Talstar to jeden z najpopularniejszych środków owadobójczych i przędziorkobójczych. Służy do zwalczania wciornastków, mszyc, mączlików, gąsienic bielinka kapustnika oraz wielu innych niepożądanych gości, sadów ogrodów oraz tuneli lub szklarni. Jeśli zauważyłeś symptomy inwazji szkodników żyrujących na roślinach sadowniczych, płodach rolnych, warzywach lub roślinach ozdobnych i wykorzystałeś wszystkie naturalne metody walki z nimi, powinieneś dowiedzieć się więcej o chemicznych środkach ochrony roślin, aby używać ich skutecznie oraz w bezpieczny sposób. Talstar ma formę koncentratu, którą należy sporządzić według zaleceń producenta zamieszczonych na opakowaniu, zdarza się jednak, że ogrodnicy zadają pytania na forach o dawkowanie substancji, aby mieć pewność, czy dla danego gatunku rośliny określona dawka preparatu będzie skuteczna oraz, czy nie ryzykujemy jej uszkodzenia. Stosowanie chemicznych oprysków środków ochrony roślin, zawsze wymaga zachowania zasad bezpieczeństwa, znajomości okresu karencji dla określonych upraw i wielu innych informacji dotyczących preparatów. Decydując się na użycie Talstaru, musimy mieć świadomość zagrożeń, jakie niesie brak zachowania zasad bezpieczeństwa przy wykonywaniu nim oprysków oraz znać zasady racjonalnego korzystania z tego typu preparatów. Są one bowiem silnie toksyczne, a zawarte w nich substancje czynne mogą wyrządzić poważne szkody zdrowotne.
Najlepszą metodą walki ze szkodnikami, w takich miejscach jak szklarnia lub tunel foliowy jest zapobieganie ich inwazji. Zachowanie wszystkich zasad dotyczących właściwej pielęgnacji, kontrola środowiska wewnętrznego oraz utrzymanie odpowiednich warunków uprawy, powinno uchronić uprawy przed atakiem szkodników. W przypadku kiedy mamy do czynienia z niewielką ilością szkodników, możemy także zastosować jedną z naturalnych metod walki z nimi. Jeżeli jednak okaże się to nieskuteczne, a ich populacja zaczęła się rozrastać i kolonizować coraz większe obszary upraw musisz zastosować środki zaradcze w postaci środków ochrony roślin. Jednym z najbardziej wszechstronnych i skutecznych preparatów jest Talstar. Niezależnie w jakim miejscu chcesz go użyć, zarówno w przypadku uprawy polowej, jak i wewnątrz pomieszczeń, musisz zdobyć więcej informacji na jego temat.
Spis treści
Jak mieszać Talstar?
Talstar to nazwa używana przez producentów środków do ochrony roślin, do oznaczenia preparatów owadobójczych w formie koncentratu, zawierający substancje z grupy chemicznej pyretroidów, a główną substancją czynną zawartą w nim jest bifentryna. Przedstawione w artykule informacje, dotyczą ogólnych zasad korzystania z preparatu, przed zastosowaniem produktu konkretnej marki, należy wnikliwie przeczytać zalecenie producenta. Profesjonalni plantatorzy oraz naukowcy podkreślają istotną rolę szkolenia przed rozpoczęciem stosowania pestycydów i innych środków ochrony roślin.
Sporządzanie roztworu z użyciem Talstaru
Wykonanie roztworu wodnego z użyciem preparatu Talstar jest proste, ale jak podkreśliliśmy wcześniej, zawsze sprawdzaj dokładnie instrukcje na etykiecie, aby uzyskać szczegółowe instrukcje. Talstar ma niezwykle cenna właściwość, mianowicie bardzo łatwo łączy się z wodą i postępując zgodnie z instrukcją producenta, nie grożą nam komplikacje. Tworzenie roztworu polega na dodaniu preparatu do zbiornika z wodą, wstrząśnięcie, ponowne dodanie odpowiedniej ilości wody oraz emulgatora i ponowne połączenie substancji.
Niektórzy producenci zalecają nawet użycie większej ilości wody, na daną ilość środka. Pamiętaj, aby woda miała temperaturę wyższą niż temperatura otoczenia, dla uzyskania takiego efektu, możesz umieścić zbiornik z wodą w jasnym słonecznym miejscu. Talstar podobnie jak inne środki owadobójcze, z których wykonuje się roztwór, muszą być zużyte jak najszybciej po ich sporządzeniu. Ilość roztworu powinna być dokładnie taka, aby zużyć jej całość podczas planowanego oprysku. Nie wolno pod żadnym pozorem wylewać nadmiaru preparatu do zbiorników wodnych lub rur kanalizacyjnych, ponieważ stanowi to wielkie zagrożenie dla środowiska naturalnego. Nie możesz przechowywać preparatu do następnego dnia, a tym bardziej przez dłuższy czas, ponieważ mieszanka nie jest już zdatna do użycia. Dlatego kupując preparaty ochrony roślin najlepiej i najbezpieczniej jest kupować dokładnie taką ilość substancji, jaką planujemy zużyć. Jeżeli posiadasz jednak opakowania zawierające środki ochrony roślin, przechowuj je w bezpiecznym miejscu np. zamykanej na klucz skrzynce umieszczonej w trudno dostępnym miejscu.
Sporządzenie emulsji owadobójczej na bazie wody i preparatu Talstar jest łatwe i nie powinno nikomu sprawiać trudności. Pamiętajmy, by zawsze dokładnie trzymać się zaleceń na opakowaniach zamieszczonych przez producentów. Zanim jednak wykonasz oprysk większej ilości roślin, wypróbuj działanie preparatu na pojedynczych egzemplarzach, w ten sposób upewnisz się, że nie uszkodzisz dużego obszaru uprawy. Opryski środkami do ochrony roślin zawsze wykonujemy wczesnym porankiem lub wieczorem, tak aby temperatura powietrza nie przekraczała 20 stopni C. Jeżeli jednak decydujemy się na opryski wciągu dnia, wykonujmy je w pochmurny i bezwietrzny dzień, pamiętając o założeniu specjalnej odzieży ochronnej. W przypadku oprysków pod tzw. gołym niebem należy zwrócić szczególną uwagę na siłę wiatru, ponieważ przenosi on cząsteczki roztworu na większą przestrzeń, co stanowi zagrożenie dla środowiska naturalnego, a także dla ludzi. Pamiętajmy, aby zawsze informować sąsiadów o planowanych opryskach. W przypadku oprysków w szklarni lub tunelu foliowym zawsze musisz sprawdzić, czy dany preparat może być stosowany w zamkniętej przestrzeni, producenci zamieszczają tego typu informację na etykietach. Niektóre środki ochrony roślin, nie mogą być stosowane w uprawie pod osłonami, zwróć także uwagę, aby w czasie oprysku nikt nie przebywał na terenie konstrukcji.do jakiego typu uprawy stosuje się środek.
Jak bezpiecznie mieszać środki ochrony roślin?
Sumienność i dokładność podczas mieszania pestycydów to kluczowe cechy pozwalające uniknąć problemów i niebezpiecznych sytuacji. Pamiętaj, że są to substancje chemiczne i niestosowanie się do zasad postępowania z nimi, może być bardzo niebezpieczne. Środki ochrony roślin to preparaty potrzebne, a nieraz wprost niezbędne, należy jednak zdawać sobie sprawę z ich toksyczności. Niewłaściwie stosowane mogą uszkodzić skórę, płuca, podrażnić wzrok, naukowcy twierdzą, że długotrwałe narażenie na ich wdychanie może powodować bezpłodność. Pomimo świadomości zagrożeń, nie bój się mieszać środków ochrony roślin, ponieważ odpowiedzialne i rozsądne działanie zabezpieczy cię przed groźnymi konsekwencjami.
Najważniejsze, abyś najpierw dokładnie przestudiował etykietę z zaleceniami stosowania produktu. Upewnij się co do ilości zalecanej do użycia oraz czy środek nadaje się do danego typu uprawy, nie wszystkie bowiem tego typu preparaty są bezpieczne w zamkniętym ekosystemie. Dowiedz się, czy nie istnieje ryzyko uszkodzenia, sąsiadujących roślin oraz organizmów. Musisz mieć świadomość, że Talstar jest bardzo toksyczny dla pszczół, nie możesz więc stosować go w okresie ich oblotu. Nigdy nie ulegaj pokusie, aby użyć dwukrotnie większej ilości preparatu, sądząc, że będzie to bardziej efektywne w pozbyciu się szkodników. Bezcelowe jest także utworzenie większej ilości roztworu ,,na zapas”, ponieważ już następnego dnia traci ona przydatność.
Zachowuj wszelkie zasady bezpieczeństwa, mieszaj substancje na zewnątrz lub w miejscu, gdzie jest dobra cyrkulacja powietrza i wentylacja. Upewnij się, że nie ma w pobliżu dzieci, zwierząt domowych oraz produktów spożywczych. Koniecznie bądź ubrany w odzież ochronną, a jeśli jakaś część ciała zostanie narażona na działanie pestycydów, natychmiast dobrze przemyj je wodą z mydłem.
Wniosek
Chociaż każdy doświadczony ogrodnik chce w jak największym stopniu unikać pestycydów i chemicznych środków owadobójczych, zdarzają się sytuacje, kiedy są one ostatnią deską ratunku. Informacje jak mieszać i używać środków ochrony roślin są absolutnie niezbędne, aby skutecznie poradzić sobie ze szkodnikami, zachowując jednocześnie wszystkie konieczne zasady bezpieczeństwa. Jednym z najpopularniejszych środków owadobójczych jest Talstar, a wykonanie emulsji wodnej z jego użyciem nie powinno być trudne nawet dla początkujących ogrodników.