Jak dużo światła potrzeba pomidorom w tunelu lub szklarni

Jak dużo światła potrzeba pomidorom w tunelu lub szklarni

Ogrodnicy muszą wiedzieć, ile światła zużywa się przy uprawie pomidorów w komercyjnej szklarni. Według szacunkowych obliczeń wynosi to około 60 W/m2 przez 16 do 18 godzin dziennie. Bez względu na to, czy prowadzisz uprawę przemysłową, czy też amatorsko, na swój własny użytek, kluczowe jest wygenerowanie takich optymalnych warunków w pomieszczeniu, aby Twoje rośliny dobrze się rozwijały. Częstym błędem popełnianym przy uprawie pomidorów, jest skupienie się jedynie na zapewnieniu roślinom idealnej temperatury, a zaniedbanie dbałości o oświetlenie.

Podobnie jak temperatura, system oświetlenia w szklarni odgrywa istotny czynnik w osiągnięciu sukcesu Twojej uprawy. Bez odpowiedniej dawki kąpieli słonecznej, rośliny nie będą w stanie przeprowadzać fotosyntezy, której proces jest przecież podstawą i warunkiem ich funkcjonowania. Pomidory dobrze rozwijają się w pełnym słońcu, ale nie możemy również dopuścić do przegrzania szklarni, z uwagi na ten fakt, dodatkowe oświetlenie jest najlepszym rozwiązaniem.

Co trzeba wiedzieć o ilości światła używanego przy uprawie pomidorów w komercyjnej szklarni?

Ogólnie rzecz biorąc, ilość światła wymagana przez pomidory w komercyjnej szklarni wynosi 60 W/m2 przez 16 do 18 godzin dziennie. Oczywiście należy wziąć pod uwagę przy ustalaniu czasu i intensywności doświetlania, warunki panujące na zewnątrz, a także etap rozwoju, na którym znajduje się roślina. Jeżeli zechcesz poprowadzić komercyjną szklarnię do uprawy pomidorów na skalę przemysłową, ważne jest, aby zaplanować system oświetlenia tak, by sprostać tym wymogom. Istnieją dwa terminy, które określają zabiegi z wykorzystaniem sztucznego oświetlenia w szklarni mianowicie doświetlenie, czyli wspieranie światła dziennego sztucznym oraz naświetlanie, czyli wzrost roślin następuje przy sztucznym świetle w izolacji od naturalnego źródła światła.

Siew

Zwłaszcza w okresie zimowym w grudniu i styczniu, występują duże deficyty światła, jest to fatalne w skutkach dla przygotowywanej rozsady. Braki światła hamują wzrost i powodują zaburzenia rozwoju roślin. Doświetlanie jest absolutnie niezbędne, zwłaszcza zimą, skraca ono przygotowanie rozsady nawet o dwa tygodnie. Ważne jest, aby rozsada miała zapewnione 6 godzin ciemności nocą.

Podczas przygotowania rozsady, wysokociśnieniowe lampy sodowe zapewnią odpowiednie warunki. Ważną kwestią jest również rozmieszczenie świateł. Zalecana wysokość lampy nad sadzonkami to około 180 cm, natomiast odległości pomiędzy lampami około 270 cm.

Przesadzanie

Gdy zobaczysz pierwsze pojawiające się liście, trzeba będzie przesadzić sadzonki. Ilość potrzebnego dla nich oświetlenia jest nadal taka sama, zalecane jest natomiast suplementowanie roślin dwutlenkiem węgla. Według ich ustaleń ta kombinacja poprawi wczesne plony.

Ostatecznie trzeba będzie zmniejszyć czas doświetlania  przed rozpoczęciem drugiego przesadzania. Właśnie w ten sposób można przyzwyczaić przeszczepy do zmian w szklarni i uniknąć szoku świetlnego. W przeciwnym razie ich rozwój zostanie zatrzymany.

Jak oświetlenie wpływa na pomidory w szklarni komercyjnej?

Teraz gdy już wiesz, ile światła potrzeba do wzrostu pomidorów, musisz dowiedzieć się, co sprawia, że oświetlenie jest kluczowe w uprawie przemysłowej. Na początek, kolor świateł wpływa na wzrost roślin, ponieważ ma ono podobieństwo z widmem światła widzialnego, z którego korzystają rośliny. W ten sposób, rośliny poddane promieniowaniu białego i niebieskiego światła, mają pod jego wpływem dużo kwiatów i długie łodygi, mieszanka światła białego i czerwonego sprawia, że mają rozbudowany system korzeniowy i dużo kwiatów, natomiast białe, niebieskie i czerwone światło przyczynia się do przyrostu tzw. masy zielonej. Jednym słowem wszyscy wiemy, że maksymalna intensywność światła niezbędna jest dla najlepszych zbiorów owoców.

Jest to ten sam powód, dla którego zauważycie wyższe plony na wiosnę w porównaniu z jesiennymi. Dodatkowo niezapewnienie optymalnego doświetlenia uniemożliwi także rozwój kwiatów pomidorów. Zamiast wytwarzać zawiązki owoców, bez wsparcia energii, którą daje światło, będą one produkować tylko liście i łodygi.

Należy również konsekwentnie zapewniać optymalne warunki przez cały sezon wegetacyjny. Na przykład, jeśli rośliny doświadczą nagłego ograniczenia, istnieje ryzyko, że ich owoce będą mniejsze. Zmniejszy to wydajność, a nawet jakość zbiorów.

Jakie jest najlepsze światło do uprawy pomidorów na skalę przemysłową?

Musisz wiedzieć, jaki rodzaj światła będzie najlepszym wyborem, do uprawy pomidorów w profesjonalnej szklarni. Wysokociśnieniowe lampy sodowe są ekonomicznym wyborem w uprawie szklarniowej na skalę przemysłową. Źródła akademickie, wspominają również, że są one świetne do zwiększenia intensywności światła i wydłużenia długości dnia.

Należy jednak zawsze sprawdzić ustawienie wysokociśnieniowych lamp sodowych, aby uzyskać równomierne oświetlenie w całej szklarni. Nasuwa się pytanie o wykorzystanie lamp ledowych? Czy lampy LED są właściwym wyborem dla przemysłowej uprawy pomidorów w szklarni?

Oświetlenie LED pomaga w zwiększeniu liczby owoców i wydajności. Co więcej, ich użycie w porównaniu z innymi dodatkowymi źródłami światła wykazuje dużą energooszczędność. Z czasem zobaczysz, że będziesz miał mniejsze wydatki i większe zyski, które z nawiązką pokryją inwestycję w oświetlenie.

Czy uprawa pomidorów to dobry interes?

Uprawa pomidorów to dobry biznes z uwagi na szybki rozwój tej branży. Używanie szklarni do produkcji jest dobrą strategią. Dzieje się tak dlatego, że zawsze będziesz w stanie uprawiać i dostarczać pomidory, dyktując korzystne dla siebie stawki, zwłaszcza gdy jesteś poza sezonem.

Nie będziesz musiał martwić się o nieprzewidywalną pogodę, spadki temperatur, atak szkodników oraz  typowe dla pomidorów uprawianych polowo choroby. Korzystanie ze szklarni zapewni stałą ilość produkcji, a chociaż trzeba będzie również przeznaczyć budżet na pracowników i sprzęt, zawsze można dowiedzieć się więcej o korzystnych strategiach ekonomicznych. W dużej mierze sukces przemysłowej uprawy pomidorów w szklarni będzie zależał od Twoich umiejętności zarządzania.

Wnioski

Jak już wcześniej wspomniano, uprawa pomidorów w komercyjnej szklarni jest doskonałą inwestycją, w którą warto się zaangażować. Jednakże musisz znać odpowiednie praktyki zarządzania, w tym poznać tajniki doświetlania i naświetlania roślin, od siewek po dojrzałe egzemplarze, poznać jaki typ światła wspiera rozwój poszczególnych części rośliny oraz jaki jest optymalny czas dopływu światła.

Zapewnienie właściwego oświetlenia w szklarni ma znaczący wpływ na ilość zbiorów i jakość plonów. Jeśli chodzi o rodzaj stosowanego systemu oświetlenia, powyżej omówiliśmy pokrótce zalety i wady lamp LED i wysokociśnieniowych lamp sodowych. Wybór między tymi dwoma możliwościami będzie zależał od tego, co Ty uznasz za korzystniejsze.

Ogólnie rzecz biorąc, system oświetlenia jest ważną częścią wyposażenia szklarni, której ogrodnicy nigdy nie powinni bagatelizować. Bez względu na rodzaj uprawy, które posiadasz, musisz spełnić, najważniejszą obok nawadniania potrzebę wszystkich roślin, musisz zapewnić im źródło życia-światło!

Jak dużo światła potrzeba pomidorom w tunelu lub szklarni

Jak bardzo przydatny był ten post?

Kliknij na gwiazdkę, aby ocenić!

Średnia ocena / 5. Liczba głosów:

Jak na razie brak głosów! Bądź pierwszym, który oceni ten post.

We are sorry that this post was not useful for you!

Let us improve this post!

Tell us how we can improve this post?

Odwiedź nasz sklep internetowy

W Krostrade dostarczamy innowacyjne produkty i rozwiązania dla domu i ogrodu zarówno na rynek polski, jak i europejski. Oferta firmy obejmuje szeroki asortyment produktów wykonanych z najwyższej jakości komponentów.

Przeczytaj również

Tunele foliowe

Ile pomidorów rzymskich można uzyskać z jednej rośliny?

Ile pomidorów rzymskich można uzyskać z pojedynczego krzaczka? Odpowiedź brzmi, że każda roślina może wydać do 200 owoców; ta wspaniała…

Więcej
Tunele foliowe

Jak uprawiać pomidory w mini tunelu foliowym?

Początkujący ogrodnicy stale szukają odpowiedzi na pytanie, jak uprawiać pomidory w mini tunelu foliowym? Wiedza tak jak i doświadczenie przychodzi…

Więcej
Uprawa pod osłonami

Uprawa pomidorów i sadzenie pomidorów pod folią

Pomidory to jedna z najbardziej popularnych roślin uprawianych pod osłonami. Delikatne i soczyste owoce są podatne na wszelkie uszkodzenia, dlatego…

Więcej
Tunele foliowe

Najlepszy tunel foliowy do uprawy pomidorów na skalę przemysłową

Odpowiedz na pytanie, jaki jest najlepszy tunel foliowy do uprawy pomidorów na skalę przemysłową, nie będzie wcale taka prosta. Dyskusje…

Więcej
Tunele foliowe

3 powody, dla których pomidory lepiej rosną w szklarni

Przedłużenie sezonu wegetacyjnego, ochrona przed zmianami temperatury i gwałtownymi zjawiskami atmosferycznymi oraz bezpieczne środowisko uprawy to odpowiedzi na pytanie, dlaczego…

Więcej
Tunele foliowe

Idealna temperatura do uprawy pomidorów w tunelu foliowym

Idealna temperatura do uprawy pomidorów w tunelu foliowym wynosi od 21°C do 27°C w ciągu dnia. Możemy zadać pytanie o…

Więcej