Skąd mam wiedzieć, czy moja orchidea nie żyje? | KrosAgro

Skąd mam wiedzieć, czy moja orchidea nie żyje | KrosAgro

Jednym z najczęściej zadawanych pytań, jakie ludzie zadają podczas uprawy i pielęgnacji storczyków, jest: „Skąd mam wiedzieć, czy moja orchidea jest martwa czy po prostu uśpiona?” Czasami hodowcy mogą być zaniepokojeni, ponieważ storczyki zrzucają płatki lub zrzucają cały kwiat; nie musi to jednak oznaczać, że twoja roślina jest martwa. Storczyki w naturalny sposób przechodzą do stanu uśpienia, gdy nie są w swoim cyklu kwitnienia.

Z ponad 30 000 gatunków i 200 000 mieszańców storczyki są największą rodziną roślin kwiatowych na ziemi. Niezależnie od tego, czy uprawiasz ją na parapecie, czy w pełnowymiarowej szklarni, te egzotyczne rośliny kwitnące prezentują niezrównane piękno, co jest głównym powodem, dla którego stanowią piękny dodatek do Twojego ogrodu lub szklarni. Chociaż storczyki są wszechstronne i potrafią przystosować się do różnych środowisk, przetrwają tylko wtedy, gdy otrzymają odpowiednie pożywienie i potrzebne im światło.

To normalne, że rośliny takie jak orchidee nie wytwarzają kwiatów przez wiele miesięcy. Jeśli jeszcze tego nie wiesz, orchidee potrzebują trochę czasu, aby odpocząć, zregenerować się i uzupełnić składniki odżywcze, zanim cykl kwitnienia zacznie się ponownie. W ten sposób mieliby wystarczającą ilość składników odżywczych, aby wyhodować kolejną partię zdrowych kwiatów.

3 znaki ostrzegawcze, że Twoja orchidea nie żyje

Uprawa storczyków może być trudna i wymagająca dla wielu hodowców, ponieważ zazwyczaj wymagają one więcej opieki niż inne. Jeśli nadal jesteś na wczesnym etapie ogrodnictwa, może być ci trudno określić, jak wygląda hibernująca lub martwa orchidea. Jeśli hodujesz orchideę w swoim ogrodzie i podejrzewasz śmierć orchidei, oto kilka oznak, na które powinieneś zwrócić uwagę:

Oceń koronę

Jeśli zauważysz, że korona (część orchidei, która łączy liście z podstawą) u twoich orchidei staje się brązowa, a tekstura jest rozmoczona i papkowata, prawdopodobnie jest zgniła. Gnije szybko rozprzestrzeniają się na inne części roślin orchidei i zwykle nie są zauważalne, dopóki jej liście nie zmienią się w żółte lub czarne. Z drugiej strony, jeśli Twoja Orchidea jest w stanie hibernacji, jej korona będzie wyglądać na zieloną i pulchną.

Obserwuj oznaki zgnilizny korzeni

Jednym z najczęstszych problemów, z jakimi boryka się wielu hodowców storczyków, jest zgnilizna korzeni. Często zdarza się to w przypadku nadmiernie podlewanych roślin lub gdy właściciele nie przesadzają swoich storczyków tak często, jak potrzeba, ponieważ nie będą w stanie usunąć martwych lub chorych korzeni. Ponadto, gdy orchidee nie przesadzają, prowadzi to do mniejszego przenikania tlenu do korzeni orchidei.

Miękkie i papkowate korzenie mogą objawiać się gniciem korzeni. Zazwyczaj, gdy Twoja Orchidea osiągnie ten poziom, nie będziesz w stanie wiele zrobić, aby ją ożywić. Najprawdopodobniej, gdy korzenie zaczną się rozkładać, cała twoja orchidea również zacznie więdnąć i umierać.

Żółte liście, które spadają

Chociaż można się spodziewać, że storczyki zrzucą liście w okresie uśpienia, kiedy hodowcy zauważą, że ich liście żółkną i całkowicie odpadają, zwykle oznacza to, że są martwe lub obumierają. Najlepszym sposobem na potwierdzenie jest sprawdzenie korzenia rośliny pod kątem zgnilizny. Jeśli korzenie są zgniłe, być może nadszedł czas, aby pomyśleć o pozbyciu się rośliny orchidei.

Korzyści z używania szklarni do uprawy orchidei

Storczyki będą pięknym dodatkiem do Twojego ogrodu, zwłaszcza gdy zaczną kwitnąć. Ale mogą być trudne w utrzymaniu, jeśli hodujesz je na otwartej przestrzeni. Stają się bardziej podatne na szkodniki, ulewne deszcze i wiatry.

Na szczęście jest jeden sposób, aby upewnić się, że storczyki pięknie rosną i kwitną – szklarnie. Hodowanie cennych orchidei w szklarni pozwala regulować środowisko i dostosowywać je do wzrostu tych roślin. Istnieją inne zalety uprawy storczyków w szklarni, w tym:

Możesz kontrolować wilgotność

Storczyki najlepiej rosną w bardzo wilgotnych warunkach środowiskowych, ponieważ ruch powietrza jest mniejszy, a zatem parowanie wody byłoby mniejsze. Idealnie, jeśli uprawiasz storczyki, poziom wilgotności otoczenia powinien sięgać 60% do 80%. Posiadając szklarnię, będziesz mieć większą kontrolę nad poziomem wilgotności i zapewnisz swoim roślinom odpowiednią ilość wilgoci potrzebną do uniknięcia odwodnienia.

Lepsza kontrola światła

Storczyki potrzebują światła, aby przeżyć, ale nie lubią bezpośredniego wystawiania na działanie promieni słonecznych, dlatego ważne jest, aby umieścić je w cieniu, który nadal zapewni im potrzebne światło. W szklarniach możesz użyć rolet lub rolet, aby chronić rośliny przed bezpośrednim działaniem promieni słonecznych.

Lepszy przepływ powietrza

Uszkodzenia i śmierć orchidei są czasami spowodowane nadmiernym lub zbyt małym przepływem powietrza, na który były narażone orchidee. Uprawa storczyków w szklarniach pozwala kontrolować ilość powietrza przemieszczającego się w obrębie ogrodzenia. Dzięki wentylatorom szklarniowym możesz zapewnić stały ruch powietrza, który pozwoli orchideom odparować stojącą i nadmiar wody, w której mogą rozmnażać się szkodliwe mikroorganizmy.

Ostatnie myśli na temat „Skąd mam wiedzieć, czy moja orchidea nie żyje?”

Uprawa różnych rodzajów storczyków może być świetnym sposobem na dodanie koloru i różnorodności do ogrodu lub szklarni. Jeśli chcesz cieszyć się pięknymi i zdrowymi kwiatami przez lata, poznanie wymagań dotyczących wzrostu storczyków pomoże Ci określić, czego potrzebują, aby się rozwijać. Mając odpowiednią wiedzę, odpowiedź na często zadawane pytanie: „Skąd mam wiedzieć, czy moja orchidea nie żyje?” przyjdzie też naturalnie.

Skąd mam wiedzieć, czy moja orchidea nie żyje | KrosAgro

Jak bardzo przydatny był ten post?

Kliknij na gwiazdkę, aby ocenić!

Średnia ocena / 5. Liczba głosów:

Jak na razie brak głosów! Bądź pierwszym, który oceni ten post.

We are sorry that this post was not useful for you!

Let us improve this post!

Tell us how we can improve this post?

Odwiedź nasz sklep internetowy

W Krostrade dostarczamy innowacyjne produkty i rozwiązania dla domu i ogrodu zarówno na rynek polski, jak i europejski. Oferta firmy obejmuje szeroki asortyment produktów wykonanych z najwyższej jakości komponentów.

Przeczytaj również

Tunele foliowe

Jak uprawiać pomidory? 5 przydatnych wskazówek

Chociaż uczenie się, jak hodować pomidory wymaga czasu, to każdy ogrodnik z ogródkiem przydomowym lub szklarnią powie Ci, że jest…

Więcej
Tunele foliowe

Dlaczego warto mieć tunel foliowy?

W ogrodach niemal jak grzyby po deszczu wyrastają coraz to bardziej nowoczesne konstrukcje pokryte folią. I corocznie pojawia ich się…

Więcej
Uprawa pod osłonami

Jak zapobiegać zgniliźnie korzeni? | przyczyny i zapobieganie

Zgnilizna korzeni to jedna z najczęstszych chorób, która może dotknąć prawie każdą roślinę. Za przyczynę procesów gnicia odpowiedzialne są patogeny…

Więcej
Uprawa pod osłonami

Tunel foliowy – uprawa bobu

            Bób jest jedną z pierwszych roślin uprawnych, której początki sięgają najstarszych cywilizacji, kiedy rolnictwo…

Więcej
Tunele foliowe

Tunel foliowy jako pomysł na biznes

Zarówno profesjonalny tunel foliowy jak i hobbystyczna cieplarnia to konstrukcje, które można wykorzystać w biznesie. Otóż zapotrzebowanie na rośliny stale…

Więcej

Czyszczenie i ostrzenie narzędzi ogrodniczych

Czyszczenie i ostrzenie narzędzi ogrodniczych po kilku miesiącach sezonu wegetacyjnego w tunelu foliowym jest koniecznością. Wydając pieniądze na dobrej jakości…

Więcej