Jak skutecznie rozmnażać szczaw na 2 sposoby | KrosAgro

Jak skutecznie rozmnażać szczaw na 2 sposoby | KrosAgro

Jeśli chcesz wiedzieć, jak rozmnażać szczawian, istnieją dwie techniki odpowiednie dla tej rośliny. Możesz zacząć szczawik od nasion lub podziałów. Ogrodnicy często nazywają oxalis jako oszusta koniczyny, ale prawda jest taka, że ​​Oxalis to sam gatunek.

Dlatego może być synonimem szczawiu leśnego, koniczyny szczęścia lub rośliny powodzenia. Mając w nazwie termin szczęście, nie jest zaskoczeniem, że szczawik jest ekscytującą rośliną. Występuje w różnych kolorach kwiatów i jest dość łatwy w uprawie.

Możesz jednak uniknąć wad, rozmnażając się w szklarni, aby upewnić się, że szczawiaki będą się dobrze rozwijać. Pamiętaj, że rozmnażanie jest bardziej podatne na nieprzewidywalne warunki, więc użycie szklarni do ich rozpoczęcia jest optymalne.

Jak propagować szczawiowe szczotki dla początkujących

Nasiona

Pierwszą metodą rozmnażania szczawiu jest użycie nasion. Ten sposób rozmnażania może nie być tak powszechny w porównaniu z dzieleniem, ale nadal jest wykonalny dla początkujących. Musisz jednak znać podstawową anatomię szczawika, aby określić owoc.

University of Florida Extension wspomniało, jak wyglądają owoce szczawiu. Jeśli znasz okra strąki, owoce Oxalis są do nich podobne. Mają około pół cala długości i każdy zawiera pięć grzbietów.

Możesz spodziewać się owocowania szczawików od wiosny do jesieni, a te kapsułki szybko wyrzucają nasiona przed dotykiem. Zbierz samodzielnie zielone strąki, sprawdzając pod liśćmi na oddzielnych łodygach. Same nasiona są płaskie i mają kształt łezki, zazwyczaj są brązowe.

Jak rozmnażać szczawik z nasion?

Szklarnia to doskonałe miejsce na rozpoczęcie szczawiu z nasion. Niezależnie od sadzonej rośliny chcesz zachęcić do kiełkowania, a jest to łatwe, jeśli środowisko stawia idealne wymagania. W przeciwnym razie sprawdź glebę wiosną przed siewem i upewnij się, że ma ona temperaturę 55 ° F dla nasion szczawiu.

Nie musisz głęboko sadzić nasion w doniczkach, ale staraj się, aby przykryło je cala gleby. Następnie utrzymuj wilgotność gleby, aby zachęcić do kiełkowania. W tym momencie można przykryć pojemnik plastikiem, aby zapobiec wysychaniu medium.

Umieść doniczki w ciepłej części szklarni, ale bez bezpośredniego światła słonecznego. Wystarczy codziennie sprawdzać podłoże, jeśli jest jeszcze wilgotne, aż do kiełkowania w ciągu jednego do dwóch tygodni. Gdy nasiona wykiełkują, zdejmij pokrywę i umieść doniczki pod lampami.

W celu konserwacji podlewanie co dwa dni w okresie wegetacji pomoże szczawowi dobrze się rozwijać. Możesz także zacząć używać zbilansowanego nawozu raz w miesiącu, gdy zauważysz trzy liście.

Oddział

Możesz założyć, że rozmnażanie szczawika z podziału jest podobne do sposobu podziału rośliny koniczyny, ale ta metoda jest popularna w przypadku Oxalis triangularis. Niemniej jednak szanse na uzyskanie zdrowej rośliny rodzicielskiej do rozmnażania są większe w szklarni. Po zerwaniu szczawika usuń cebulki pod koniec jego spoczynku i usuń mniejsze boczne cebule do sadzenia.

Te cebulki powinny być gotowe do sadzenia, dlatego ogrodnicy zazwyczaj wolą tę metodę rozmnażania niż siew nasion. Jest to również punkt, w którym korzystanie ze szklarni staje się korzystne, ponieważ szczawię można rozpocząć w dowolnym momencie, o ile utrzymujesz i sprawdzasz środowisko wewnętrzne. Jakie są inne kwestie do rozważenia podczas dzielenia szczawików?

Jak rozmnażać szczawiacz z podziału?

Rozmnażanie szczawika z podziału dość podobne do siewu nasion szczawiu. Użyj dużego pojemnika z otworami drenażowymi i wypełnionego ziemią doniczkową z dobrym drenażem. Możesz rozpocząć te cebulki w orientacji, która odsłania zieloną część, podczas gdy gleba zakrywa białą podstawę łodygi na korzeniach.

Najlepszą lokalizacją dla przegród szczawiowych powinno być z dala od bezpośredniego światła słonecznego, ale można je przenieść, gdy zaczną rosnąć. Chcesz, aby żarówki najpierw utrwaliły się przed wystawieniem ich na działanie światła. Dodatkowo utrzymuj warunki szklarniowe w temperaturze 70 do 75 ° F w dzień i 50 do 65 ° F w nocy, aby pomóc im rosnąć po około 14 dniach, w których pojawiają się kiełki.

Rozmnażanie z podziałów wymaga również sprawdzenia i utrzymania wilgotności podłoża. Następnie możesz nawozić rośliny, gdy zobaczysz nowe pędy. Rób to co dwa do trzech tygodni przez cały okres ich wzrostu.

Typowe problemy w rozmnażaniu szczawów

Wspaniałą wiadomością związaną z uprawą szczawika jest to, że rośliny te nie są podatne na poważne i trudne problemy. Na przykład gnicie jest łatwe do uniknięcia, o ile jesteś odpowiedzialny za nie nadmierne podlewanie roślin. Można również zapobiegać chorobom grzybiczym, takim jak pleśń i rdza, zwłaszcza w szklarni, w której można kontrolować warunki.

Jeśli widziałeś szkodniki, możesz szybko zająć się nimi mydłem owadobójczym i odizolować porażone rośliny.

Wniosek

Kto nie chciałby mieć rośliny, która jest synonimem szczęścia? Szczawik leśny jest doskonałym dodatkiem do każdego ogrodu, dlatego naucz się rozmnażać szczawiaki przez nasiona i podziały. Niezależnie od wybranej metody, zawsze możesz skorzystać z szklarni do rozpoczęcia rozmnażania.

Nie powinieneś czuć się onieśmielony, zaczynając szczawię od nasion. Możesz samodzielnie zebrać strąki i wysiać je w pomieszczeniu, aby zagwarantować kiełkowanie. Z drugiej strony możesz rozmnażać szczawicę z podziałów lub cebul.

Ci, którzy mają Oxalis triangularis, skorzystają z tej metody, ale zbieranie cebul jest tak łatwe, jak zbieranie nasion. Sadź zieloną sekcją do góry, a następnie utrzymuj temperaturę dzienną i nocną odpowiednio na poziomie 70 do 75 ° F i 50 do 65 ° F. Obie techniki rozmnażania zalecają utrzymywanie wilgoci w glebie, aby pomóc szczawianom zadomowić się.

Jak skutecznie rozmnażać szczaw na 2 sposoby | KrosAgro

Jak bardzo przydatny był ten post?

Kliknij na gwiazdkę, aby ocenić!

Średnia ocena / 5. Liczba głosów:

Jak na razie brak głosów! Bądź pierwszym, który oceni ten post.

We are sorry that this post was not useful for you!

Let us improve this post!

Tell us how we can improve this post?

Odwiedź nasz sklep internetowy

W Krostrade dostarczamy innowacyjne produkty i rozwiązania dla domu i ogrodu zarówno na rynek polski, jak i europejski. Oferta firmy obejmuje szeroki asortyment produktów wykonanych z najwyższej jakości komponentów.

Przeczytaj również

Uprawa pod osłonami

Uprawa cykorii w tunelu foliowym

Cykoria sałatowa jest warzywem liściastym bardzo podobnym do sałaty, jednakże posiada o wiele więcej substancji odżywczych. Jedną z zalet cykorii…

Więcej
Uprawa pod osłonami

Popiół drzewny jako nawóz w uprawach pod osłonami

Popiół drzewny jako nawóz w uprawach pod osłonami jest bardzo wartościowym materiałem ogrodniczym. Jest łatwy w pozyskaniu, można go wykorzystywać…

Więcej
Uprawa pod osłonami

Jak przycinać goździki: przewodnik w 4 krokach

Czy zastanawiałeś się, jak prawidłowo przycinać goździki ? Ten artykuł nie tylko pokaże Ci krok po kroku jak przycinać goździki,…

Więcej
Tunele foliowe

Czy warto kupić tunel z poliwęglanu?

Tunel z poliwęglanu to konstrukcja, która niegdyś była wyłącznie ciekawostką dla hobbystycznych ogrodników. Takie pokrycie było stosowane w specjalistycznych szklarniach,…

Więcej
Tunele foliowe

8 pytań o tunele foliowe

Cechy dobrego tunelu foliowego? Tunele foliowe od wielu lat stosowane są do produkcji roślinnej.  Najpierw zaczęto stosować wyłącznie profesjonalne struktury…

Więcej
Tunele foliowe

Jak uprawiać pomidory w mini tunelu foliowym?

Początkujący ogrodnicy stale szukają odpowiedzi na pytanie, jak uprawiać pomidory w mini tunelu foliowym? Wiedza tak jak i doświadczenie przychodzi…

Więcej