Tunel foliowy – 4 wskazówki jak uprawiać rośliny pod osłoną

Tunel foliowy - 4 wskazówki jak uprawiać rośliny pod osłoną

Sezon uprawowy coraz bliżej, a czas do nieodległej wiosny minie bardzo szybko, więc najwyższa pora przygotowywać się do przyszłorocznych upraw. W poniższym artykule zdradzimy 4 wskazówki i całą masę trików, które z całą pewnością pomogą ogrodnikom w codziennej pielęgnacji roślin. Dzięki nim warzywa i owoce będą znacznie lepiej się rozwijać, a my będziemy mogli cieszyć się bardziej dorodnym plonem, pełnym smacznych roślin.

Poradnik o uprawach pod osłonami

Nawadnianie roślin w cieplarni

Podlewanie roślin w tunelu foliowym, a zwłaszcza poprawne nawadnianie, ma duży wpływ na rozwój warzyw i owoców. Choć czynność wydaje się bardzo prosta, to często powtarza się te same błędy.  

 • Woda powinna trafiać bezpośrednio do korzeni. Podlewanie nadziemnej części może doprowadzić do porażeń słonecznych, a nawet rozwijania się chorób grzybowych. Najbardziej narażone są młode rośliny, które niedawno rozwinęły materiał zielony.
 • Rośliny w tunelu foliowym podlewa się rzadziej niż w uprawach na otwartej przestrzeni. Wewnątrz osłony wilgotność utrzymuje się o wiele dłużej, dlatego przed nawadnianiem warto sprawdzić glebę.
 • Podlewamy wcześnie rano albo wieczorem, kiedy upał osłabnie. W ten sposób unikniemy poparzeń roślin.
 • Woda powinna być dostarczana roślinie tak, aby korzenie dostały jej jak najwięcej. Dlatego częste, lecz mało obfite podlewanie bardziej im szkodzi niż pomaga. Dobra gleba powinna charakteryzować się przepuszczalnością i posiadać strukturę gruzełkowatą, gdyż wymienione cechy usprawniają nawadnianie.
 • Zbyt duży strumień wody może nieodwracalnie uszkodzić rośliny. Połamane lub poranione sadzonki są narażone na infekcje grzybowe. Nie należy kierować strumienia bezpośrednio na plon.
 • Mając do dyspozycji foliową cieplarnię, możemy wyposażyć ją w rynny. Wyposażony w taką instalację profesjonalny tunel foliowy sprawi, że deszczówka będzie mogła zostać użyta ponownie. Nie trzeba od razu wykosztowywać się na drogie połączenia, najprostsze można zrobić samemu, a sporo centrów ogrodniczych oferuje gotowe do montażu zestawy.
 • Na rośliny nie leje się zimnej albo lodowatej wody, a zwłaszcza na rośliny ciepłolubne.

Wentylacja w tunelu foliowym

Ruch powietrza pod osłoną, choćby najmniejszy, jest potrzebny do poprawnego wzrostu roślin w tunelu. Folia niweluje negatywne skutki silnych podmuchów wiatru, a dzięki wywietrznikom tworzy sprzyjające warunki. Tunel foliowy z wietrzeniem bocznym ma uchylne kotary, dzięki którym wewnątrz dochodzi do cyrkulacji powietrza. W cieplarni wielowegetacyjnej ogrodnik może dostosować mikroklimat do uprawianych roślin, korzystając właśnie z systemu wietrzeń bocznych.

 • Wybierając szklarnię foliową należy zastanowić się, w jaki sposób obiekt będzie wentylowany: za pomocą drzwi czy wywietrzników.
 • Ruch powietrza pod osłoną powoduje, że wilgotne powietrze jest zastępowane suchym. Stale utrzymująca się zbyt wysoka wilgotność może doprowadzić do chorób grzybowych.
 • Podczas cyrkulacji powietrze uboższe w dwutlenek węgla jest zastępowane tym, które zawiera go więcej. Obok światła jest to jeden z głównych czynników wpływających na poprawny rozwój plonu.
 • W przypadku roślin samopylnych ruch powietrza przyczynia się do zapylania kwiatostanów.
 • Przegrzewające się warzywa i owoce ochładza się poprzez cyrkulację powietrza. Dlatego nawet w bardzo upalne lato można prowadzić plantację pod osłonami.

Lokalizacja szklarni foliowej

Promienie słoneczne padające na rośliny biorą udział w wielu procesach, które mają wpływ na ich wegetację. Dlatego tak istotne jest rozłożenie namiotu foliowego w odpowiednim miejscu, aby podczas wędrówki po nieboskłonie słońce nagrzewało namiot jak najdłużej.  

 • Folia powinna być transparentna lub matowa z cechą dyfuzji światła. Zielone osłony przepuszczają maksymalnie 50% promieni słonecznych, natomiast transparentne 95%. Dyfuzyjne rozpraszają światło, tak aby nie powstawały cienie.
 • Rośliny ciepłolubne potrzebują o wiele więcej ciepła zarówno w powietrzu jak i w glebie, dlatego sadząc je pod osłonami, tworzy się im korzystne warunki.
 • Gleba, która na przełomie dnia i nocy traci ciepło, w tunelu foliowym jest nagrzana znacznie dłużej. Rośliny w tym czasie wolniej się wyziębiają, a to przyśpiesza ich plonowanie.
 • Etap, podczas którego barwią się owoce, to jeden z najbardziej wyczekiwanych przez ogrodnika momentów. Oprócz promieni słonecznych bardzo istotne jest dostarczenie roślinie odpowiedniej ilość ciepła, aby nie tylko zyskała intensywny kolor, ale i nabrała smaku. Dlatego folia ograniczająca “uciekanie” ciepła jest optymalnym rozwiązaniem.
 • Utrzymująca się na stałym poziomie temperatura wydłuża dzienny wzrost roślin.

Ochrona upraw przed szkodnikami

Plon należy odpowiednio zabezpieczyć. Szkodniki i choroby to zjawiska, które pojawiają się nawet pomimo naszych usilnych starań. Oczywiście możemy zminimalizować szanse na ich pojawienie się w uprawach polowych, jednak pozostaje jeszcze pogoda. Ta bywa często sporym wyzwaniem w plonowaniu roślin. Choć nie możemy całkowicie ochronić się przed tymi czynnikami, to jednak tunel foliowy mocno ogranicza ich szkodliwe efekty.  

 • Opady gradu, nawet te krótkotrwałe, mogą mocno uszkodzić delikatne rośliny. Pasma z niskimi roślinami chowa się pod mały tunel foliowy, który można dowolnie wydłużać, a w pełnowymiarowych cieplarniach foliowych, folia odbija spadające zamrożone grudki.
 • Porywisty wiatr jest w stanie przewrócić, a nawet wyrwać rośliny. Wewnątrz namiotu ogrodniczego warzywa i owoce są niezależne od zjawisk panujących poza nim. Aby być tego całkowicie pewnym, warto przymocować solidnie szklarnię foliową do podłoża.
 • Agrofagi to małe owady, które żerują na uprawach. Folia tłumi zapachy, które ściągają je do konkretnej grupy roślin, a szczelnie nałożona ogranicza im dostęp do wewnątrz.
 • Przymrozki oraz mróz również nie będą szkodzić uprawom, o ile folia będzie szczelna. Dlatego tak istotne jest łatanie wszelkich dziur, a jeśli nie będzie to już możliwe, należy wymienić całą osłonę.
 • Ptaki, które wcześniej wyjadały nasiona lub owoce, do upraw w tunelu nie mają praktycznie dostępu.

Czy warto kupić tunel foliowy?

Z całą pewnością tak! W namiocie ogrodniczym możemy prowadzić nowoczesny warzywniak, uprawiać ekologiczne warzywa i prowadzić hodowlę przez cały rok. Wielu małych i dużych producentów roślin oraz hobbystycznych ogrodników doceniło foliowe namioty ze względu na to, że dzięki takim konstrukcjom można zacząć sadzenie roślin o wiele szybciej i prowadzić uprawę znacznie dłużej, dzięki osłonom, które zbierają ciepło wewnątrz struktury. W środku temperatura jest znacznie wyższa niż na zewnątrz, gleba szybciej się ogrzewa, a przymrozki i niskie temperatury nie mają szkodliwego wpływu. Orientalne oraz egzotyczne rośliny, które normalnie nie wyrosłyby w warunkach polowych, pod osłoną mają idealne warunki, aby dojrzeć i owocować.

Warto więc zadać sobie pytanie, nie to co wyżej tylko dlaczego miałbym nie kupić tunelu foliowego ?

Tunel foliowy - 4 wskazówki jak uprawiać rośliny pod osłoną

Odwiedź nasz sklep internetowy

W Krostrade dostarczamy innowacyjne produkty i rozwiązania dla domu i ogrodu zarówno na rynek polski, jak i europejski. Oferta firmy obejmuje szeroki asortyment produktów wykonanych z najwyższej jakości komponentów.

Najnowsze artykuły

Tunele KrosAgro

Tunel foliowy hobbystyczny 4 x 10 m

Tunel foliowy hobbystyczny 4 x 10 m

wys: 2,40m | szer: 4m | dł: 10m

2 871,31 zł cena zawiera VAT
Zobacz w sklepie
Tunel foliowy jednowegetacyjny 22,5 m2

Tunel foliowy hobbystyczny 3 x 6,25 m

wys: 2,15m | szer: 3m | dł: 6,25m

1 598,02 zł cena zawiera VAT
Zobacz w sklepie
Tunel foliowy hobbystyczny 4 x 12,5 m

Tunel foliowy hobbystyczny 4 x 12,5 m

wys: 2,40m | szer: 4m | dł: 12,5m

5 223,13 zł cena zawiera VAT
Zobacz w sklepie

Przeczytaj również

W jaki sposób rozmnażać oleander. Dwie najlepsze metody. - Uprawa pod osłonami
Uprawa pod osłonami

W jaki sposób rozmnażać oleander. Dwie najlepsze metody.

Jeśli chcesz rozmnażać oleandry, musisz wybrać jedną z dwóch skutecznych metod. Nie należy czuć się ...
Czytaj więcej
Jak uprawiać skorzonery w tunelu foliowym? - Uprawa pod osłonami
Uprawa pod osłonami

Jak uprawiać skorzonery w tunelu foliowym?

Skorzonera na nowo odzyskuje swoją popularność. Niegdyś często pojawiała się na domowych talerzach, niestety przez ...
Czytaj więcej
Jakie są różnice między szklarnią a tunelem foliowym? - Uprawa pod osłonami
Uprawa pod osłonami

Jakie są różnice między szklarnią a tunelem foliowym?

Pytanie "jakie są różnice między szklarnią a tunelem foliowym" często stawiane jest przez osoby, które ...
Czytaj więcej