Habenaria radiata, to niezwykły storczyk, wyróżniający się oryginalnymi kwiatami przypominającymi formą fruwające białe czaple. Ta egzotyczna roślina pochodzi z Japonii, porastając oddalone od cywilizacji górskie, torfowiska. Dorasta do około 30 cm, pokrywając się w lipcu i sierpniu około 4-centymetrowymi kwiatami, rosnącymi po 2-3 sztuki na delikatnych, cienkich łodyżkach. Biała czapla to gatunek storczyka, który sławę zawdzięcza temu, że jako jeden z nielicznych nierodzimych gatunków, może być uprawiany bezpośrednio w gruncie, w polskich ogrodach. Sklepy internetowe i ogrodnicze mają w swojej ofercie bulwki rośliny, które należy sadzić już na początku wiosny. Doskonałym sprzymierzeńcem dla młodych roślin, w początkowych etapach rozwoju będzie uprawa pod osłonami. Tunel foliowy zabezpieczy sadzonki przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi, gwarantując im optymalne do ich wymagań warunki środowiskowe. Zdobycie najważniejszych informacji na temat sadzenia storczyków gruntowych jest podstawą dalszej ich uprawy, a efekty w postaci kwitnących kwiatów, przypominających wzbijające się do odlotu śnieżnobiałe kwiaty wprawiają każdego w niekłamany zachwyt.
Spis treści
Jak sadzić bulwki Białej Czapli?
Sadzenie storczyka gruntowego odmiany Biała Czapla
Storczyk Biała Czapla jest jednym z najbardziej efektownych i oryginalnych pośród wszystkich odmian, a jego dodatkową zaletą jest to, że ma długi sezon wegetacyjny. Kwitnieniem rośliny możemy cieszyć się już od połowy lipca do późnego lata. Kiedy uschnie, a temperatura spadnie poniżej 14 stopni, należy obciąć jego pędy i zaprzestać podlewania, ponieważ roślina musi odpocząć. Biała Czapla jest rośliną egzotyczną, nie przetrwałaby więc niskich temperatur. Jesienią należy wykopać jej cebulki z ziemi, oczyścić je i przechowywać w suchym, chłodnym miejscu w temperaturze od 0 do 10 stopni C. Po przezimowaniu cebulek możemy z powrotem zasadzić je najlepiej na przełomie kwietnia i czerwca.
Najlepszym stanowiskiem dla Białej Czapli będą stanowiska półcieniste, osłonięte przed działaniem wiatru. Roślina doskonale prezentuje się w towarzystwie traw ozdobnych, lukrecji oraz na rabatach preriowych. Storczyki można także z powodzeniem umieszczać w pojemnikach i donicach, zdobiąc tarasy i werandy domów. Najlepszym podłożem dla storczyków gruntowych jest ziemia próchnicza, żyzna, dobrze przepuszczalna i wilgotna. Roślinę lepiej sadzić w gniazdach niż tradycyjnie w rzędach. Dobrym pomysłem jest sadzenie około 25 cebulek w 15-centymetrowych odległościach, takie skupiska dają niezwykłe efekty wizualne, a rośliny wzajemnie się osłaniając, są mniej narażone na niekorzystne dla nich czynniki, głównie silny wiatr oraz mocne promienie UV. Młode bulwki sadzimy dość płytko w glebie, optymalna będzie głębokość 3-4 cm.
Należy uważać z podlewaniem bulwek, ponieważ potrzebują wilgoci, ale jej nadmiar może doprowadzić do ich gnicia oraz rozwoju chorób grzybiczych. Koniecznie upewnij się, że podłoże dobrze przeschło między kolejnymi sesjami podlewania. Możesz też umieścić cebulki w doniczkach z warstwą drenażu i wkopać je w ziemię. Zabezpieczy to roślinę przed przelaniem oraz ułatwi odkopanie cebulek przybyszowych przed nadejściem mrozów.
Uprawa Białej Czapli w tunelu
Bulwki Białej Czapli nie są mrozoodporne, w przypadku uprawy polowej konieczne jest więc ich wykopanie przed nastaniem pierwszych przymrozków. Jeżeli jednak uprawiasz Białą Czaplę w tunelu foliowym lub szklarni, możesz pominąć ten krok i pozostawić cebulki w ziemi, ponieważ konstrukcja chroni je przed niebezpieczeństwami związanymi ze zbyt niską temperaturą. Pamiętaj, że temperatura gleby nie powinna spadać poniżej dziesięciustopni C, ponieważ niższe temperatury mogą przyczynić się do uszkodzenia bulwek.
Możesz wykorzystać możliwości, jakie daje ci uprawa pod osłonami i na miesiąc przed spodziewaną datą ostatnich przymrozków, zacząć wysadzać bulwy. Młode rośliny warto hartować, co zapewni im dobrą odporność na zmienne temperatury i wiatr. Przed przesadzeniem storczyków na zewnątrz nie zapomnij o odpowiednim przygotowaniu gleby. Przekop ziemię, aby była pulchna, luźna i dobrze przepuszczalna, nie zapomnij także o dodaniu do niej nawozu organicznego, najlepiej kompostu. Małe bulwki, sadzone są na mniejszej głębokości od dojrzałych, a ziemia nad nimi nie może być zbita, ponieważ utrudniłoby to delikatnym pędom przebicie się nad powierzchnię gruntu.
Przechowywanie cebulek
Jak wspomniano wcześniej, w przypadku uprawy polowej konieczne jest odkopanie cebulek przed nastaniem przymrozków. Właściwy moment nadchodzi, kiedy zauważysz, żółknące liście, oznacza to, że roślina zaczęła reagować na spadki temperatur. Najlepszą porą na odkopanie cebulek jest październik, kiedy temperatura zaczyna gwałtownie się obniżać. Wykopując cebulki, pamiętaj, aby przed suszeniem, oczyścić je z nadmiaru ziemi i resztek organicznych, które mogłyby przyczynić się do infekcji grzybiczych.
Przytnij pędy do około 10 cm długości, a następnie susz roślinę przez dwa tygodnie w suchym i zacienionym miejscu. Poi upływie tego czasu, reszta pędów powinna być łatwiejsza do usunięcia. Przechowuj bulwy w suchym mchu torfowym lub wermikulicie do ponownego zasadzenia na następną wiosnę.
Niektórzy ogrodnicy, którzy zamieszkują cieplejsze regiony, pozostawiają cebulki w gruncie, zabezpieczając glebę warstwą ściółki. Należy jednak pamiętać, że dla zdrowia i obfitego kwitnienia Białej Czapli, konieczne jest odkopanie i podzielenie bulw przynajmniej raz na trzy lata.
Oprócz odkopywania i przechowywania bulw storczyków innymi praktykami pielęgnacyjnymi, o których nie należy zapominać, jest regularne podlewanie i delikatne cieniowanie stanowiska, na którym rosną, tak aby nie były poddane działaniu ostrego popołudniowego światła słonecznego. Jeśli chodzi o zasilanie rośliny, możesz nawozić ją późną wiosną najlepiej nawozem organicznym, a następnie co dwa tygodnie stosować płynny nawóz do końca sezonu wegetacyjnego.
Wniosek
Storczyki z grupy Habenaria, potrafią wprawić w zachwyt swoją niezwykłą i subtelną urodą. Pomimo delikatnego wyglądu i niewielkich rozmiarów zawojowały niemal wszystkie kontynenty, z wyjątkiem Antarktydy. Istnieje około 900 odmian tej wspaniałej rośliny, jednak w Polsce kojarzona jest głównie Habenaria radiata, czyli Biała Czapla. Zawdzięcza ona sławę, temu, że jest jednym z niewielu egzotycznych storczyków, które można uprawiać na rodzimych rabatach, bezpośrednio w gruncie. Biała Czapla staje się w Polsce coraz popularniejsza, dzięki swej urodzie oraz zadziwiającym zdolnościom adaptacyjnym. Faktem jest, że ta egzotyczna bylina doskonale daje sobie radę przez większość sezonu, kwitnąc przez niemal całe lato. Należy jednak pamiętać, że nie jest ona mrozoodporna, więc należy koniecznie przechować jej bulwy na czas sezonu zimowego. Dobrym rozwiązaniem będzie umieszczenie cebulek w tunelu foliowym, co daje Ci także możliwość rozpoczęcia wcześniejszej uprawy.