Jak uprawiać i pielęgnować Kaktusa wielkanocnego?

Jak uprawiać i pielęgnować Kaktusa wielkanocnego?

Ripsalidopsis powszechnie znany jako kaktus wielkanocny, to efektowna roślina, pochodząca z brazylijskich dżungli, która swa nazwę zawdzięcza porze, w jakiej kwitnie. Pędy ripsalidopsisa składają się z eliptycznych, mięsistych segmentów, na których końcach w marcu lub kwietniu pojawiają się czerwone, pomararańczowe, a niekiedy żółte lub białe, kielichowate kwiaty. Kiedy ripsalidopsis nie kwitnie, łatwo go pomylić do niezwykle podobnej szlumbergii, czyli kaktusa bożonarodzeniowego. Wiele osób orientuje się, że ma do czynienia z inną rośliną niż myślało w momencie, kiedy zaczyna ona kwitnąć w innym czasie, niż się spodziewali. Szlumbergia kwitnie bowiem, jak nazwa wskazuje w miesiącach zimowych, od kaktusa wielkanocnego odróżniają ją także, mocniej zaznaczone wcięcia łączące poszczególne segmenty pędów, a także kształt ich brzegów. Także kształt szlumbergii jest charakterystyczny, ponieważ roślina ma parasolowatą formę, natomiast kaktus wielkanocny ma bardziej zwarty pokrój. Warto dobrze przyjrzeć się nowo nabytej roślinie, ponieważ szlumbergia i ripsalidopsis pochodzą z różnych rejonów Brazylii i mają odmienne wymagania uprawowe.

Ogólnie rzecz biorąc, kaktus wiosenny jest łatwą w uprawie popularną rośliną doniczkową. Jeśli jednak zależy Ci  na zapewnieniu ripsalidopsisowi idealnych warunków środowiskowych, optymalnie dostosowanych do jego preferencji, umieść go w tunelu foliowym lub szklarni, ponieważ sterowanie klimatem we wnętrzu konstrukcji jest niezwykle proste. Kaktus wielkanocny ma trochę większe wymagania od szlumbergii, należy również uważać na niektóre niekorzystne dla niego czynniki. Roślina jest bowiem wrażliwa na przeciągi i wahania temperatur. Pod osłonami możesz bez trudu zapewnić jej stabilne i bezpieczne warunki, które potrzebne są, do prawidłowego wzrostu i kwitnienia.

Jak uprawiać kaktusa wielkanocnego?

 Stanowisko

Kaktus wielkanocny ma opinię rośliny łatwej w uprawie, jednak niezwykle ważne jest, jaką wybierzemy dla niego lokalizację. Wspaniałym pomysłem będzie umieszczenie kaktusa w tunelu foliowym lub szklarni, ponieważ w ich wnętrzu możesz regulować dopływ światła do rośliny. Ripsalidopsis nie powinien być narażony na ostre, bezpośrednie promienie, owszem preferuje jasne stanowiska, lecz, co najważniejsze światłem rozproszonym. W letnich miesiącach można wynieść kaktusa wielkanocnego na osłonięty taras lub balkon, należy jednak uważać na podmuchy wiatru oraz nagłe różnice temperatur.

Uprawa pod osłonami jest z pewnością korzystniejsza dla rośliny, ponieważ chroni ją przed wahaniami temperatur, wiatrem i zbyt mocnymi promieniami, mogącymi trwale ją uszkodzić. Możliwość odpowiedniego doboru materiałów cieniujących oraz utrzymanie stałej, ciepłej temperatury w połączeniu z kontrolą wilgotności powietrza, dają przewagę uprawie kaktusów wielkanocnych pod osłonami. Jeśli jednak kaktus wielkanocny zdobi wnętrza Twojego domu, umieść go w odległości około 1,5 metra od okna, aby zapobiec uszkodzeniom przez promienie słoneczne. Ponadto koniecznie zwróć uwagę, żeby miejsce, w którym umieścisz roślinę, znajdowało się daleko od otworów wentylacyjnych i przeciągów.

Podłoże

Dla kaktusa wielkanocnego wybierz dobrze przepuszczalne, ziarniste podłoże, gwarantujące swobodne przepływanie wody. Możesz kupić w sklepie ogrodniczym gotową mieszankę dla epifitów lub dodać do ziemi torfowej trochę piasku. Niektórzy hodowcy polecają również wykorzystanie gotowej mieszanki dla kaktusów, połączonej z włóknem kokosowym i materią organiczną, np. kompostem.

Wilgotność powietrza

W naturze kaktus wielkanocny jest epifitem występującym w tropikalnym, wilgotnym klimacie. Pochodzenie ripsalidopsisa przesądza o jego preferencjach w zakresie wysokiej wilgotności powietrza. We wnętrzu tunelu lub szklarni bez trudu wygenerujesz mikroklimat rodem z południowobrazylijskiej dżungli. Jeżeli jednak uprawiasz kaktusy wielkanocne w domu, nie martw się, ponieważ widna kuchnia lub łazienka, również gwarantują wyższy poziom wilgotności i z pewnością będą jak najlepiej sprzyjać rozwojowi rośliny.

Temperatura

Przez niemal cały rok kaktus wielkanocny powinien mieć zapewnioną temperaturę pokojową w granicach 18-20 stopni C. Pod koniec jesieni, kiedy roślina przygotowuje się do spoczynku, należy umieścić go w jasnym, chłodnym pomieszczeniu, w którym panuje temperatura od 10 do 15 stopni C.

Pielęgnacja

Podlewanie

Podobnie jak inne sukulenty, kaktus wiosenny magazynuje w swoich tkankach wodę, potrzebną mu na wypadek suszy, należy więc uważać, aby nie przesadzić z nadmiernym podlewaniem, które prowadzić będzie do gnicie rośliny. Najlepiej jest sprawdzić, przed kolejnym podlaniem, czy podłoże zdążyło lekko przeschnąć. Nawadniaj kaktusa letnią, miękką wodą, do momentu aż woda nie zacznie wypływać z otworów na dnie doniczki.

Podlewając ripsalidopsisa, kieruj się zasadą, że podłoże nie powinno nigdy być całkowicie suche, ponieważ jak na przedstawiciela rodziny kaktusowatych, ma on dość duże wymagania w zakresie zapotrzebowania na wodę, a jego pędy mają tendencje do szybkiego więdnięcia. Nie możesz również dopuścić, aby gleba była mokra, ponieważ to prosta droga do chorób grzybiczych i gnicia rośliny.

Nawożenie

Jeśli chodzi o nawożenie, kaktus wielkanocny nie należy do wymagających. Ogrodnicy zalecają nawożenie od wiosny do połowy lata, kiedy kaktus skończy kwitnąć. W okresie wegetacji możesz zasilać roślinę raz na dwa tygodnie, specjalnym płynnym nawozem dla kaktusów. Jesienią, kiedy roślina zacznie przygotowywać się do spoczynku, ograniczmy podlewania i zaniechajmy nawożenie.

Typowe problemy w uprawie wiosennych kaktusów

Kaktus wielkanocny jest dość odporny i nie jest podatny na poważne choroby i infekcje. Jednak w sprzyjających warunkach, czyli suchym i ciepłym powietrzu, zwłaszcza w zimowych miesiącach, może być atakowany przez mszyce, wełnowce i przędziorki. Inwazji szkodników, możesz łatwo zapobiec zapewniając roślinie odpowiednie warunki i regularnie ją monitorując.

Najczęstszą przyczyną problemów w uprawie kaktusów wielkanocnych jest zgnilizna korzeni, której przyczyna jest przelanie doniczki. Jak wspominaliśmy, kaktus nigdy nie powinien rosnąć w rozmoczonym podłożu. Zapobiegniesz zgniliźnie, jeśli będziesz podlewać roślinę tylko wtedy, kiedy jest to konieczne oraz umieścisz roślinę w ziarnistej, dobrze przepuszczalnej glebie z warstwą drenażu oraz doniczce z otworami odprowadzającymi nadmiar wody.

Zimowa pielęgnacja i przesadzanie

Aby ripsalidopsis zdrowo rósł i kwitł od grudnia do marca, powinien odpocząć, zbierając siły przed kolejnym sezonem. Z końcem października kaktus wielkanocny powinien zacząć przechodzić w stan spoczynku. W tym czasie powinieneś zachęcić roślinę do zimowej regeneracji i przenieść ją do jasnego, chłodnego pomieszczenia, gdzie temperatura oscyluje między 11 a 17 stopni, ograniczyć podlewanie do absolutnego minimum i przestać nawozić.

Wczesna wiosna to czas, kiedy kaktus wielkanocny, jeszcze nie zaczął kwitnąć, a dopiero budzi się dożycia, jest to również dobry moment, aby przesadzić go do większej doniczki. Pamiętaj, że kaktusa należy przesadzać, kiedy jest to absolutnie konieczne, ponieważ źle znosi, zbyt częste przesadzanie. Zrób to więc, kiedy  korzenie zaczną mocno przerastać doniczkę, najczęściej dzieje się tak co 3 lata. Przesadź kaktus do doniczki o rozmiar większej, napełniając ją podłożem dla epifitów.

Jak rozmnażać kaktus wielkanocny

Najpopularniejszym sposobem rozmnażania kaktusa wiosennego jest podział dobrze rozrośniętych egzemplarzy lub pobieranie kilkucentymetrowych sadzonek z najmłodszych pędów i ukorzenianie ich w piasku, lub podłożu dla epifitów. Najlepszym czasem na rozmnażanie kaktusa wielkanocnego przez sadzonki jest maj lub czerwiec. Po wykonaniu cięcia należy zaczekać dobę, aby rana w miejscu pobrania dobrze podeschła. Umieść podziały w odpowiednim podłożu, tak, aby 1/3 ich wysokości znajdowała się pod powierzchnią ziemi i regularnie podlewaj. Możesz również przykryć doniczkę foliowym woreczkiem lub słoikiem, w celu zwiększenia poziomu wilgotności. Ogólnie rzecz biorąc kaktus wielkanocny jest łatwy w rozmnażaniu i łatwo się ukorzenia, po miesiącu podziały powinny być już gotowe do przesadzenia do docelowych pojemników.

Wniosek

Kiedy wiosną przyroda budzi się dożycia i wielkimi krokami zbliża się Wielkanoc, niemal każdy chce przyozdobić mieszkanie widokiem tchnących radość w serce, kwiatów. Dobra wiadomość jest taka, że nie musisz być zdany na cięte bukiety, możesz również zaprosić pod strzechę piękne i trwalsze rośliny doniczkowe, Jedną z nich jest właśnie ripsalidopsis, znany szerzej, jako kaktus wielkanocny. Kwitnie od marca do maja, budząc radość widokiem lejkowatych, egzotycznych kwiatów, które są żywym świadectwem końca zimy i początkiem tak długo wyczekiwanego przez wszystkich miłośników roślin sezonu!

Jak uprawiać i pielęgnować Kaktusa wielkanocnego?

Jak bardzo przydatny był ten post?

Kliknij na gwiazdkę, aby ocenić!

Średnia ocena / 5. Liczba głosów:

Jak na razie brak głosów! Bądź pierwszym, który oceni ten post.

We are sorry that this post was not useful for you!

Let us improve this post!

Tell us how we can improve this post?

Odwiedź nasz sklep internetowy

W Krostrade dostarczamy innowacyjne produkty i rozwiązania dla domu i ogrodu zarówno na rynek polski, jak i europejski. Oferta firmy obejmuje szeroki asortyment produktów wykonanych z najwyższej jakości komponentów.

Przeczytaj również

Tunele foliowe

Jak uprawiać pomidory w celach komercyjnych, aby odnieść sukces?

Istnieją trzy ważne elementy do opanowania, jeśli chcesz wiedzieć, jak uprawiać pomidory na skalę przemysłową. Będzie to pewnością wyzwanie, dla…

Więcej
Namioty garażowe i magazynowe

Prefabrykowane hale namiotowe

Prefabrykowane hale namiotowe cieszą się dużą popularnością w przemyśle, rolnictwie oraz produkcji. To tania alternatywa dla przedsiębiorców, którzy cenią sobie…

Więcej
Uprawa pod osłonami

Jak rozmnażać Kroton? Rozmnażanie przez sadzonki i odkłady powietrzne

Codiaeum variegatum to grecka nazwa niezwykłej tropikalnej rośliny, niemającej sobie równych, jeśli chodzi o niezwykłe kształty i wybarwienie liści. W…

Więcej
Uprawa pod osłonami

Tunel foliowy – 4 wskazówki jak uprawiać rośliny pod osłoną

Sezon uprawowy coraz bliżej, a czas do nieodległej wiosny minie bardzo szybko, więc najwyższa pora przygotowywać się do przyszłorocznych upraw….

Więcej
Tunele foliowe

Kiedy pomidory się psują? 4 oznaki, na które należy zwracać uwagę

Kiedy pomidory się psują? Może być kilka powodów, z powodu których twoje pomidory się psują. Może użyłeś niewłaściwego rozmiaru doniczki,…

Więcej
Uprawa pod osłonami

Jak zbierać nasiona begonii? Poradnik w dwóch krokach

Wystarczy wykonać tylko dwa kroki, aby dowiedzieć się, jak uzyskać nasiona begonii. Będzie to przydatna umiejętność, którą należy posiadać podczas…

Więcej