuwać łodyg i cięć nad węzłami, nawet jeśli petunie mają przepiękne kwiaty. Z czasem zauważysz, że pod miejscem cięcia pojawią się nowe przyrosty, a kwiaty będą zdrowsze.

Jak pomóc petuniom odrosnąć?

Można dodatkowo zachęcić petunie do odrastania, jeśli zapewnimy im idealne warunki i będziemy je pielęgnować, aby pozostały zdrowe. Jeśli w twoim regionie panują trudne warunki pogodowe lub wysokie temperatury, rozważ możliwość przechowywania petunii w szklarni lub tunelu foliowym. Należy także utrzymywać wilgotność gleby, nie dopuszczając jednak do nadmiernego zawilgocenia podłoża.

Odpowiednie nawodnienie pomoże petuniom szybko odzyskać siły po przycinaniu. Niektórzy ogrodnicy nawożą petunie, aby zwiększyć ich kwitnienie. W zależności od odmiany, którą posiadasz, możesz zasilać je co dwa tygodnie w lipcu.

Podsumowanie

Petunie to jedne z najpiękniejszych roślin kwitnących, ale wymagają pielęgnacji, która zapewni im doskonały wygląd. Dlatego należy nauczyć się przycinania petunii i opanować trzy techniki, którymi są: przycinanie, szczypanie martwych pąków i ścięcie całej ich naziemnej partii. Przycinanie petunii odmładza rośliny, a nawet pozwala na otrzymanie ładniejszych kwiatów.

Przycinanie petunii polega na uszczypnięciu lub obcięciu przekwitłych kwiatów, co pozwala zachować zdrowy wygląd roślin. Z drugiej strony, lekkie przycinanie wystarczy, gdy zauważymy gałęzie o zbyt słabo rozwiniętych liściach i kwiatach. I wreszcie, jeśli dwie poprzednie techniki nie przyniosą oczekiwanych zmian, konieczne może być silne przycięcie roślin.

Ogólnie rzecz biorąc, pamiętajcie o sterylizacji narzędzi i sprawdzeniu ich ostrości. Zapewni to ostre i czyste cięcie dla lepszego efektu i zapobiegnie przenoszeniu chorób na petunie.

Jak przycinać petunie. Trzy wskazówki do zapamiętania!

Jak bardzo przydatny był ten post?

Kliknij na gwiazdkę, aby ocenić!

Średnia ocena / 5. Liczba głosów:

Jak na razie brak głosów! Bądź pierwszym, który oceni ten post.

We are sorry that this post was not useful for you!

Let us improve this post!

Tell us how we can improve this post?

Odwiedź nasz sklep internetowy

W Krostrade dostarczamy innowacyjne produkty i rozwiązania dla domu i ogrodu zarówno na rynek polski, jak i europejski. Oferta firmy obejmuje szeroki asortyment produktów wykonanych z najwyższej jakości komponentów.

Przeczytaj również

Uprawa pod osłonami

Uprawa winorośli pod osłonami

Uprawa winorośli w tunelu foliowym pozwala na otrzymania owoców słodszych oraz bardziej dorodnych, a osłona chroni uprawy przed przymrozkami i szkodliwymi czynnikami…

Więcej
Tunele foliowe

Wentylacja w tunelu foliowym

Lato tego roku to połączenie ciepłych i deszczowych dni, które mają również wpływ na warunki panujące pod osłoną. W cieplarni…

Więcej
Bez kategorii

Hala namiotowa do kruszywa

Hala namiotowa do kruszywa wykonana ze stali ocynkowanej ogniowo, pozwala na bezpieczne przechowywanie materiałów sypkich. Bez utraty ich właściwości co…

Więcej
Uprawa pod osłonami

Jak zbierać i przechowywać nasiona niecierpka

Czy zastanawiasz się, jak przechować nasiona niecierpków? Przyciągające wzrok, jaskrawo kolorowe kwiaty na tle pięknych, ciemnozielonych, błyszczących  liści sprawiają, że…

Więcej
Bez kategorii

Hala namiotowa jako salon samochodowy

Hala namiotowe jako salon samochodowy to kolejne zastosowanie dla modułowych konstrukcji. W czasach, kiedy przypada więcej niż jeden samochód na…

Więcej
Uprawa pod osłonami

Jak przechowywać cebulki frezji? 3 proste kroki

Jeśli chcesz dowiedzieć się, w jaki sposób zajmować się bulwami frezji, mamy dla Ciebie dobrą wiadomość, jest to bowiem bardzo…

Więcej