Jak skutecznie wykonać usuwać przekwitłe główki floksa

Jak skutecznie wykonać usuwać przekwitłe główki floksa

Podczas nauki floksa martwego należy wziąć pod uwagę dwie kwestie. Wiedzą, kiedy zabić floksa i samą metodę zabijania. Co więcej, warto zauważyć, że opieka nad floksem nie zaczyna się w rozmnażaniu, a kończy na martwym grocie.

Musisz również pamiętać, że każda praktyka wykonywana każdego dnia w zakresie floksów ma znaczenie, aby zapewnić im dobry rozwój. Ponieważ floks to duża grupa bylin, najlepiej byłoby poznać specyficzne wymagania pielęgnacyjne rośliny, którą posiadasz. Aby opieka była wygodniejsza, rozważ umieszczenie ich w szklarni, aby utrzymać idealne warunki dla tych wspaniałych roślin kwitnących.

Kompleksowy przewodnik po tym, jak używać Deadhead Phlox

Kiedy floks zabójczy

University of Vermont zaleca zabijanie roślin po zakończeniu kwitnienia i gdy tylko zauważysz, że kwiaty zanikają. Ten czas jest również idealny, ponieważ usunięcie zużytych kwiatów pomoże kontrolować populację floksów, zapobiegając ich wysiewowi. Możesz także chcieć jak najwcześniej, jeśli twoja zimna pora nadejdzie późno.

W ten sposób możesz cieszyć się ciągłym kwitnieniem zdrowych kwiatów pod koniec sezonu letniego. Możesz także określić czas swojego deadheadingu w zależności od tego, kiedy chcesz drugi rozkwit. Na przykład, jeśli Twój floks zakwitł w połowie lipca, możesz zabić go martwym na początku sierpnia, co powinno skutkować kolejnym zakwitem przed końcem sierpnia.

Jak poprawnie zabezpieczyć czubki phlox

Nie ma specjalnych sztuczek podczas martwego floksa. Jeśli masz doświadczenie z innymi kwitnącymi bylinami, możesz zastosować te same techniki. Na przykład zacznij wycinać wyblakłe kiście kwiatów małymi nożyczkami.

Ćwierć cala powyżej tworzącego się pąka na łodydze powinno znajdować się w miejscu cięcia. Możesz również wyciąć całą łodygę kwiatową, jeśli wszystkie pąki wyblakły, aby zachęcić do nowego wzrostu w środku sezonu. Miejsce, w którym łodyga wyłania się z rośliny, jest idealnym miejscem do cięcia.

Po usunięciu wszystkich łodyg i kwiatów pamiętaj, aby je wyrzucić, aby zapobiec chorobom. Lepiej jest je kompostować, aby uniknąć ryzyka zarodników grzybów, które mogą zainfekować floks. Pamiętaj, że roślina ta jest podatna na rozwój mączniaka prawdziwego z źle rozmieszczonych zużytych łodyg i kwiatów.

Dlaczego Deadhead Phlox?

Według University of Florida wycinanie liści i usuwanie zużytych kwiatów powinno zachęcić do ponownego kwitnienia po zakwitnięciu. Pomoże to również stworzyć gęstszy wzrost i, jak wspomniano wcześniej, zapobiegnie wysiewowi. Zapobieganie zawiązywaniu się nasion przez floks wydłuża ekspozycję kwiatów, ponieważ koncentrują się na kwitnieniu, a praktyka pozwala również zachować zdrowy i schludny wygląd.

Jak dbać o floks przez cały rok

Ogólnie rzecz biorąc, możesz uprościć opiekę nad floksem, utrzymując wilgotność gleby. Dlatego latem musisz regularnie podlewać rośliny, zwłaszcza jeśli w Twoim regionie spada co tydzień tylko jeden cal deszczu. Gdy nadejdzie wiosna, pamiętaj o dodaniu kompostu i ściółki, aby gleba nie wysychała, jednocześnie chroniąc przed chwastami.

Musisz jednak znać pewne różnice w opiece nad floksem jednorocznym i wieloletnim. Na przykład wieloletni floks dobrze rozwija się w pełnym słońcu i żyznej glebie. Z drugiej strony floks jednoroczny może wymagać więcej podlewania, ale nadal preferuje żyzną glebę i słoneczne położenie.

Roczny floks również nie odrasta, więc lepiej jest go wyciągać zimą. Możesz wtedy ściąć liście wieloletniego floksa zimą i ściółkować, ponieważ powinien odrastać każdego roku. Niektóre typy floksów, takie jak floks wysoki, również korzystają z przycinania po pierwszych jesiennych przymrozkach.

Co zrobić z umierającym floksem?

Choroby grzybicze są najczęstszą przyczyną żółknięcia i wysychania floksów. Być może dlatego staranność podlewania jest kluczowa, aby zapobiec ich rozprzestrzenianiu się i uniknąć tworzenia środowiska sprzyjającego rozwojowi grzybów. Możesz rozważyć uprawę w szklarni, ponieważ deszcz może sprzyjać chorobom grzybiczym, zwłaszcza przy słabej cyrkulacji powietrza i zakażonej glebie.

Utrzymanie czystości, usuwanie gruzu, odpowiednie odstępy i dzielenie przerośniętego floksa powinny pomóc w zapobieganiu chorobom. Możesz również wybrać obszar z lekko kwaśną glebą i nasłoneczniony, aby zachęcić do zdrowego wzrostu. A skoro o tym mowa, wolno działający nawóz powinien sprzyjać zdrowemu kwitnieniu i silniejszym roślinom.

Ogólnie zapobieganie byłoby najlepszym rozwiązaniem w walce z umierającym floksem. Ale jeśli zauważyłeś oznaki chorób, lepiej byłoby wykopać zainfekowane rośliny, aby zapobiec rozprzestrzenianiu się problemów. Możesz również wyciąć martwą część i potraktować ją fungicydem lub insektycydem, w zależności od źródła choroby.

Wniosek

Jedną z rzeczy, których oczekujemy od kwitnących bylin, takich jak floks, jest przedłużenie pokazu kwiatów. Aby to zrobić, musisz nauczyć się, jak prawidłowo martwić się floksem. To dość łatwa metoda konserwacji, aby usunąć zużyte kwiaty, gdy tylko je zauważysz.

Następnie bezpiecznie pozbądź się łodyg i kwiatów, aby zapobiec chorobom grzybiczym, takim jak mączniak prawdziwy. Ta prosta praktyka pielęgnacyjna nie tylko zachęca do wydłużenia okresu kwitnienia lub ponownego kwitnienia. Pomaga również w utrzymaniu porządku w roślinach i zapobiega osadzaniu się nasion.

Jak skutecznie wykonać usuwać przekwitłe główki floksa

Odwiedź nasz sklep internetowy

W Krostrade dostarczamy innowacyjne produkty i rozwiązania dla domu i ogrodu zarówno na rynek polski, jak i europejski. Oferta firmy obejmuje szeroki asortyment produktów wykonanych z najwyższej jakości komponentów.

Przeczytaj również

Jak korzystać z tunelu foliowego? – poradnik dla początkujących - Tunele foliowe
Tunele foliowe

Jak korzystać z tunelu foliowego? – poradnik dla początkujących

Szklarnia jest konstrukcją  wykonaną głównie z transparentnego materiału, takiego jak szkło. Wewnątrz uprawia się rośliny ...
Czytaj więcej
Tunel foliowy z siatką przeciw insektom - Bez kategorii
Bez kategorii

Tunel foliowy z siatką przeciw insektom

Tunel foliowy z siatką przeciw insektom to zwykle konstrukcje z wietrzeniem bocznym. Umieszczone na obu ...
Czytaj więcej
Jaka jest są optymalna temperatura do uprawy petunii w szklarni? - Uprawa pod osłonami
Uprawa pod osłonami

Jaka jest są optymalna temperatura do uprawy petunii w szklarni?

Czy wiesz, jaka jest optymalna temperatura do uprawy petunii w szklarni? Odpowiedź nie jest  jednoznaczna, ...
Czytaj więcej