Jak przechowywać bananowce w doniczkach zimą | KrosAgro

Jak przechowywać bananowce w doniczkach zimą | KrosAgro 1

Czy zastanawiasz się, jak przechowywać bananowce w doniczkach przez zimę? Bananowce to świetna, charakterystyczna roślina, która wprowadzi nutę egzotyki do każdego domu czy ogrodu. Drzewa bananowe są atrakcyjne wizualnie i dają pyszne owoce, w warunkach domowych, jeśli będą miały wyjątkowo dobre warunki po 4-5 latach mogą zaowocować, niestety dzieje się to bardzo rzadko. W warunkach naturalnych bananowce osiągają wysokość 10-15 metrów, w warunkach domowych będą oczywiście dużo mniejsze, a ich dekoracyjne, duże liście nadają Twojemu domowi tropikalny charakter.

Jeśli jednak nie mieszkasz w egzotycznym klimacie, musisz wiedzieć, jak przechowywać bananowce przez zimę. Czytaj więcej, aby poznać niezbędne informacje na temat zimowania bananowców.

Bananowce zimą

W naszym klimacie bananowce traktowane są wyłącznie jako rośliny doniczkowe, dzieje się tak, ponieważ jest to egzotyczna roślina, która kocha ciepło i wilgotny klimat, odpowiednia temperatura dla bananowców to 18-21 stopni C, jeżeli będzie poniżej 15 stopni C, przestają one rosnąć. Przymrozki powodują zamieranie rośliny, a wiatr może zniszczyć ich piękne, lecz dość delikatne i miękkie liście. Latem możemy wynieść bananowca do ogrodu, należy jednak uważać na spadki temperatury i koniecznie już na początku września przenieść roślinę z powrotem do domu.

Niektórzy traktują bananowce jako rośliny jednoroczne. Ponieważ banany rosną szybko w czasie sezonu, możesz je sadzić wiosną, a latem pozwolić im rosnąć w domu lub ogrodzie. Kiedy nadejdzie jesień, możesz pozwolić bananowi umrzeć i zasadzić go ponownie w następnym sezonie.

Jeśli chcesz, aby bananowce przetrwały zimę, musisz koniecznie zabrać je do domu. Umieszczenie ich w doniczce to jedna z opcji, ale możesz też sadzić je w szklarni, kontrolując klimat i wilgotność powietrza, odtwarzając naturalne warunki uprawy tych egzotycznych roślin. Przenieś bananowce do wnętrza szklarni, na początku jesieni, zanim zacznie spadać temperatura i często je podlewaj. Pamiętaj, że roślina najprawdopodobniej ciężko zniesie zimowe miesiące, ale powinna przetrwać do wiosny.

Przewodnik krok po kroku, jak zimować bananowce w doniczkach

Jak wspomniano, bananowce obumrą, gdy zostaną wystawione na działanie mrozów. Przez cały sezon zimowy możesz  przechowywać je w chłodnych i ciemnych miejscach, aby wprowadzić je w stan się uśpienia, na pewno odrosną, gdy nadejdzie wiosna.

Oto krótki przewodnik na temat zimowania bananowców w doniczkach:

Krok 1

Kiedy liście bananowców ciemnieją podczas pierwszych mrozów, przytnij łodygę nieco powyżej brzegu doniczki.

Krok 2

Następnie umieść bananowiec w ciemnym, zadaszonym miejscu o temperaturze od 5 do 12 stopni C. Jeśli nie masz szklarni, możesz skorzystać z szopy lub garażu.

Krok 3

Musisz co jakiś czas podlewać rośliny, nawet gdy są w stanie uśpienia. Uważaj jednak by nie przelać doniczki, po prostu upewnij się, że gleba jest dobrze przeschnięta przed ponownym podlaniem.

Krok 4

W końcu, gdy miną zimowe miesiące możesz przenieść swoją roślinę, następnie wróć do regularnego podlewania i nawożenia.

Dlaczego warto uprawiać rośliny w szklarniach hobbystycznych?

Jednym z najlepszych sposobów na przezimowanie bananowców jest umieszczenie ich w szklarni. Zapewnia ono bezpieczeństwo roślinom i gwarantuje idealne środowisko do ich przechowania. Istnieją również inne korzyści, płynące z uprawy roślin w szklarni hobbystycznej, oto niektóre z nich.

Ochrona bananowców przed szkodliwymi owadami i chorobami

Niektóre z najczęstszych szkodników niszczących bananowca to ryjkowce, wciornastki, nicienie, bliznowce i przędziorki. Bananowce są również podatne na niektóre choroby, takie jak pęczek, choroby Moko, zgnilizna wierzchołkowa, więdnięcie bananów, Sigatoka i bakteryjna smuga liści. Umieszczenie bananowca w szklarni zmniejsza ryzyko inwazji szkodników i ryzyko wystąpienia poważnych chorób.

Zabezpiecz bananowce przed żywiołami

Gdy twoje bananowce są w stanie spoczynku, należy je przechowywać w pomieszczeniu o określonej temperaturze i chronić przed żywiołami. Trzymanie bananów w szklarni chroni je przed mrozem, śniegiem, ulewnym deszczem i nadmiernym upałem. Latem, gdy pogoda będzie stabilna, jeśli chcesz, możesz przenieść bananowce na zewnątrz.

Mini szklarnie idealnym rozwiązaniem dla osób, które chcą dowiedzieć się więcej uprawie pod osłonami

Jeśli chcesz dowiedzieć się, jak wygląda uprawa szklarniowa, możesz zainwestować w mniejszą szklarnię. Jest to ekonomiczne i zajmujące niewiele przestrzeni kompaktowy, a oferuje takie same korzyści, jak zwykła szklarnia. Będziesz mógł nauczyć się uprawy roślin w szklarni, poznasz wszystkie tajniki tego fascynującego zajęcia i zrozumiesz jak zapewnić idealne warunki dla różnych gatunków roślin bez konieczności inwestowania dużych nakładów finansowych.

Dzięki szklarni możesz rozpocząć sadzenie wcześniej, niż zamierzałeś, szklarnie i tunele dają możliwość wydłużenia sezonu wegetacyjnego. Twoje rośliny pozostaną bezpieczne w idealnych dla ich zapotrzebowań warunkach. Gdy pogoda będzie odpowiednia, możesz ponownie przesadzić je do swojego ogrodu i wcześniej cieszyć się zbiorami.

Ostatnie przemyślenia na temat zimowania bananowców w doniczkach

Gdy banany są zbyt okazałe, aby zmieścić się w domu, możesz rozważyć użycie mini szklarni, a także przyciąć roślinę do 16 cm nad ziemią. Jeśli chcesz, możesz również dodać ściółkę do podłoża, w którym rośnie bananowiec i podczas zimowania przechowywać go w chłodnym, ciemnym miejscu. Kiedy nadejdzie wiosna, podlewaj roślinę regularnie, aby utrzymać ją przy życiu i rozpocząć nowy sezon.

Teraz gdy już całkowicie rozumiesz, jak ważne jest przestrzeganie zasad zimowania bananowców, rozważ inwestycję w mini szklarnię, aby Twoje rośliny były bezpieczne podczas długich zimowych miesięcy.

Jak przechowywać bananowce w doniczkach zimą | KrosAgro 1

Jak bardzo przydatny był ten post?

Kliknij na gwiazdkę, aby ocenić!

Średnia ocena / 5. Liczba głosów:

Jak na razie brak głosów! Bądź pierwszym, który oceni ten post.

We are sorry that this post was not useful for you!

Let us improve this post!

Tell us how we can improve this post?

Odwiedź nasz sklep internetowy

W Krostrade dostarczamy innowacyjne produkty i rozwiązania dla domu i ogrodu zarówno na rynek polski, jak i europejski. Oferta firmy obejmuje szeroki asortyment produktów wykonanych z najwyższej jakości komponentów.

Przeczytaj również

Uprawa pod osłonami

Jak przycinać goździki: przewodnik w 4 krokach

Czy zastanawiałeś się, jak prawidłowo przycinać goździki ? Ten artykuł nie tylko pokaże Ci krok po kroku jak przycinać goździki,…

Więcej
Tunele foliowe

Ekologiczne uprawy roślin pod osłonami

Ekologiczne uprawy roślin pod osłonami to z jednej strony stworzenie optymalnych warunków do rozwoju roślin, z drugiej natomiast to także…

Więcej
Tunele foliowe

Skrzynie ogrodnicze w tunelu foliowym

Skrzynie ogrodnicze to wysokie grządki, dzięki którym o wiele łatwiej możemy pielęgnować rośliny pod osłoną. Dzięki takim konstrukcjom możemy urozmaicić…

Więcej
Uprawa pod osłonami

Jaki model szklarni wybrać i gdzie ją kupić?

Jak wspominaliśmy na naszym poprzednim blogu, zanim zaczniesz rozwijać się jako ogrodnik, potrzebujesz odpowiedniego narzędzia. Takim właśnie optymalnym rozwiązaniem  jest…

Więcej
Uprawa pod osłonami

Jak rozmnażać hibiskusa z nasion? Pielęgnacja i uprawa ketmii syryjskiej

Hibiskus, czyli inaczej ketmia syryjska, to przepiękna roślina o wyjątkowych właściwościach, której grzech nie mieć w swoim ogrodzie. Pochodzi ona…

Więcej
Uprawa pod osłonami

Jak rozmnażać żurawkę? Uprawa i pielęgnacja żurawki

Małe wymagania żurawki w połączeniu z jej efektownym wyglądem, sprawiają, że jest ona wprost stworzona dla początkujących ogrodników oraz dla…

Więcej