Wentylacja w tunelu foliowym

Wentylacja w tunelu foliowym

Lato tego roku to połączenie ciepłych i deszczowych dni, które mają również wpływ na warunki panujące pod osłoną. W cieplarni zachodzi wiele dynamicznych procesów, nad którymi sprawuje pieczę ogrodnik. Uprawiający decydując się na tunel foliowy, powinien wybrać model, który daje mu możliwość kształtowania mikroklimatu. Mało optymalna szklarnia szybko się przegrzewa i wilgotnieje, co zwiększa szansę na pojawienie się chorób oraz szkodników, a także prowadzi do niewielkich efektów przy plonowaniu. Osłabione rośliny wolniej dojrzewają i gorzej owocują. Aby zapobiec warunkom, w których plon zostanie osłabiony oraz narażony na choroby, należy wybrać namiot ogrodniczy z wentylacją.

Wentylacja w tunelu foliowym może przybrać kilka możliwych form, wszystko zależy od producenta konkretnej konstrukcji. Oczywiście jedne z nich są bardziej, a inne mniej skuteczne. Tym razem w poradniku Krosagro opowiemy o tym, dlaczego wietrzenia w foliaku są tak istotne, oraz przedstawimy prawidłowy model wentylacji.

Wentylacja w tunelu foliowym

Optymalna wentylacja jest kluczowa dla plantatorów, sporą rolę odgrywa zwłaszcza przy uprawie owoców miękkich. Skuteczna cyrkulacja powietrza wspiera wegetację plonu oraz daje możliwość ukształtowania warunków pod osłoną do tych najbardziej pożądanych. Sporo chorób pleśniowych i grzybowych oraz szkodników w tunelu foliowym jest wynikiem niepoprawnego wietrzenia, dlatego tak ważny jest prawidłowy przepływ powietrza. W upalny i słoneczny dzień, kiedy temperatura wewnątrz szklarni wzrasta wielokrotnie, do uniknięcia przegrzania potrzebne będzie podniesienie kurtyn wentylacyjnych. W takim przypadku wymiana gorącego powietrza na zimne umożliwi unormowanie klimatu w namiocie. Owy moduł zawiera tunel wielowegetacyjny, który na obu ścianach ma zamontowane bariery z folii. Za taką kurtyną znajduje się siatka przeciw owadom, ograniczająca możliwość przenikania agrofagów do wewnątrz.

Metody wietrzenia szklarni foliowej

Aby przekonać się, że takie rozwiązanie jest optymalne, należy wziąć pod uwagę kilka  możliwych opcji wietrzenia.

  • drzwi – to chyba najczęściej stosowana forma wietrzenia, ma niewielką skuteczność w przypadku jednych drzwi natomiast przy parze kilkakrotnie lepszą. W dalszym jednak ciągu cały proces trwa zbyt długo. Lokalizacja tunelu wpływa na  skuteczność cyrkulacji, a w bezwietrzny dzień nie odnosi żadnych skutków. Ponadto otwierając lub rozsuwając drzwi, szkodniki mogą łatwo wniknąć i żerować na plonie.
  • integralne z folią okna – to chyba najgorszy z możliwych sposobów. Niewielkie okienka prowadzą wyłącznie do tego, że ciepłe powietrze i wilgoć są wypychane pod kopułę. Zimne powietrze zostaje natomiast podgrzane, co też staje się czynnikiem zawilgocenia osłony oraz gleby. Tylko przy gruncie zachowuje się niższa temperatura, jednakże skraplająca się na folii woda skapuje do podłoża, gdzie rośnie stężenie wilgotności. Przy wielu konstrukcjach tego typu siatka przeciw owadom jest mało przewiewna, a niewielkie otwory, choć ograniczają przenikanie agrofagów, hamują także przepływ powietrza.
  • wietrzenia boczne tunel foliowy z wentylacją na obu ścianach namiotu daje szybkie efekty w krótkim czasie. Cyrkulacja powietrza zaczyna się w chwili podniesienia kurtyn, ciepłe i wilgotne powietrze zostaje usunięte poza obiekt, a w jego miejsce pojawia się schłodzone, które osusza folię od wewnątrz. Przepływ powietrza obiega cały tunel, docierając do każdej partii rośliny. A więc osuszana jest nie tylko folia, ale i plon. Powietrze spod kopuły jest w stałym obiegu, taka rotacja ogranicza gromadzenie się ciepła przy szczycie.
  • Wietrzenie boczne i dachowe – to najlepsze połączenie, zwykle stosuje się je w komercyjnych uprawach pod osłonami, gdzie w profesjonalnych tunelach foliowych służą jako narzędzia do wytwarzania mikroklimatu. Połączenie wietrzenia krzyżowego i dachowego jest najbardziej skutecznym rozwiązaniem wentylacji pod osłonami.

Jak wietrzyć tunel foliowy?

Najlepszym rozwiązaniem będzie w takim razie ostatnia opcja wykorzystywana w komercyjnej produkcji roślinnej (wietrzenia dachowe i boczne), jednak jego cena zwykle stanowi barierę. Do uprawy w ogródku, na działce lub przy domu wystarczy tunel foliowy z wietrzeniem, który sprawdzi się w przypadku upalnych dni oraz przedłużającej się deszczowej aury.

W niewielkich konstrukcjach para drzwi sprawdzi się podczas wietrzenia, jednak już przy dużych strukturach może to być stanowczo za mało. Oszczędzanie na drugich drzwiach lub na wentylacji z całą pewnością doprowadzi do wielu nieprzyjemnych sytuacji. Pojawienie się chorób lub więdnięcie roślin to pierwsze widoczne efekty. Najgorszym możliwym scenariuszem jest obumarcie roślin.

Systemy wietrzeń w cieplarniach

Mając plon w innym miejscu niż miejsce zamieszkania, tunel foliowy z wietrzeniem pozwala na uniknięcie przegrzania i zawilgocenia. Wystarczy podnieść kurtyny i przy okazji je opuścić. Zdarza się, że brak czasu uniemożliwi nam wizytę w ogrodzie. Aby uniknąć sytuacji, w których jeden dzień wpłynie na powodzenie upraw, należy zadbać o prawidłową i bezpieczną cyrkulację powietrza. Bezpieczną, ponieważ należy pamiętać, że uchylone drzwi cieplarni to zaproszenie pod osłony agrofagów, dla których środowisko szklarniowe jest idealnym miejscem do rozwoju i żerowania. Choć tunel wielowegetacyjny z wietrzeniem bocznym jest droższy od standardowego foliaka, to jednak dzięki zastosowanym rozwiązaniom konstrukcyjnym dostajemy narzędzie, które usprawni procesy wegetacyjne roślin, gwarantując przy tym obfity plon

Wentylacja w tunelu foliowym

Jak bardzo przydatny był ten post?

Kliknij na gwiazdkę, aby ocenić!

Średnia ocena / 5. Liczba głosów:

Jak na razie brak głosów! Bądź pierwszym, który oceni ten post.

We are sorry that this post was not useful for you!

Let us improve this post!

Tell us how we can improve this post?

Odwiedź nasz sklep internetowy

W Krostrade dostarczamy innowacyjne produkty i rozwiązania dla domu i ogrodu zarówno na rynek polski, jak i europejski. Oferta firmy obejmuje szeroki asortyment produktów wykonanych z najwyższej jakości komponentów.

Przeczytaj również

Tunele foliowe od A do Z

Jakie są korzyści z uprawy roślin w tunelu?

Może zastanawiasz się jakie korzyści płyną z uprawy roślin w szklarni lub tunelu i czy jest ich dużo? W ostatnim…

Więcej
Uprawa pod osłonami

Uprawa fasoli szparagowej pod osłonami

Czy jest ktoś, kto potrafi wyobrazić sobie polski ogródek, bez fasolki szparagowej? Na to pytanie nie można odpowiedzieć twierdząco, wszak…

Więcej
Tunele foliowe

Czym jest mini tunel foliowy?

Dlaczego warto używać inspekty i mini tunele foliowe Czasami ze względu na brak wolnej przestrzeni trudno uprawiającemu postawić pełnowymiarowy tunel…

Więcej
Tunele foliowe

Uprawy organiczne w tunelu foliowym

Organiczne jedzenie stało się symbolem zdrowego trybu życia. Coraz więcej osób szuka warzyw i owoców, które nie zawierają żadnych sztucznych…

Więcej
Uprawa pod osłonami

Jak uprawiać róże w donicach? 8 prostych wskazówek

Róże mają wiele odmian, a ten artykuł skupia się na tym, jak sadzić w donicach powalająco piękne róże odmiany knock-out….

Więcej
Namioty garażowe i magazynowe

Prefabrykowane hale namiotowe

Prefabrykowane hale namiotowe cieszą się dużą popularnością w przemyśle, rolnictwie oraz produkcji. To tania alternatywa dla przedsiębiorców, którzy cenią sobie…

Więcej