Jak szczypać dalie? Uprawa i pielęgnacja dalii

Jak szczypać dalie: co musisz wiedzieć | Porady od KrosAgro

Dalie to jedne z najpiękniejszych kwiatów uprawianych w przydomowych ogródkach, przez krótki odeszły w zapomnienie, teraz jednak przeżywają prawdziwy renesans. Mnogość odmian tej pięknej rośliny przyprawia o zawrót głowy, nie jest co prawda najłatwiejsza w uprawie, jednak jeżeli odpowiednio o nią zadbamy, odwdzięczy się swoimi zjawiskowymi kwiatami i długim okresem kwitnienia. Dodatkową korzyścią z uprawy, będzie możliwość wykorzystania dalii do kompozycji kwiatowych i bukietów, w których doskonale się sprawdzają.

Dalie zwane też georginiami to prawdziwe letnie królowe. Są one bylinami tworzącymi podziemne bulwy, które przed nadejściem przymrozków należy odkopać z ziemi i przechowywać w chłodnych i suchych warunkach. Dalie pochodzą z Meksyku i Gwatemali, uwielbiają słoneczne stanowiska, zaciszne i osłonięte przed wiatrem, mogącym połamać ich długie sięgające nawet dwóch metrów łodygi. Wymagania termiczne rośliny, wynikają z jej pochodzenia, dlatego zaczekajmy z jej sadzeniem do końca maja, by nie narażać jej na wychłodzenie. Wybierajmy dla niej lekkie, żyzne oraz próchnicze podłoże i regularnie podlewajmy, szczególnie w okresie kwitnienia. Odmiany wysokie należy podpierać tykami, niższe, karłowe, nie potrzebują tego. Bardzo ważną praktyką pielęgnacyjną, którą musisz poznać, chcąc rozkrzewić dalię, jest zabieg szczypania dalii.

Dalie co prawda, również będą kwitły bez naszej ingerencji, jednak poprzez odpowiednie szczypanie możemy znacznie poprawić wygląd rośliny, zwiększyć ilość kwiatów oraz wydłużyć czas kwitnienia.

Po co szczypać wierzchołki dalii?

Jeżeli chcemy, aby dalie dobrze się rozkrzewiły, powinniśmy uszczypnąć wierzchołki pędów, gdy te osiągną 10-15 cm. Usunięcie głównego pąka, nigdy nie jest przyjemne, sprzyja za to większemu wzrostowi dolnej łodygi, prowadząc do rozwoju nowych pędów. Twoje rośliny będą rosły dwa pędy zamiast jednej głównej łodygi. Kiedy szczypiesz wierzchołki dalii,  roślina skupi swoją energię na wytwarzaniu liści i łodyg, a nie pąków. Kwitnienie może być przez to opóźnione o 7 do 14 dni, ale warto poczekać, aby rośliny miały piękny pokrój oraz dużą ilość kwiatów. Dodatkową korzyścią będzie wydłużenie czasu kwitnienia rośliny, która pielęgnowana w ten sposób może aż do października wytwarzać nowe pąki.

Przycinanie kwiatów latem lub ścinanie ich do aranżacji  kwiatowych i bukietów jest równie korzystne, jak szczypanie. Utrzymuje rośliny w zdrowiu i zachęca do rozwoju większej liczby pąków. Tak samo ważne, dla jakości i długości kwitnienia, jest usuwanie martwych kwiatostanów. Zrób to, zanim roślina zacznie marnować energię na produkcję nasion, co odbije się niekorzystnie na jakości kwitnienia.

Kiedy i jak szczypać dalie

Teraz gdy już wiesz, dlaczego musisz szczypać dalie, następną informacją jest, to kiedy i jak powinieneś to zrobić.

Najlepszym momentem na uszczypnięcie pędów jest moment, kiedy osiągną wysokość około 10-15 centymetrów, wykształcą cztery do pięciu zestawów liści na środkowej łodydze. Na tym etapie rozwoju, dalie dynamicznie rosną i łatwo wracają do zdrowia po szczypaniu.

Oto, co musisz wiedzieć o szczypaniu dalii:

Kiedy twoje rośliny będą wystarczająco wysokie, uszczypnij górną część rośliny, czyli wierzchołek głównego pędu (nad liśćmi). Do szczypania dalii, możesz użyć nożyc ogrodniczych, nożyczek, a nawet palców. Pamiętaj jednak, aby robić to delikatnie, aby nie uszkodzić pędu. W późniejszym czasie możesz nadal szczypać swoje dalie, aby zachęcić je do wykształcania nowych odrostów i  wytwarzania większej liczby kwiatów. Jeśli natomiast zależy Ci, na mniejszej ilości kwiatów, za to bardziej dorodnych, usuwaj pąki pojawiające się w kątach liści, a także małe boczne odłogi.

Korzyści z uprawy dalii w mini tunelu

Uprawa dalii w szklarni gwarantuje zdrowe, pełne życia i obficie kwitnące kwiaty. Uprawa roślin w mini tunelu ma wiele zalet, oto niektóre z nich:

Ochrona przed szkodnikami i chorobami

Dalie są podatne na atak wciornastków, roztoczy, skoczków liściowych i mszyc. Mogą również złapać kilka chorób, takich jak zgnilizna łodygi, wirus mozaiki, żółtaczkę astrów, infekcje wirusowe i szarą pleśń. Jeśli uprawiasz rośliny w mini szklarni, poprzez wyizolowane środowisko, zmniejszasz ryzyko zarażenia się chorobami i możliwość inwazji szkodników, które mogą zniszczyć miesiące Twojej pracy.

 Dobre rozwiązanie dla osób, które mają ograniczoną przestrzeń

Jeśli chcesz uprawiać kwiaty, warzywa, owoce lub inne rośliny, ale ogranicza Cię niewielka przestrzeń, możesz zdecydować się na zakup hobbystycznego tunelu foliowego, który z pewnością nie zajmie wiele miejsca. Tunel hobbystyczny to mniejsza i bardziej ekonomiczna wersja dużych konstrukcji. Jego niewielki rozmiar czterech metrów kwadratowych, to  rozmiar standardowy, dostępne są też inne wielkości, których wybór, możesz dostosować do swoich planów i możliwości.

Idealne rozwiązanie dla początkujących ogrodników, którzy chcą zdobyć doświadczenie

Chcesz dowiedzieć się więcej o uprawie pod osłonami? Mini tunel to idealne miejsce na zdobywanie pierwszych doświadczeń, bez ryzyka ponoszenia większych nakładów czasu i pieniędzy. Jest tańszy niż standardowe konstrukcje, ale zapewnia te same korzyści w mikro skali. Będziesz mógł nauczyć się zasad i metod uprawy oraz poznać możliwości uprawy tunelowej i będziesz mógł wykorzystać je później, podejmując się większych wyzwań.

Możliwość wcześniejszego rozpoczęcia uprawy

Dzięki mini szklarni możesz rozpocząć uprawę dalii jeszcze przed rozpoczęciem sezonu sadzenia. Uprawa pod osłonami zagwarantuje, silne i zdrowe sadzonki, które z pewnością wspaniale przyjmą się na zewnątrz. Tunele foliowe pozwalają kontrolować temperaturę wewnątrz za pomocą systemów grzewczych i chłodniczych. Gdy temperatura wzrośnie, możesz przesadzić kwiaty do ogrodu.

Ochrona roślin przed skokami temperatur i niekorzystnymi zjawiskami atmosferycznymi

Tunele i szklarnie doskonale chronią rośliny przed niekorzystną pogodą. Uprawa roślin w zamkniętej przestrzeni chroni je przed śniegiem, mrozem, suszą, ulewnym deszczem i silnymi wiatrami. Kontrolowane środowisko, dostosowane idealnie do potrzeb określonych gatunków roślin, zapewnia im zdrowie oraz optymalizuje rozwój i kwitnienie.

Podsumowanie

Szczypiąc dalie, zauważysz znaczną poprawę stanu swoich roślin. Zobaczysz, że roślina będzie miała ładniejszy i pełniejszy pokrój, dzięki rozkrzewieniu się pędów bocznych. Ilość kwiatów, także będzie większa i wystarczy na wielu bukietów i kompozycji kwiatowych.

Kiedy już wiesz, jak szczypać dalie, skorzystaj z tych informacji i ciesz się dłuższym okresem kwitnienia i całym mnóstwem przepięknych kwiatów!

Jak szczypać dalie: co musisz wiedzieć | Porady od KrosAgro

Jak bardzo przydatny był ten post?

Kliknij na gwiazdkę, aby ocenić!

Średnia ocena / 5. Liczba głosów:

Jak na razie brak głosów! Bądź pierwszym, który oceni ten post.

We are sorry that this post was not useful for you!

Let us improve this post!

Tell us how we can improve this post?

Odwiedź nasz sklep internetowy

W Krostrade dostarczamy innowacyjne produkty i rozwiązania dla domu i ogrodu zarówno na rynek polski, jak i europejski. Oferta firmy obejmuje szeroki asortyment produktów wykonanych z najwyższej jakości komponentów.

Przeczytaj również

Uprawa pod osłonami

Jak farbować storczyki na niebiesko?

Ostatnio w kwiaciarniach i marketach pojawiły się intensywnie niebieskie storczyki, robiąc furorę i równocześnie wprowadzając klientów w prawdziwe zadziwienie. W…

Więcej
Uprawa pod osłonami

Uprawa fasoli szparagowej pod osłonami

Czy jest ktoś, kto potrafi wyobrazić sobie polski ogródek, bez fasolki szparagowej? Na to pytanie nie można odpowiedzieć twierdząco, wszak…

Więcej
Uprawa pod osłonami

Jak podlewać orchidee rosnące w mchu torfowca?

Od dłuższego czasu moda, na uprawianie storczyków nie mija. W kwiaciarniach i marketach pojawiają się coraz to inne olśniewająco piękne…

Więcej
Bez kategorii

Hala namiotowa na zboże

Hala namiotowa na zboże przydadzą się w każdym gospodarstwie  w którym niezbędny jest magazyn. Modułowe konstrukcje stalowe ze względu na…

Więcej
Tunele foliowe

Czym jest mini tunel foliowy?

Dlaczego warto używać inspekty i mini tunele foliowe Czasami ze względu na brak wolnej przestrzeni trudno uprawiającemu postawić pełnowymiarowy tunel…

Więcej
Tunele foliowe

Jaki profesjonalny tunel foliowy kupić?

Już prawie koniec sierpnia, zbliża się więc moment, w którym należy zdecydować, co dalej z tunelem foliowym. Farmerzy uprawiający rośliny…

Więcej