Jak rozmnażać Kroton? Rozmnażanie przez sadzonki i odkłady powietrzne

Jak rozmnażać Kroton na 2 proste sposoby | KrosAgro

Codiaeum variegatum to grecka nazwa niezwykłej tropikalnej rośliny, niemającej sobie równych, jeśli chodzi o niezwykłe kształty i wybarwienie liści. W Polsce nazywana najczęściej krotonem lub trójskrzynem, od trzech wiodących kolorów na jej liściach. W wielu ciepłych krajach jedna z odmian trójskrzynu kroton ogrodowy uprawiany jest z powodzeniem w warunkach zewnętrznych, w Polsce jednak znany jest głównie jako efektowna roślina doniczkowa. Kroton pochodzi z terenów Azji Południowo-Wschodniej, Indonezji i Polinezji. Jak wiele egzotycznych gatunków roślin, uprawiana jest we wnętrzach mieszkań, głównie ze względu na piękne i jedyne w swoim rodzaju liście. Blaszki liściowe krotonu przybierają różnorodne formy, od jajowatych, przez przypominające liście laurowe, po spiralnie skręcone lub wcięte do wysokości nerwu środkowego. Niesamowite jest to, że naprzemianległe liście, mienią się przeróżnymi kolorami i deseniami. Pokrywające liście żółte lub różowe wynerwienie, upodabnia je do mozaiki stworzonej przez średniowiecznego artystę.

Jak rozmnażać Kroton?

Ekscentryczne odcienie oranżu, czerwieni, żółci, soczystej zieleni i fioletu nadają krotonowi wielce oryginalny i dekoracyjny wygląd. Większość miłośników pięknych roślin doniczkowych, raz ujrzawszy kroton w kwiaciarni lub markecie, po prostu musi go mieć w swojej kolekcji. Zanim Ty również dasz się uwieść jego egzotycznemu pięknu, powinieneś koniecznie dowiedzieć się o nim kilku faktów, ponieważ nie jest to roślina łatwa w uprawie.

Kiedy zdobędziesz już wszystkie informacje, potrzebne, żeby zaspokoić wszystkie potrzeby i wymagania tej niezwykłej rośliny, koniecznie podejmij wyzwanie i zacznij jej uprawę. Pamiętaj jednak, że jest to roślina tropikalna, warto więc zakupić ją wtedy, kiedy temperatura na dworze wynosi ponad 15 stopni C i nie ryzykujemy jej uszkodzenia, podczas przynoszenia jej do domu. Na pewno zakochasz się w przypominającym dzieło sztuki krotonie i rozsmakujesz się w jego pielęgnacji do tego stopnia, że zechcesz go rozmnożyć. Dobrą wiadomością jest to, że możesz bez problemu przeprowadzić ten proces, pobierając i ukorzeniając sadzonki wierzchołkowe lub przez odkłady powietrzne. Poznaj te dwie metody i wybierz taką, która najbardziej Ci odpowiada.

Kilka podstawowych informacji na temat krotonu

Dla krotonu najlepsze będzie podłoże próchnicze, dobrze przepuszczalne, może być to mieszanka ziemi ogrodowej, torfu i piasku rzecznego. Bardzo ważne jest zapewnić krotonowi warstwę drenażu, postawić doniczkę na warstwie mokrego żwiru lub keramzytu i przez cały rok obficie zraszać jego barwne liście.

Jeśli chcesz, aby kroton zachował swoje wspaniałe kolory, musisz zapewnić mu przez cały rok dużą ilość światła. Zwróć jednak uwagę, żeby nie narażać rośliny na ostre bezpośrednie promienie, wybierz najlepiej parapet okna zachodniego, zimą południowego. Niedobór światła słonecznego objawia się wyciąganiem rośliny ku źródłu promieni oraz utratą kolorów. Widzisz więc, jak ważne jest, aby dobrze przemyśleć, jakie wybrać dla rośliny stanowisko, ponieważ odpowiednia ilość światła, jest obok zapotrzebowania na wodę i wilgotne powietrze, kluczową kwestią w uprawie krotonu.

Ponieważ krotony są roślinami tropikalnymi, wymagają ciepłego powietrza (18-21 stopni C) oraz wilgotnego podłoża, dlatego też możemy podlewać roślinę nawet co 4 dni, a w upały znacznie częściej. Kroton uwielbia wilgotne powietrze, dlatego w okresie zimowym, kiedy włączamy ogrzewanie, nastają dla niego bardzo ciężkie czasy. Warto więc zakupić nawilżacz powietrza i ustawić doniczki na mokrym żwirze lub kamiennych tacach.  Chociaż tempo wzrostu krotonu zwalnia podczas zimowych miesięcy, jest on zdolny do przystosowania się do niższych poziomów wilgotności. Młode rośliny, przez pierwsze trzy lata, powinno się przesadzać, korzystne jest także zasilanie raz na dwa tygodnie, w okresie od wiosny do jesieni, płynnym nawozem dla roślin o ozdobnych liściach.

Jak rozmnożyć kroton przez sadzonki pędowe?

Przy odpowiednich warunkach uprawy kroton, może osiągnąć około metr wysokości i szerokości. Roślina ma pokrój krzewiasty, jeżeli chcemy, aby wypuściła nowe pędy, możemy, kiedy nadejdzie wiosna, przyciąć ją i wykorzystać pozyskany materiał w postaci niezdrewniałych części pędów. Uzyskane w ten sposób rośliny, będą bardziej zaaklimatyzowane do warunków domowych, od roślin zakupionych w kwiaciarniach i marketach.

Krok 1: Wykonaj cięcie

Sterylnym nożem obetnij pozbawiony młodych liści odcinek pędu, o długości około 10-15 cm. Po cięciu zobaczysz, że z rośliny zacznie wyciekać biały sok, który ma toksyczne właściwości, działa podrażniająco na skórę, a spożyty, może powodować zatrucie. Przygotuj więc rękawiczki ochronne i upewnij się, że w Twoim otoczeniu nie przebywają dzieci i zwierzęta.

Krok 2: Osusz sok

Miejsce cięcia powstałe na roślinie macierzystej zabezpiecz węglem drzewnym, natomiast cięcie pozostaw na jakiś czas, na gazecie, aby spokojnie obeschło. Możesz również zapobiec wyciekaniu soku, wkładając pęd do letniej wody.

Krok  3: Umieść cięcie w podłożu

Dolną część pędu, zanurz w ukorzeniaczu, który powinien przyspieszyć proces wytwarzania korzeni. Niezwykle istotny jest rodzaj podłoża, w którym umieścisz cięcie. Powinno być ono podobne do tego, w którym rośnie roślina mateczna. Najlepszym rozwiązaniem jest wymieszanie ziemi ogrodowej z perlitem, torfem lub piaskiem rzecznym. Jeśli się zastanawiasz, dlaczego tak ważny jest dodatek tych substancji organicznych, to musisz wiedzieć, że roślinie potrzebna jest zmiana właściwości podłoża. Torf to zbierany z podmokłych terenów, rodzaj częściowo poddanej procesowi rozkładu materii organicznej, perlit natomiast to szkło wulkaniczne. Jeśli wymieszamy te naturalne substancje z glebą, zwiększymy jej napowietrzenie i zapobiegniemy jej zagęszczeniu.

Krok 4: Okryj doniczkę foliową torbą

Po posadzeniu cięcia przygotuj plastikową torbę i umieść w niej doniczkę z sadzonką. Taki zabieg zabezpieczy roślinę przed utratą wilgoci i pomoże utrzymać odpowiednią temperaturę, ponieważ sadzonki krotonu przyjmą się tylko w ciepłym podłożu o temperaturze od 21 do 29 stopni C. Jeżeli wszystko dobrze przebiegnie, to po 3-4 tygodniach cięcia powinny się ukorzenić.

Jak rozmnażać kroton przez odkłady powietrza?

Metoda odkładów powietrznych polega na celowym nacięciu rośliny matecznej i wprowadzeniu w miejsce cięcia ukorzeniacza, tak, aby w miejscu po przecięciu zaczęły tworzyć się nowe sadzonki wraz z korzonkami. Nazwa techniki pochodzi niejako, od tego, że nowe rośliny wytwarzają się bez styczności z wodą lub ziemią, można by rzec w ,,powietrzu”. Roślina podczas procesu powinna być umieszczona w miejscu o umiarkowanym dostępie do światła.

Dowiedz się więcej na temat tego niełatwego, lecz fascynującego procesu!

Krok 1: Wykonaj nacięcie i spraw by było rozwarte

Natnij ukośnie pęd wierzchołkowy, poniżej węzła wzrostu. Musisz wykonać ukośne cięcie, przebiegające przez łodygę, do około połowy jej średnicy. Cięcie musi pozostać otwarte, włóż więc w nie wykałaczkę bądź zapałkę .

Krok 2: Użyj ukorzeniacza

Następnie za pomocą małego pędzelka nałóż warstwę ukorzeniacza na wykonane cięcie.

Krok # 3: Użyj mchu torfowego, aby zabezpieczyć cięcie

Po zastosowaniu ukorzeniacza należy zadbać, aby miejsce cięcia było pokryte wilgotnym mchem torfowym. W celu utrzymania wilgoci w miejscu nacięcia możesz owinąć je folią polietylenową i zakleić taśmą, aby obie strony rany były zabezpieczone.

Krok 4: Obetnij pędy pod nowo powstałą sadzonką

Kiedy zobaczysz, nowo powstałe korzenie, oznacza to sukces całego procesu, ponieważ właśnie powstała młoda sadzonka. Pamiętaj jednak, żeby przed usunięciem osłony, przyciąć pędy pod okładem.

Krok 5: Umieść sadzonkę w glinie torfowej

Po odseparowaniu młodej sadzonki od rośliny matecznej umieść ją w podłożu złożonym z ziemi ogrodniczej, glinki i torfu. Sadzonki powinny mieć zapewnioną ciepłą temperaturę oraz stale wilgotne podłoże. Jeżeli zapewnisz im takie warunki, to po miesiącu powinny się przyjąć.

Czy możesz rozmnożyć krotony w tunelu hobbystycznym?

Tunel hobbystyczny to idealne miejsce do uprawy krotonów i innych gatunków roślin egzotycznych. W zamkniętym środowisku możliwe jest manipulowanie  temperaturą i poziomem wilgotności, w ten sposób, żeby Twoje rośliny mogły cieszyć się klimatem zbliżonym do tego, w jakim funkcjonują w naturze. Stworzenie tropikalnego mikroklimatu, możliwe jest tylko w warunkach uprawy pod osłonami. Wewnątrz konstrukcji, wyczarować możesz takie warunki środowiskowe, w których przez cały rok egzotyczne rośliny ciepłolubne, będą czuły się jak w prawdziwej dżungli!

Tunel to idealne rozwiązanie, dla miłośników roślin, pochodzących z gorącego klimatu, którzy mieszkają w rejonach, gdzie najczęściej panują niskie temperatury. Realizacja marzeń o własnej tropikalnej oazie, w której można oderwać się od szarej rzeczywistości i poczuć jak podczas najwspanialszych wakacji, jest teraz możliwa, niezależnie od warunków pogodowych panujących na zewnątrz!

Oprócz ochrony roślin przed trudnymi warunkami pogodowymi tunel hobbystyczny może również działać, jak bariera ochronna przed szkodnikami i zwierzętami, które mogą przyczynić się do nieodwracalnych szkód.

Już teraz zacznij rozmnażać kroton w tunelu hobbystycznym!

Teraz gdy wiesz już, w jaki sposób rozmnażać kroton, spróbuj przeprowadzić ten proces w stabilnych i bezpiecznych warunkach, jakie gwarantuje wnętrze tunelu hobbystycznego. Dołącz do czytelników artykułów KrosAgro i dowiedz się więcej, o tym, dlaczego warto zainwestować we własny tunel hobbystyczny!

Jak rozmnażać Kroton na 2 proste sposoby | KrosAgro

Jak bardzo przydatny był ten post?

Kliknij na gwiazdkę, aby ocenić!

Średnia ocena / 5. Liczba głosów:

Jak na razie brak głosów! Bądź pierwszym, który oceni ten post.

We are sorry that this post was not useful for you!

Let us improve this post!

Tell us how we can improve this post?

Odwiedź nasz sklep internetowy

W Krostrade dostarczamy innowacyjne produkty i rozwiązania dla domu i ogrodu zarówno na rynek polski, jak i europejski. Oferta firmy obejmuje szeroki asortyment produktów wykonanych z najwyższej jakości komponentów.

Przeczytaj również

Tunele foliowe

Płodozmian pod osłonami

Płodozmian pod osłonami to sadzenie roślin w taki sposób, aby następujące po sobie gatunku tworzyły sprzyjające warunki glebowe. Dzięki temu…

Więcej
Uprawa pod osłonami

Problemy w uprawie pod osłonami

Wraz z końcem sierpnia kiedy wielu ogrodników  kończy sezon wegetacyjny, zaczyna rozmyślać nad następnym tunelem foliowym. Zbliża się również moment…

Więcej
Uprawa pod osłonami

Jaka jest są optymalna temperatura do uprawy petunii w szklarni?

Czy wiesz, jaka jest optymalna temperatura do uprawy petunii w szklarni? Odpowiedź nie jest  jednoznaczna, ponieważ potrzeby kwiatów różnią się…

Więcej
Tunele foliowe

Tunel foliowy do okrywania roślin na zimę

Tunel foliowy do okrywania roślin na zimę to skuteczna ochrona przed niskimi temperaturami. Te mogą pojawić się wczesną wiosną a…

Więcej
Uprawa pod osłonami

Jak rozmnożyć oleander? | Uprawa i pielęgnacja oleandrów

Oleandry to wspaniałe rośliny pochodzące z południa Europy, ich ozdobą są średniej wielkości pachnące kwiaty oraz wąskie, skórzaste liście charakterystyczne…

Więcej
Uprawa pod osłonami

Uprawa fasoli szparagowej pod osłonami

Czy jest ktoś, kto potrafi wyobrazić sobie polski ogródek, bez fasolki szparagowej? Na to pytanie nie można odpowiedzieć twierdząco, wszak…

Więcej