Tunel foliowy – 4 wskazówki jak uprawiać rośliny pod osłoną

Tunel foliowy - 4 wskazówki jak uprawiać rośliny pod osłoną

Sezon uprawowy coraz bliżej, a czas do nieodległej wiosny minie bardzo szybko, więc najwyższa pora przygotowywać się do przyszłorocznych upraw. W poniższym artykule zdradzimy 4 wskazówki i całą masę trików, które z całą pewnością pomogą ogrodnikom w codziennej pielęgnacji roślin. Dzięki nim warzywa i owoce będą znacznie lepiej się rozwijać, a my będziemy mogli cieszyć się bardziej dorodnym plonem, pełnym smacznych roślin.

Poradnik o uprawach pod osłonami

Nawadnianie roślin w cieplarni

Podlewanie roślin w tunelu foliowym, a zwłaszcza poprawne nawadnianie, ma duży wpływ na rozwój warzyw i owoców. Choć czynność wydaje się bardzo prosta, to często powtarza się te same błędy.  

  • Woda powinna trafiać bezpośrednio do korzeni. Podlewanie nadziemnej części może doprowadzić do porażeń słonecznych, a nawet rozwijania się chorób grzybowych. Najbardziej narażone są młode rośliny, które niedawno rozwinęły materiał zielony.
  • Rośliny w tunelu foliowym podlewa się rzadziej niż w uprawach na otwartej przestrzeni. Wewnątrz osłony wilgotność utrzymuje się o wiele dłużej, dlatego przed nawadnianiem warto sprawdzić glebę.
  • Podlewamy wcześnie rano albo wieczorem, kiedy upał osłabnie. W ten sposób unikniemy poparzeń roślin.
  • Woda powinna być dostarczana roślinie tak, aby korzenie dostały jej jak najwięcej. Dlatego częste, lecz mało obfite podlewanie bardziej im szkodzi niż pomaga. Dobra gleba powinna charakteryzować się przepuszczalnością i posiadać strukturę gruzełkowatą, gdyż wymienione cechy usprawniają nawadnianie.
  • Zbyt duży strumień wody może nieodwracalnie uszkodzić rośliny. Połamane lub poranione sadzonki są narażone na infekcje grzybowe. Nie należy kierować strumienia bezpośrednio na plon.
  • Mając do dyspozycji foliową cieplarnię, możemy wyposażyć ją w rynny. Wyposażony w taką instalację profesjonalny tunel foliowy sprawi, że deszczówka będzie mogła zostać użyta ponownie. Nie trzeba od razu wykosztowywać się na drogie połączenia, najprostsze można zrobić samemu, a sporo centrów ogrodniczych oferuje gotowe do montażu zestawy.
  • Na rośliny nie leje się zimnej albo lodowatej wody, a zwłaszcza na rośliny ciepłolubne.

Wentylacja w tunelu foliowym

Ruch powietrza pod osłoną, choćby najmniejszy, jest potrzebny do poprawnego wzrostu roślin w tunelu. Folia niweluje negatywne skutki silnych podmuchów wiatru, a dzięki wywietrznikom tworzy sprzyjające warunki. Tunel foliowy z wietrzeniem bocznym ma uchylne kotary, dzięki którym wewnątrz dochodzi do cyrkulacji powietrza. W cieplarni wielowegetacyjnej ogrodnik może dostosować mikroklimat do uprawianych roślin, korzystając właśnie z systemu wietrzeń bocznych.

  • Wybierając szklarnię foliową należy zastanowić się, w jaki sposób obiekt będzie wentylowany: za pomocą drzwi czy wywietrzników.
  • Ruch powietrza pod osłoną powoduje, że wilgotne powietrze jest zastępowane suchym. Stale utrzymująca się zbyt wysoka wilgotność może doprowadzić do chorób grzybowych.
  • Podczas cyrkulacji powietrze uboższe w dwutlenek węgla jest zastępowane tym, które zawiera go więcej. Obok światła jest to jeden z głównych czynników wpływających na poprawny rozwój plonu.
  • W przypadku roślin samopylnych ruch powietrza przyczynia się do zapylania kwiatostanów.
  • Przegrzewające się warzywa i owoce ochładza się poprzez cyrkulację powietrza. Dlatego nawet w bardzo upalne lato można prowadzić plantację pod osłonami.

Lokalizacja szklarni foliowej

Promienie słoneczne padające na rośliny biorą udział w wielu procesach, które mają wpływ na ich wegetację. Dlatego tak istotne jest rozłożenie namiotu foliowego w odpowiednim miejscu, aby podczas wędrówki po nieboskłonie słońce nagrzewało namiot jak najdłużej.  

  • Folia powinna być transparentna lub matowa z cechą dyfuzji światła. Zielone osłony przepuszczają maksymalnie 50% promieni słonecznych, natomiast transparentne 95%. Dyfuzyjne rozpraszają światło, tak aby nie powstawały cienie.
  • Rośliny ciepłolubne potrzebują o wiele więcej ciepła zarówno w powietrzu jak i w glebie, dlatego sadząc je pod osłonami, tworzy się im korzystne warunki.
  • Gleba, która na przełomie dnia i nocy traci ciepło, w tunelu foliowym jest nagrzana znacznie dłużej. Rośliny w tym czasie wolniej się wyziębiają, a to przyśpiesza ich plonowanie.
  • Etap, podczas którego barwią się owoce, to jeden z najbardziej wyczekiwanych przez ogrodnika momentów. Oprócz promieni słonecznych bardzo istotne jest dostarczenie roślinie odpowiedniej ilość ciepła, aby nie tylko zyskała intensywny kolor, ale i nabrała smaku. Dlatego folia ograniczająca “uciekanie” ciepła jest optymalnym rozwiązaniem.
  • Utrzymująca się na stałym poziomie temperatura wydłuża dzienny wzrost roślin.

Ochrona upraw przed szkodnikami

Plon należy odpowiednio zabezpieczyć. Szkodniki i choroby to zjawiska, które pojawiają się nawet pomimo naszych usilnych starań. Oczywiście możemy zminimalizować szanse na ich pojawienie się w uprawach polowych, jednak pozostaje jeszcze pogoda. Ta bywa często sporym wyzwaniem w plonowaniu roślin. Choć nie możemy całkowicie ochronić się przed tymi czynnikami, to jednak tunel foliowy mocno ogranicza ich szkodliwe efekty.  

  • Opady gradu, nawet te krótkotrwałe, mogą mocno uszkodzić delikatne rośliny. Pasma z niskimi roślinami chowa się pod mały tunel foliowy, który można dowolnie wydłużać, a w pełnowymiarowych cieplarniach foliowych, folia odbija spadające zamrożone grudki.
  • Porywisty wiatr jest w stanie przewrócić, a nawet wyrwać rośliny. Wewnątrz namiotu ogrodniczego warzywa i owoce są niezależne od zjawisk panujących poza nim. Aby być tego całkowicie pewnym, warto przymocować solidnie szklarnię foliową do podłoża.
  • Agrofagi to małe owady, które żerują na uprawach. Folia tłumi zapachy, które ściągają je do konkretnej grupy roślin, a szczelnie nałożona ogranicza im dostęp do wewnątrz.
  • Przymrozki oraz mróz również nie będą szkodzić uprawom, o ile folia będzie szczelna. Dlatego tak istotne jest łatanie wszelkich dziur, a jeśli nie będzie to już możliwe, należy wymienić całą osłonę.
  • Ptaki, które wcześniej wyjadały nasiona lub owoce, do upraw w tunelu nie mają praktycznie dostępu.

Czy warto kupić tunel foliowy?

Z całą pewnością tak! W namiocie ogrodniczym możemy prowadzić nowoczesny warzywniak, uprawiać ekologiczne warzywa i prowadzić hodowlę przez cały rok. Wielu małych i dużych producentów roślin oraz hobbystycznych ogrodników doceniło foliowe namioty ze względu na to, że dzięki takim konstrukcjom można zacząć sadzenie roślin o wiele szybciej i prowadzić uprawę znacznie dłużej, dzięki osłonom, które zbierają ciepło wewnątrz struktury. W środku temperatura jest znacznie wyższa niż na zewnątrz, gleba szybciej się ogrzewa, a przymrozki i niskie temperatury nie mają szkodliwego wpływu. Orientalne oraz egzotyczne rośliny, które normalnie nie wyrosłyby w warunkach polowych, pod osłoną mają idealne warunki, aby dojrzeć i owocować.

Warto więc zadać sobie pytanie, nie to co wyżej tylko dlaczego miałbym nie kupić tunelu foliowego ?

Tunel foliowy - 4 wskazówki jak uprawiać rośliny pod osłoną

Jak bardzo przydatny był ten post?

Kliknij na gwiazdkę, aby ocenić!

Średnia ocena / 5. Liczba głosów:

Jak na razie brak głosów! Bądź pierwszym, który oceni ten post.

We are sorry that this post was not useful for you!

Let us improve this post!

Tell us how we can improve this post?

Odwiedź nasz sklep internetowy

W Krostrade dostarczamy innowacyjne produkty i rozwiązania dla domu i ogrodu zarówno na rynek polski, jak i europejski. Oferta firmy obejmuje szeroki asortyment produktów wykonanych z najwyższej jakości komponentów.

Przeczytaj również

Bez kategorii

Co uprawiać a co nie w tunelu foliowym?

Co uprawiać, a czego nie uprawiać w tunelu foliowym? Wydawałoby się że ze względu na optymalne warunki, jakie tworzy cieplarnia,…

Więcej
Uprawa pod osłonami

Jak uprawiać ekologicznie w tunelu foliowym?

Uprawiać ekologicznie w tunelu foliowym to z roku na rok rozwijający się trend żywieniowy. Coraz więcej osób chce być świadoma,…

Więcej
Uprawa pod osłonami

Jak długo kwitną bromelie? Porady dotyczące pielęgnacji

Znalezienie odpowiedzi na pytanie, jak długo kwitną bromelie, może być trudne, biorąc pod uwagę, że jest to duża rodzina roślin….

Więcej
Uprawa pod osłonami

Jak uprawiać bób pod osłonami?

Bób to jedna z najstarszych rośliny uprawnych. Prapoczątki bobu sięgają już dawnych cywilizacji, czyli czasów, kiedy rolnictwo dopiero się rozwijało….

Więcej
Uprawa pod osłonami

Jak rozmnażać tawułkę? Uprawa i pielęgnacja tawułki

Jeśli jak wielu ogrodników szukasz rośliny, która ozdobiłaby półcieniste lub zacienione zakątki Twojego ogrodu, koniecznie zdecyduj się na zasadzenie tawułki….

Więcej
Namioty garażowe i magazynowe

Hale łukowe – projekt na zamówienie

Modułowe konstrukcje stalowe coraz śmielej podbijają rynek, będąc skutecznym zamiennikiem dla stałych budynków. Hale łukowe to nie tylko optymalne rozwiązanie,…

Więcej