Jak przycinać petunie? Trzy wskazówki do zapamiętania!

Jak przycinać petunie. Trzy wskazówki do zapamiętania!

Wiedza o tym, jak przycinać petunie, nie ogranicza się do przycinania, ale obejmuje również usuwanie martwych kwiatostanów i silne przycinanie. Jako ogrodnik musisz opanować te metody pielęgnacji, aby odmłodzić petunie i zapewnić im jeszcze piękniejsze kwiaty. W ten sposób rośliny będą rosły o wiele bujniej, a Ty będziesz mógł cieszyć się dłuższym okresem kwitnienia.

Zaletą petunii jest to, że są one na ogół łatwe w uprawie. Dlatego też ich pielęgnacja nie będzie wymagała dużych nakładów pracy. Jednakże warto się zastanowić czy nie byłoby korzystnie zapewnić petuniom stabilne środowisko, takie jak szklarnia lub tunel foliowy, jeśli klimat jest niesprzyjający.

Kompleksowy przewodnik jak przycinać petunie.

Technika #1. Usuwanie martwych kwiatostanów.

Pierwszą metodą, którą musisz poznać, aby prawidłowo pielęgnować petunie, jest usuwanie zaschniętych kwiatostanów i liści. Czasami kwiatom wystarczy jedynie usuwanie wyblakłych, obumarłych pąków. Podobnie jak inne rośliny kwitnące, petunie skorzystają na usuwaniu obumarłych kwiatów, ponieważ pomoże im to wykształcić zdrowsze kwiaty.

W ten sposób roślina może skupić swoją energię na tworzeniu nowych kwiatostanów, ponieważ obumarłe kwiaty nie będą jej dodatkowo obciążać. Zapobiegniesz także tworzeniu się nasion, dzięki czemu sezon kwitnienia będzie dłuższy. Co więcej, usunięcie wyblakłych kwiatów sprawi, że petunie będą wyglądać pięknie i estetycznie przez cały sezon.

Kiedy należy przycinać petunie?

Petunie, które w okresie kwitnienia mają wyblakłe kwiaty, zaczynają więdnąć. Ich kolory wyglądają mniej soczyście, a zamiast trąbki i wyprostowanego kształtu, główki są zdeformowane i zwisają im nisko.

Przycinanie lub wycinanie.

Aby usunąć stare kwiaty, użyj kciuka i palców wskazujących, aby uszczypnąć łodygę znajdującą się poniżej kwiatu. Ułatwi to wyciągnięcie obumarłego kwiatostanu z rośliny. Sprawdzaj uważnie petunie i usuwaj ręcznie zwiędłe kwiaty.

Niektórzy ogrodnicy używają także nożyczek do usuwania wyblakłych kwiatów. Upewnij się jednak, że najpierw je zdezynfekujesz i że są one wystarczająco ostre, aby zapewnić czyste cięcie na łodydze za kwiatem. Każda roślina jest podatna na zakażenia się chorobami i infekcjami grzybiczymi, jeśli narzędzia nie są odkażone.

Technika #2. Przycinanie.

Innym sposobem na przycięcie petunii jest lekkie przycinanie. Jest to idealna praktyka pielęgnacyjna, która pozwala zadbać o ich wielkość i kształt, a także odmłodzić rośliny. Przycinanie petunii nie różni się od przycinania innych roślin.

Należy wybrać miejsce, w którym od głównej łodygi odchodzą mniejsze pędy i przyciąć je niedaleko węzła. Wybierzcie te łodygi, które nie produkują już kwiatów lub mają zbyt dużo liści. Podobnie jak w przypadku usuwania martwych główek, przycinanie tych łodyg może pobudzić rośliny do wytwarzania kwiatów.

Przy okazji odmłodzisz roślinę i sprawisz, że nowe pędy będą miały zdrowsze liście. Petunie można przycinać także w środku lata, używając ostrych i sterylnych narzędzi. Pamiętaj o zapewnieniu czystości cięcia, aby uniknąć przenoszenia chorób między roślinami.

Technika #3. Radykalne cięcie.

Wreszcie, ścięcie całej części nadziemnej petunii, które jest ostateczną metodą ratowania zniszczonej rośliny. Czasami ani szczypanie, ani przycinanie nie wystarczą, aby odmłodzić roślinę. Przycięcie rośliny do samej ziemi może pomóc odrosnąć petuniom o słabych kwiatach i żółknących liściach.

Aby mocno przyciąć petunie, należy rozpocząć cięcie nad węzłem łodygi, używając sterylnych i ostrych sekatorów. Możesz przycinać tak wysoko, jak chcesz, w zależności od tego, jak długa i przerośnięta jest łodyga. Wystarczy pamiętać, żeby nie było to mniej niż 5 cm od podstawy, aby umożliwić roślinie generowanie nowego wzrostu.

Ponadto pamiętaj, że niektóre rośliny wytwarzają kwiaty tylko na końcu łodygi. Twoje petunie skorzystają, jeśli będziesz przycinać niektóre pędy nawet co tydzień, zaraz po ich wyhodowaniu. Nie bójcie się usuwać łodyg i cięć nad węzłami, nawet jeśli petunie mają przepiękne kwiaty. Z czasem zauważysz, że pod miejscem cięcia pojawią się nowe przyrosty, a kwiaty będą zdrowsze.

Jak pomóc petuniom odrosnąć?

Można dodatkowo zachęcić petunie do odrastania, jeśli zapewnimy im idealne warunki i będziemy je pielęgnować, aby pozostały zdrowe. Jeśli w twoim regionie panują trudne warunki pogodowe lub wysokie temperatury, rozważ możliwość przechowywania petunii w szklarni lub tunelu foliowym. Należy także utrzymywać wilgotność gleby, nie dopuszczając jednak do nadmiernego zawilgocenia podłoża.

Odpowiednie nawodnienie pomoże petuniom szybko odzyskać siły po przycinaniu. Niektórzy ogrodnicy nawożą petunie, aby zwiększyć ich kwitnienie. W zależności od odmiany, którą posiadasz, możesz zasilać je co dwa tygodnie w lipcu.

Podsumowanie

Petunie to jedne z najpiękniejszych roślin kwitnących, ale wymagają pielęgnacji, która zapewni im doskonały wygląd. Dlatego należy nauczyć się przycinania petunii i opanować trzy techniki, którymi są: przycinanie, szczypanie martwych pąków i ścięcie całej ich naziemnej partii. Przycinanie petunii odmładza rośliny, a nawet pozwala na otrzymanie ładniejszych kwiatów.

Przycinanie petunii polega na uszczypnięciu lub obcięciu przekwitłych kwiatów, co pozwala zachować zdrowy wygląd roślin. Z drugiej strony, lekkie przycinanie wystarczy, gdy zauważymy gałęzie o zbyt słabo rozwiniętych liściach i kwiatach. I wreszcie, jeśli dwie poprzednie techniki nie przyniosą oczekiwanych zmian, konieczne może być silne przycięcie roślin.

Ogólnie rzecz biorąc, pamiętajcie o sterylizacji narzędzi i sprawdzeniu ich ostrości. Zapewni to ostre i czyste cięcie dla lepszego efektu i zapobiegnie przenoszeniu chorób na petunie.

Jak przycinać petunie. Trzy wskazówki do zapamiętania!

Jak bardzo przydatny był ten post?

Kliknij na gwiazdkę, aby ocenić!

Średnia ocena / 5. Liczba głosów:

Jak na razie brak głosów! Bądź pierwszym, który oceni ten post.

We are sorry that this post was not useful for you!

Let us improve this post!

Tell us how we can improve this post?

Odwiedź nasz sklep internetowy

W Krostrade dostarczamy innowacyjne produkty i rozwiązania dla domu i ogrodu zarówno na rynek polski, jak i europejski. Oferta firmy obejmuje szeroki asortyment produktów wykonanych z najwyższej jakości komponentów.

Przeczytaj również

Tunele foliowe

Ile pomidorów rzymskich można uzyskać z jednej rośliny?

Ile pomidorów rzymskich można uzyskać z pojedynczego krzaczka? Odpowiedź brzmi, że każda roślina może wydać do 200 owoców; ta wspaniała…

Więcej
Uprawa pod osłonami

Jak rozmnożyć ciemiernik z nasion? Uprawa i pielęgnacja ciemierników

Ciemiernik to mrozoodporna roślina z rodziny astrowatych, która ma pewną cechę, wyróżniającą ją na tle innych kwiatów. Tą niezwykłą właściwością…

Więcej
Uprawa pod osłonami

Jak uprawiać szparagi w tunelu foliowym?

Uprawiać szparagów w tunelu, w porównaniu z innymi warzywami, pozwala na zbiór rok po roku nawet do 15 lat! Tę…

Więcej
Tunele foliowe od A do Z

7 sposobów, które pomogą Ci zapobiegać pleśnieniu sadzonek w tunelu

Chcąc z sukcesem uprawiać sadzonki w szklarni lub tunelu, musisz poznać specyfikę tego zajęcia. Hodowla roślin pod osłonami przynosi wiele…

Więcej
Tunele foliowe

Co to jest sezonowy tunel foliowy?

Sezonowy tunel foliowy  to konstrukcja używana do okrycia upraw polowych, w których istotna jest zarówno osłona przed deszczem, jaki i…

Więcej
Tunele foliowe

Poplon w tunelu foliowym

Poplon w tunelu foliowym to szansa na uzyskanie dużej ilości warzyw, na niewielkiej przestrzeni. Nie każdy posiada wielki ogród z…

Więcej