Jak szczypać dalie: co musisz wiedzieć | Porady od KrosAgro

Jak szczypać dalie: co musisz wiedzieć | Porady od KrosAgro

Chcesz wiedzieć, jak uszczypnąć dalie? Dalie to jedne z najpiękniejszych kwiatów do uprawy. Wielu ogrodników i kwiaciarni uwielbia uprawiać dalie, ponieważ pięknie wyglądają na bukietach, wazonach i innych kompozycjach kwiatowych.

Miłośnicy kwiatów mają do wyboru wiele różnych rodzajów dalii. Występują w różnych kolorach, takich jak różowy, lawendowy, biały, brzoskwiniowy, czerwony, żółty i wielokolorowy, a rozmiary kwiatów wahają się od dwóch do dwunastu cali szerokości!

Dalie dobrze rosną same, ale uszczypnięcie ich może pomóc twoim roślinom wytworzyć więcej kwiatów. Czytaj dalej, aby dowiedzieć się więcej o tym, jak uszczypnąć dalie.

Po co uszczypnąć dalie?

Odcięcie głównego pąka dalii będzie sprzyjać większemu wzrostowi dolnej łodygi, prowadząc do rozwoju nowych łodyg. Twoje rośliny będą rosły dwa pędy zamiast jednej głównej łodygi. Kiedy szczypiesz dalie, twoja roślina skupi swoją energię na wytwarzaniu liści i łodyg, a nie pąków. Może to zająć dodatkowe 7 do 14 dni, aby zobaczyć zakwit, ale ogrodnicy wolą poczekać, aby zebrać silniejsze i pełniejsze rośliny. Dodatkowo doświadczysz również trwalszych kwiatów, którymi będziesz się cieszyć aż do października.

Przycinanie kwiatów latem lub wcześnie do aranżacji i bukietów jest równie korzystne jak szczypanie. Utrzymuje zdrowe rośliny i zachęca do rozwoju większej liczby pąków. Wreszcie, deadheading pomaga również pięknie kwitnąć dalii.

Kiedy i jak uszczypnąć dalie

Teraz, gdy już wiesz, dlaczego musisz uszczypnąć dalie, następną rzeczą, którą musisz wiedzieć, jest to, kiedy i jak powinieneś to zrobić.

Najlepszym momentem na uszczypnięcie kwiatów jest ich wysokość od 12 do 15 cali i co najmniej cztery do pięciu zestawów liści na środkowej łodydze. W tym tempie Twoje dalie szybko rosną i łatwo wracają do zdrowia po uszczypnięciu.

Oto, co musisz wiedzieć o szczypaniu dalii:

Kiedy twoje rośliny będą wystarczająco wysokie, uszczypnij górną część rośliny (nad liśćmi). Ten proces jest również nazywany „toppingiem” roślin.

Aby odpowiednio uszczypnąć swoją dalię, możesz użyć nożyc ogrodniczych, nożyczek, a nawet palców. Pamiętaj jednak, aby robić to delikatnie, aby nie oderwać łodygi. Możesz nadal szczypać swoje dalie, aby zachęcić do nowego wzrostu i większej liczby kwiatów w miarę ich wzrostu. Jeśli chcesz wyhodować większe kwiaty, możesz uszczypnąć kilka pąków w miejscach, w których kilka jest zgrupowanych.

Korzyści z uprawy dalii w mini szklarni

Uprawa dalii w szklarni gwarantuje pomyślne kwitnienie kwiatów. Uprawa roślin w mini szklarni ma kilka innych zalet. Tutaj są niektóre z nich:

Ochrona przed szkodnikami i chorobami

Dalie są podatne na przyciąganie wciornastków, roztoczy, skoczków liściowych i mszyc. Mogą również złapać kilka chorób, takich jak zgnilizna łodygi, wirus mozaiki, żółtaczka aster, problemy wirusowe i szara pleśń. Jeśli trzymasz rośliny w mini szklarni, zmniejsza to ryzyko zarażenia się chorobami i przyciągania szkodliwych szkodników, które mogą uszkodzić lub nawet zabić rośliny.

Idealne dla ogrodników bez wystarczającej ilości miejsca do sadzenia

Jeśli chcesz sadzić kwiaty lub rośliny, ale nie masz wystarczająco dużo miejsca, możesz użyć szklarni. Mini szklarnia to najbardziej opłacalna wersja dużych szklarni, które większość ludzi zna. Jego standardowy rozmiar sześciu stóp ułatwia właścicielom domów umieszczanie szklarni na balkonach, tarasach i tarasach. Jeśli standardowy rozmiar jest dla Ciebie nadal za duży, dostępne są mniejsze opcje, które pasują do blatów.

Idealne dla ogrodników, którzy chcą dowiedzieć się więcej o ogrodnictwie szklarniowym

Chcesz dowiedzieć się więcej o ogrodnictwie szklarniowym? Mini szklarnia to idealne miejsce na rozpoczęcie. Jest tańszy niż zwykłe szklarnie, ale zapewnia te same korzyści. Będziesz mógł nauczyć się zasad bez konieczności wydawania tysięcy dolarów. Możesz dowiedzieć się, jakie są idealne warunki wzrostu Twoich ulubionych roślin i jak rosną w szklarni.

Zacznij wcześnie uprawiać swoje rośliny

Dzięki mini szklarni możesz rozpocząć uprawę dalii jeszcze przed rozpoczęciem sezonu sadzenia. Szklarnie pozwalają kontrolować temperaturę wewnątrz za pomocą systemów grzewczych i chłodniczych. Gdy pogoda się ociepli, możesz przenieść kwiaty do ogrodu lub na zewnątrz.

Chroń je przed surową pogodą

Mini szklarnie doskonale chronią rośliny przed złą pogodą. Trzymanie ich w zamkniętej przestrzeni chroni je przed śniegiem, mrozem, suszą, ulewnym deszczem i silnymi wiatrami. Będą rosły szczęśliwie w szklarni, aż nadejdzie czas na ich przeszczepienie lub pobranie.

Końcowe myśli o tym, jak uszczypnąć dalie

Ściskając dalie, zauważysz znaczną poprawę wzrostu swoich roślin. Zobaczysz więcej pędów bocznych, które wyrosną na długie, wyprostowane łodygi. Kwiaty, które zakwitną na tych łodygach, będą idealne na bukiety i aranżacje.

Kiedy już wiesz, jak uszczypnąć dalie, możesz cieszyć się dłużej trwającymi kwiatami przez miesiące! Po ścięciu łodyg i kwiatów umieść je w plastikowym pojemniku z kilkoma centymetrami wrzącej wody. Pozwól im ostygnąć przez około godzinę. Ten proces może przedłużyć żywotność twoich dalii i mogą trwać nawet tydzień w wazonie, ale pamiętaj, aby zmieniać wodę co kilka dni.

Jak szczypać dalie: co musisz wiedzieć | Porady od KrosAgro
Czy artykuł był pomocny?
0 / 5 0

Your page rank:

Odwiedź nasz sklep internetowy

W Krostrade dostarczamy innowacyjne produkty i rozwiązania dla domu i ogrodu zarówno na rynek polski, jak i europejski. Oferta firmy obejmuje szeroki asortyment produktów wykonanych z najwyższej jakości komponentów.

Najnowsze artykuły

Tunele KrosAgro

Tunel foliowy jednowegetacyjny 22,5 m2

Tunel foliowy hobbystyczny 7,5 m2

wys: 2m | szer: 2m | dł: 3,75m

863,95 zł cena zawiera VAT
Zobacz w sklepie
Tunel foliowy hobbystyczny 3 x 8,75 m

Tunel foliowy hobbystyczny 3 x 5 m

wys: 2,15m | szer: 3m | dł: 5m

2 025,40 zł cena zawiera VAT
Zobacz w sklepie
TUNEL FOLIOWY HOBBYSTYCZNY 4 X 8,75 M

TUNEL FOLIOWY HOBBYSTYCZNY 4 X 8,75 M

wys: 2,40m | szer: 4m | dł: 8,75m

3 861,34 zł cena zawiera VAT
Zobacz w sklepie

Przeczytaj również

Czerwiec w tunelu foliowym - Uprawa pod osłonami
Uprawa pod osłonami

Czerwiec w tunelu foliowym

Czerwiec w tunelu foliowym to czas, kiedy zbieramy kilkumiesięczne efekty swojej pracy. Choć pod osłoną ...
Czytaj więcej
Projekt hali namiotowej - Namioty garażowe i magazynowe
Namioty garażowe i magazynowe

Projekt hali namiotowej

Projekt hali namiotowej to opracowywany na samym wstępie schemat, który odpowiada za cały proces realizacji. ...
Czytaj więcej
Namiot garażowy na motocykl - Namioty garażowe i magazynowe
Namioty garażowe i magazynowe

Namiot garażowy na motocykl

Namiot garażowy na motocykl to zastępstwo dla ociężałych blaszaków oraz murowanych budynków. To nieduża wolnostojące ...
Czytaj więcej