Czyszczenie i ostrzenie narzędzi ogrodniczych

Konserwacja narzędzie ogrodniczych

Czyszczenie i ostrzenie narzędzi ogrodniczych po kilku miesiącach sezonu wegetacyjnego w tunelu foliowym jest koniecznością. Wydając pieniądze na dobrej jakości sprzęt należy poświęcić mu nieco uwagi aby zachować go w dobry stanie. Tekst zostanie w całości poświęcony narzędziom tnącym, takim jak sekatory oraz nożyce. Przez to iż mają kontakt z roślinami, może dojść do tego że będą źródłem infekcji. Oprócz sterylizacji bardzo ważne jest ostrzenie. Tępe narzędzie rozrywają i szarpią tkankę rośliną, przez co te są bardziej podatne na patogeny i deformacje.

Czyszczenie i ostrzenie narzędzi ogrodniczych pod koniec sezonu

W ruchomych częściach zbiera się mnóstwo zabrudzeń. Usuwanie zanieczyszczeń pozwoli na uniknięcie korozji, wydłużając ich żywotność. Wilgotna ścierka powinna w zupełności wystarczyć. Nieco mydła dodanego do ciepłej wody pomoże w doszorowaniu nożyc. Rdzę trzeba potraktować drobnym papierem ściernym. Jeśli ostatnia konserwacja była dawno temu, warto rozkręcić cały sekator dokładnie zajmując się każdą częścią. Dezynfekcję można przeprowadzić stosując mocny alkohol, na przykład spirytus chirurgiczny. Ten jest do nabycia w każdej aptece. Suche, przetarte i czyste narzędzia w trakcie składanie dobrze jest potraktować olejem. W niewielkich ilościach warto go nanieść na łożyska, zgięcia, sprężyny itp. Nadmiar który wypłynie należy od razu usunąć.

Ostrzenie nożyc i sekatorów ogrodniczych

O tym że nożyce i sekatory powinny być ostre wie każdy ogrodnik. Narzędzie o takiej cesze, umożliwiają szybsza pracę. Co ważne równe cięcie goi się na roślinach znacznie szybciej niż poszarpane. Dlatego należy co jakiś czas powtarzać ostrzenie. Jeśli jednak nie czujemy się na tyle pewnie aby zrobić to samemu, z całą pewnością w okolicy jest miejsce które świadczy tego rodzaju usługę.

Składanie narzędzi po konserwacji

Aby uniknąć problemów na etapie ponownego składania narzędzia, dobrze jest w trakcie jego rozkładania zrobić kilka zdjęć. W ten sposób będziemy widzieć co w którym miejscu było oraz to jak wyglądały nożyce pierwotnie. Warto również pamiętać aby podczas skręcania nie ściskać mocno, ani też nie pozostawiać zbyt dużego luzu.

Konserwacja narzędzie ogrodniczych

Jak bardzo przydatny był ten post?

Kliknij na gwiazdkę, aby ocenić!

Średnia ocena / 5. Liczba głosów:

Jak na razie brak głosów! Bądź pierwszym, który oceni ten post.

We are sorry that this post was not useful for you!

Let us improve this post!

Tell us how we can improve this post?

Odwiedź nasz sklep internetowy

W Krostrade dostarczamy innowacyjne produkty i rozwiązania dla domu i ogrodu zarówno na rynek polski, jak i europejski. Oferta firmy obejmuje szeroki asortyment produktów wykonanych z najwyższej jakości komponentów.

Przeczytaj również

Uprawa pod osłonami

Uprawa fenkułu (koper włoski) w tunelu foliowym

Fenkuł to kolejna roślina, która zyskała popularność dzięki ogrodniczym cieplarniom. Do niedawna warzywo było traktowane jako ciekawostka kulinarna, teraz coraz…

Więcej
Uprawa pod osłonami

Jak wykorzystać starą ziemię doniczkową?

Jeśli ciekawi Cię, co zrobić ze zużytą ziemią doniczkową, jedyną  dobrą odpowiedzią na to pytanie jest recykling. Wbrew temu, co…

Więcej
Uprawa pod osłonami

Jak zbierać nasiona begonii? Poradnik w dwóch krokach

Wystarczy wykonać tylko dwa kroki, aby dowiedzieć się, jak uzyskać nasiona begonii. Będzie to przydatna umiejętność, którą należy posiadać podczas…

Więcej
Tunele foliowe

Październik pod osłonami

Październik pod osłonami nie musi oznaczać koniec ogrodniczego hobby. Dzięki solidnej stalowej konstrukcji i wytrzymałej foli, zyskuje się więcej czasu…

Więcej
Uprawa pod osłonami

Jak stworzyć nowoczesny ogród warzywny?

Jeszcze do niedawna ogrody warzywne były stałym elementem krajobrazu, jednak na krótką chwilę zniknęły z przydomowych rabat. Na szczęście nie…

Więcej
Bez kategorii

Co uprawiać a co nie w tunelu foliowym?

Co uprawiać, a czego nie uprawiać w tunelu foliowym? Wydawałoby się że ze względu na optymalne warunki, jakie tworzy cieplarnia,…

Więcej