Jak podzielić paprocie w 3 prostych krokach

Jak podzielić paprocie w 3 prostych krokach | KrosAgro

Aby nauczyć się dzielić paprocie, wystarczy poznać trzy łatwe kroki. Ponieważ są to rośliny długowieczne, musisz znać tę podstawową praktykę pielęgnacyjną, aby zapobiec przerostowi i wykorzystać   okazję do utworzenia większej liczby roślin. Rozmnożenie paproci przez podział karp, to doskonały sposób na utrzymanie porządku w ogrodzie i otrzymanie większej liczby roślin do sprzedaży lub ponownego sadzenia.

Możesz również skorzystać z ułatwienia, jakim jest rozpoczęcie uprawy w szklarni lub tunelu foliowym. Rozmnażanie roślin w stabilnym środowisku, takim jak szklarnia, minimalizuje ryzyko wystąpienia wad. Co więcej, paprocie to doskonałe rośliny domowe, a pielęgnacja ich nie jest skomplikowana. Ogólnie rzecz biorąc są łatwe w uprawie, a wykonanie podziału nie powinno stanowić dla Ciebie dużego problemu.

Obszerny przewodnik o rozmnażaniu paproci

Krok # 1. Wykopanie

Podlewanie gleby

Pierwszym krokiem do podziału paproci jest wykopanie karpy z ziemi. Robi się to na początku wiosny, gdy zaczynają pojawiać się nowe liście. Przydatną techniką do zapamiętania jest podlewanie gleby przez co najmniej dwa dni, zanim zaczniesz wykopywać paprocie. Ułatwia to wyciąganie ich z ziemi, a także zapobiega stresowi rośliny podczas ich dzielenia.

Pamiętaj, że Twoja paproć musi być zdrowa, zanim ją wykopiesz, a to obejmuje upewnienie się, że ma zapewniony odpowiedni poziom nawodnienia. System korzeniowy świeżo podzielonych paproci będzie potrzebował jednego do dwóch tygodni, aby się ustabilizować, więc upewnij się przed wykopaniem, że będą one dobrze absorbowały wilgoć. Ci, którzy hodują paprocie w szklarni lub tunelu foliowym, mogą sprawdzić, czy warunki są stabilne, zwłaszcza jeśli chodzi o poziom wilgotności powietrza, aby rośliny były zdrowe.

Wyciągnięcie karpy z ziemi

Najlepszą porą na podzielenie paproci jest wczesna wiosna, tuż przed nowym wzrostem. Kopiąc ziemię, zachowaj odległość około 15 cm wokół paproci, aby uniknąć uszkodzenia jej korzeni. Po wyciągnięciu rośliny delikatnie unieś ją czubkiem łopaty.

Niektórzy ogrodnicy dzielą roślinę na pół przed wsunięciem łopaty pod korzenie i podniesieniem jej. Najlepiej jest podnosić korzenie z nadal przyczepioną ziemią. Nie musisz kopać głęboko, ponieważ paprocie mają płytki system korzeniowy.

Wyciągnięcie paproci z doniczki

A co z paprociami w doniczkach? Roślina powinna łatwo dać się wyciągnąć, więc przytrzymaj ją u podstawy i przechyl pojemnik do góry nogami. Możesz również ułatwić sobie wyciągnięcie rośliny, stukając doniczką o krawędź stołu.

Krok # 2. Dzielenie

Drugim krokiem jest podzielenie samej paproci. Jak wspomniano wcześniej, przed uniesieniem rośliny można podzielić ją na pół. Jeśli masz paproć doniczkową, lepiej ją podzielić po wyjęciu z pojemnika.

Po prostu delikatnie wyjmuj ją z niego, aby uniknąć uszkodzenia korzeni.

Opłukanie korzeni

Jednak jeżeli chcesz zobaczyć system korzeniowy rośliny przed jej podziałem, dowiedz się jak to zrobić, by nie uszkodzić jej struktury. Usuń glebę z korzeni, opłukując ją pod kranem, tak by zapewnić roślinie delikatny strumień wody. Co więcej, usuń martwe części i inne pozostałości, aby ułatwić cięcie.

Dzielenie

Należy podzielić wiązkowy system korzeniowy  paproci tak, aby każda sekcja miała przynajmniej jedno kłącze oraz wystarczającą liczbę korzeni i liści. Zbita paproć będzie wymagała przecięcia korony, tak aby każda część miała fragmenty korzeni i liści. Na koniec napiszemy o innej metodzie, możesz ręcznie podzielić rozłożystą paproć, ale wcześniej upewnij się, że każda sekcja ma wystarczającą liczbę korzeni i w razie potrzeby odetnij splątane.

Krok # 3. Sadzenie

Gdy już masz gotowe podziały, postaraj się je natychmiast zasadzić, ponieważ ich korzenie mogą szybko wyschnąć. Należy również unikać sadzenia sekcji, która wykazuje oznaki choroby lub ślady uszkodzeń. Używaj tylko zdrowych podziałów, obficie je podlewając podczas sadzenia.

Zapewnij wilgoć

Możesz wykorzystać wnętrze szklarni lub tunelu do wykonania podziału paproci, unikniesz w ten sposób niekorzystnych warunków pogodowych. Jeżeli chcesz mieć pewność, że rozmnożenie paproci uda się, a nowe rośliny dobrze się przyjmują, musisz dbać przede wszystkim o zapewnienie im stale wilgotnej gleby. Doświadczeni ogrodnicy często podlewają podłoże, aby pomóc w utrzymywaniu wilgoci i regularnie sprawdzają powierzchnię ziemi, aby zapobiec jej wysychaniu.

Ponieważ zanim podzielone paprocie w pełni zaczną się rozwijać, może minąć miesiąc, dobrze będzie codziennie je spryskiwać, aby dobrze się zregenerowały. Najlepiej robić to każdego ranka, aby zapobiec gniciu i pleśni, pozwalając im przed nocą całkowicie wyschnąć.

Wniosek

Pielęgnacja i rozmnażanie paproci jest łatwe do wykonania za pomocą jednej praktyki. Umiejętność dzielenia paproci pozwoli Ci rozmnożyć rośliny bez uszkodzeń i uzyskać nowe sekcje do  zasadzenia. Ważne jest jednak, aby obserwować system korzeniowy paproci, aby poprawnie ją podzielić.

Niezależnie od systemu korzeniowego paproci ważne jest, aby usunąć wszelkie uszkodzone lub gnijące części i upewnić się, że każda sekcja ma wystarczającą ilość liści i korzeni.

Po przesadzeniu podziału należy zapewnić roślinie odpowiednią wilgotność gleby, aby wzmocnić jej system korzeniowy. Pamiętaj, że ważne jest, aby podlać roślinę przed wykopaniem jej z gleby, aby nie doprowadzić do przesuszenia korzeni. Później nie powinieneś mieć już żadnych problemów z dalszym rozmnażaniem swoich paproci.

Jak podzielić paprocie w 3 prostych krokach | KrosAgro

Jak bardzo przydatny był ten post?

Kliknij na gwiazdkę, aby ocenić!

Średnia ocena / 5. Liczba głosów:

Jak na razie brak głosów! Bądź pierwszym, który oceni ten post.

We are sorry that this post was not useful for you!

Let us improve this post!

Tell us how we can improve this post?

Odwiedź nasz sklep internetowy

W Krostrade dostarczamy innowacyjne produkty i rozwiązania dla domu i ogrodu zarówno na rynek polski, jak i europejski. Oferta firmy obejmuje szeroki asortyment produktów wykonanych z najwyższej jakości komponentów.

Przeczytaj również

Uprawa pod osłonami

Jak pozbyć się wciornastków? | Naturalne sposoby pozbycia się szkodników roślin

Wciornastki to niewidoczne gołym okiem owady  kłująco- ssącym aparatem gębowym, który ułatwia im żyrowanie na tkankach roślinnych i odżywianie się…

Więcej
Uprawa pod osłonami

Jak uprawiać bataty w tunelu foliowym?

Bataty to egzotyczna roślina o smakowitych słodkich bulwach, pochodzące z Ameryki Południowej. To jasnobrązowe warzywo w porównaniu  do ziemniaków ma…

Więcej
Uprawa pod osłonami

Jak zbierać nasiona begonii? Poradnik w dwóch krokach

Wystarczy wykonać tylko dwa kroki, aby dowiedzieć się, jak uzyskać nasiona begonii. Będzie to przydatna umiejętność, którą należy posiadać podczas…

Więcej
Tunele foliowe

Komercyjne tunele foliowe – recepta dla profesjonalistów

Komercyjne tunele foliowe, dostępne w różnych rozmiarach i konfiguracjach, to z jednej strony rozwiązane efektywne, jeśli wziąć pod uwagę poniesione…

Więcej
Bez kategorii

Mobilny namiot warsztatowy

Mobilny namiot warsztatowy to uniwersalna struktura, która umożliwia niewielkim kosztem pozyskanie dodatkowej przestrzeni do pracy i magazynowania. To niekonwencjonalne rozwiązanie…

Więcej
Hodowla zwierząt

Hala namiotowa jako ujeżdżalnia dla koni

Jeździectwo jako hobby cieszy się coraz większą popularnością. Na obrzeżach miast oraz w małych miejscowościach można spotkać zasłużone już stajnie,…

Więcej