Jak podlewać Kalanchoe i inne wskazówki dotyczące jej uprawy

Jak podlewać Kalanchoe i inne wskazówki dotyczące jej uprawy

Kalanchoe to sukulent z rodziny gruboszowatych, którego ojczyzną jest Afryka, a dokładniej Madagaskar. Występuje w wielu odmianach, niektóre z nich mają ozdobne liście, inne kwiaty, zdarzają się też odmiany o mnóstwie pełnych kwiatów i ślicznych, błyszczących liściach, takie jak robiąca ostatnio furorę Calandiva (Kalanchoe Blossfelda). Kalanchoe pojawiają się w sklepach i kwiaciarniach w zimie, związane jest to z ich egzotycznym pochodzeniem, kalanchoe bowiem zawiązuje najwięcej kwiatów, kiedy dzień ma mniej niż 12 godzin, a temperatura nocą jest niższa niż w dzień. Uzależnienie kwitnienia od długości dnia stwarza ogrodnikom pole do takiej manipulacji warunkami środowiskowymi, aby móc uzyskać kwitnienie, w dowolnym terminie i uprawiać roślinę przez cały rok.

jak pielęgnować kalanchoe?

Jeśli skusiłeś się na zakup kalanchoe; ciężko wszak oprzeć się jego uroczym pąkom, zebranym w gęste kwiatostany o wspaniałych żywych kolorach; musisz znać jego zapotrzebowania. Uprawa rośliny nie jest trudna, nie należy jednak zapominać, że różni się od pielęgnacji większości z kwiatów, ponieważ kalanchoe pochodzi z terenów pustynnych. Najważniejszą więc kwestią, jest umiarkowane podlewanie, jego nadmiar zawsze jest zabójczy dla sukulentów, w naturze przystosowanych do długich okresów suszy, poprzez umiejętność magazynowania wody. Oczywiście nie możemy pozwolić roślinie całkowicie przeschnąć, musimy jednak monitorować stan podłoża i uważać z podlewaniem, gdyż jej przelanie będzie nieodwracalne w skutkach.

Wymagania kalanchoe

Kalanchoe jest rośliną wymagającą niewielkiej pielęgnacji, chętnie rośnie na dobrze oświetlonych parapetach, choć nie toleruje ostrych, bezpośrednich promieni słonecznych. Zbyt mała ilość światła skutkować będzie, wydłużaniem się łodyg i brakiem kwitnienia. Najlepszym podłożem dla tej pustynnej piękności, jest dobrze przepuszczalne podłoże (np. mieszanka suchej gliny i gruboziarnistego piasku). Pochodzenie kalanchoe przesądza również o zapotrzebowaniach temperaturowych rośliny, w ciągu dnia zapewnijmy jej co najmniej 20 stopni C, połączenie chłodu z nawet niewielkim nadmiarem wody może okazać się dla niej zabójcze. Być może warto rozważyć uprawę kalanchoe w szklarni, będzie to z pewnością łatwiejsze i wygodniejsze, ponieważ środowisko wewnętrzne jest stabilne i mniej podatne na warunki, które mogą sprzyjać rozwojowi szkodników i chorób. Stymulacja rośliny do kwitnienia w wybranym przez nas momencie i pokusa całorocznej uprawy jest także możliwością, z której grzech nie skorzystać.

Jak podlewać kalanchoe i najważniejsze porady dotyczące pielęgnacji

Podlewanie kalanchoe

Jak wspomniano wcześniej, kalanchoe jest skromnym sukulentem mającym niewielkie zapotrzebowanie na wodę. Podlewaj więc roślinę tylko wtedy, gdy zaobserwujesz, że górna warstwa podłoża naprawdę dobrze już przeschła.

Co jaki czas podlewać kalanchoe?

Jednym z najczęstszych błędów jest przelewanie kalanchoe, co jest przyczyną gnicia korzeni i chorób grzybiczych. Pamiętaj, że kalanchoe jako sukulent przetrwa okres suszy, choć może skrócić to okres jego kwitnienia, nie przetrwa jednak zbyt częstego i obfitego podlewania. Najlepiej nawadniać roślinę, co 10-14 dni, latem podczas upałów co 7 dni.

Przydatną wskazówką przed podlewaniem, jest sprawdzenie, czy 4 cm górnej warstwy podłoża jest suche. Następnie możemy bezpiecznie podlewać, pozwalając, aby nadmiar wody wypłynął przez otwory w doniczce, aby zapobiec jej zaleganiu. Pamiętajmy, że doniczki na kalanchoe muszą mieć zawsze otwory odpływowe i warstwę drenażu na dnie.

Co wziąć pod uwagę podczas podlewania

Sukulenty są podatne na szybkie gnicie, dlatego zawsze należy uwzględnić takie czynniki, jak na przykład rozmiar Twojej rośliny i to czy akurat kwitnie. Na różnym etapie rozwoju, roślina może mieć zwiększone, lub zmniejszone zapotrzebowanie na wodę. Także rozmiar doniczki, w której jest umieszczona oraz ilość światła, wysokość temperatury i poziom wilgoci w powietrzu sprawiają, że intensywność i odstępy w podlewaniu, musimy dostosować do poszczególnych egzemplarzy, w nieco bardziej indywidualny sposób.

Kalanchoe jest rośliną podatną na choroby grzybicze, które roznosić się mogą niestety na inne rośliny znajdujące się w ich sąsiedztwie. Zaletą uprawy kalanchoe w szklarni jest kontrola czynników takich jak wilgoć i temperatura, które mają niebagatelny wpływ na zdrowie sukulentów.

Nawożenie kalanchoe

Nie potrzebujesz specjalnego rodzaju odżywki dla kalanchoe, ponieważ zbilansowana formuła płynnych nawozów do roślin kwitnących, będzie dla nich odpowiednia. Pamiętaj, aby postępować zgodnie z instrukcjami na etykiecie, może być jednak konieczne rozcieńczenie nawozu. Ponieważ formuła nawozu jest płynna, należy podkreślić, że nawożenie zastąpi jedną sesję podlewania, unikniemy w ten sposób przelania.

Idealne środowisko dla kalanchoe

Kalanchoe nie jest wymagającą rośliną; jednak najbezpieczniej byłoby uprawiać ją w kontrolowanym i stabilnym środowisku, takim jak szklarnia. W ten sposób nie będziesz narażać rośliny na ekstremalne upały, chłód i wiatry, panujące na zewnątrz. W domu także nie stworzysz warunków w pełni sprzyjających bogatemu kwitnieniu i zdrowiu. Najlepszym rozwiązaniem jest szklarnia, uprawiając w niej roślinę, pamiętaj o tym, aby zapewnić jej warunki zbliżone do klimatu, z którego pochodzi.

Możesz także wykorzystać warunki, jakie oferuje uprawa szklarniowa, manipulując oświetleniem szklarni. W ten sposób możesz skracać dobowy dopływ światła, uzyskując wrażenie krótszego dnia i dłuższej nocy. Pobudzisz w ten sposób kalanchoe do bogatego i długotrwałego kwitnienia. Neutralne pH gleby, warstwa drenażu oraz stabilna temperatura w zakresie od 18-24 stopni C gwarantują witalność i urodę.

Jak rozmnażać kalanchoe

Najlepszym sposobem rozmnażania kalanchoe jest podział, można również wyhodować roślinę z sadzonek i nasion. Przy podziale, możesz użyć zdrowej, dojrzałej i dobrze rozrośniętej rośliny. Powstałe w wyniku podziału egzemplarze, będą dokładną kopią rośliny matecznej. Zabieg taki jest banalnie prosty, polega na wykopaniu rośliny matecznej i oddzielenie nożem sadzonek, które następnie przesadzamy do doniczek i podlewamy.

Druga metoda polega na pobraniu sadzonek z młodych pędów wierzchołkowych ze zdrowej rośliny macierzystej, najlepiej jest rozmnażać tą metodą w maju i czerwcu. Po odcięciu sadzonki usuńmy z niej dolne liście i zanurzmy ją w ukorzeniaczu. Następnym krokiem jest umieszczenie jej w mieszance gliny i piasku.

Istnieje jeszcze jedna ciekawa metoda rozmnażania kalanchoe, która polega na pobraniu sadzonki liściowej i umieszczenie jej w piasku. Rozmnażanie z sadzonek jest świetnym sposobem na odmłodzenie starszych egzemplarzy.

Wniosek

Jeśli chcesz mieć efektowną, łatwą w utrzymaniu roślinę doniczkową lub chcesz dodać barwy tarasom, lub ogrodom zimowym, rozważ uprawę tak pięknej odmiany kalanchoe, jaką jest Calandiva. Jednak ponieważ jest sukulentem, musisz dowiedzieć się jak ją podlewać, aby zapobiegać chorobom, takim jak zgnilizna lub pleśń. Ogólnie rzecz biorąc, podlewanie jest kluczową kwestią, jeśli chodzi o zdrowie i dalszy rozwój rośliny, pamiętaj o nawadnianiu tylko w razie potrzeby i pozostawieniu  podłoża do silnego przeschnięcia.

Możesz podlewać kalanchoe raz na 10-14 dni, co powinno zapewnić im zdrowie bez ryzyka nadmiernego nawodnienia, skutkującej zaleganiem wody w ich korzeniach. Jednak ważne jest również, aby wziąć pod uwagę inne czynniki, takie jak faza wzrostu rośliny, środowisko, rodzaj podłoża, jakość drenażu, rozmiar i materiał, z którego wykonana jest doniczka. Możesz uniknąć wielu problemów związanych z pielęgnacją i, z zapewnieniem odpowiednich warunków decydując się na uprawę kalanchoe w szklarni!

Jak podlewać Kalanchoe i inne wskazówki dotyczące jej uprawy

Jak bardzo przydatny był ten post?

Kliknij na gwiazdkę, aby ocenić!

Średnia ocena / 5. Liczba głosów:

Jak na razie brak głosów! Bądź pierwszym, który oceni ten post.

We are sorry that this post was not useful for you!

Let us improve this post!

Tell us how we can improve this post?

Odwiedź nasz sklep internetowy

W Krostrade dostarczamy innowacyjne produkty i rozwiązania dla domu i ogrodu zarówno na rynek polski, jak i europejski. Oferta firmy obejmuje szeroki asortyment produktów wykonanych z najwyższej jakości komponentów.

Przeczytaj również

Uprawa pod osłonami

Jak i kiedy dzielić trawy ozdobne? 2 proste kroki

Postaramy się o udzielenie jak najprostszej odpowiedzi na pytanie, o to, jak dzielić trawy ozdobne. W tym celu opiszemy dwa…

Więcej

Czyszczenie i ostrzenie narzędzi ogrodniczych

Czyszczenie i ostrzenie narzędzi ogrodniczych po kilku miesiącach sezonu wegetacyjnego w tunelu foliowym jest koniecznością. Wydając pieniądze na dobrej jakości…

Więcej
Tunele foliowe od A do Z

Jak tanio ogrzewać tunele foliowe lub szklarnie?

Jeśli korzystasz ze szklarni lub tunelu hobbystycznego i mieszkasz w chłodnym rejonie, z pewnością będziesz zainteresowany różnymi sposobami zwiększenia  ciepła …

Więcej
Namioty garażowe i magazynowe

Prefabrykowane hale namiotowe

Prefabrykowane hale namiotowe cieszą się dużą popularnością w przemyśle, rolnictwie oraz produkcji. To tania alternatywa dla przedsiębiorców, którzy cenią sobie…

Więcej
Tunele foliowe

Czy warto kupić tunel z poliwęglanu?

Tunel z poliwęglanu to konstrukcja, która niegdyś była wyłącznie ciekawostką dla hobbystycznych ogrodników. Takie pokrycie było stosowane w specjalistycznych szklarniach,…

Więcej
Uprawa pod osłonami

Profesjonalna szklarnia do komercyjnej uprawy roślin

Profesjonalna szklarnia do przemysłowej uprawy roślin musi być dostosowana do potrzeb inwestora we wszystkich możliwych aspektach. Sposób, w jaki  konstrukcja…

Więcej